aA
Marcinkonyse vykusį renginį galima drąsiai pavadinti pagarbos iki šių dienų išsaugotoms senosioms šilinių dzūkų tradicijoms diena. Tądien Dzūkijos nacionalinio parko etnografijos muziejuje buvo kepamas tradicinis dzūkų skanėstas – grikinės babkos, o po pietų šeimininkės iš Margionių, Marcinkonių, Musteikos, Puvočių ir Žiūrų varžėsi dėl šeimininkų šeimininkės, iškepusios skaniausią grikinę babką, titulo.

Šio netradicinio renginio „Grikiai – dzūkų duona“ organizatorės DNP darbuotojos Lina Černiauskienė ir Jurga Labanauskienė sakė, jog sumanymas surengti skaniausios grikinės babkos varžytuves kilo dėl to, kad norėjosi sužinoti, ar daug šilų kaimuose gyvenančių moterų dar moka kepti šį skanėstą, kuris Dzūkiją išgarsino net ir užsienyje. „Juk be grikių babkos dzūkas – ne dzūkas. Kvietėme į renginį ir laukėme visų - didelių ir mažų, patyrusių kepėjų, pradedančiųjų ir duonkepio nemačiusiųjų, prisiekusių valgytojų ir subuvimų mėgėjų. Norėjome padaryti šventę tiems patiems kaimo žmonėms – juk dažniausiai jie dzūkiškais valgiais vaišina svečius, o dabar gali pasivaišinti patys“ – sakė L. Černiauskienė.

Etnografinės sodybos kieme nuo pat ryto lyg prieš didžiausią šventę virte virė darbas – čia „po senovei“ šeimininkavo marcinkoniškė Rožė Pačkauskienė. Užkūrusi duonkepį, šeimininkė išskubėjo į kluoną girnomis grikių malti, vėliau juos išsijojo. Kai grikių miltai buvo paruošti kepimui, šeimininkė susidėliojo reikiamus produktus ir pradėjo maišyti tešlą.

Smalsuolių, panorusių pamatyti ir sužinoti, kaip kepamas šis visoje Lietuvoje ir už jos ribų garsėjantis dzūkų skanėstas, tikrai netrūko. Juk proga pabūti aplinkoje, kurioje gyveno mūsų seneliai ir proseneliai, tikrai ne dažna. Senove alsuojančioje pirkioje, kur dar, rodos, tebeplevena senųjų laikų dvasia, pastovėję šalia išbalintos duonkepės krosnies ir pasieniais, tarp senovinių buities rakandų ir nuotraukų, pabuvę kaimiškoje sodyboje, pasijutome tarsi išklausę lietuvių literatūros ar istorijos pamoką.

O kol babka kepė, patyrusi šeimininkė papasakojo ne tik apie grikinės babkos, bet apie kitų dzūkiškų valgių, dabar dzūkų kulinariniu paveldu vadinamų, gaminimą. Rožės ruoštų dzūkiškų valgių ne vienas garbus svečias yra ragavęs. Moteris prisiminė, kaip Marcinkonių etnografinio ansamblio dainininkai grikių babka visus stebino, kai svečiavosi Briuselyje ir net už Atlanto. „Mes su šituoj babku tai seniai Europon patekį“ – dzūkiškai šmaikštavo ji.

Visus atvykėlius svetingai globojo ir grikių koše vaišino muziejaus vedėjas Jonas Bajoriūnas. Kai iš duonkepio pasklido skanus kvapas, šeimininkė skubėjo atitraukti duonkepio dangtį ir ištraukti iškeptas babkas – tądien ji buvo užmaišiusi tešlą trims – vienai – su spirgučiais, ir dviems saldžioms. „Svecų tai daug prisrinko, vienos visiem neužtekt“ – paaiškino.

Po pietų Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos salėje buvo ragaujamos vieną už kitą skanesnės babkos, kuriomis vaišino margioniškė Danutė Kvaraciejienė, Marytė Klimavičienė iš Puvočių, musteikiškės Vilma Norkūnienė ir Asta Žūkaitė, Onutė Česnulevičienė ir Danutė Alubauskienė ir Žiūrų, na, ir žinoma, marcinkoniškė Rožė Pačkauskienė.

Stasė Bogušienė iš Puvočių papasakojo, kad anksčiau kepdavo trijų rūšių babkas – Gavėnios - liesą, Velykų - saldžią ir rugiapjūtės – su spirgučiais. „Rugiapjūtės turėj būc soci, kad turėtai sveikatos rugius pjauc“.

Į Marcinkonis tądien atskubėjusi Zita Kelmickaitė su filmavimo grupe pirmiausia iškamantinėjo, kaip kiekviena šeimininkė babką kepė, ko į tešlą dėjo, o tik vėliau leido jas pjaustyti, ragauti ir rinkti pačią gardžiausią.

„Ot, dzūkai, tai ar ne šaunuoliai! Kas gražiausių moterų konkursus organizuoja, o jie prieš pavasario šventes renka gardžiausią babką!“ – negalėjo atsistebėti šmaikščioji muzikologė.
Kai babkos buvo supjaustytos, visiems buvo leista „kaštavoc“ ir balsuoti už labiausiai patikusią.

Nors visų šeimininkių keptos burnoje tirpte tirpo, bet šeimininkių šeimininke ragautojai išrinko žiūriškę Danutę Alubauskienę. Jai ir visoms netradicinių varžytuvių dalyvėms buvo įteiktos atminimo dovanos ir sudainuota „Ilgiausių metų“.

Na, o Margionių, Marcinkonių, Puvočių ir Žiūrų etnografinių ansamblių moterys įrodė, kad jos – ne tik geros šeimininkės, bet ir dainininkės. Pasivaišinus grikių babka ir žolelių arbata, svečius linksmino dainomis, kurių ne viena buvo apie grikius, dzūkų duona vadinamus.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Specialiai „Delfi“ iš Berlyno: italų viduriniosios klasės tarakonai

Brolių D'Innocenzo „Blogos pasakos“ („Favolacce“) – vienas ambicingiausių Berlynalės...

Jonas Vaitkus palieka Lietuvos rusų dramos teatro vyr. režisieriaus pareigas (4)

Lietuvos rusų dramos teatro (LRDT) vyriausiasis režisierius Jonas Vaitkus palieka šias pareigas,...

Norvegijos valdžia leido nugriauti pastatą su Picasso raižiniais betone (3)

Norvegijos pareigūnai davė leidimą nugriauti sprogdinimo apgriautą pastatą, kurio sienas puošia...

Romanas Polanski baimindamasis „linčo“ nedalyvaus Prancūzijos kino apdovanojimų ceremonijoje

Prieštaringai vertinamas kino režisierius Romanas Polanski ketvirtadienį naujienų agentūrai AFP...

JAV mirė rašytojas ir nuskendusių laivų ieškotojas Clive`as Cussleris

Didelio pasisekimo sulaukęs JAV rašytojas Clive'as Cussleris, taip pat pagarsėjęs kaip...

Top naujienos

Gauti koronavirusu užsikrėtusios moters šeimos narių tyrimų rezultatai: visi ėminiai neigiami atnaujinta 22.56 (207)

Praėjusią naktį pranešus, kad iš Italijos sugrįžusi 39 metų moteris yra užsikrėtusi...

Atrodė, karjera bus trumpa, bet viską pakeitė Landsbergio skambutis: kaip jauna provincijos gydytoja tapo įtakinga politike (107)

Kitą rytą po laimėtų rinkimų į Aukščiausiąją Tarybą-Atkuriamąjį Seimą Rasa Rastauskienė...

Rizikingą žingsnį ir lūžusią derinių lentą aptaręs Jasikevičius galiausiai pasisakė ir apie virusą (226)

Krepšinis „Žalgirio“ arenoje penktadienį turėjo padėti pamiršti tiek Italijoje, tiek...

Į infekcines ligonines vežami žmonės iš visos Lietuvos, kol kas naujų susirgimų nenustatyta (43)

Į penkias šalies ligonines, kuriose yra specialiai pritaikyta infrastruktūra ir infekcinių ligų...

Svarbi pergalė lenktynėse dėl TOP-8: prireikė pratęsimo, bet „Žalgiris“ patiesė Milano ekipą (689)

Penktadienio vakarą Nemuno saloje vykusiose Eurolygos 26-ojo turo rungtynėse Kauno „Žalgiris“...

Visockas apie koronaviruso identifikavimą: tai sėkmės atvejis (38)

Šiaulių miesto meras Artūras Visockas po miesto savivaldybėje surengto ekstremalių situacijų...

Užsienietis nesitikėjo tokio akibrokšto gydymo klinikoje: moka visus mokesčius, bet paslauga – neprieinama (63)

Lietuvoje jau kelerius metus gyvenantis ir dirbantis užsienietis labai nustebo, kai jam prireikus...

Po sauso penktadienio laukia nauja kritulių banga (8)

Šeštadienio naktį orus lems tolstančio ciklono pietvakarinis pakraštys. Šlapdriba ir sniegas...

Žaidimas degtukais virš parako statinės: ar Turkija įtrauks NATO į Trečiąjį pasaulinį karą su Rusija? (696)

Jungtinių Valstijų kariuomenė atsargiai vertina savo vaidmenį Sirijoje . Tačiau Jungtinių...

Vitalija Guobė

Karas šeimoje: kodėl geria garsių vyrų žmonos? N-18

Kai eilinį kartą pro langą kieme pamačiau kelis prabangius automobilius su man nelauktais...

|Maža didelių žinių kaina