aA
Ant Šventosios upės kranto, netoli Ukmergės tarp šimtamečių medžių stūkso Leonpolio dvaras. Jo ūkiniai ir tarnų statiniai sovietmečiu paversti gyvenamuoju kvartalu, kur ir dabar gyvena keliolika šeimų. Kalbinti žmonės puse lūpų prasitarė apie aptiktas dvarininkų ir jų samdinių slėptuves.
Buvusio politiko Kazio Bobelio žmona Dalia prieš kelerius metus buvo atsiėmusi paveldėtą tėvų dvarą, tačiau vėliau jį pardavė medienos eksporto įmonei. Ši kol kas negali įgyvendinti planų įrengti poilsio kompleksą turistams. Mat dabartiniai dvaro gyventojai privatizavę savo būstus, kuriuos naujiems savininkams teks išpirkti.

Klestėjimo laikotarpio liudininkė

Aplink Leonpolio dvarą stovi keli buvę ūkiniai ir tarnų namai. Prie vieno jų radome pjaunančią žolę senolę. Ilijona Palionienė sakė gyvenanti čia nuo vaikystės. Ji teigė pabendraujanti su Dalia Bobeliene, kuri kartais aplanko savo tėviškę. Jos tėvai Mykolas ir Alena Deveniai 1922 metais nusipirko šį dvarą iš Taidos Radvilaitės.

„Mes vaikystėje žaisdavome su Dalia jos kambaryje, - prisimena moteris. – Šiame dvare gyveno turtinga ir labai inteligentiška šeima. Mykolas Devenis buvo geras gydytojas ir pagelbėdavo visiems kaimo žmonėms“. Paaugusi I.Palionienė dvare dirbo tarnaite, tačiau apie tai ji kalbėjo nenoriai. Kaimynai sako, kad moteris nuo sovietmečio linkusi nutylėti apie bet kokius ryšius su dvarininkais, nes bijojo tremties.

Manoma, kad šį dvarą XVIII amžiuje pastatė Marcijona Radvilienė ir atidavė sūnui Leonui Mykolui Radvilai. Miškuose prie upės stovinti pilaitė buvo skirta jo poilsiui per medžioklę. Tai buvo vienaaukštis pastatas su aukštais pusrūsiais. Viename sparne buvo gyvenamosios, kitame - tarnų ir ūkio patalpos. Rūmų kiemas buvo aptvertas mūrine tvora. 1799 metais dvaras atiteko Mykolui Tiškevičiui ir išnuomotas Rečicos rotmistrui Ignui Michalkovskiui.

XIX amžiaus viduryje rūmai buvo perstatyti. Pastogėje įrengti gotikiniai langai. 1908 m. dvaro rūmų kompleksą pasidalijo Tiškevičių vaikai, kurie netrukus pardavė juos Radvilų palikuonei.

Dvaro ūkis suklestėjo, kai čia šeimininkauti pradėjo medicinos daktaro M.Devenio šeima. Ji įkūrė pavyzdinį ūkį, spirito gamyklą, pieninę. Jono Vileišio duktė Alena Vileišytė-Devenienė rūpinosi parku, tvenkiniais.

Kaimiečių radiniai

Leonpolio kaime sklando įvairių gandų apie dvarininkų ir darbininkų paslėptus daiktus. „Kaimynė turi dvarui priklausiusią spintelę su stalčiais, - kalbėjo viena moteris, nenorėjusi sakyti savo pavardės. – Viename jų po daugelio metų rado antrąjį dugną. Ten buvo kelios dešimtys litų. Matyt, juos paslėpė kuris nors Devenių šeimos narys arba tarnas“.

Kita netoli buvusios spirito varyklos gyvenanti leonpolietė savo ūkinio namo rūsyje, kuris irgi priklausė dvarui, aptiko 20 litrų spirito pripildytą stiklo talpyklą. „Matyt, ją paslėpė seniau varykloje dirbę samdiniai. Nežinia, kiek tos tiesos, tačiau žmonės kalba, kad šį spiritą ji ilgai pati vartojusi, o dalį tikriausiai pardavė kitiems. Tik nerašykite mano pavardės, o tai sulauksiu priekaištų, kad gandus nešioju“, - paprašė prie parduotuvės užkalbinta moteris.

Iš rankų – į rankas

Sovietmečiu rūmuose veikė kolūkio kontora, įrengti butai. Vienu metu čia buvo kino teatras, paskui pastatas atiduotas pradinei mokyklai ir bibliotekai. Aplinkiniuose statiniuose visą tą laiką gyveno kolūkiečiai, kai kuriuose pastatuose veikė pirtys. Šalia dvaro statinių iškilo keli daugiabučiai, nuosavi namai, pastatyta parduotuvė, kuri tebeveikia iki šiol.

Lietuvai atgavus nepriklausomybę, Devenių dukra Dalia Bobelienė susigrąžino dvarą. Jai pavyko gauti 200 tūkst. litų valstybės paramą restauracijai, taip pat ji investavo ir savo lėšų. Rūmuose pakeistas stogas, perdangos, suremontuotos palėpės. Tačiau vėliau darbai sustojo. D.Bobelienė ketino atiduoti dvarą Ukmergės savivaldybės administracijai arba Raudonajam Kryžiui, tačiau nebaigto remontuoti dvaro niekas nenorėjo.

Nesaugomi rūmai vėl pradėti niokoti vagių. Šiais metais Bobeliai pardavė rūmus ir jo statinius medienos eksporto įmonei „Timber Pack“. Bendrovė planuoja čia įkurti viešbutį, konferencijų salę, kaimo turizmo sodybas. Tačiau dvaro teritorijoje esančių pastatų gyventojams valdžia leido už investicinius čekius privatizuoti butus. Šalia dvaro iškilę ir sovietmečiu statyti nuosavi namai. Todėl įmonė teritorijoje kol kas nieko negali daryti.

Austrijoje gyvenantis režisierius ir aktorius Artūras Vakedskis čia dažnai atvažiuoja pas motiną, kuri gyvena buvusiame kumetyne įrengtame bute. Jis sako mėgstantis pasivaikščioti po dvaro parką.

„Čia daug senų ir apleistų pastatų, buvusių fermų, kurių tvirti pamatai sumūryti iš akmenų. Viskas čia dvelkia senove, - kalbėjo jis, braukdamas ranka per buvusios karvių fermos sienas. - Aplink dvarą susikūrė tikras kaimelis. Džiaugiuosi, kad atsirado, kam gaivinti ir rūmus. Dabar naujieji šeimininkai gražiai kalbina žmones ieškoti naujų namų, siūlo už juos sumokėti. Tik neatsistebiu, kodėl valstybė leido privatizuoti dvaro teritorijoje esančius statinius, o žemę paliko dvarui“.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Gediminas Jankauskas. Kinas apie Petro imperatores vėl madingas (1)

Atsitiktinumai valdo pasaulį ! Vargu bau istorinių romanų tetralogija „Silva rerum“...

Kauno kamerinis teatras pasirengęs vėl susitikti su žiūrovais

Švelnėjant karantino sąlygoms Kauno kamerinis teatras paskelbė, kad birželį surengs...

Rita Urbonavičiūtė: pandemija yra akibrokštas mūsų nuolatiniam ženklų nepaisymui (4)

Dar vasario mėnesį Užupio dramos teatras pristatė spektaklio „Haroldas ir Modė“ premjerą....

Išdalinti Lietuvos spaudos fotografijos apdovanojimai (1)

Penktadienio vakarą Vilniuje, Rotušės aikštėje įteikti apdovanojimai šių metų konkurso...

Kultūros bendruomenė nesusitaria dėl lėšų infrastruktūrai: vieni piktinasi, kiti vadina būtinybe (1)

Aistros dėl to, kaip galima padėti nuo pandemijos padarinių nukentėjusiam kultūros sektoriui,...

Top naujienos

Karantino pragaras baigėsi: daugiausiai gyventojų dėl pandemijos netekusios Lombardijos sostinė šokiruoja pareigūnus (46)

Jau nebe vaiduoklių miestas! Toks pojūtis, tokia mintis neapleidžia pasižvalgius po barokinį...

Visą Lietuvą sukrėtusių Kauno žudynių byla – vėl teisėsaugos akiratyje (687)

Daugiau kaip prieš 10 metų visą Lietuvą sukrėtusių Kauno žudynių byla vėl atsidūrė ant...

Kardiologė išvardijo padidėjusio kraujospūdžio 7 simptomus: jei juos pastebite, turite imtis veiksmų (58)

Lietuvoje padidintą kraujo spaudimą turi netgi 60 procentų gyventojų. Apie hipertenziją laidoje...

Kinija imasi milžiniško 4,2 mlrd. dolerių vertės projekto Afrikoje (46)

Daugiau nei du dešimtmečius Zimbabvė bandė išjudinti milžiniško anglies energijos komplekso...

Orai lietuvių nelepins – paskutinę gegužės savaitę laukia nemažai lietaus (4)

Pirmadienio dieną aplink mūsų šalį suksis keli nykstantys žemo slėgio sūkuriai, todėl debesų...

Kipras birželį leis skrydžius iš Lietuvos: reikės pateikti koronaviruso tyrimo pažymą (28)

Kipro valdžia patvirtino veiksmų planą dėl Larnakos ir Pafoso oro uostų atidarymo, rašo KNEWS...

PSO: pasaulyje užsikrėtusiųjų naujuoju koronavirusu per parą padaugėjo 101 tūkst. (74)

Per pastarąją parą pasaulyje užfiksuota daugiau kaip 101 tūkst. naujų užsikrėtimo koronavirusu...

Delfi kino seansas: filmas „Liza, namo”

Vaiko siela nenori taikstytis su supančia aplinka. Filme mėginta užfiksuoti tai, kas atspindi vaiko...

Pilkoji zona: kas iš tiesų liko nepastebėta kontroversiškoje Švedijos kovoje su koronavirusu (137)

Švedija atsidūrė viso pasaulio dėmesio centre, kai priėmė sprendimą atsisakyti karantino kaip...

ESPN prisiminė gėdingą žalgiriečio Bowie poelgį – nesuprato nei savi, nei svetimi vaizdo įrašas (16)

Krepšininkai dažnai kartoja, kad žaidžia ne dėl asmeninės statistikos ir individualių...

|Maža didelių žinių kaina