aA
Tarptautinį pripažinimą pelnęs grafikos dizaineris Edvardas Kavarskas specialiai Vilniaus knygų mugei sukūrė autorinius marškinėlius. Itin riboto tiražo marškinėlių įsigyti bus galima tik Knygų mugės metu.
"Knygų mugės" marškinėliai T-Quote (L.Butkutės nuotr.)

Kodėl jau dabar taip niežti nagus tuos marškinėlius pačiupinėti – tegu atsako pats dizaineris.

Trumpai apie autorių: Edvardas Kavarskas - laisvai samdomas grafikos dizaineris. 2012 metais dizaino konkurse „A'Design Award & Competition“ Edvardo sukurta pakuotė pelnė aukso apdovanojimą (bendradarbiaujant su „LT identity“). Kas matė Ievos Ševiakovaitės ir Jolantos Rimkutės „LT identity“ ir kolekcijos „Baltai“ grafiką, kaip atrodo „Gerai Gerai Miss Sheep“ logotipas, kas žino, ką reiškia „Penki Vilniaus pojūčiai“ ir jų vizualinis identitetas, tas matė ir Edvardo šiems projektams kurtus įvaizdžius.

Kalbina žurnalistė Gabija Vitkevičiūtė. Atsakymai be cenzūros ir pagražinimų.

- Kaip sugalvojot?

Edvardas Kavarskas (M.Ežerskio nuotr.)
Edvardas Kavarskas (M.Ežerskio nuotr.)

- Viskas išsirutuliojo labai organiškai. Kiekvienas turime savo mėgstamiausių knygų, citatų iš jų. Pradėjau kurti marškinėlius sau, draugams. Sau atkrenta problema ką dėvėti, nes susikuri idealiai tokius, kokių nori, draugams, tai irgi originali dovana. Laikui bėgant visi pradėjo kalbėti, kad šią idėją reiktų išvystyti. Prisidėjo ir mados rinkodaros specialistės Victorios Diaz paskatinimas vieno seminaro metu. O kadangi, kaip pastaruoju metu madinga, kiekvienas grafikos dizaineris per gyvenimą turėtų sukurti marškinėlių seriją, tai varnelę ties šiuo punktu nusprendžiau užsidėti ir aš. Tuo metu gimė mintis bendradarbiauti su vienu ryškiausių kultūrinių renginių Lietuvoje - Vilniaus knygų muge bei sukurti ir mugės metu pristatyti marškinėlių seriją, skirtą būtent šiam renginiui ir išskirtiniam jo lankytojui. „Žaidžiau“ su kultinių knygų citatomis – jų prasmėmis, formomis, kodais.

- Kuo rėmėtės?

- Čia gal reiktų patikslinimo. Jei apie marškinėlių konstrukciją, tai rėmiausi tuo, kas patinka pačiam. Asketiška konstrukcija, padidintas kaklo iškirpimas, neapsiūti kraštai, labai plonas trikotažas, kokybiška šilkografinė spauda. Esu tikras, kad geras rūbas turi būti kaip antra oda, bet ne tik patogi, o ir madinga, stilinga. Lengva kurti, kai pats sau esi klientas. Sunkiau, kai reikia įsijausti į kitą tikslinę grupę.

- Kas įkvėpė?

- Įkvėpė, žinoma knygos, kurias skaitau. Tai neišsenkamas įkvėpimo šaltinis. Ir aplinka, nuolatinis aplinkos stebėjimas plačiąja prasme. Dizaineris apskritai turi būti akylas stebėtojas. Nuolat.

- Kaip rutuliojosi darbai?

- Kadangi kasdienis darbas yra tiesiogiai susijęs su prekių įvedimu į rinką, tai nebuvau tas, kuris buvo įmestas į vandenį, nemokėdamas plaukti. Gerai supratau veiksmų seką ir viskas vyko pagal planą: marškinėlių modelių ir medžiagų atranka, tuomet gautos citatos, kurių vizualizavimas jau įtakoja marškinėlių spalvą, etikečių ir kitų detalių kūrimas, spaudos darbų derinimas, gamybos paleidimas, komunikaciniai veiksmai, prisistatymo Knygų mugėje koncepcijos kūrimas, o galiausiai – laukia ir pats susitikimas su lankytojais.

- Kodėl paskutiniai variantai būtent tokie, o ne kitokie?

- Sprendimus padiktavo sinerginiai veiksmai su Vilniaus Knygų muge, kuri šiais metais su lankytojais „kalbasi“ trijų kultinių autorių citatomis. Jei kalbėti detaliau apie kiekvienų marškinėlių vizualinį sprendimą, tai buvo labai individualus ieškojimas. Pagrindinė mano kuriamų marškinėlių T-QUOTE vertybė, kiekvienu atveju ieškoti individualių vizualinių sprendimų. Išieškoti, įsigilinti į kūrinį. Tai savotiška vizualinė teksto analizė, riešutų gliaudymas.

Galima teigti, kad tai marškinėliai intelektualams – kuo daugiau asmuo yra perskaitęs, kuo daugiau vietų aplankęs, kuo daugiau skirtingų sričių yra aprėpęs, tuo daugiau vizualinių kodų jam atsiskleis. Pavyzdžiui, žinantis, kaip atrodo Washington skveras Niujorke, lengviau perpras, kodėl ant marškinėlių, skirtų A. Škėmos „Baltos drobulės“ citatai, pavaizduota architektūrinė chimera, nei to nežinantis.

Net pats T-QUOTE šūkis „Cituoju, vadinasi, skaitau“ yra kitos žinomos citatos perdirbinys. Visada patiko tokie žaidimai.

- O kas yra tas T-QUOTE?

- T-SHIRT, kuris transformavosi į T-QUOTE.

Trumpi autoriaus komentarai:

O. Wildo citatai skirti marškinėliai: Ieškau autentiško XIX a. pabaigos paveikslo rėmo, kuriame tariamai galėtų būti įrėmintas Grėjaus portretas. Šriftas labai klasikinis, naudojamas knygose – Adobe Caslon. Kaip amžinybės, stabilumo simbolis.

A.de saint Exupery citatos marškinėliai: naudoju mokyklinį šriftą ir rožę. Man rožė atrodo universali, tokius marškinėlius gal ir pats vilkėčiau. Rožėje yra ir grožio, ir aštrumo, ir blogio. Rožės simbolis dažnai atsiranda skirtinguose kontekstuose ir tai gelbsti nuo visiško „princiško“ nuoširdumo.

A.Škėmos citatai skirti marškinėliai: pagrindinis vaizdas - „architektūrinė chimera“. Tai geometrinė forma, siluetas, kurį sudaro du objektai - Washington skvero arka ir Šv. Onos bažnyčia. Šv. Onos bažnyčia – veikia kaip metafora. Šv. Onos bažnyčios perkelti į kitą erdvę neįmanoma, tačiau be jos negali sukurti prasmės kitose erdvėse. Man atrodo, kad prasmės nebuvimas arba negebėjimas jos sukurti emigracijoje yra pagrindinė „Baltosio drobulės“ tema. Chimeriškume įžvelgčiau mintį, kad net jei ir perkeltum tą bažnyčią į Washington skverą, ji vis tiek būtų išrauta be šaknų ir atrodytų ten ne taip, amerikietiškai (truputį bad taste) kaip ir ta Triumfo arka ir daug kitų senosios Europos architektūrinių pavyzdžių, kurie tiesiog masiškai buvo kopijuojami ir perkeliami JAV teritorijoje.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Ankstyvojo kino festivalyje „Pirmoji banga“ – vienas pirmųjų kino pasakojimų apie moterų meilę (5)

Praėjusio amžiaus 4-ojo dešimtmečio pradžios Berlynas buvo nuodėmių sostinė. Tačiau...

Ypatingas seansas „Baltijos bangoje“ Juodkrantėje primins dokumentinio kino misiją

Sekmadienį, rugpjūčio 25 d. Juodkrantėje prasidės 11-asis kasmetinis festivalis „ Baltijos...

Viktorijos Prėskienytės-Diawaros „Džiaugsmo ašaros“ – pokario laikų istorijos (1)

Antroji Viktorijos Prėskienytės-Diawaros knyga – apsakymų rinkinys „Džiaugsmo ašaros“...

Paliesiaus dvaro fenomenas: nedaugeliui žinoma vieta, priviliojanti pasaulines žvaigždes (3)

Paliesiaus dvaras , įsikūręs atokiame Lietuvos kampelyje, pritraukia net pasaulinio lygio...

Naują knygą išleidusi Agnė Žagrakalytė – apie buitį ir kardais užkapotus priešus (1)

Kai skaitote šį tekstą, rašytoja Agnė Žagrakalytė laiką leidžia Druskininkuose, kovos menų...

Top naujienos

Į Rytų Ukrainą plūdo išskirtinė Rusijos technika: po mokymų rusų kariams nustatė vienodą diagnozę (84)

Prieš penkerius metus, antrojoje 2014 m. rugpjūčio mėnesio pusėje, vadinamasis „Ilovaisko...

Lietuvis daro tai, apie ką daugelis svajoja, bet nedrįsta: mano tikslas – pasiekti visišką dugną (16)

Prieš trejus metus prisidengęs Modus Vivendi slapyvardžiu 24-erių Edgaras Bajerčius sėdęs ant...

Pinigų tema lietuviams kalbėti gėda ne mažiau nei apie seksą: jei už žinias rašytų pažymį, dažnas gautų 4 (82)

Pinigų klausimas lietuviams kartais yra toks pats tabu kaip ir seksas ar politika. Dar labiau nejauku...

Kodėl lietuviški kurortai yra daug blogiau nei užsienio: turtingųjų pasaulis Interlakenas ir jo beprotiškos kainos (188)

„Niekada nevažiuočiau į lietuviškus kurortus“, „Palanga – brangi tragedija“, „Į...

13 daug antioksidantų turinčių produktų: valgydami juos kovojate su kenksmingais procesais organizme (6)

Antioksidantai yra junginiai, padedantys atitolinti ląstelių pažeidimus ar net galintys užkirsti...

Investuotojai nenurašo penktojo pagal dydį miesto: vaiduoklį keis nauja verslo oazė (17)

Nors per pastarąjį dešimtmetį Panevėžyje gyventojų sumažėjo daugiau nei dvidešimčia...

Iš „Misijos Sibiras“ grįžusi Amerikos lietuvaitė: dabar važinėsiu po Ameriką ir viską pasakosiu (92)

Tarp šešiolikos šių metų ekspedicijos „ Misija Sibiras “ dalyvių pirmą kartą buvo...

Bretanė – vieta, kur saugoma istorija ir gerbiamos tradicijos (10)

Gerai išvystytas Prancūzijos greitųjų traukinių (TGV) transporto tinklas suteikia unikalią...

Linkytė ir Vaitiekūnas papasakojo apie slogias mintis ir kaip pavyko pamilti save (75)

Laisvės pikniko metu „Rytojaus jaunimo“ diskusijų zonoje didelio susidomėjimo sulaukė...

Gamtos ženklus stebinti dzūkė jau žino, kokie bus rudens orai ir kada sulauksime pirmojo sniego (87)

Gamtos ženklus stebinti ir orus pagal juos prognozuojanti marcinkoniškė Janina Janušauskienė...