aA
„Čia broliai artojai lietuviškai šneka, čia skamba po kaimus Birutės daina“ – šias eilutes žino kone kiekvienas lietuvis, mokykloje mintinai mokosi kiekvienas moksleivis. Tačiau retas pasakytų, kad toji Birutės daina – tai poeto Silvestro Teofilio Valiūno kūrinys. Dabar kolekcinių vertybių rinkoje parduodamas kito šio poeto eilėraščio, pašiepiančio girtuoklystę, rankraštis.
Lietuvių poeto Silvestro Valiūno eilėraštis „Šlovė Bachuso“
© Organizatorių nuotr.

Poetas be veido. Taip būtų galima pavadinti XIX a. pradžioje kūrusį Silvestrą Valiūną. Ir tai ne metafora – niekas negalėtų pasakyti, kaip šis poetas atrodė, mat nėra išlikęs nei vienas jo portretas.

Nėra ir daug jo rankraščių. Iki šiol pavyko identifikuoti tik vieną poeto ranka rašytą kūrinį lenkų kalba – eiliuotą laišką Dionizo Poškos svainiui Vincentui Sasnauskiui. Visi kiti jo kūriniai plito skirtingų kalbų ir tarmių nuorašais. Todėl lietuviško S. Valiūno eilėraščio rankraščio pasirodymas lietuvių literatūros tyrinėtojus ir entuziastus turėtų džiuginti, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Napoleono bendražygis

S. Valiūnas gimė netoli Raseinių, baigė Raseinių pavieto mokyklos keturias klases, vėliau – Vyriausiąją Vilniaus kunigų seminariją ir įgijo teologijos magistro laipsnį, bet kunigu taip ir nebuvo įšventintas. Kadangi išsižadėjo dvasininko profesijos, nebuvo laukiamas dvaruose – jį nuvylė privilegijuotųjų požiūris į žemesnius visuomenės sluoksnius.

Poetas kartu su akademiniu jaunimu buvo įstojęs į Napoleono armiją, o kai ji patyrė pralaimėjimą prie Berezinos upės, S. Valiūnas grįžo į Žemaitiją ir apsigyveno nuošaliame Aušbikavio kaime. Grįžus į gimtąjį kraštą, didžiąją laiko dalį paskyrė knygoms ir kūrybai, tačiau jei tik kur pasirodydavo, būdavo laukiamas.
Išsilavinimas, sąmojis ir linksmas būdas leido jam būti draugijų pažiba, po Žemaitiją sklido daugybė jo pokštų.

„S. Valiūnas buvo vienas pirmųjų lietuvių rašytojų, poetų, kūrusių lietuvių kalba. Jis rašė ir satyrinę poeziją lenkų kalba bei manoma, kad buvo susijęs su Vilniuje veikusia „Nenaudėlių“ draugija kaip narys provincijoje, nors tai ir nėra iki galo aišku. S. Valiūnas yra svarbus kaip vienas iš lietuvių literatūros pradininkų. Jis siejamas su vadinamuoju žemaičių kultūriniu sąjūdžiu, nors ir nebuvo aktyviausias to sąjūdžio narys, bet bendravo su Dionizu Poška, vienu to sąjūdžio ideologų“, – sako VU Literatūros katedros prof. dr. Brigita Speičytė.

Vienas žymiausių XIX a. Lietuvos rašytojų D. Poška netgi savaip redagavo „Birutės“ tekstą, būta ir priskiriančių jo autorystę jam. Dainos populiarumas ilgainiui užgožė autorystės klausimus, tačiau neabejojama, kad pirminis tekstas priklausė S. Valiūnui.

Atrastasis rankraštis – prieš girtuoklystę

Apie S. Valiūną sovietmečiu buvo išleista literatūros tyrinėtojos Reginos Mikšytės studija „Silvestras Valiūnas“ (1978 m.), o dviem metais anksčiau buvo išleistas poeto kūrinių rinkinys „Ant marių krašto“.

„Sukilimų, okupacijų karų ir kitų istorijos negandų nuniokoti archyvai atrodo, slepia dar ne vieną dokumentą, galintį dėkingai papildyti XIX a. lietuvių literatūros bei kultūros istorijos panoramą. Reikia tikėtis, kad jie padės užpildyti dar ne vieną Valiūno biografijos bei kūrybos spragą“, – rašė tyrinėtoja R. Mikšytė.

Jos viltys išsipildė tik dabar, kai buvo atrastas S. Valiūno eilėraščio „Šlovė Bachuso“ rankraštis. Kiek žinoma, tai pirmasis jo eilėraštis lietuvių kalba, jis taip pat rašė ir lenkiškai.

„Šlovė Bachuso“ – tai satyrinis, humoristinis eilėraštis prieš girtuokliavimą. Apie jį žinoma iš anoniminio nuorašo Simono Daukanto liaudies dainų rinkinyje. Jis buvo įtrauktas ir į sovietmečiu leistą liaudies dainų rinkinį 1976 m., tiesa, su tam tikrai nukrypimais nuo originalaus teksto bei iškraipymais.

„Šis kūrinys atitinka tuo metu Lietuvoje ir Vilniuje „Nenaudėlių draugijos“ laikraštyje „Gatvės žinios“ leistas satyras lenkų kalba, nukreiptas prieš girtuoklystę ar vienaip ar kitaip pašiepiančius girtuokliavimą“, – pasakojo prof. dr. B. Speičytė.

Eilėraščio rankraštis bus parduodamas 11-ajame ARS VIA meno ir kultūrinių vertybių aukcione gruodžio 5 d., ketvirtadienį.

„Norėtųsi tikėti, kad šis unikalus rankraštis ras deramą vietą visuomenei prieinamoje privačioje kolekcijoje ar kurioje nors Lietuvos atminties institucijoje – bibliotekoje, o gal muziejuje“, – sakė ARS VIA aukciono namų vadovas Algirdas Petraitis.

Nuo XIX a. plakatų iki LDK žemėlapių

Aukcione bus varžomasi ir dėl kitų retų lituanistinių vertybių. Viena tokių – lietuviškas XIX a. plakatas „Dvasiškas namų palaiminimas“, kurio neturi nei viena Lietuvos biblioteka, muziejus ar archyvas. Kitas toks plakatas, tik prastesnės būklės, saugomas Čikagos Newberry bibliotekoje.

Lietuviškas XIX a. plakatas
Lietuviškas XIX a. plakatas
© Organizatorių nuotr.

Dėmesį patraukia ir skelbimas apie garlaivių judėjimą tarp Jurbarko ir Kauno, išspausdintas 1892 m. Kaune, Ch. Leivando spaustuvėje. Šiuo vaizdingu maršrutu 1891 m. keliavo ir Lietuvos himno autorius V. Kudirka, aprašęs ir spaudoje paskelbęs tos įsimintinos kelionės įspūdžius.

Dar vienas unikalus lotas artėjančiame aukcione – pirmojo Vilniaus vaizdų fotografo Abdono Korzono nuotrauka, kurioje užfiksuota Vilniaus Šv. Petro ir Povilo bažnyčia 1860–1861 metais.

Tuo tarpu knygų mylėtojus turėtų sudominti retos XVII –XVIII a. lituanistinės knygos, tarp kurių – 1659 m. Amsterdame išleista Celarijaus „Lenkijos karalystės ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės aprašymas“, su žemėlapiu ir 20-ties miestų, taip pat ir Vilniaus, planų. Aukcione bus parduodami ir aštuoni originalūs XVII–XVIII a. LDK žemėlapiai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
4.6667

Vilniaus miesto šokio teatro „Low Air“ kūrėjų Airidos Gudaitės ir Lauryno Žakevičiaus kultūrinis dienoraštis Niujorke

Niujorkas žavi nenuilstančiu gyvenimo ritmu, dangoraižių džiunglėmis ir kultūra bei menu...

Algis Griškevičius: mums visiems reikia išmokti dažniau iš savęs pasijuokti (2)

Algis Griškevičius – tapytojas, fotografas, objektų kūrėjas. Dažnai – lyg visi trys...

Fotomenininko Algimanto Kunčiaus darbų parodoje – praeityje likęs šalies kultūrinis gyvenimas ir jo veikėjai

Lietuvos nacionaliniame muziejuje praėjusią savaitę duris atvėrė Nacionalinės kultūros ir meno...

Literatūros gurmanams – prestižinėmis premijomis įvertintos knygos

Kaip nesuklysti ieškant išties kokybiškos literatūros? Vienas iš būdų – rinktis knygas,...

Menų spaustuvėje – Phil Von solo spektaklis scenos menų gurmanams

Gruodžio 17 d. Menų spaustuvėje vyks Europos alternatyvios scenos ir performanso įžymybės Phil...

Top naujienos

Tikėjosi lengvo kelio, o gavo tikrą pragarą: kaip suomiams pavyko sustabdyti sovietų ordą (389)

Iš daugybės Antrojo pasaulinio karo mūšių ir įvykių vienas sunkiausiai suvokiamų yra...

Dėl prarasto siuntinio į teismą padavė Lietuvos paštą: jei netinka, kreipkis į privačias bendroves (160)

Dėl išsiųstos ir nežinia kur dingusios registruotos siuntos Lietuvos paštą į teismą padavęs...

Pasiskundęs, kad šeimyniniai džiaugsmai užgožė vyriškus, sulaukė palaikymo: tu ne vienas, brolau (413)

Du mažamečius vaikus su žmona auginantis vyras tvirtina, kad jau kone trejus metus jų šeimoje...

Lietuvė išbandė karališką kelionę traukiniu po Airiją: čia keleiviai prabangą kabina šaukštais (134)

Kai Dublino geležinkelio stotyje sustoja prabangusis „Grand Hibernian“, visų perone esančių...

Kaune automobilis rėžėsi į stulpą: keleivis žuvo, vairuotojas girtas bus papildyta (25)

Sekmadienio vakarą policija, medikai ir ugniagesiai skubėjo į avariją Kaune. Pranešta, kad...

Į avariją Vilniuje lėkė trys greitosios, keli sužaloti žmonės ligoninėje (20)

Sekmadienį Vilniuje, Salomėjos Neries gatvėje, į avariją skubėjo policija ir net 3 medikų...

Miestas Žemaitijoje, prieš šimtmetį išgyvenęs tikrą aukso amžių: žmonės sulaukdavo „amerikoniškų“ uždarbių (39)

Miestelis, kurį vagoja Bartuvos upė. Ramus žemaitiškas kampelis pačiame pasienyje su Latvija ....

Rusijos dailiojo čiuožimo žvaigždė Zagitova stabdo karjerą būdama 17-os (3)

Rusijos dailiojo čiuožimo gerbėjai sekmadienį buvo šokiruoti – viena talentingiausių šalies...

Įrodyta moksliniais tyrimais: šie penki papildai lieknėjimui yra tik pinigų metimas į balą (2)

Paieškoje įvedus „svorio metimas“, iškyla nemenkas iššūkis: reikia atskirti faktus nuo...

Nauji mokesčiai sukėlė klausimų: ar dabar svarbiausi tie, kurie nedirba ir visko nori už dyką? (78)

Seimas pritarė nuleisti kartelę ir NT mokestį įvesti visiems, kurių vertė nuo 150 tūkst. eurų....