aA
Pirmą kartą išgirdau jo žemą kerintį balsą 1989 metais pas draugus per vakarėlį Trondheime. Nors nuo paauglystės klausydavausi daug ir įvairios roko muzikos, Leonardo Coheno net vardo nebuvau girdėjęs. Tąvakar sužinojau, kad jis be galo populiarus Norvegijoje. Kaip nebus – viena jo mylimoji buvo norvegė. Įsivaizduokite, kas dėtųsi pas mus, jei tokio ryškumo žvaigždė paskelbtų, kad jo mūza yra lietuvaitė.
Leonardas Cohenas
Leonardas Cohenas
© Vida Press

Pažįstamas norvegų filologas man paaiškino, kad L. Cohenas susijęs ir su Lietuva, esą jo pavardė reiškianti „iš Kovno, arba Kauno“. Gal taip jis norėjo paversti mane L. Coheno gerbėju. Iš tikrųjų ši populiari žydiška pavardė hebrajiškai reiškia „šventiką“.

Nepaisant neteisingos etimologijos, iki šiol klausausi L. Coheno. Nežiūrint seniai pasibaigusios meilės istorijos su norvege, norvegai juo tebesižavi. Kai prieš keletą metų jis koncertavo Osle, gerokai iš anksto nesėkmingai bandžiau gauti bilietą. Pasirodė, kad jie buvo iššluoti vos pradėjus prekybą.

Leonardas Cohenas
Leonardas Cohenas
© Vida Press

Vilkaviškis

L. Cohenas tikrai susijęs su Lietuvos žydų istorija per mamos tėvą rabiną Saliamoną Klonickį, kuris emigravo į JAV iš Kauno ir ten pasivadino Kline’u. Jis parašė Talmudo aiškinimų enciklopediją, hebrajų kalbos sinonimų ir homonimų žodyną. Žydai jį vadinę Sar HaDikduki, „gramatikų princu“.

L. Cohenas tikrai susijęs su Lietuvos žydų istorija per mamos tėvą rabiną Saliamoną Klonickį, kuris emigravo į JAV iš Kauno ir ten pasivadino Kline’u.

Iš mamos Leonardas girdėdavo, kad žmonės atkeliaudavę šimtą mylių dėl galimybės pasikalbėti su seneliu. Viename 1993 metų interviu L. Cohenas pasakoja, kad Saliamonas Klonickis-Kline‘as buvo kilęs iš Vilkaviškio, dirbo Kauno žydų dvasinės seminarijos ješivos direktoriumi, užmerkęs akis savo mirusiam mokytojui Kauno vyriausiajam rabinui Izaokui Elchananui, irgi kurį laiką gyvenusiam Vilkaviškyje.

Vilkaviškio žydų bendruomenė Holokausto laikais buvo sunaikinta per vieną dieną. Dainą, kurią daugelis priėmė tiesiog kaip himną meilei, L. Cohenas sukūrė sužinojęs, kad budeliai prie krematoriumo versdavo groti žydų styginių kvartetą, kai jų tautiečiai buvo žudomi ir deginami. Todėl girdime žydišką smuiko melodiją, todėl šokančiam grožiui griežia degantis smuikas:

Tačiau bent jau 1993 metais L. Cohenui Vilkaviškis buvo „Lenkijos dalis“. O kai jis dar prieš „Solidarumo“ pergalę koncertavo Lenkijoje, su džiaugsmu žiūrovams sakė esąs kilęs iš Lenkijos. Nors, kaip pats ironizavo, „jie negalvojo apie mane kaip apie lenką“. Vilkaviškis kaip ištakos jam buvo svarbus: jis net žinojo, kad ten stovėjusi medinė aštuonkampė sinagoga, ir domėjosi, ar tikrai ji buvusi medinė.

Senelis jam perdavė ne lietuviškus prisiminimus, o biblinį kraštovaizdį, kuriame gyveno L. Coheno mintys ir vizijos iki pat paskutinio atodūsio. Jis atsiminė, kaip kadaise senelis Saliamonas ištisą vakarą jam skaitydavo vieną eilutę iš Izaoko knygos, vis pirštu grįždamas į pradžią, aiškindamas, vėl skaitydamas ir vėl aiškindamas. Meditacinis plaukimas tekste, sustojimas vardan gelmės potyrio tapo L. Coheno savastimi.

Leonardas Cohenas
Leonardas Cohenas
© Vida Press

Hidra

Kai L. Cohenui sukako aštuoneri, tėvas jam padovanojo knygą „Karaliaus armijos romantika“ su įrašu pirmame puslapyje: „Nustebsi, mano sūnau, kiek mažai išminties užtenka valdyti šį pasaulį“. Po metų tėvas mirė, palikęs jam šią žinią apie pasaulietiškumo vertę ir nuorodą, kad išminties reikia ieškoti kitur.

Tos paieškos 1960-aisiais jį atvedė į Hidros salą Graikijoje, kur vietoj automobilių vis dar buvo mulai, kur elektrą tiekdavo su pertrūkiais, o vynas ir rami laiko tėkmė nesikeitė per amžius. Buvo daug marichuanos, hašišo, LSD. Kaip vėliau jis prisiminė, Hidroje tokiais būdais ieškojo Dievo, tačiau rado tik pagirias.

Kaip vėliau jis prisiminė, Hidroje tokiais būdais ieškojo Dievo, tačiau rado tik pagirias.

Bet Hidroje jis sutiko norvegę Marianne'ą Ihlen. Tai buvo jauna, graži, tik ką išsiskyrusi mama su mažu ligotu sūneliu. Jiedu tapo pora ir kartu praleido aštuonerius metus.

1967-aisiais L. Cohenas, būdamas 33 metų senis pagal roko pasaulio standartus, pradėjo dainininko karjerą. Ant antrojo albumo „Songs from a Room“ nugarėlės yra jo mūzos Marianne'os nuotrauka, daryta jo trobelėje Hidroje. Deja, santykai pamažėl ėmė byrėti „tarsi krentantys pelenai“, pasak L. Coheno.

Leonardas Cohenas
Leonardas Cohenas
© Vida Press

Los Andželas

Jau tapęs žinomu atlikėju, L. Cohenas Los Andžele sutiko zeno mokytoją. Šis mokymas jam nesikirto su judaizmu, kaip japonams jis nesikerta su senąja sinto religija. „Zenas yra visiška tuštuma, kurioje yra vietos visoms proto konstrukcijomis“, – aiškino L. Cohenas.

Būti vadinamas budistu L. Cohenas nesutiko, kadangi savo religija laikė judaizmą. Kartą mokytojas jam pasakė, kad per 25 metus nė sykio nebandęs įskiepyti jam savo religijos, tik įpildavęs sakės. Į tai L. Cohenas jam atsakęs, pakeldamas sakės stiklą: „Rabine, tu esi savo kartos šviesa.“

Buda yra palikęs labai paprastas instrukcijas: atsisėsk tiesia nugara sukryžiuotomis kojomis, o tada perprask sau viską. Kadangi L. Cohenas buvo susižeidęs kelius ir nuo ilgo sėdėjimo juos skaudėdavo, jam ne taip lengvai sekėsi pildyti Budos nurodymus. Tačiau jis stengėsi perprasti gyvenimo gelmes ir kitus slėpinius, pajusti tai, kas neapčiuopiama, bet esminga.

Leonardas Cohenas
Leonardas Cohenas
© Vida Press

Meilė yra vienintelis išlikimo variklis

Šių metų liepą Marianne'os giminaičiai pranešė L. Cohenui, kad ji nepagydomai serga vėžiu. Jis tuoj pat parašė jai laišką:

„Ką gi, Marianne'a, atėjo laikas, kada mes išties tokie seni, ir aš manau, kad labai greitai paseksiu paskui tave. Žinok, kad aš taip arti už tavo nugaros, kad, jei tu ištiestum savo ranką, manau, galėtum pasiekti manąją. Tu žinai, kad visada mylėjau tave už tavo grožį ir išmintį, bet aš neturiu sakyti ko nors daugiau apie tai, nes tu viską apie tai žinai. Dabar tenoriu palinkėti tau labai geros kelionės. Sudie, senoji bičiule. Meile begaline, susitiksime kelio gale.“

Po dviejų dienų jis gavo atsakymą iš Marianne'os artimųjų:

„Tavo laiškas atėjo, kai ji dar galėjo kalbėti ir juoktis pilna sąmone. Kai mes garsiai jį skaitėme, Marianne'a šypsojosi taip, kaip moka tik ji. Ji pakėlė ranką, kada tu sakei esąs taip arti už jos, kad galėtum paliesti ją. Tai, kad tu žinai padėtį, visiškai nuramino jos sielą. O tavo palaiminimas kelionei suteikė jai papildomų jėgų.“

Marianne'a mirė kitą dieną po to, kai išklausė Leonardo laišką:

„Paskutinę valandą laikiau jos ranką ir niūniavau „Bird on the Wire“ („Paukštelis ant laidų“, L. Coheno daina), o ji taip lengvai kvėpavo... Ir išeidami iš kambario, kai jos siela išskrido pro langą naujų nuotykių, mes pabučiavome jos galvą ir sušnabždėjome tavo amžinus žodžius:
So long, Marianne...“ („Sudie, Mariana“, L.Coheno daina).

Rugpjūtį su L. Cohenu ilgai kalbėjęs garsus „The New Yorker“ žurnalistas Davidas Remnickas rašė, kad dainininkas atrodė ne tiek priblokštas Marianne'os mirties, kiek užvaldytas laiko, kurį jie praleido kartu.

Spalį išleisto albumo titulinėje dainoje jis pakluso nepažiniai Dievo valiai: „Tu nori tamsiau / Mes užgniaušime liepsną“. Bibliniu Abraomo šauksmu į Dievą „Hineni“ (hebrajiškai „Štai aš“) jis tarė Viešpačiui: „Aš pasiruošęs“.

Vėliau tarsi pabandė susilpninti sukeltą įspūdį, kalbėjo apie ateities planus ir gyvenimą iki 120 metų, tačiau visi pasirengimai jau buvo atlikti ir pasiekta stotelė, nuo kurios bėgiai veda į amžinybę. Jis jau įžengė į nenumaldomą būties upę, kurion neseniai palaimino Marianne'ą.

Baigdamas savo kelią, L. Cohenas patvirtino, šįkart ne žodžiais, kad „meilė yra vienintelis išlikimo variklis“ (L. Cohen, apokaliptinė daina „The Future“) . Vienintelis variklis, kuris nepamatuojamą dalį žmogaus iškelia į amžinybę.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

In memoriam. Prof. Vytautas Brėdikis: laikas nori, kad jį gerai naudotum

Eidamas 91-uosius metus penktadienį mirė Lietuvos architektūros šviesulys architektas,...

Paryžiaus Luvras sulaukė 72 proc. mažiau lankytojų

Paryžiaus Luvras 2020 metais registravo 72 proc. sumažėjusį lankytojų srautą.

Hitlerio „Mein Kampf“ Lenkijoje išleidžiama kaip „aukų pagerbimas“ (3)

Lenkijoje šią savaitę pirmą kartą išleidžiamas akademinis Adolfo Hitlerio „Mein Kampf“...

„Mažo gyvenimo“ autorė Hanya Yanagihara: draugystė – kažkodėl nuvertinta santykių forma

Teksase gyvena dešimties metų mergaitė Hanya, tiesiog apsėsta noro piešti portretus. Ir ji turi...

Lietuvos meno kūrėjų asociacija: kultūrai skirti pinigai turi būti skirstomi atsakingai

Lietuvos meno kūrėjų asociacija (LMKA), jungianti 12 savarankiškų kūrybinių organizacijų ir...

Top naujienos

Šimonytė: pradedant nuo vasario mėnesio, kažkokia dalis ribojimų gali būti modifikuota (231)

Pirmadienį ministrų kabinetas rinkosi į pasitarimą, kuriame buvo įvertinta epidemiologinė...

Medikas: karantino atlaisvinimas dabar reikštų trečią bangą ir labai greitą dar vieną šalies uždarymą (47)

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos...

Trūkstant šio vitamino rizika susirgti sunkia COVID-19 forma stipriai išauga: gydytoja įvardijo, kam kyla didžiausias pavojus

Depresija, kaulų trapumas ir deformacija, staigus širdies sustojimas – tik dalis skaudžių...

Profesorius Kalibatas atkreipė dėmesį į rimtą COVID-19 sukeltą problemą, su kuria vis dažniau susiduria šeimos gydytojai (4)

Jei prasidėjus koronaviruso pandemijai pradžioje visas dėmesys daugiausia buvo kreipiamas į...

Po Navalno sulaikymo – kandžios žinutės Kremliui: smarvės nebeįmanoma užmaskuoti (18)

Rusijos opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno sulaikymą lydėjo ne tik Vakarų šalių...

Dr. Bagdonavičius ramina skeptikus: robotai darbo iš žmonių neatims (10)

Pandemija vos per vienerius metus privertė verslą keistis ir prisitaikyti prie kintančio pasaulio,...

KMT ketvirtfinalis: „Žalgiris“ – „Pieno žvaigždės“ tiesioginė vaizdo transliacija (1)

Pirmadienio vakarą paaiškės paskutinysis Citadele-Karaliaus Mindaugo taurės (KMT) finalo ketverto...

Baltarusius treniruojantis lietuvis „laidoja Lietuvą“ ir moko protestuotojus: sėdėkit namuose (568)

Iš Panevėžio kilęs, didesnę karjeros dalį Baltarusijoje žaidęs ir Minske gyvenantis...

Šimonytė: Vyriausybė kol kas nesvarstys parduotuvių bei grožio salonų atidarymo šią savaitę – diskusija su verslu (281)

Premjerė Ingrida Šimonytė pranešė, kad pirmadienio pasitarime Vyriausybė nesvarstys verslo...

Netikėta iniciatyva Rusnėje: nori paplūdimio ant Kuršių marių pakrantės (1)

Sausio 4 dieną Šilutės savivaldybėje įregistruotas bendruomenės „ Rusnės sala “ prašymas,...