aA
Ar minėdami Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, susimąstome apie tai, ką sukūrėme, įgijome ir apie kokią ateitį svajojame?
Alfredas Bumblauskas, Edita Mildažytė, Eduardas Eigirdas, Foto: Augustinas Žukovas
Alfredas Bumblauskas, Edita Mildažytė, Eduardas Eigirdas, Foto: Augustinas Žukovas

Vasario 21 d. Vilniaus universiteto bibliotekos Baltojoje salėje vyko nacionalinio fotoprojekto „Lietuva ir mes" pristatymas, kurio metu buvo surengta išskirtinė diskusija su kviestiniais svečiais, skirta aptarti 100-mečio Lietuvą bei pažvelgti į savo lietuviškas šaknis, suvokti turimą ir kuriamą tapatybę.

Fotoprojektą „Lietuva ir mes" pristatė idėjos autorius ir iniciatorius Gytis Daugėla, padėkojęs susirinkusiems už jų parodytą dėmesį. Pasak G. Daugėlos, pagrindinis motyvas kurti šį fotoprojektą buvo netyčia aptiktas 1933 m. albumas, skirtas paminėti Vytauto Didžiojo 500-ąsias mirties metines. Šis albumas, idėjos autoriui, pasirodė įdomus savo koncentruota, vienoje vietoje sutelkta informacija apie garbingiausius to meto Lietuvos žmones. Tačiau 2020 m. pasirodysiantis albumas „Lietuva ir mes" bus kiek kitoks, kadangi jame bus užfiksuotos šiandien gyvenančių žmonių emocijos, veiklias asmenybes galėsime pamatyti neįprastose situacijose.

Pristatymą vainikavo diskusija, pavadinimu „100-mečio Lietuva ir mes: ką švenčiame ir ko sau linkime, kokią tapatybę turime ir kokią kuriame?”, kurią inicijavo Vilniaus universiteto profesorius Alfredas Bumblauskas (kuris, beje, mandagiai norėjo atsisakyti iniciatoriaus titulo), moderavo aktorius Gintaras Mikalauskas.

Diskusijos svečiais tapo retai vienoje vietoje sutinkami kunigas Algirdas Toliatas, visuomenės veikėja Edita Mildažytė, žurnalo „Valstybė" redaktorius Eduardas Eigirdas, ekonomistas Gitanas Nausėda.

Visi diskusijos dalyviai pateikė įdomių minčių, susijusių su mūsų tautos, valstybės praeities permąstymu bei kartu bandė atrasti, ko iš tiesų galėtume palinkėti Lietuvai ateinantį šimtmetį.

Pokalbį pradėjusi E. Mildažytė teigė, jog labai svarbu suvokti savo veiklos reikšmę: ką tai duoda kitiems žmonėms? Žymi visuomenės veikėja kvietė džiaugtis, kad per trumpą ir sudėtingą istorinį laikotarpį, sugebėjome sukurti modernią valstybę. Pasak E. Mildažytės, pasiekėme, kad vos 4 milijonų tauta šiandien yra matoma pasaulyje.

Žurnalo „Valstybė" redaktorius Eduardas Eigirdas antrino, kad turime vertinti tuos, kurie aukoja Lietuvos labui bei pabrėžė dosnumo, dalinimosi svarbą. Ekonomistas G. Nausėda atgaivino ne tik tautos išlikimo klausimą, bet kvietė prisiminti ir lietuvių kalbos išlikimo istoriją, kuriai kadaise buvo reali išnykimo grėsmė, kaip tai nutiko su prūsų kalba. Taip diskusijoje gimė idėja, kad lietuviai turi „išlikimo" geną, todėl, vargu, ar išnyksime po dar šimto metų?

Diskusijoje dalyvavęs kunigas A. Toliatas kvietė nepamiršti šiandien turimos vertybės - laisvės. Tačiau visų svarbiausia, tą laisvę jausti širdyje, teigė A. Toliatas, juk kadaise okupuotoje Lietuvoje būta žmonių, kurie tikėjo šiandien turima laisve.

Visi diskusijos dalyviai pabaigoje pritarė kunigo A. Toliato išsakytai minčiai, kad Lietuvoje reikia kurti vienybę. Profesorius A. Bumblauskas taip pat pabrėžė, kad patys turime kurti, suteikti dabarčiai prasmę, juk Valstybės atkūrimo šimtmetis - gera proga permąstyti, kas esame ir kodėl esame čia, Lietuvoje. Būtent tai ir reikštų tikrąjį šventimą, kurį A. Bumblauskas įvardino kaip „dabarties permąstymą".

Tad diskusiją pradėję nuo svarbių Lietuvos praeities momentų, dalyviai netruko prabilti apie dabartį bei ateities viltis. Nors moderatorius Gintaras Mikalauskas, prieš baigiant diskusiją, ragino dalyvius atsakyti į klausimą „ko sau linkime?", iš tiesų, visos diskusijos metu skambėję žodžiai (laimė, vienybė, dosnumas, vertybės, išlikimas, laisvės išsaugojimas...), tarsi savaime virto palinkėjimu, su kuriuo Lietuva žengia į naują šimtmetį.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Pasikeitęs festivalis „SPOT“ liepą sugrįš į sostinės erdves

Vilniečių ir miesto svečių jau spėtas pamilti ir gausiai lankomas šiuolaikinio gatvės teatro...

Ekskursija į ateitį pojūčiams atgaivinti – MO muziejus siūlo naują patirtį

MO muziejus pristato naują originalų patyrimą – 33 minutes trunkantį pasakojimą, kuris...

Vilniaus mažasis teatras prisimena Gediminą Girdvainį: meistras, valdomas nerimo

Vilniaus mažasis teatras liūdi dėl netikėtos mylimo aktoriaus Gedimino Girdvainio netekties. Apie...

Pradeda veikti Jaunimo teatro projektas „jtdigital“

Nuo birželio 4 d. Jaunimo teatro tinklapyje pradėjo veikti projektas „jtdigital“. Tai –...

Gražina Arlickaitė. Neeiliniai Kanai įsibėgėja!

Spėlionių laikas baigėsi – neįvykęs Kanų kino festivalis skelbia programą. Thierry...

Top naujienos

Rusija grįžta prie kaimynių bauginimo: du signalai skirti ir Lietuvai (832)

Koronaviruso pandemijai slopstant Rusija , nepaisant augančių užsikrėtimo ir mirčių skaičių,...

Nesąžiningų vystytojų pinklės: susigundę gali likti su neegzistuojančiu būstu (60)

Nuosavo būsto įsigijimas gali tapti ne išpildyta svajone, o didžiuliu nuostoliu ir galvos skausmu....

Socdemų sąrašo įdomybės: kaip viskas vyko iš tikrųjų (7)

Lietuvos socialdemokratų partijos ( LSDP ) ketvirtadienio vakarą susirinkęs prezidiumas patvirtinto...

Praėjusią parą užfiksuoti 7 nauji koronaviruso atvejai (6)

Lietuvoje praėjusią parą naujų koronaviruso atvejų skaičius šoktelėjo iki 7.

Tiesioginė transliacija / Delfi rytas. Nesąžiningi NT vystytojų spąstai ir onkologinė vyrų liga, kuriai galima užkirsti kelią

Šį sekmadienį Tėvo diena – puiki proga pagalvoti apie mūsų tėčių ir visų brangių vyrų...

Gydytojas Morozovas: kava – puikus ir sveikas produktas, tačiau privalote įsidėmėti svarbius akcentus (50)

Mano vaikystė praėjo, jeigu taip galima sakyti, po arbatos ženklu. Pusryčiams – juoda arbata,...

Keliautojai rekomenduoja: 10 Žemaitijos perlų, kuriuos verta aplankyti šią vasarą (6)

Žemaitiją drąsiai galima įtraukti į būtinų aplankyti Lietuvos vietų sąrašą. Žalia ir...

„Bloomberg“: Trumpo jėgos paradas bliūkšta (60)

Donaldas Trumpas susidūrė su rimtu iššūkiu: scenarijų, kaip spręsti visuotinių neramumų...

Bunkumi prisistatantis asmuo toliau atskleidinėja skyrybų su Viktorija Siegel detales, ji grasina pradėti pasakoti sužadėtinio nuodėmes (68)

Serveryje „Discord“, kuriame aptarinėjamas žinomų žmonių gyvenimas, ir toliau tęsiama tema...

Turkija rengiasi birželį atnaujinti oro susisiekimą su Lietuva (14)

Turkija planuoja birželį atnaujinti oro susisiekimą su 40 valstybių, įskaitant Lietuvą,...

|Maža didelių žinių kaina