aA
Sostinės "Vartų" galerijoje trečiadienį iškilmingai atidaryta trijų Baltijos šalių šiuolaikinio meno paroda "Gyvenimo druska". Galerijos 13-ojo gimtadienio proga surengtos metinės parodos proga tradiciniu "Sidabro pėdos" prizu apdovanotas geriausios 2003 metų parodos autorius - skulptorius ir juvelyras Saulius Vaitiekūnas, prieš keletą metų jau pelnęs šį garbingą prizą.
Atidarant keturiolikos autorių parodą "Gyvenimo druska" dalyvavo užsienio reikalų ministras Antanas Valionis, Latvijos ir Estijos ambasadų Vilniuje vadovai, "Vartų" galerijos rėmėjai ir parodos autoriai.

Lietuvai parodoje atstovauja žinomi dailininkai Vilmantas Marcinkevičius, Dovilė Norkutė, Eglė Ridikaitė, Jurga Barilaitė ir S. Vaitiekūnas, Estijai - lietuvių žiūrovams prieš metus "Vartuose" vykusioje parodoje "Akademikai Vilniuje" dalyvavę žinomi estų menininkai Kaidas Olė (Kaido Ole), Markas Metamas (Marko Maetamm) ir Janas Elkenas (Jaan Elken), šįmet papildę savo gretas dar keletu kolegų. Keturi kūrėjai pristato šiuolaikinio Latvijos meno tendencijas.

Pasak parodos kuratorės, menotyrininkės Laimos Kreivytės, ekspozicijos darbais siekiama išsiaiškinti, kas šiandien yra gyvenimo druska, be kurios gyvenimas netenka skonio. Parodoje akcentuojamos ne socialinės problemos, o asmeninis požiūris į vaizdinių visuomenės dramas - tikras ir tariamas. "Nors apvalanti, konservuojanti, gyvybines ir dvasines jėgas simbolizuojanti druska primena gyvenimo skaudulius, "Gyvenimo druska" nėra malonumo priešingybė. Parodos moto - ne moralizuoti, o provokuoti, ne gydyti, o aitrinti. Užpilti druskos ant žaizdos. Kad kiekvienas, atėjęs į parodą, pajustų skausmingą malonumą", - sako parodos kuratorė.

Šešias savaites galerijoje viešėsianti ekspozicija užima visas penkias "Vartų" galerijos sales - čia eksponuojamos didelių formatų tapybos drobės, grafikos ir fotografijos bei videomeno darbai, kuriuose konceptualiai ir plastiškai atspindimi kasdieniniai pasirinkimai.

Rinkdama praėjusių metų geriausios parodos autorių, "Vartų" galerija klausė dailininkų, menotyrininkų, žurnalistų, galerijos rėmėjų ir bendradarbių nuomonės. Pasak "Vartų" direktorės Nidos Rutkienės, įspūdingiausią autorinę parodą 2003 metais surengė nuo pat galerijos įsikūrimo joje dirbantis ir kuriantis S. Vaitiekūnas, pernai šventęs auksinį jubiliejų. Naujausias S. Vaitiekūno projektas "Chronos" - kolona iš senų laikrodžių mechanizmų - buvo vienas įspūdingiausių darbų neseniai pasibaigusioje parodoje naujajame Vilniaus savivaldybės dangoraižyje.

Apžvelgdama ateities planus, N. Rutkienė sakė Eltai, kad "Vartų" galerija šįmet keis parodų rengimo koncepciją - jų bus mažiau, bet įspūdingesnių ir ilgiau veiksiančių.

Po parodos "Gyvenimo druska" kartu su Amerikos centru Vilniuje bus rengiama JAV kūrusio menininko Sigito Staniūno darbų paroda, vėliau galerijos žiūrovams žadama pristatyti įvairių pasaulio šalių autorių sukurtus XXI amžiaus portretus. Norima atgabenti iš Portugalijos bendrą šios šalies menininko Nino Vaso ir S. Vaitiekūno iš tinklų sukurtą erdvinį objektą. Ieškoma rėmėjų ir Mongolijos dailininkų kūrybos parodai į Vilnių atvežti.

Lietuvių ir užsienio menininkų darbai bus eksponuojami ne tik galerijos erdvėse, bet ir šalia esančioje Šv. Kotrynos bažnyčioje.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Kasinėjimai žvelgiant į ateitį: kuo virs Lukiškių kalėjimas? (8)

Lukiškių kalėjimas visada buvo daugiafunkcė erdvė. 1904 m. pastatytas kompleksas buvo vienas...

Kokį prieškario Vilnių matė šveicaras, vadovavęs autobusų garažui? (30)

Kokį Vilnių Antrojo pasaulinio karo priešaušryje matė jaunas mechanikas, atvykęs iš...

Algirdas Kaušpėdas: Kalėdų džiaugsmo nelaisvėje Ištrauka iš knygos „Gyveno kartą bičas ir kaimynas“ (2)

Muzikantas, architektas Algirdas Kaušpėdas neseniai pasirodžiusioje knygoje „Gyveno kartą...

Tarp kandidatų į nacionalines kultūros ir meno premijas – Grigorian, Puipa, operos „Saulė ir jūra“ autorės (2)

Į nacionalines kultūros ir meno premijas atrinkta 12 kandidatų, tarp jų – operos solistė Asmik...

Nacionalinės filharmonijos orkestrų koncertuose bus minimas Giedriaus Kuprevičiaus jubiliejus (1)

Gruodžio 12 d. Nacionalinėje filharmonijoje skambės Lietuvos kamerinio orkestro ir solistų...

Top naujienos

Didžiausia pramoninė katastrofa iki šiol nuodija aplinką: tūkstančiai žmonių dėl skysčių plaučiuose paskendo savo lovose (30)

Bopalo tragedija lig šiolei laikoma didžiausią pragaištį sukėlusia pramonine nelaime. Jos...

Romoje gyvenantys lietuviai parengė miesto gidą: kada pigiausia keliauti, kur skaniai pavalgyti ir kaip nelikti apgautam

Net ir ne pirmą kartą keliaujantys į Romą klausia: kur apsistoti? ką įdomaus galima pamatyti?...

Intymias nuotraukas Feisbuke viešinanti Verygos sekretorė: gyvenam laisvoje Lietuvoje (353)

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sekretorė kaitina internautų kraują, praneša...

Atsisveikinti su netikėtai mirusiu Cololo atvykę artimieji ir bičiuliai vos tramdė ašaras: liko daug neįgyvendintų planų (363)

Šeštadienį po pietų Druskininkų laidojimo namuose „Nutrūkusi styga“ būriuojasi netikėtai...

Atviras laiškas Kauno merui: „Kaip Grigelis autobusus pirko" (68)

Šiomis dienomis nuolat pučiamas burbulas apie viešojo transporto atnaujinimą ir kalbama taip:...

Apklausa: darbdaviai linkę darbuotojus skatinti pinigais, automobiliais, telefonais (10)

Tik dešimtadalis Lietuvos vidutinių ir didelių bendrovių savo darbuotojams nesiūlo papildomo...

Užkalnis: šis kvapas mane išgydė. Ar ilgam? (56)

Kai tokie orai, kaip dabar Lietuvoje, jaučiuosi esąs ligonis net ir tada, kai nesergu. Taip, žinau...

Rapšys traukiasi iš Europos čempionato: kūnas davė signalą

24-erių metų Lietuvos plaukimo žvaigždė Danas Rapšys nebestartuos Glazge vykstančiose Europos...

Pernai visą Lietuvą nustebinusi Kretingos eglutė ir vėl sužibėjo: ji tiesiog nepakartojama papildyta nuotraukų galerija (25)

Kokia bus pagrindinė Kretingos eglė kiek įmanoma ilgiau laikyta paslaptyje. Netoliese jos jau nuo...

Romo Bubnelio gyvenimas įdomesnis už filmą: nuo milijonieriaus iki kapinių prižiūrėtojo (1)

Romas Bubnelis yra atsipalaidavęs, gyvenimu pasimėgaujantis senjoras. Bet anksčiau jis buvo...