aA
Specialiai Kauno miesto šventės atidarymui sukurto muzikinio epo “Pilies malda” žiūrovai neišvys.
Istorinės dramos fantazijos libreto autorė Violeta Sagaitytė, kompozitorius Julius Siurbis, režisierius Nerijus Petrokas, dirigentas Jonas Janulevičius ir scenografas Algis Lapienis, maestro Donato Katkaus vadovaujamo Vilniaus šv.Kristoforo orkestro ir Kauno “Bigbendo” muzikantai, Vytauto Didžiojo bažnyčios kamerinio choro dainininkai, “Auros” šokio teatro šokėjai, Kauno akademinio dramos teatro artistai ir Kauno muzikinio teatro solistai prieš dvi savaites sužinojo, kad jų repetuojamam spektakliui Kauno pilyje parodyti nėra pinigų.

Reikia didelio “bumbt”

Praėjusių metų gruodžio pradžioje jau pradėta planuoti svarbiausiąjį būsimosios Kauno dienų šventės renginį.

Kauno kultūros rūmų direktorius Kęstutis Jackevičius, išgirdęs apie Violetos Sagaitytės ir kompozitoriaus Juliaus Siurbio pasiūlymą sukurti muzikinį spektaklį, kurio veiksmas vyktų Kauno pilyje, sutiko išskėstomis rankomis. “Reikia didelio bumbt”, - sakė su pasiūlymu susipažinę Kauno miesto dienų rengėjai.

Na, o “Pilies malda” atrodė visokeriopai įdomus kūrinys. Profesorius Edvardas Gudavičius irgi pritarė meninės vizijos atsiradimui, sakydamas, jog istoriniai šaltiniai apie 1359 - 1362 m. įvykius Kauno pilyje skurdoki. Išlikęs tik pilies paėmimo ir jos sugriovimo aprašymas, yra tikrai žinoma, kad pilies gynimui vadovavo Kęstučio sūnus Vaidotas, kuris buvo vokiečių paimtas į nelaisvę, o vėliau jų paleistas.

Kas dar galėjo vykti už šios pilies sienų, jos gyventojų širdyse? To gali savęs klausti šiandieniniai miestiečiai. Savą viziją apie praeities laiką ketino pasiūlyti spektaklio kūrėjai, užsibrėžę ne restauruoti šimtmečių dulkių neįžvelgiamai dengiamą tikrovę, o pateikti amžinus dramatiškųjų įvykių palydovus - meilę ir ištikimybę, draugo išdavystę ir priešo klastą.

Laikas spartino darbą

Sausio pabaigoje sumanymas įgavo konkretų pavidalą. Libreto autorei, solistei Violetai Sagaitytei, pelniusiai populiariausios 2002 metų autorės nominaciją už libretus ir vertimus, rampą išvydusius Kauno muzikinio teatro scenoje, populiarių dainų kūrėjui kompozitoriui Juliui Siurbiui pradėjo talkinti režisierius Nerijus Petrokas, kurio režisuoti muzikiniai spektakliai, operos su pasisekimu rodomi Vilniaus, Kauno, Klaipėdos teatruose. Šį kūrybingų ir pripažintų menininkų būrį papildė dirigentas Jonas Janulevičius.

Kovo vidury sukviesti atlikėjai, jiems išdalytos gaidos, tekstai, režisierius būsimąją spektaklio viziją konkretino su scenografu Algiu Lapieniu, dramos teatro aktoriais, solistai pradėjo mokytis muzikinius tekstus.

Teatralizuotame, veiksmo kupiname reginyje prie Kauno pilies numatyti du planai, kai vieno personažo lūpomis kalba ir dainininkas, ir dramos aktorius: Kauno pilies valdovą, Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Kęstučio sūnų Vaidotą kuria aktorius Dainius Svobonas ir solistas Laimonas Pautienius, jo žmoną Iniją - aktorė Goda Piktytė ir solistė Kristina Siurbytė, kunigaikščio bičiulį ir bendražygį Gelgudą - Ridas Žirgulis ir solistas Viktoras Malinauskas. “Mano personažas Gelgudas - įdomi asmenybė, - sako Ridas Žirgulis. - Visa drama eiliuota, perpinta muzikinių intarpų. Tai “nenumuilintas”, dramatiškas, įdomus kūrinys”.

“Pirmosios dvejonės mus pasiekė balandžio pradžioje, - pasakoja libreto autorė Violeta Sagaitytė. - Savivaldybėje įvykusiame pokalbyje paaiškėjo, kad stinga rėmėjų ir lėšų. Nusprendėme atsisakyti orkestro ir idėjos vaidinti Kauno pilyje, taip pat daugelio pilies erdvei tinkančių scenų, lankininkų kovų ir pan. Mus įtikinėjo, kad spektaklį perkėlus į Rotušės aikštę jo pastatymas kainuos kur kas pigiau. Nors sutarčių su mumis vis dar niekas nepasirašė, abejonių neturėjome: juk kuriame spektaklį ne kokiam nors privačiam baliukui, o miesto šventei. Minėtajame posėdyje miesto Savivaldybėje buvome raginami darbą tęsti”.

Žurnalistinės “antys” ir tikrovė

Muzikinis epas “Pilies malda”, turėjęs pradėti Kauno miesto dienas, į finalą buvo nukeltas, kai paaiškėjo, jog sutampa su Muzikinio teatro premjeriniu spektakliu, kuriame vaidina Laimonas Pautienius, Tomas Ladiga, Ieva Vaznelytė. Tačiau tai negrėsė pačiam spektakliui. Didžiausią abejonę pasėjo spaudoje pasirodžiusi informacija, jog atsisakoma brangiai kainuojančio projekto prie Kauno pilies. “Iškart paklausiau Miesto dienos šventės direktoriaus Kęstučio Jackevičiaus, apie kokį projektą kalbama, - pasakoja Violeta Sagaitytė. - Buvau nuraminta, jog tai viso labo žurnalistų išsigalvojimas, į kurį nereikėtų kreipti dėmesio ir tęsti darbą”.

Į kūrybą įsitraukusiems žmonėms šio patikinimo visiškai pakako, aktoriai Goda Piktytė ir Viktoras Šinkariukas netgi atsisakė pasiūlymo įgarsinti kino filmą, kad galėtų vaidinti “Pilies maldoje”. Prie būsimosios premjeros ir numatytų repeticijų savo koncertinius planus derino dainininkas Egidijus Sipavičius ir Viktoras Malinauskas. “Prieš pat Velykas man paskambino Kęstutis Jackevičius, - sako spektaklio režisierius Nerijus Petrokas, - paaiškindamas, kad net ir kukliajam mūsų spektaklio variantui, su kuriuo sutikome, neatsiranda pinigų, nes rėmėjai netesėjo savo žodžio”.

“Štai čia viso miuziklo partitūra, - kilnoja solidžius aplankus kompozitorius Julius Siurbis. - Norėdamas palengvinti ir paspartinti visų mūsų darbą, parengiau du komplektus partitūros, gaidas kiekvienam muzikantui, tuo nudžiugindamas ir nustebindamas visko mačiusį Kauno “Bigbendo” vadovą Romualdą Grabštą. Deja, šito niekam nereikia”.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Juozo Kavaliausko atminimo paramos fondas veiklą pradeda labdaros koncertu ir meno kūrinių e. aukcionu

Šių metų spalio 16 d. Juozo Kavaliausko atminimo paramos fondas organizuoja savo pirmąjį labdaros...

Kino klube – naujausias Wernerio Herzogo filmas

Tarptautinio Kauno kino festivalio Kino klubas pristato išskirtinį seansą – naujausią žymaus...

Aleksandro Vasiljevo parodoje – XX amžiaus mados šedevrai

Lietuvos dailės muziejus spalio 22 d., antradienį, 18 val. Taikomosios dailės ir dizaino...

„Man Booker“ premija paskirta Margaret Atwood ir Bernardine Evaristo papildyta

Prestižinė „ Man Booker “ premija už grožinę literatūrą pirmadienį buvo neįprastai...

Alytuje atidaryta akto fotografijų paroda, kurioje menas susilieja su seksualumu (6)

Antrojo Alytaus tarptautinio fotografijos festivalio „Foto Fest Alytus 2019“ metu Alytaus...

Top naujienos

Nausėda: prabanga taip pat galėtų būti apmokestinama pildoma (188)

Beveik 100 dienų darbo laikotarpį pasiekęs prezidentas Gitanas Nausėda akcentavo esąs ir...

Lietuvos vežėjai prakalbo apie sektoriaus žlugimą: politikai vykdo genocidą

Skubomis įvedamos mokesčių reformos gresia vežėjų bankrotais, – štai taip antradienį...

Seimo nariai jau renka parašus prieš Pranckietį: pareiškimo tekste – rimti kaltinimai (19)

Daugiau nei pusšimtis Seimo narių jau pasirašė pareiškimą dėl Seimo pirmininko Viktoro...

Šaltiniai: JAV svarstymuose – priemonės, kurios reikštų sąjungos su Turkija pabaigą (31)

JAV administracija svarstė galimybę išgabenti branduolinę ginkluotę iš Indžirliko bazės...

„Regitra“ paskelbė naujus numerio ženklų derinius – siūlo suskubti ir dar neturintiems automobilio (35)

„Regitra“ papildė planuojamų gaminti numerio ženklų sąrašą naujais deriniais. Automobilių...

Pirmadienį sostinėje pagerintas 101-erius metus laikęsis šilumos rekordas

Pirmadienį sostinėje pagerintas 101-erius metus laikęsis tos dienos šilumos rekordas, pranešė...

Bankų ir prekybos tinklų mokesčius Nausėda sieja su lengvatos dyzelinui mažinimu papildyta (7)

Prezidentas Gitanas Nausėda teigia, kad valdančiųjų siūlomus naujus bankų aktyvų ir prekybos...

Metų seklys: žemaičių „teroristas“ nekentė savo „kolegos“, vyrai konfliktavo dėl tuštybės (7)

DELFI, bendradarbiaudamas su Lietuvos policija, tęsia kasmetinį pasakojimų ciklą „ Metų seklys...

Nausėda: matau tik vieną savo klaidą

Prezidentas Gitanas Nausėda, vertindamas savo šimtą dienų valstybės vadovo poste, teigia, kad...

Nuo kitų metų išmokos turėtų keistis beveik visiems (117)

Nuo kitų metų Lietuvoje turėtų didėti vaiko pinigai, senatvės, netekto darbingumo ir šalpos...