Po svarstymo praėjusią savaitę LR Vyriausybė, Finansų ministerijos teikimu, nusprendė išbraukti Lietuvos rusų dramos teatrą iš Valstybės investicijų programos finansuojamų projektų sąrašo, informavo rašte O. Polevikova.

Ji pažymėjo, kad teatro vadovybė laukia atsakingų pareigūnų išaiškinimo ir pasiūlymo, kaip kartu su Vyriausybe bus tvarkomas istorinis pastatas, bene vienintelis likęs nerekonstruotas iš Vilniuje veikiančių valstybinių teatrų.

LRDT vadovė O. Polevikova tikino, jaučianti didelį nusivylimą.

„Norėčiau išgirsti pagrįstą paaiškinimą be biurokratinių šablonų ir nusistovėjusių klišių, kodėl projektas buvo atmestas. Labai norėčiau diskusijos su tais žmonėmis, išgirsti jų konkrečius argumentus ir įsitikinti, kad jie tikrai įvertino visą projektą ir neįsivėlė apmaudžių nesusipratimų, lemiančių tokį sprendimą. Negaliu atsikratyti minties, kad tai yra didelė klaida, ir kartu nesiruošiu nuleisti rankų. Akivaizdu, kad pastatas reikalauja rekonstrukcijos – tai yra kultūros paveldo objektas, bet gyvename tokioje realybėje, kad net akivaizdžius faktus kartais reikia apginti ir įrodinėti. Tikiuosi, kad ši apmaudi klaida bus ištaisyta artimiausiu metu, kad Vyriausybė išgirs mus ir LRDT pastato rekonstrukciją iškels į prioritetus“, – vylėsi O. Polevikova.

Priimdama sprendimą Vyriausybė, pasak teatro vadovės, neatsižvelgė į tokius svarbius faktus, kad tai nėra naujas projektas ir kad pastatas yra apverktinos būklės, reikalaujantis neatidėliotinų tvarkymų.

Primename, kad rekonstrukcijos projektas buvo pradėtas dar 2013 m., buvo parengtas dviejų teatrui priklausančių pastatų J. Basanavičiaus g. 13 ir Mindaugo g. 8 techninis projektas, kuriuo buvo siekiama atkurti senojo pastato pradinį, architektų sumanytą teatro išplanavimą ir interjerą bei naujai įrengti šalia esantį pastatą, kuriame buvo suplanuota moderni nauja daugiafunkcinė salė.
Lietuvos rusų dramos teatras

Tuometinei teatro vadovybei nutarus teatro rekonstrukciją pradėti nuo naujesnio pastato, 2017-2019 m. buvo surengti du viešieji konkursai rangovo darbams pirkti, tačiau dėl teisinių aplinkybių ir užsitęsusio bylinėjimosi su potencialiais rangovais įsigyti paslaugų nepavyko.

2020 m. Kultūros ministerijai nusprendus lėšas skirti prastesnės būklės ir didesnės svarbos pagrindiniam senajam teatro pastatui rekonstruoti, teko iš naujo rengti dokumentus ir keisti bei papildyti techninį projektą. Šiuo metu baigiami projekto keitimo darbai ir rengtasi šių metų vasarą skelbti statybos rangos konkursą.

Atkreipiame dėmesį, kad Lietuvos rusų dramos teatro pastatas – tai 1913 metais specialiai teatro veiklai statytas istorinis pastatas J. Basanavičiaus gatvėje, išskirtinis Vilniaus kultūriniame žemėlapyje ir paskelbtas architektūros paminklu.

1917 m. rugsėjo 18-22 d. šiame pastate vyko reikšmingas Lietuvos valstybei įvykis – Vilniaus konferencija, išrinkusi Lietuvos Tarybą, kuri 1918 m. vasario 16-ąją paskelbė atkurtos Lietuvos valstybės nepriklausomybės Aktą.

Nepaisydami sudėtingos situacijos, LRDT pranešė, tęsiantys savo darbą ir laukiantys žiūrovų.

„Nors norėtųsi susitikti atnaujintame teatre, tačiau ir dabartinės būklės pastate mūsų žiūrovų, kaip visada, laukia aukštos kokybės spektakliai, vieni iš geriausių scenos profesionalų, malonios staigmenos ir atradimai“, – pastebėjo O. Polevikova.

Kultūros ministerija: kliūtys atsirado iškilus problemoms dėl ES finansavimo

Kultūros ministerijos atstovų pateiktame atsakyme tvirtinama, kad teatro rekonstrukcijos projekte kliūtys atsirado iškilus problemoms dėl ES finansavimo – teatras nebūtų spėjęs laiku įgyvendinti suplanuotų darbų ir panaudoti ES lėšų.

„Kultūros ministerija Finansų ministerijai pateikė Valstybės investicijų programos investicinių projektų kultūros srityje sąrašą, kuriame buvo įtrauktas ir Rusų dramos teatro pastatų J. Basanavičiaus g. 13, rekonstravimas. Tam 2022-2023 metams buvo prašoma numatyti apie 5,4 eurų Valstybės investicijos programos lėšų. Plačiau dėl šios situacijos Jums galėtų pakomentuoti Finansų ministerija. Kultūros ministerija puikiai supranta LRDT situaciją bei lūkesčius ir ketina drauge ieškoti išeičių iš susidariusios padėties. Šiandien Kultūros ministerija jau kreipėsi į LRDT, prašydama patikslinti, ar teatras matytų galimybę atskirai įgyvendinti energetinio efektyvumo projektą, jei taip – kokios lėšos tam būtų reikalingos. Atsakymą teatro paprašėme pateikti iki gegužės 3 d.“, – rašoma ministerijos atsakyme.

Pasiteiravus Finansų ministerijos atstovų, kokia yra padėtis, šie atkreipė dėmesį, kad Valstybės investicijų programoje numatomos ir skiriamos lėšos iki 2020 m. gruodžio 31 d. suplanuotiems ir atrinktiems investicijų projektams įgyvendinti.

„Naujus investicijų projektus, įskaitant ir jūsų minimą, bei reikalingą finansavimą jiems Finansų ministerija siūlo planuoti Vyriausybės tvirtinamų nacionalinių plėtros programų priemonių įgyvendinimo planuose“, – pakomentavo jie.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Top naujienos