aA
Gegužės 17 dieną Vilniuje, Nacionaliniame dramos teatre, Valstybinis dainų ir šokių ansamblis "Lietuva" pristatys teatralizuotą koncertą "Lietuviškos giesmės".
"Lietuvą" metam į sąvartyną?! Net partorgai suvokė tokio ansamblio ideologinę svarbą, o dabar nebesuvokiama, kad jis yra struktūra, paveldas. Gerai, kad vairą ima profesionalai. Ir nesvarbu, koks bus rezultatas, kiek snobų ateis, svarbu pats procesas, suvokimas, kad reikia profesionalų. Galimybė yra. Tikimės, kad taip ir bus. Ansamblis galės reprezentuoti Lietuvą", - prieš "Lietuvos" ansamblio premjerą "Lietuviškos giesmės" kalbėjo spektaklio scenografas Jonas Arčikauskas.

Spektaklio kūrėjai džiaugėsi, kad jaunosios kartos menininkų nebevaržo buvęs "Lietuvos" ansamblio mitas ir jie drąsiai imasi kuriamojo darbo su šiuo kolektyvu. "Lietuviškų giesmių" libreto autorė - Birutė Marcinkevičiūtė-Mar, kompozitoriai - Zita Bružaitė, Antanas Kučinskas ir Donatas Zakaras, choreografai - Edita Stundytė, Vesta Grabštaitė ir Vytautas Buterlevičius, režisierius - Alvydas Šlepikas.

Gyvenimas - kaip giesmė "Lietuvos" ansamblio vadovas Giedrius Svilainis priminė, kad jau 2003 metais parodyta muzikinė misterija "Perkūnas" ėjo teatralizuoto spektaklio link, o prieš pusantrų metų pradėta brandinti "Lietuviškų giesmių" idėja toliau puoselėja tradiciją sieti šokį su teatru. Teatralizuotą koncertą būtų galima vadinti šokio spektakliu, tačiau jame bus ir choras, ir skaitovų, ir vaidybos elementų. Sintezuojama muzika, šokis, daina, ir tokio vientisumo nebuvo ansamblio aukso fonduose.

Vienos dalies spektaklis, pasak Svilainio, gana filosofinis, jis apima ir gyvenimo prasmės klausimus, ir linksmybes.

Libreto autorė Birutė Mar pasakojo, kad ieškodama, kokią mintį galėtų spektaklyje plėtoti, peržiūrėjo "Lietuvos" ansamblio įrašus, prisiminė režisieriaus Jono Vaitkaus spektaklį "Strazdas žalias paukštis". Apsistojo prie Lietuvos idėjos ir mūsų gyvenimo laikinumo. Gyvenimas turi būti kaip giesmė. Taip atsirado ir "Lietuviškos giesmės" - spektaklis, vaizduojantis vieną gyvenimo dieną su visais jos įvykiais ir būdingais papročiais. Nuo ryto iki simbolinės Vėlinių pabaigos.

Be patoso Režisierius Alvydas Šlepikas įspėjo, kad nereikėtų išsigąsti Vėlinių baigties. Spektaklio finalas tikrai nėra sunkus, greičiau viltingas - Vėlinių metą gimsta kūdikis. Pasak režisieriaus, norėta nusileisti nuo patoso kalno ir paprastai kalbėti su žiūrovais. Tiesiog žmogus, bendruomenė gyvena savo gyvenimą - toks būtų spektaklio veiksmas. Kaip jungianti grandis naudojama vaizdo projekcija, o viso vyksmo ašis - medis, tarsi miręs ir atgaivinamas. Taip skleidžiasi prisikėlimo idėja.

Teatralizuotas koncertas bus atliekamas nė karto nesustojant nusilenkti, ir ansamblio artistams reikės daugiau aktorystės. Visus vienys pagrindinis veikėjas Pamokslininkas. "Lietuviškose giesmėse" režisierius pamėgino atskleisti žmogaus gyvenimą, neatsiejamą nuo greta egzistuojančio paslaptingo sielų, vėlių pasaulio, tad vaikų studijos "Žolynėlis" šokėjams taip pat tenka vaidybos elementų. Asociatyviai, vengiant konkretumo kuriamame spektaklyje vaikai kaip vėlelės išves Pamokslininką į dausas - ten, kur geriau.

Ieškojimų keliu Šlepikui jau yra tekę dirbti su "Lietuvos" ansambliu. Teatre, pasak jo, žmonės negali taip gerai šokti ir dainuoti, tačiau ten yra aktorystė. O štai dirbant su šokio ir dainų ansambliu reikia suvaldyti masuotę.

Jokios darbo su "Lietuvos" ansambliu patirties neturinti Marcinkevičiūtė prisipažino, kad jai nebuvo lengva pasitelkus chorą ir šokėjus rutulioti mintį per asociatyvų spektaklį. Pasak vyriausiojo baletmeisterio Vytauto Buterlevičius, šio spektaklio choreografijai buvo skirta mažiau laiko nei kitų. Pradėjo repetuoti sausio mėnesį, tad dirbti reikėjo labai įtemptu grafiku. Choreografas pabrėžė, kad "Lietuviškos giesmės" savo neįprasta tema skiriasi nuo kitų spektaklių, iš esmės skirtų Lietuvos regionams ar kalendorinėms šventėms atspindėti. Kitokia ir choreografija. Spektaklyje nebus daug tradicinių stilizuotų liaudies šokių, kai kurie bus kuriami remiantis šiuolaikiniu šokiu, tačiau išryškinti spektaklio idėjai, Buterlevičiaus manymu, stilizuotų šokių ir nereikia. Choreografija papildo spektaklio tekstą.

Jauna choreografė Edita Stundytė, pasak ansamblio vadovo Svilainio, pajuto "Lietuvos" dvasią ir perteikė liaudies šokius naujai, moderniai. Tokia ir galėtų būti viena ansamblio meninių krypčių. Liaudies tradicijos choreografija, derinama su šiuolaikine, netampa visai moderniu šokiu - elementai vis tiek kilę iš liaudies šokio. Yra spektaklyje ir mažų choreografinių vaizdelių.

Savigarbos klausimas Scenografas Arčikauskas prisipažino esąs svetimas šio ansamblio organizme, tačiau jam svarbūs "Lietuvos" pokyčiai, todėl ir ėmęsis darbo premjeroje. Dailininko įsitikinimu, reikia kalbėti ir apie pilietinės savigarbos klausimą. Tokiomis aplinkybėmis ir radosi spektaklis.

Svilainis taip pat pabrėžė "Lietuvos" unikalumą ir griežtai atmetė nuomonę, neva ansamblis yra reliktas, kurį reikia naikinti, arba jis turįs tapti muziejinis. "Lietuva", pasak Svilainio, turi eiti su šia diena, o ansamblio vadovo darbas - surinkti gerą komandą.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Senojoje Varėnoje bus įamžinta Čiurlionio gimimo vieta ir pristatytas gimimo dokumentas

Penktadienį Senojoje Varėnoje – išskirtinis renginys. Atminimo ženklu bus pažymėta neseniai...

„Poezijos pavasario“ šventėje Vilniaus mero premija įteikta poetui Artūrui Valioniui

Į Vilniaus rotušę šiandien rinkosi poezijos ir meno mylėtojai, „Poezijos pavasario“ laureatai...

Didžioji Britanija: mirė vaikų rašytoja Judith Kerr

Eidama 96-uosius metus, Didžiojoje Britanijoje mirė rašytoja ir dailininkė Judith Kerr. Tai...

M. K. Čiurlionio proanūkis: kultūros kelias leis prisiliesti prie jo gyvenimo ir palikimo

Nacionalinis kultūros kelias „Čiurlionio kelias“ suteikia galimybę prisiliesti prie Mikalojaus...

Oskaro Koršunovo teatras sezoną baigia festivaliu „Viskas apie ją“ (1)

„Moteriai niekada nebuvo suteikta teisė būti visapusišku žmogumi. Šią teisę uzurpavo vyrai....

Top naujienos

Dalis veiksmų gali turėti visiškai priešingą efektą: prezidento rinkimuose – penktadienio intriga (268)

Gitanas Nausėda turi platesnį rinkėjų ratą, o Ingridos Šimonytės rinkėjai yra labiau...

Erdvesnis kotedžas ar butas už tą pačią kainą: viename iš jų slypi apgaulingi spąstai (55)

Nusprendusius pirkti būstą dažnai kankina dilema, ką geriau rinktis – butą ar kotedžą....

Milijardieriaus pažadas padengti studentų paskolas pasėjo euforiją ir abejones (14)

Milijardierius Robertas F. Smithas nustebino Morhauzo (Morehouse) koledžo studentus, pažadėjęs...

Kraupus įvykis Jurbarke: jaunuolį apleistame pastate, įtariama, nužudė nepilnametis

Policijos departamentas informavo, kad Jurbarke buvo rastas nužudyto jaunuolio kūnas....

Valerijus Morozovas. Tūkstančiai tyrimų atliekami be reikalo: žmonės leidžia pinigus ir kelia sau nerimą (12)

„Aš noriu išsitirti kraują – viską, ką galima, pilniausią kraujo tyrimą “ – dažnai...

Politiniai žaidimai artina dar vieną rimtą politinę Europos katastrofą

Premjero spaudos konferencijų salėje Varšuvoje aiškiai krito į akis vienas dalykas: čia nebuvo...

Sukritikavo vairuotojus: keikiate spūstis, tačiau patys nenorite pajudinti nė piršto

Didėjant automobilių skaičiui miestuose, jų savivaldybės imasi įvairiausių veiksmų, kad...

Leonardo tempiami ir vėl laimėję „Raptors“ – per žingsnį nuo NBA superfinalo (22)

Toronto „Raptors“ komanda persvėrė NBA Rytų konferencijos finalo serijos iki keturių...

Mokslininkas kovoja su jo sūnų neįgaliu pavertusia liga: viskas prasidėjo kaip paprastas nuovargis (5)

Keletą kartų per dieną ir kasdien – Ronas Davisas sėdi nulenkęs galva ir laukia. Laukia šalia...

Savaitgalio planas nenorintiems būti prie vandens: 12 Lietuvos vietų, kurias verta aplankyti

Pavasarinei saulei mušant karščio rekordus ir artėjant kalendorinei vasarai, jau pats metas...