aA
Spalio 20 dieną, eidamas aštuoniasdešimt trečiuosius metus, mirė poetas, prozininkas, publicistas Jonas Mačiukevičius, pranešė Lietuvos rašytojų sąjunga.
Užuojauta
Užuojauta
© Shutterstock

Jonas Mačiukevičius gimė 1939 m. rugpjūčio 17 d. Ginaičiuose, Raseinių rajone. Mokėsi Betygalos vidurinėje mokykloje, bet dėl ligos negalėjo jos lankyti, todėl lavinosi savarankiškai.

Inicijavo Lietuvos invalidų draugiją, 1988–1991 m. buvo jos pirmininkas, 1992–1996 m. Lietuvos invalidų tarybos prie Vyriausybės pirmininkas.

1990 m. kartu su Juozu Nekrošiumi ir Juozu Šapoka įsteigė „Bičiulystę“, oficialų neįgaliųjų gyvenimą atspindintį savaitraštį. Jis prisidėjo ir prie Lietuvos televizijos laidos „Bėdų turgus“ pirmtakės „Svetimo skausmo nebūna“ atsiradimo ir kitų pilietinių veiklų. Nuo 1971 m. buvo Lietuvos rašytojų sąjungos narys.

Rašytojas išleido aštuonias poezijos knygas – Kraujo analizė (1969), Nematomas smuikas (1975), Apie tave ir tau (1980), Laimę pažinęs (1984), Neprašau gyvenimų dviejų (1989), Sugrįžimai (1996), Ką gyvenimas skyrė (proza, poezija, 2003), Kas mes šiame pasaulyje be vienas kito… (meilės lyrika (sud. Julius Jasaitis), 2004; keturiolika apysakų knygų ­– Laikrodžiai nesustoja (1968, 1974, 2005), Rojaus kampelis (1971), Trys pirštai (1973), Penktoji pražanga (1973), Mingaudas didysis – Mingaudas mažasis (1978), Šimtosios vasaros pradžia (1981), Visam gyvenimui (1986), Sielos vibracija (1988), Kažkas turėtų būti (1989), iš jų penkios – detektyvinės – Meilės išbandymas kasdienybe. Kvietėte gydytoją (1997), Detektyvas iš penktosios palatos. Susitikimas su tėvu? (1997), Gaisras tik tarp kitko, arba Linksmas Algio Žiūraičio pasakojimas apie savo pirmąjį išaiškintą nusikaltimą jam dar dirbant rajono prokuratūroje (1998), Kažkas (1998), Peršauta kepurė (detektyvų rinktinė, 2004); keturis romanus – Bučiuoju Žalį (1976), Jūsų ir mūsų kraujas (1985), Ilgas žiūrėjimas į žvaigždes (1998), Porcija (2007); šešias publicistikos knygas – Ir gyvenimas, ir žygdarbis (1977), Ištakos (1980), Atlantos karštis (1997), Kita Lietuva (1998), Palangos reabilitacijos ligoninė: čia sugrįžta viltis (kartu su J. Oleka, A. Poškumi ir kt., 2004), Mes ir ligoninė (2011); esė – Laiškai mirusiai motinai (1995), Laiškai mylimoms moterims (2000); keturias satyrų knygas – Gaisras tik tarp kitko (1982), Ar aš mylėjau moterį (1998), Kelionė į Panevėžiuką ir atgal (1998), Gyveno kartą berniukas, arba Juokiasi tik paskutinis (2002); penkias knygas vaikams – Ančiukas Krypčiukas (pasaka, 2000), Birutė (pasaka, 2006), Kaip greitai tu augi (eilėraščiai, 2010), Bacilos galas (poemėlė vaikams, 2011), Bitė Maja (3 pjesės vaikams, 2013), Rozalijus sugrįžo (eiliuota poemėlė vaikams, 2014); istorines knygas – Legenda apie legendą (2009), Barbora (2002).

Joną Mačiukevičių ypač išgarsino jo apysaka Laikrodžiai nesustoja, išėjo keli tiražai, ji buvo išversta į rusų, latvių, estų kalbas. Klaipėdos dramos teatras pagal ją pastatė televizijos spektaklį. Skaitytojai ją vertino kaip psichologinės pagalbos leidinį, kuris padėjo daugeliui likti gyviems, susilaikyti nuo savižudybės.

Sudarė kurčiųjų kūrybos almanachą Kai tylos per daug (2010) ir J. Jasaitytės eilėraščių knygą Jei pašaukei, tai vesk… (2010). Pagal jo žodžius kompozitorius Benjaminas Gorbulskis parašė operetę Adomas nenori būti Adomu (pastatyta 1982 m.), kompozitorius Rimvydas Racevičius sukūrė oratoriją Septynios giesmės apie gyvenimo medį (1985 m.).

J. Mačiukevičius apdovanotas LTSR Aukščiausios Tarybos prezidiumo Garbės raštu (1964), Lietuvos Lenino komjaunimo premija už knygą Laikrodžiai nesustoja (1969), Lietuvos Valstybine premija už oratoriją Septynios giesmės apie gyvenimo medį (1986), 1990 m. jam suteiktas Lietuvos TSR nusipelniusio kultūros veikėjo vardas. 2000 m. jo knyga Ančiukas Krypčiukas pripažinta reikšmingiausia metų knyga.

2008 m. už knygą Legenda apie legendą jam paskirta Vytauto Tamulaičio premija. 2009 m. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija įteikė jam Gerumo žvaigždės apdovanojimą. 2014 m. LR Prezidento J. Mačiukevičių apdovanojo ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžiumi su įrašu diplome: „Už asmeninį indėlį atkuriant nepriklausomą Lietuvą ir įtvirtinant šalies nepriklausomybę, už šiuolaikiškos valstybės kūrimą ir puoselėjimą, už Lietuvos vardo garsinimą kūrybiniais ir profesiniais pasiekimais bei laimėjimais.“ 2015 m. rašytojui suteiktas Raseinių garbės piliečio vardas.

Pats rašytojas dėl ligos negalėdamas bendrauti su kolegomis, viename straipsnyje yra rašęs: „Kartais viliuosi, kad vienas sugrįžimas yra įmanomas: gal kai numirsiu, būsiu užkastas rašytojų kalnelyje Antakalnio kapinėse. Ten vėl būsime kartu – su kuriais važiavau į Poezijos pavasarius, Prozos rudenis, su kuriais kvailiojome, bučiavomės... Tokia viltis man yra guodžianti“.

Šalies vadovai reiškia užuojautą dėl rašytojo J. Mačiukevičiaus mirties

Prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė užuojautą dėl rašytojo, žmonių su negalia integracijos organizatoriaus ir puoselėtojo Jono Mačiukevičiaus mirties, pranešė Prezidentūra.

„Netekome asmenybės, kuri savo gyvenimą pašventė žodžio kūrybai ir žmonių su negalia gynimui. Jono Mačiukevičiaus literatūrinė kūryba paliko reikšmingą pėdsaką Lietuvos kultūroje“, – rašoma šalies vadovo užuojautoje.

Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen Seimo ir savo vardu pareiškė užuojautą dėl rašytojo mirties, pranešė parlamento vadovės atstovai.

Pasak V. Čmilytė-Nielsen, J. Mačiukevičius bus prisimenamas kaip romanų, apysakų, detektyvų ar vaikiškų pažintinių knygų autorius, kaip poetas ir humoristas, satyros meistras, o daliai žmonių atmintyje išliks populiarios dainos „Išgalvotas gyvenimas“, kurios žodžius parašė J. Mačiukevičius, skambesys.

„Dėl rašytojo netekties nuoširdžiai užjaučiu šeimą, artimuosius, kūrybos gerbėjus ir neįgaliųjų bendruomenę“, – užuojautoje sako Seimo pirmininkė.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
3.0000

Rėzos premija – dailininkams Bučmytei ir Krajinskui

Tryliktoji Kuršių nerijoje gimusio Martyno Liudviko Rėzos kultūros ir meno premija skirta...

Mirė ilgametis LRT operatorius Kuprys (2)

Šeštadienio vakarą, besiruošdamas renginio filmavimui Šv. Kotrynos bažnyčioje, mirė LRT...

Migrantų vaikams padedanti kultūriškai integruotis edukatorė: galbūt mūsų visuomenė dar nesubrendusi suprasti (63)

Migracijos situacija šalyje įtempta, ir kaip pastebėjo Menų Agentūros „Artscape“ edukatorė,...

Ruošiantis 700-ajam Vilniaus gimtadieniui, mieste turėtų iškilti simbolinis laikrodis (1)

Ruošiantis po kiek daugiau nei metų minėti 700-ąjį Vilniaus gimtadienį, sostinės centre sausį...

Kol kiti perka dar nepastatytus namus, Aistė Kisarauskaitė iš jų kuria meną: noriu atskleisti gebėjimą svajoti

Ekonomistams nenuilstamai kalbant apie nekilnojamojo turto burbulą, naujus butus, kurie yra...

Top naujienos

Gydytojas traumatologas atsakė, kas labiau padeda sąnariams: bėgiojimas ar vaikščiojimas (39)

Dauguma vyresnio amžiaus žmonių susiduria su sąnarių skausmu, o kai kuriems ši problema būna...

Padegta Kauno eglė atgimė it feniksas iš pelenų: šiandien ji atrodo jau visai kitaip (32)

Vandalo padegta ir nuo kilusio gaisro nemenkai nukentėjusi Kauno Kalėdų eglė jau netrukus...

Rytinis reidas Vilniuje: BMW konfiskavimas, kramtomoji guma su promilėmis, bauda reido filmuotojui (9)

Sekmadienio rytą Lietuvos kelių policijos tarnyba Vilniuje, Drujos g., surengė reidą , kurio...

„Michelin” įvertintas restoranas Užkalniui neįtiko: „turistų gaudyklė” (12)

Džiaugsitės sužinoję, kad tai paskutinis šiemet itališko restorano aprašymas - žinoma, ne...

Skaudus įvykis sūnaus darželyje sukėlė rimtą konfliktą: ką daryti, kad kartu galėtų būti įvairūs vaikai (39)

Lapkričio pabaigoje įvykęs incidentas Lietuvos provincijoje įkurtame vaikų darželyje vienai...

„Más 924“ pristatė vakarinių apdarų kolekciją: štai kaip dizainerė siūlo puoštis per šventes (29)

Akimirkos, kada į savo mados namus „ Más 924 “ galės pakviesti daugelį ištikimiausių...

Po skandalingo siūlymo iš Briuselio dėl „Kalėdų“ nesusilaikė net vokiečiai (256)

Po to, kai eurokomisarės Helenos Dalli rekomendacija Kalėdų šventes vadinti „šventiniu...

Kuriozas LSDP nuotolinio posėdžio metu: politikė kolegų akivaizdoje nusimovė kelnes (23)

Dar viena politikė pakliuvo į nemalonią situaciją dirbdama nuotoliniu būdu. Lietuvos...

Mokslininkas siūlo atlikti Lietuvos užsienio politikos auditą: problemos kaupiasi (125)

Lietuvoje reikėtų atlikti vykdomos užsienio politikos auditą, kad būtų įvertinta, kokios...