Rolandas Rastauskas gimė 1954 m. spalio 13 d. Vilniuje. 1978 m. Vilniaus universitete baigė anglistiką. Stažavosi Londono nacionaliniame, Edinburgo „The Traverse“ ir Skarboro teatruose. 1978–1986 m. dirbo Operos ir baleto teatre redaktoriumi, dėstė Vilniaus universitete. 1986 m. persikėlė į Palangą, dėstė Klaipėdos universitete. 1989–1990 m. buvo „Atgimimo“, 1993–2003 m. – „Lietuvos ryto“, 2003–2004 m. „Akiračių“ (Čikaga, JAV) ir nuo 2005 m. „Verslo klasės“ skiltininkas. 1990 m. Rolandas Rastauskas tapo Lietuvos rašytojų sąjungos nariu.

Rolandas Rastauskas debiutavo 1987 m., išleidęs eilėraščių rinkinį „Albumas“. Po dvejų metų pasirodė pjesių knyga „Lenktynių aitvaras; Talmantas Žuvėdra“ (1989). Vėliau išleistos dar dvi eilėraščių knygos: „Tinginio raudos“ (1992) ir „Aktorius pasitraukia“ (1996). 2004 m. skaitytojus pasiekė autoriaus esė knyga „Kitas pasaulis“ (pakartotinai išleista 2013 metais). 2006 m. kartu su perkusininku, avangardistu Arkadijumi Gotesmanu parengė eilėraščių ir CD knygą „Metimas“. 2009 m. išleista antroji esė rinktinė „Privati teritorija“, 2011 m. pasirodė teatrinių istorijų knyga „Bermudų trikampis“.

2014 m. spaudai parengta ir išleista Rolando Rastausko rinktinių eilėraščių knyga „Vienišos vėliavos“. Po metų, 2015-aisiais, – esė ir kitų tekstų knyga „Trečias tomas“. Po kelerių metų pertraukos, 2021-aisiais, skaitytojai sulaukė autoriaus prozos knygos „Venecija tiesiogiai“. 2024 m. išleista paskutinė Rolando Rastausko knyga „Verkianti bronza:. Kelionių knyga, 1993–2023“.

Rolandas Rastauskas parašė ir pjesių, scenarijų Lietuvos ir užsienio šalių teatrams, vertė iš rusų, švedų, anglų kalbų (bendradarbiaujant su kitais autoriais), kaip bendraautoris prisidėjo prie Stokholme 2006 m. išleistos knygos „Café Tabac: litauiska essäer“.

Rolandas Rastauskas ir jo kūryba sulaukė daugybės premijų ir apdovanojimų. 2000 m. jam buvo įteikta Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos premija už publikacijas „Lietuvos ryto“ dienraštyje, 2005 m. – Ievos Simonaitytės literatūrinė premija už esė rinktinę „Kitas pasaulis“. 2005 m. esė rinktinė „Kitas pasaulis“ išrinkta kūrybiškiausia metų knyga, 2010 m. knyga „Privati teritorija“ įtraukta į kūrybiškiausių metų knygų dvyliktuką ir nominuota Metų knygos rinkimuose suaugusiųjų prozos kategorijoje. 2010 m. už žaismingos ir ironiškos eseistikos būtį pasaulyje, už sakinio eleganciją autoriui įteikta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija. 2015 m. – Jotvingių premija už rinktinių eilėraščių knygą „Vienišos vėliavos“.

2016 m. už aktyvią ir intriguojančią naujomis meninėmis formomis literatūrinę veiklą Rolandui Rastauskui suteiktas Klaipėdos kultūros magistro vardas.

Daugiau informacijos apie atsisveikinimą su Velioniu bus paskelbta artimiausiu metu.

Užuojautą reiškia šalies vadovai

Netikėtai mirus R. Rastauskui užuojautą reiškia šalies vadovai.

„Rolandas Rastauskas buvo vienas ryškiausių, savo braižu lengviausiai atpažįstamų šiuolaikinių Lietuvos rašytojų. Ir visai nesvarbu, kuri jo plačios kūrybos formų – pjesių, esė, poezijos knygų ar performatyvių skaitymų – mus pasiekdavo, prieš akis visada iškildavo išskirtinė, išimtinai intelektuali šių darbų autoriaus asmenybė. Lietuvos kultūra patyrė didžiulę, sunkiai nusakomą netektį. Ramios kelionės, RoRa“, – sakė Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda.

„Netekome kūrėjo, kalbėjusio savita rafinuota, elegantiška, dažnai ironiška, todėl ne visada patogia kalba. Menininko, atstovavusio Vakarų meno vertybėms ir miesto kultūrai. Tai išties didžiulis praradimas Lietuvai ir kultūros bendruomenei“, – užuojautoje sakė Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

„Netekome kūrybingo ir žaismingo poezijos meistro, taiklaus ir išrankaus eseisto, intelektualo ir esteto, dramaturgo ir teatralo plačiausia prasme, nuostabaus vertėjo, kuris vienas pirmųjų į mūsų kultūrą atnešė gaivių Vakarų vėjų. Šio išskirtiniais talentais apdovanoto kūrėjo išėjimas – skaudi netektis visam mūsų kultūros laukui“, – teigė Kultūros ministras Simonas Kairys.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (8)