aA
Žinomas rašytojas, dramaturgas Marius Ivaškevičius šių metų pradžioje po dvidešimties metų pertraukos grįžo į prozą su romanu „Tomas Mūras“. Tačiau prasidėjus Rusijos karui prieš Ukrainą ši knyga liko mažai pastebėta, o ir pats autorius ne kartą minėjo, kad tokiu metu reklamuoti knygą netinkamas laikas. Visgi, dabar jis surengė provokuojantį knygos pristatymo vakarėlį, kurio ašimi tapo menininkų Otomo de Manuel iš Prancūzijos, Rūtos Mur ir Valerijos Gneuševos ero-mazo performansas. Po jo M. Ivaškevičius savo kalboje dar kartą priminė, kad turime nepamiršti šalia vykstančio karo, bet, pasak jo, grįžimas į normalumą taip pat yra vienas iš kovos būdų.
Marius Ivaškevičius surengė provokuojantį knygai „Tomas Mūras“ skirtą vakarą: grįžimas į normalumą irgi yra pasipriešinimas karui
© ELTA / Dainius Labutis

Į renginį atėjusių svečių taip pat laukė audiovizualinė ekspozicija „Tomas Mūras“ – renginio erdves puošė romano siužetą primenančios iliustracijos, skambėjo paties M. Ivaškevičiaus įskaitytos knygos ištraukos iš taip pat pasirodžiusios audioknygos.

Po performanso vakaro svečius sveikindamas M. Ivaškevičius savo kalboje priminė ir šalia vykstantį karą, būtinybę jo nepamiršti, bet tuo pačiu kovoti su juo ir išlaikant gyvenimo normalumą.

Vakaro metu pasakyta M. Ivaškevičiaus kalba:

„Pasipriešinti likimui. Karas nėra likimas – karą sukelia žmonės. Nenoriu vadinti jų šunsnukiais, nes tuo įžeisčiau šunis. Bet karą sukelia žmonės ir žmonės jį gali užbaigti. Grįžimas į normalumą taip pat yra pasipriešinimas karui. Skaityti knygas yra normali mūsų būsena. Knygas apie taiką. Nepamirštant tų, kuriems vis dar tenka gyventi kare. Jie, beje, taip pat skaito knygas apie taiką. Kai jų namuose yra elektra.

Rimtumas. Bijau rimtų žmonių. Žmogus iš prigimties yra žaismingas. Rimtais mus padaro nebent pareigos, statusas. Velniop visa tai. Man patinka šelmiai. Gyvenimas per trumpas, kad praleistume jį rimtai. Įvaizdis. Tarnauti jam yra didžiausia nesąmonė, nes tai nesame mes. Tai yra mūsų kūrybos vaisius, o kūryba turi tarnauti mums, bet ne atvirkščiai. Tomas Mūras tarnavo savo susikurtam įvaizdžiui ir kai užsimanė susigrąžinti save, išsinerti iš Tomo Mūro fantomo, jam tai jau nebepavyko. O gal pavyko, tik mes to nesužinosime.

Meilė ir laisvė, du dalykai, kuriems yra verta tarnauti. Meilė ir laisvė – ant jų laikosi pasaulis. Tomas Mūras jų atsisakė, pabėgo. O kai norėjo susigrąžinti, buvo jau per vėlu. Ne, niekada nėra per vėlu, tik jam neleido jo išdidumas. Velniop išdidumą, kai ant kortos pastatyta tavo meilė ir laisvė. Bebaigiant šią knygą staiga pajutau, kad Tomas Mūras traukia mane į save, keršija už savo likimą, kartu supratau, kad prarandu savo gyvenimo meilę. Po milimetrą su kiekviena diena. Ją bando atimti iš manęs. Ir išdidumas man neleidžia dėl jos kovoti. Savo išdidume kaip pelkėje. Aš tampu Tomu Mūru. Ir tada pasakiau sau ne, aš nebūsiu Tomas Mūras. Tavo meilė ir laisvė yra viskas, o išdidumas paskui. Jis negali stoti skersai kelio meilei ir laisvei, jis nevertas meilės ir laisvės. Ir taip mes išsiskyrėme. Tomas Mūras nuėjo savo keliais, o aš savo. Bet esu jam dėkingas. Savo niekam tikusiu pavyzdžiu jis ištraukė mane iš tos išdidumo pelkės. Ir atvėrė akis meilei ir laisvei. Tai yra viskas. Iki tol aš to nežinojau. Arba žinojau, bet ne taip aiškiai. Meilė ir laisvė, niekada niekam nė už ką jų neatiduokite.

Ir jeigu bus tas teismas ir manęs, tiksliau, mano sielos paklaus, ką aš veikiau 2020-ųjų gruodžio 8-ąją... Na, ką aš veikiau – mylėjau ir buvau laisvas. Kartu su tokiais pat kaip aš. Mes tiesiog šventėme gyvenimą, tą savo trumpą blykstelėjimą mūsų milžiniškos Visatos amžinybėje.“

Marius Ivaškevičius – tarptautiniu mastu pripažintas dramaturgas, kultinių pjesių „Madagaskaras“ (2003 m.), „Mistras“ (2010 m.), „Išvarymas“ (2011 m.), „Miegantys“ (2021 m.) autorius. Jo romanas „Tomas Mūras“ – žvilgsnis į lietuvių literatūroje mažai tyrinėtą zoną: kūrėjo nuovargį, senėjimą, neviltį, ,menininko ir jo garsaus kūrinio santykį, šlovės kainą ir grėsmę.

Pagrindinis romano „Tomas Mūras“ veikėjas – rašytojas, buvęs teatralas, negalintis atsiriboti nuo savo garsiausio kūrinio „Išsiveržimas“ šlovės. Daugiau apie šį kūrinį M. Ivaškevičius yra pasakojęs laidoje „ARTimai“, kurioje teigė, kad blogiausia būtų ne blogi atsiliepimai, o tai, jei romanas liktų nepastebėtas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(14 žmonių įvertino)
2.2857

„Alma littera“ atskleidė, kokios knygos 2022-aisiais buvo skaitomiausios

Literatūros ekspertė Vitalija Maksvytė laidos „Delfi rytas“ rubrikoje „Knyginėjimai...

Raminta Lampsatytė: sprendimas stabdyti Jono Sakalausko veiklą tikrai yra LNOBT laidotuvės (1)

Važinėjant po pasaulį su koncertais, tenka išgirsti geriausius solistus, su jais padirbėti...

„Pasakojimas apie katiną ir tulpę“ – gyvenimiškos išminties kupina knyga

Rašytoja Evelina Daciūtė ir dailininkė Aušra Kiudulaitė, skaitytojams jau pažįstamos iš...

Argentinos sostinės gyventojai gali susipažinti su Fridos Kahlo kūryba interaktyvioje parodoje

Argentiniečiai turi progą susipažinti su Fridos Kahlo gyvenimu ir kūryba ne visai tradiciniu formatu.

Arturo Bumšteino garso instaliacija-performansas „Olympian Machine“ – vasarį Kaune ir Vilniuje

„Olympian Machine“ neveikia nė vienas realus žmogus, bet šis kūrinys – labai žmogiškas,...

Top naujienos

Toliau narsto galimą informacijos nutekėjimą Bartoševičiui: vienas generalinės prokurorės veiksmas – labai keistas (13)

Seimo opozicija toliau renka parašus ir dar šią savaitę žada neeilinę Seimo sesiją dėl galimai...

Sąskaita už laiptinės elektrą išgąsdino ne juokais – tokių kainų nėra buvę (6)

Didelė elektros sąskaita gali pasiekti gyventojus ne vien už suvartojimą bute, bet ir už bendrų...

Penktą nesėkmę iš eilės sugėręs Maksvytis: nenoriu savęs teisinti, „Vilkai“ buvo stipresni (2)

Kazys Maksvytis turėjo priekaištų savo auklėtiniams, kurie Alytuje 75:80 (17:23, 16:16, 19:19,...

Bloomberg News

Dugnas dar nepasiektas: Kinija staiga pakeitė retoriką (3)

Staigus Pekino perėjimas nuo apgailestavimo iki grasinimo atsakomaisiais veiksmais dėl Jungtinių...

Įtempta Vilniuje dingusio 15-mečio paieška: savanoriai rado daugiau paauglio daiktų rastas telefonas ir banko kortelė (3)

Vilniuje tęsiama šeštadienį dingusio nepilnamečio Mykolo Davidonio paieška, prie jos prisidėjo...

Sinoptikai turi gerų naujienų: turėtume pasimėgauti bent keliomis gražiomis dienomis

Antradienio dieną virš šalies stiprėjantis aukšto atmosferos slėgio laukas atneš ramius orus....

Netikėtumas Alytuje: Kurtinaičio kompanija patiesė „Žalgirį“ (7)

Alytaus „Wolves“ (13-5) komanda pradžiugino savo sirgalius skambiausia šio sezono pergale...

Dėl skaudžios išdavystės Juozo svajonė tapti gydytoju sudužo: vos ištvėrė kraupią sovietų mėsmalę

99-erių Juozo Karsokos kadaise puoselėta svajonė tapti mediku sudužo susidūrusi su sovietine...

Apie ką vyrai meluoja dažniausiai? 10 temų, kurias moterys turėtų vertinti itin atsargiai

Mes visi bent kartą gyvenime esame sumelavę. Baltas melas , juodas ar rožinis – visai nėra...

Kasdienybės herojai. Baukutė apie teismus, vyro kerštą bei meilę sau ir kaip ūkininkas Petras tapo žvaigžde (2)

Atrodytų, žinoma aktorė, buvusi Seimo narė Asta Baukutė jau kuris laikas dingusi iš viešumos,...