aA
Spalio 20-osios simfoninės muzikos vakaras Nacionalinėje filharmonijoje tarsi palytėtas moteriškumo ženklu – prie Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro (LNSO) dirigento pulto stoja Vilniaus festivalyje 2016 m. pasirodžiusi kanadietė Keri-Lynn Wilson, kilusi iš Vinipego, o solisto amplua patikėtas lietuvių smuikininkei Rūtai Lipinaitytei. Koncerto programoje – Johno Paulo Corigliano Koncertas smuikui ir orkestrui „Raudonasis smuikas“ bei Gustavo Mahlerio Ketvirtoji simfonija sopranui ir orkestrui, pastarosios solo partiją atliks viena ryškiausių Lietuvos solisčių Sandra Janušaitė.
Moteriškumo ženklu palytėtas „Raudonasis smuikas“
Moteriškumo ženklu palytėtas „Raudonasis smuikas“


Smuikas šiame koncerte – tarsi leitmotyvas. Simbolinis koncerto pavadinimas „Raudonasis smuikas“ tiesiogiai nukreipia į programoje skambėsiantį Johno Paulo Corigliano Koncertą smuikui ir orkestrui „Raudonasis smuikas“ („Red Violin Concerto“), skiriamą kompozitoriaus 80-mečiui. Intriguojanti mūsų publikos pažintis su šiuo šiuolaikiniu amerikiečių kompozitoriumi (g. 1938) – tai dar viena energingos ir smalsios mūsų smuikininkės Rūtos Lipinaitytės iniciatyva.
R. Lipinaitytė, tarptautinių J. Heifetzo 100-mečio, Duetų Švedijoje, „Remember G. Enescu“ Rumunijoje, Holšteino festivalio orkestro akademijos konkursų laureatė; keturių respublikinių jaunųjų atlikėjų konkursų, tarptautinio P. Konjovičiaus konkurso Serbijoje bei „Yamaha“ muzikos fondo konkurso nugalėtoja, taip pat pasižymi ir nenuilstančia aistra retai skambančiai, mažai žinomai muzikai. Pavyzdžiui, 2016 m. pavasarį kartu su LNSO ji Filharmonijos klausytojams pristatė, regis, iki tol negirdėtą Lazdijuose gimusio žydų kilmės kompozitoriaus Josepho Achrono, kuris Amerikoje koncertuodavo su legendiniu Jasha Heifetzu, Koncertą smuikui. Šį kartą smuikininkė rengia muzikinę pažintį su J. P. Corigliano smuiko koncertu.

J. P. Coriglianas – Kolumbijos universiteto Niujorke ir Manhatano muzikos mokyklos absolventas, kurio tėvas net 23 metus buvo Niujorko filharmonijos simfoninio orkestro koncertmeisteris. Už savo kūrybą Coriglianas pelnė prestižinę Pulitzerio premiją, net penkis „Grammy“ apdovanojimus, garsųjį Grawemeyerio muzikos prizą bei „Oskarą“! Pastarasis apdovanojimas 1999 m. jam buvo įteiktas už muziką François Girard’o filmui „Raudonasis smuikas“, tą pačią medžiagą 2003 m. kompozitorius adaptavo Koncerte smuikui ir orkestrui.

Taip pat šio LNSO koncerto programoje – XIX–XX a. sandūroje gyvenusio austrų kompozitoriaus Gustavo Mahlerio Ketvirtoji simfonija, apie kurią galima pasakyti, kad ji gimė iš dainos, iš vokalinės miniatiūros balsui su orkestru „Dangiškasis gyvenimas“ (J. von Arnimo ir K. Brentano rinkinys „Stebuklingasis berniuko ragas“). Daina nulėmė šios simfonijos dvasią ir rašymo manierą. Iš čia kilo Ketvirtosios kameriškumas, požiūris į orkestrą kaip į nedidelės sudėties ansamblį, o muzikos grožį papildo ir vokalo skambesys – soprano partija.

G. Mahlerio simfonijos vokalo partiją atliksianti Sandra Janušaitė yra viena ryškiausių Lietuvos operos solisčių. Ji stažavosi Zalcburgo Mozarteumo (Austrija) vasaros akademijoje, prof. Lilian Sukis klasėje, ir Gdansko S. Moniuszkos muzikos akademijos (Lenkija) meistriškumo kursuose, prof. Renatos Scotto klasėje. Nuo 2001 m. yra Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro solistė, dainuojanti visas pagrindines soprano partijas.

Su opera glaudžiai susijusi ir šios LNSO programos dirigentė Keri-Lynn Wilson. Būdama 21 metų, kaip fleitininkė ji debiutavo prestižinėje „Carnegie Hall“, dar studijuodama buvo pakviesta į Zalcburgo festivalį legendinio batutos meistro C. Abbado asistente, 2014–2015 m. buvo Slovėnijos nacionalinės filharmonijos orkestro muzikos vadovė, o pastaruoju metu kviečiama diriguoti įvairiuose operos teatruose. K.-L. Wilson dirigavo operų pastatymams Anglijos nacionalinėje operoje, Bavarijos valstybinėje, Vienos valstybinėje, Švedijos karališkojoje, Vašingtono nacionalinėje operoje, Juilliardo operoje Niujorke, Sankt Peterburgo Marijos, Monrealio, Toronto, Maskvos, Tokijo, Ciuricho, Bilbao, Tel Avivo, Varšuvos, Florencijos, Romos, Leipcigo, Nicos ir daugelyje kitų operos teatrų, su NDR radijo orkestru surengė šventinį operos vakarą Hanoveryje, šiam orkestrui dirigavo Šlėzvigo-Holšteino festivalyje; operų spektakliams diriguota įvairiuose festivaliuose. Dirigentė yra sukaupusi įspūdingą repertuarą – tai kelios dešimtys parengtų ir diriguotų sceninių veikalų. K.-L. Wilson labai aktyvi ne tik operos srityje, ji dirba ir su orkestrais.

Keri-Lynn Wilson diriguojamas LNSO, smuikininkės Rūtos Lipinaitytės ir soprano Sandros Janušaitės koncertas „Raudonasis smuikas“ vyks spalio 20 d., šeštadienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Netradicinis šokio projektas „Alkis“ alkį ir geismą ne reprezentuoja, bet sužadina

Šokio teatro „Airos“ projekto kūnams „Alkis“ patirtyje susijungia daug asmeniškumų: tai...

„JCDecaux premija“ keičia lokaciją ir skelbia atvirą šaukimą

Skelbiamas atviras šaukimas menininkams teikti idėjas naujiems kūriniams parodai „ JCDecaux...

Audito metu atskleistos sisteminės specialiojo teritorijų planavimo problemos (1)

Kultūros ministerijos Centralizuoto vidaus audito skyrius atliko vidaus auditą dėl Kultūros...

Atsinaujinančioje Vilniaus paveikslų galerijoje atidaroma Pranciškui Smuglevičiui skirta paroda

Lietuvos nacionalinis dailės muziejus gegužės 13 d. Vilniaus paveikslų galerijoje (Didžioji g. 4)...

Ketvirtadienį – metus vėluojantis jubiliejinis lietuviškojo paukščių užkalbėtojo koncertas

Prieš metus, pavasarį, Šv. Kristoforo kamerinis orkestras vylėsi pakviesti į jubiliejinį Algirdo...

Top naujienos

Teismas įvertino žymiojo pareigūno nutraukto karantininio vakarėlio dalyvio elgesį: sprendimas – netikėtas

Antradienį Vilniaus miesto apylinkės teisme priimtas sprendimas dėl vakarėlio dalyvio, kurį,...

Minimali alga Lietuvoje galėtų didėti iki 704 eurų (99)

2022 metais minimali mėnesinė alga Lietuvoje galėtų būti 704 eurai, sako Lietuvos banko...

Dėl skandalingo įrašo su nuoga moterimi – dar didesni nemalonumai buvusiam pareigūnui (13)

Dėl skandalingo vaizdo įrašo, kuriame užfiksuota nuoga moteris vidiniame policijos pastato kieme,...

Duomenų mokslininkas – apie galimą situacijos suvaldymą: anksčiau rugpjūčio to nebus siūlo vėlinti antro skiepo datą (205)

Duomenų mokslininkas Vaidotas Zemlys-Balevičius laidoje „Delfi rytas“ pirmadienį prognozavo,...

Darbo partijos narys – apie „Šeimos maršą“: organizatoriai gąsdino mano vaikus (605)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) pirmininko Ramūno Karbauskio išsakytus...

Už dabar užsisakomas prekes gali tekti mokėti brangiau: lengvatos siuntoms iš trečiųjų šalių nebeliks (23)

Prekės, įsigytos trečiųjų šalių elektroninėse parduotuvėse ir prekyvietėse, iki gavėjų...

Kruvinas šaudynes Rusijoje surengęs jaunuolis: kas jis? (133)

Po šaudynių Rusijos Kazanės mokykloje buvo iškelta byla dėl kelių moksleivių nužudymo,...

Nausėda: mūsų derybines pozicijas Kremlius priima kaip silpnumo ženklą (110)

Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį dalyvavo Rytų Europos studijų centro (RESC) organizuotoje...

Indijoje fiksuojami kitose šalyse dar nematyti COVID-19 padariniai ligoninėms nurodyta įrengti atskirus skyrius (198)

Indijai toliau kovojant su sparčiausiai pasaulyje augančiu koronaviruso protrūkiu, šalies...

Ministerijos scenarijuose nebėra vietos lengvatai, kuria naudojasi šimtai tūkstančių gyventojų siūlomos trys alternatyvos (84)

Finansų ministerija nagrinėja kelias alternatyvas dėl lengvatų investiciniam gyvybės draudimui ir...