Antonas Pedos Lietuvoje gyvena jau beveik ketverius metus. Vilniaus dailės akademijoje baigė tapybos magistrą, pramoko lietuvių kalbos. Prieš tai Lvivo Nacionalinėje menų akademijoje Antonas studijavo keramiką. „Ukraina mane padarė žmogumi, kuriuo šiuo metu esu. Lietuva neleido man pamiršti, koks žmogus esu“, – sako menininkas.

Antonas dažniausiai tapo be eskizų, kad ant drobės sukurtų tikrą emociją. Spalvos jo kūriniuose, kaip sako pats tapytojas, „lengvai nupasakoja sunkius, depresiją keliančius dalykus“. Antono paveiksluose – daug ryškių spalvų.

Parodoje Karo muziejuje šiuo metu eksponuojamas Pedos paveikslas „The Cost“, sudarytas iš daugiau nei 4 tūkst. žuvusių žmonių portretų. „Šis projektas parodo apčiuopiamus praradimus. Praradimus, kuriuos patyrė mano šalis Ukraina. Praradimus, įvykusius Rusijos invazijos į rytinę Ukrainą metu. Šis karas pasiglemžė geriausius Ukrainos sūnus ir dukteris. Šis karas pasiglemžė tėvus iš vaikų ir vaikus iš tėvų. Kiekvienas miręs žmogus buvo potencialas“, – pasakoja dailininkas.

Menininkas prisipažįsta, kad karo tematika jo darbams būdinga nuo pat vaikystės. Anton Pedos gimė nedideliame Ukrainos miestelyje Žmerinkoje, ir jau tada mėgo piešti karo tema. „Kai paskutinį kartą buvau grįžęs į Ukrainą, pas tėvus radau savo vaikystės piešinių. Niekada į juos nebuvau žvelgęs iš menininko perspektyvos. Tai nuostabūs darbai. Kompozicija, spalvos, potėpiai, jų pasakojama istorija, formato ir elementų išdėliojimo pasirinkimas... Bet ten vien tankai, kariai, kulkos, raketos, kariniai lėktuvai – karas. Pradėjau klausti savęs: „kodėl? ar tai propagandos įtaka? Ar viskas buvo pasąmoninga? Kokią įtaką jautė mano tėvai prieš man gimstant? Kokią informaciją gavau per savo DNR? Ką aš gavau iš aplinkos?“ – svarsto menininkas.

Ir priduria, kad įvykus plataus masto invazijai panašius piešinius matė ant sienų rūsiuose, kur vaikai slėpėsi nuo bombardavimų. Kaip jie yra paveikiami, traumuojami? Kokios to pasekmės? Menininkui tai labai įdomios temos, ypač iš menotyros perspektyvos, į kurias ragins pasigilinti ir naujausios paskaitos dalyvius.

„Paskaitoje kalbėsiu apie dabartinio Rusijos ir Ukrainos karo prielaidas, papasakosiu kontekstą, o savo darbus naudosiu kaip iliustracijas. Taip pat kalbėsiu ir apie pokarinę visuomenę bei klausimus, kurie kils po karo. Raktiniai mano paskaitos žodžiai: karas, pokalbis, mirtis, skausmas, žemė, šeima, tėvynė, raketos, nuostoliai, tamsa, viltis“, – pasakoja Antonas Pedos. Dailininkas šiek tiek palies ir meno terapijos temą bei kolektyvinį traumos išgyvenimą.

„Mano tėvai ir draugai dar vis Ukrainoje. Kai kurie mano pažįstami yra laikomi nelaisvėje, kai kurie klasės draugai tapo kritusiais herojais. Laidotuvės mano gimtajame mieste rengiamos kone kiekvieną savaitę. Bet kaip galiu leisti sau pasiduoti?“ – vilties nepraranda Antonas.

Nemokama paskaita „Art in Times of War: Meeting with Ukrainian Artist Anton Pedos“ vyks lapkričio 25 d. 14:00–15:30 val. Vytauto Didžiojo karo muziejuje (Donelaičio g. 64, Kaunas).

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt