aA
Šiais metais Europos šalių kino forumasScanorama“ pristatys turtingą vaidybinio ir dokumentinio kino perspektyvą atveriančią lietuviškąją programą, vienijamą stiprių asmeninių pasirinkimų temos. Joje išsirikiavo lietuvių kine įsitvirtinusių režisierių naujausi darbai ir menine įtaiga stebinantys ilgametražiai debiutai.
Scanorama
Scanorama
© Organizatoriai

„Scanorama“ visada kviečia sekti ne tik Europos, bet ir Lietuvos kino naujienas, pastarąsias pristatydama kaip neatsiejamą europietiškojo konteksto dalį. Šių metų premjeros liudija, kad lietuvių režisierius dominančios bendražmogiškos temos ištrūksta iš šalies ribų, skirtingomis intonacijomis suskambėdamos visame pasaulyje“, – pranešime žiniasklaidai teigia festivalio įkūrėja ir meno vadovė Gražina Arlickaitė.

Kino iliuzijonas

Naujausia Algimanto Puipos juosta „Sinefilija“ (2021), kurią režisierius pristatys Varšuvos ir Talino kino festivaliuose – tai devynios tarpusavyje susijusios istorijos, kuriose persipina veikėjų likimai. Rolandui išsinuomojus kambarį, jį aplanko vaikinas ir pasiūlo penkis tūkstančius eurų už paslaugą – jo savižudybės nufilmavimą. Izabelė balansuoja tarp tikrovės ir vaizduotės pasaulio. Filmo veikėjai pakliūva į situacijas, primenančias Franzo Kafkos „Proceso“ arba Romano Polanskio „Nuomininko“ siužetus. Pamažu aiškėja, kad toks įspūdis neatsitiktinis, nes visa tai tik kino sukurta iliuzija, o Rolandas ir Izabelė – aktoriai, kurių likimus valdo režisierius.

Bėgte paskui meilę

Andriaus Blaževičiaus „Bėgikė“, pristatyta Karlovi Varų kino festivalio konkursinėje programoje „Vakarų Rytai“ – įtempta ir dinamiška drama, kurios pagrindinė veikėja, 27 metų Marija, karštligiškai ieško savo dingusio vaikino. Apsišarvavusi kantrybe ir meilės troškimu, ji blaškosi po miestą, sekdama pabirusiais jo pėdsakais. Išskirtine aktorine energija ir intensyvumu pulsuojantis filmas pasakoja apie tikslo ir absoliučios laisvės siekį. Pagrindinio vaidmens atlikėja Žygimantė Elena Jakštaitė atsidūrė tarp ryškiausių Europos kino debiutantų ir pateko į Berlyno kino festivalyje pristatomą programą „European Shooting Stars“. Programos žiuri atkreipė dėmesį, kad atlikdama savo pirmąjį pagrindinį vaidmenį kine, aktorė pasirodė tarsi gamtos jėga, pilna aistros ir nenugludintos energijos – ji tarsi prasiveržė už ekrano ribų. Pasitikėdama savimi, ji aiškiai, drąsiai ir neatidėliodama pastatė ant kortos viską, ką turi, ir sukūrė įsimintiną vaidmenį.

Sugrįžti namo

Dokumentinio kino režisierės Ramunės Rakauskaitės juosta „Sugrįžę iš Niujorko“ (2021) pasakoja apie du menininkus, artimus draugus, kurių gyvenimą lemtingai pakeitė emigracija. Po daugybės metų, praleistų triukšmingame ir svaiginančiame Niujorke ir Jono Meko kompanijoje, jie savo noru grįžo į Lietuvą. Fotomenininkas Arūnas Kulikauskas įsikūrė vienkiemyje Ukmergės rajone, tapytojas Eugenijus Varkulevičius-Varkalis – gimtajame Kaune. Nepasant to, prisiminimai apie audringą gyvenimą amerikietiškos bohemos apsuptyje nepalieka jų ramybėje.

Asmeninės odisėjos

Debiutuojančios režisierės Albinos Griniūtės dienų tėkmę fiksuoja kelionės aplink pasaulį ir akimirkos, sustabdytos žvelgiant pro fotoobjektyvą. Jos pirmoji ilgametražė dokumentinė impresija „Šaukiniai iš tolimo uosto“ (2021) pakvies į asmeninę odisėją po Atlanto vandenyną. Kiekvieną vasarą šimtai burlaivių trumpam užsuka į pačiame jo viduryje įsikūrusią ramią prieplauką. Šioji ramybė apgaulinga, nes įžengęs gilyn patenki į dinamišką mažų dramų sūkurį. Pasibaigus pavasario audroms ir dar neprasidėjus uraganų sezonui, nedidelė prieplauka trumpam virsta miniatiūriniu pasaulio modeliu.

Švelnios kovos

Tęsdama tradicija tapusį pagarbos ir palaikymo gestą lietuvių kinui, šiais metais „Scanorama“ užsivers Marijos Stonytės dokumentine juosta „Švelnūs kariai“ (2020). Režisierė pažįstama festivalio lankytojams savo trumpametražiais filmais ir du kartus tapo trumpametražių filmų konkursinės programos „Naujasis Baltijos kinas“ laureate. Guangdžou ir Triesto kino festivaliuose pristatyto ilgametražio debiutinio filmo pagrindinėmis veikėjomis ji pasirinko tris jaunas merginas – 2015 m. kovą LR Seimui atnaujinus 9 mėnesių trukmės nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą, jos nusprendžia tapti Lietuvos kariuomenės savanorėmis. Jaunoms moterims teks 9 mėnesius treniruotis ir gyventi izoliuotoje karo bazėje su keliais šimtais vyrų. Ar tikrovė atitiks jų romantiškus lūkesčius? Filme ieškoma atsakymo į klausimą, kokius iššūkius turi atlaikyti jauna moteris, kad taptų kariu ne tik kariuomenėje, bet ir savo gyvenime.

Šiais metais Europos šalių kino forumas „Scanorama“ vyks lapkričio 4–14 dienomis, Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Migrantų vaikams padedanti kultūriškai integruotis edukatorė: galbūt mūsų visuomenė dar nesubrendusi suprasti (62)

Migracijos situacija šalyje įtempta, ir kaip pastebėjo Menų Agentūros „Artscape“ edukatorė,...

Ruošiantis 700-ajam Vilniaus gimtadieniui, mieste turėtų iškilti simbolinis laikrodis

Ruošiantis po kiek daugiau nei metų minėti 700-ąjį Vilniaus gimtadienį, sostinės centre sausį...

Kol kiti perka dar nepastatytus namus, Aistė Kisarauskaitė iš jų kuria meną: noriu atskleisti gebėjimą svajoti

Ekonomistams nenuilstamai kalbant apie nekilnojamojo turto burbulą, naujus butus, kurie yra...

Naujo paminklo Salomėjai Nėriai iniciatoriai: svarbiausia – ne griauti, o kurti (116)

Tik nuo pjedestalo „nulipus“ Petro Cvirkos paminklui ir puse lūpų vėl sugrįžtant kalboms apie...

Knygos, ieškantiems dovanų: apsirikti neįmanoma

Gruodis – dovanų ieškojimo metas. Ir ne veltui sakoma, kad knyga yra geriausia dovana. Bet kokia...

Top naujienos

Po skandalingo siūlymo iš Briuselio dėl „Kalėdų“ nesusilaikė net vokiečiai (59)

Po to, kai eurokomisarės Helenos Dalli rekomendacija Kalėdų šventes vadinti „šventiniu...

Kada nebeliks grynųjų: nors Europa svarsto dėl 1-2 centų monetų, ambicijų dėl banknotų nėra (97)

Pandemija dar sumažino grynųjų naudojimą ir spartina perėjimą prie elektroninių mokėjimų....

Ministrė perspėja – dalies žmonių laukia permainos: „šešėlyje“ dirbantiems ateis sunkūs laikai (36)

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) parengė įvairių pakeitimų tiek pensininkams, tiek...

Parlamentarai prakalbo apie būtinybę kelti savo atlyginimus: už tiek greit neatsiras norinčių dirbti (114)

Nors didžioji Lietuvos gyventojų dalis mano, kad Seimo nario darbo vieta prestižinė, viešoje...

Imunologas Strioga papasakojo, kaip veikia jau patvirtinti vaistai nuo COVID-19: jie nėra skirti visiems (97)

Jungtinės Karalystės Vaistų ir sveikatos produktų priežiūros agentūra (MHRA) patvirtino...

Popiežius Pranciškus atvyko į migrantų stovyklą Lesbo saloje

Popiežius Pranciškus sekmadienį pradėjo savo vizitą Graikijos Lesbo saloje esančioje migrantų...

D+Tomas Ramanskas

Kaip laisvės ištroškę ispanai „sulaužė“ galimybių paso sistemą ir laimės kūdikis Šaro komandoje

Koronaviruso pandemijos valdymas galvos skausmu tapo visoms pasaulio valstybėms. Išimtimi netapo ir...

Nustatytas esminis gerybinių auglių supiktybėjimo veiksnys (2)

Naujas Belgijos mokslininkų aptiktas taikinys gali tapti universalia vėžio gydymo priemone....