aA
Žinios apie pasaulyje garsių meno kūrinių vagystes nuolat sudrebina žiniasklaidą. Vagys pačiais apsukriausiais būdais įstengia įsilaužti į muziejus, ar privačių kolekcininkų namus ir pasisavinti žymiausius, itin brangiai įvertintus meno kūrinius. Šias vagystes nuolat gaubia didžiulės paslaptys. Kazio Varnelio namų-muziejaus menotyrininkė dr. Aistė Bimbirytė-Mackevičienė dalinasi mintimis apie tai, kodėl žmonės ryžtasi tokioms vagystėms.
Van Gogho kūrinys „Niuneno klebonija“
Van Gogho kūrinys „Niuneno klebonija“
© Publicum

Kodėl meno kūriniai yra vagiami?

Menotyrininkė dr. A. Bimbirytė-Mackevičienė tikina, kad mintis pavogti vieną ar kitą ypatingą meno kūrinį retai gimsta pačių vagių galvose – jie tėra tik užsakymų vykdytojai.

Garsių kūrinių vagystės dažniausiai įvyksta esant konkrečiam užsakymui arba numatant potencialų pirkėją juodojoje rinkoje. Tokių vagysčių užsakovų motyvai būna įvairūs, – rašoma pranešime spaudai.

„Tai gali būti asmeninių užgaidų tenkinimas, noras įrodyti savo vertę gaunant tai, ko, atrodo, turėti neįmanoma, taip pat liguistas prisirišimas, nevaldoma aistra konkrečiam autoriui, žanrui ar kūriniui, stiprių pojūčių bendrąja prasme ieškojimas. Pavyzdžiui, praėjusį pavasarį iš Nyderlandų muziejaus buvo pavogtas Van Gogho kūrinys „Niuneno klebonija“. Beveik neabejojama, kad iki šiol nerasto paveikslo vagystė buvo užsakyta“, – tikina menotyrininkė.

Būtent šį Van Gogho paveikslą dabar galima išvysti ir „Samsung“ surengtoje virtualioje parodoje „Missing Masterpieces“, kurioje eksponuojami pavogti, iš visuomenės akiračio dingę meno kūriniai. Dabar, kai muziejai yra uždaryti, o noras mėgautis menu nenuslopo, virtualios parodos televizorių ekranuose yra saugiausias būdas susipažinti su pasaulyje vertinamais paveikslais.

Kartais sudėtingų vagysčių planuoti net nebūtina – daktarė pasakoja, kad viena iš kurioziškiausių vagysčių buvo įvykdyta Tretjakovo galerijoje, kuomet dailininko Kuindžio kūrinį nusprendęs pasisavinti asmuo pilnutėlėje salėje tiesiog priėjo prie paveikslo ir jį nusikabinęs išėjo. Tiesa, vagis netrukus buvo sugautas. Būna ir tokių atvejų, kuomet vagystės vykdomos tarsi norint įvykdyti teisingumą. Nelegaliomis priemonėmis norima susigrąžinti senai kitiems žmonėms ar muziejams priklausančius meno kūrinius.

„Pasitaiko, kad kūriniai iš muziejų dingsta ir siekiant sugrąžinti juos į Tėvynę ar kadaise juos turėjusioms šeimoms. Tokiu atveju vagys paprastai būna įsitikinę atstatantys istorinį teisingumą. Taip pat reikia pasakyti, kad dalį pavogtų kūrinių, ypač mažiau žinomų, kolekcininkai vėliau įsigyja net nenutuokdami, kokiu būdu jie atsidūrė pas pardavėjus. Dėl sunaikinimo, manau, tokių atvejų yra nedaug. Istorija rodo, kad kūrinius žaloti, naikinti nusiteikę asmenys paprastai tą yra linkę daryti vietoje, t. y. paveikslą saugančiame muziejuje ir panašiai“, – tvirtina daktarė.

Visgi, viena paveikslų sunaikinimo istorija, kuomet paveikslai buvo sunaikinti jau juos pavogus, yra išskirtinė. Dr. A. Bimbirytė-Mackevičienė pasakoja, kad bene įsimintiniausia yra Roterdamo meno muziejaus vagystės atomazga, kuomet siekdama sunaikinti įkalčius, vagies motina į židinį sumetė neįkainojamus Matisse‘o, Picasso, Monet ir kitų garsių dailininkų darbus.

Dingę meno kūriniai atsiranda retai

Kazio Varnelio namų-muziejaus menotyrininkė tikina, kad dingę meno kūriniai atsiranda retai. Visais laikais karų ir kitų politinių neramumų metu vagių akiratyje pasitaikydavo paveikslai. Vagiama ne tik iš muziejų, tačiau ir maldos namų, privačių kolekcininkų, o jie ne visada yra suinteresuoti pranešti apie vagystę. Žinoma, yra ir priešingų atvejų, kuomet meno kūrinys dingęs ir atsiradęs yra jau ne kartą.

„Yra ir tokių kūrinių, kurie atsiranda tik tam, kad vėl pradingtų. Pavyzdžiui, šią vasarą Franso Halso „Besijuokiantys berniukai“ buvo nugvelbti jau trečią kartą. Daugiausia kartų pavogtu paveikslu yra tituluojamas garsusis Jano van Eycko „Gento altorius“, dingęs ir atrastas net septynis kartus. Pablo Picasso atvejis apskritai išskirtinis – šiuo metu priskaičiuojama apie 1000 dingusių šio dailininko kūrinių“, – sako menotyrininkė.

Nors muziejai ir taiko skirtingus apsisaugojimo nuo vagysčių metodus – pasitiki gyvąja apsauga, moderniausiomis sistemomis, menotyrininkės nuomone, geriausiai veikia tinkama inventorizacija ir viešinimas. Jei visuomenė ir atitinkamos institucijos bus gerai informuotos apie dingimą, žinomą kūrinį realizuoti bus labai sunku.

Bendrovė „Samsung“, norėdama visuomenę supažindinti su dingusiais meno kūriniais, parengė išskirtinę virtualią parodą „Missing Masterpieces“. Joje eksponuojami V. van Gogho, P. Cézanne, C. Monet ir kitų garsių menininkų dingę paveikslai. Parodą galima pamatyti „Art Store“ galerijoje, kurioje, be šių kūrinių, taip pat yra daugiau, kaip 1200 paveikslų.

Nors muziejų lankymas šiuo metu apribotas, tačiau menas persikėlė į žmonių namus – išjungus „The Frame“ televizorių, vietoje įprasto juodo ekrano, galima grožėtis išskirtiniais meno kūriniais tiesiog savo svetainėje – tai suteikia galimybę vartotojams savo interjerą papuošti net pačia „Mona Liza“.

Prie meno kūrinių atsiradimo istorijų prisideda ir tokios organizacijos, kaip Interpolas, policija, taip pat privatūs meno kūrinių detektyvai, tačiau, kaip teigia menotyrininkė, kartais viską lemia paprasčiausias atsitiktinumas. Vienas iš geriausių to pavyzdžių – apie 60 mln. eurų vertinamo G. Klimto „Moters portretas“ paveikslo atsiradimas. Jis buvo rastas tos pačios galerijos, iš kurios buvo pavogtas, sienoje. O jį, visiško atsitiktinumo dėka, rado teritoriją prižiūrintis sodininkas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
3.0000

Dėl koronaviruso iki liepos atidėtas Kanų kino festivalis

Kanų kino festivalis dėl koronaviruso krizės atidedamas dviem mėnesiais ir vyks liepos 6–17...

Bendros Italijos ir Baltijos šalių kino gamybos skatinimo prizas atiteko Italijos ir Lietuvos projektams

Triesto tarptautiniame kino festivalyje Italijoje, bendros gamybos kino forume „When East Meets...

Šv. Kristoforo kamerinis orkestras skelbia virtualių koncertų ciklą „Ketvirtadieniai su Kristoforu“

Nors karantinas ir sniegas sustabdė daugelio mūsų judėjimą ir bendravimą, Šv. Kristoforo...

Koršunovas apie online erdvėje atgimstantį „Oidipą karalių“: žiūrėjome į porą konkrečių tuometinių politikų (1)

„Sofoklio pjesė „Oidipas karalius“ – tai ne tik tobuliausia tragedija teatro istorijoje,...

Spektaklis „Vonia“ atskleis visas moters paslaptis

Šiuolaikinio šokio meno organizacija „Be kompanijos“ pristato naują spektaklį „Vonia“,...

Top naujienos

Šeimos gydytoja išvardijo dažniausius liekamuosius reiškinius po COVID-19: pasireiškia net ir lengvai sirgusiems (157)

COVID-19 infekcija gali turėti ir liekamųjų reiškinių, kurie pacientus dar kurį laiką kamuoja...

Dalia Vaitkutė-Šiaulienė | D+

30 metų izoliacijos: respublika, kurios nesužlugdė net uždarytos sienos, geležinkeliai ir keliai (1)

Didelė tikimybė, kad jūs niekada negirdėjote apie Nachičevanę. Ši Azerbaidžano autonominė...

Eurolyga Ispanijoje: „Valencia“ – „Žalgiris“ (130)

Dvigubą Eurolygos savaitę Kauno „Žalgiris“ (12-9) žaidžia dvejas rungtynes Ispanijoje....

Sulaikytas Aleksejaus Navalno brolis Olegas (23)

Rusijos pareigūnai Maskvoje sulaikė opozicionieriaus Aleksejaus Navalno brolį Olegą. Policiją...

Užkalnis. Eilėje prie vakcinos: būkim visi vienodai neturtingi ir ligoti (195)

Vakcinos vėluos, mes tikrai iki Mindauginių nepaskiepysime tų 70 proc. gyventojų. Keista, žinoma,...

Po skandalingų antraščių dėl vakcinos Norvegija sudėliojo taškus: išpūstas burbulas (22)

Norvegijos premjerė Erna Solberg teigia, kad šalis negaili pastangų išaiškinti naujausią...

Dailius Dargis | D+

Bręstantis blogis: Lietuvoje įsisiūbavo nelegali veikla, į schemas įtraukiami ūkiai, aplinkosaugininkai ir agronomai

Minimaliomis piniginėmis baudomis atsiperkančių grupuočių veikloje dalyvauja agronomijos,...

Kritikos sulaukęs Rakutis teisinasi: nenorėjau sukelti problemų (189)

Kritikos dėl komentarų apie Holokaustą sulaukęs Seimo konservatorių frakcijos atstovas Valdas...

Agnė Keizikienė | D+

Daugelis atvirauti apie tai vengia: nuo kada su vaikais kalbėtis apie lytinius santykius, homoseksualumą ir kitas S ženklu pažymėtas temas? (2)

Ne viena mama ar tėtis su nerimu laukia akimirkos, kai jų vaikas paklaus, iš kur aš atsiradau. Tai...

Sekso trūkumas gali būti net pavojingas – ypač svarbu, ką žinoti moterims (27)

Nėra ko slėpti – ilgokas vienišavimas ir dėl to ypač praretėjusios intymios sueitys gali...