aA
Viešosios erdvės Tokijuje gali pasiūlyti ir ramybę, ir prieinamos, nebrangios, bet ne mažiau įspūdingos kultūros.
© A.Didžgalvio nuotr.
Daugelis galbūt įsivaizduotų Tokiją kaip dangų remiančių pastatų ir skubančių kostiumuočių miestą, pilną žmonių, kurie geriausiu atveju po darbo nueina išgerti su savo kolegomis, o paskui skuba namo, į nedaug už savo biuro kambarėlį mažesnį butuką. Tačiau daugiaveidis didmiestis gali pasiūlyti kur kas daugiau – jame puikiai sutelpa visi, ištroškę saviraiškos ir ieškantys panašių į save.

Viena iš daugybės knygų turistams apie Tokiją turi specialų puslapį – „Tokijas nemokamai“. Jame rašoma, kad taupantieji pinigus galėtų bent iš dalies pasitenkinti tuo, jog per savaitę sunkiai spės apeiti visus įspūdingus parkus, šventyklas ir... galerijas. Kitaip nei muziejai, pristatantys turistams ir vietiniams surūšiuotą šalies istoriją ar meno lobius, galerijos dažniausiai suinteresuotos tiesiog pritraukti žmonių, kurių kai kurie galbūt galėtų šį tą nusipirkti.

Pavyzdžiui, viena įspūdingiausių galerijų „Design Festa“, esanti įžūliomis, animacinių filmų herojus imituojančiomis ir kitomis akį traukiančiomis aprangomis garsėjančiame Haradžiuku rajone, leidžia klajoti po šiuolaikinės skulptūros, animacijos, tapybos bei fotografijos labirintais.

Už nedidelį užmokestį galerijoje savo darbus gali eksponuoti jauni nepripažinti menininkai, įskaitant studentus. Jie gali pardavinėti atvirukus su savo darbais, palikti vizitinių kortelių, kad susidomėjusieji galėtų pasidomėti vėliau. Čia pat įsikūrusi kavinė leidžia praleisti dar šiek tiek laiko tarp ambicingų ryškiaspalvių meno dirbinių.

Gatvės muzikos diena – kiekvieną savaitgalį?

Parkai kiekvieną saulėtą dieną sutraukia minias tiek japonų, tiek dėl vienokių ar kitokių priežasčių čia atsidūrusių užsieniečių. Savo kasdienybėje nuolat apsupti betono, žmonės skuba pasidžiaugti žaluma – turbūt nereikia nė sakyti, pavyzdingai sutvarkyta ir neprišiukšlinta. Tačiau parkai – ne tik ramybės, bet ir linksmybių oazės.

Sekmadienį galima išvysti ne tik garsiųjų ryškiai apsirengusių paauglių, šį kartą siūlančių nemokamą apkabinimą, bet ir įvairių subkultūrų ir būrelių pasirodymus. Daugelio praeivių akį traukia miesto „Rockabilly“ klubas, užėmęs dalį erdvės pasirodymui, kuris gal ir nėra aukštasis pilotažas, bet patraukia energingumu.

Siauromis kelnėmis apsitempę vaikinukai su riestanosiais batais ir į viršų sukeltais, gausiai žele sulipdytais plaukais, o su jais – kažkodėl tik viena mergina su besiplaikstančiu sijonu šokčioja, bando atlikti įvairias sudėtingas figūras, užpildo erdvę kartais tikriausiai iš filmų išmoktomis šokių kombinacijomis, o kartais – tiesiog mojavimu galūnėmis. Žmonės, sustoję aplink, filmuoja telefonais ar fotoaparatais – neturistai galbūt šią filmuotą medžiagą peržiūrės tik vieną kartą – rodydami namiškiams, ką tądien matė, – bet tą akimirką pasirodymas atrodo labai išskirtinis ir vertas įamžinti.

Nesvarbu, kad netoliese pasirodymą rengia beveik tokie patys. Ne tiek vienodai apsirengę, bet labai atpažįstami rokenrolo gerbėjai rodo savo sugebėjimus vos už kelių metrų. Ši grupelė jau labiau maišyta, o dar kita – jau vien merginos su besiplaikstančiais sijonais ir tik pora vyriškių.

Nemokamų pramogų gerbėjai tarp tų kolektyvų galėtų praleisti ir pusę dienos.

Desertui – džiazuojantis kolektyvas Šibujos rajone, išsidėliojęs instrumentus tiesiai prie sankryžos. Vietos ant šaligatvio kaip tik pakanka niekam netrukdant prisistatyti pasauliui ir, naudojantis proga, paskelbti, kad grupė išleido naują albumą.

Kultūros sostinė be pinigų

Kaip ir daugelyje miestų, savo prigimtimi tikrai viešų ir atvirų erdvių Tokijuje mažėja. Lankantis Tokijuje prieš daugiau kaip ketverius metus, Jojogi parke dar buvo galima išgirsti muzikos mokyklų studentų, laisvai rodančių publikai savo sugebėjimus. Dabar, sako, policija griežtai ėmėsi ginti parko ramybę, todėl iš jo liko tik blankus prisiminimas to, kas šis parkas miestui buvo anksčiau.

Vis dėlto megapolyje gerokai sunkiau išskaidyti ir išmontuoti visuomenės iniciatyvas, leidžiančias būti kartu be pinigų, be privalomų sunkiai iš savivaldybės gaunamų leidimų ir netgi be ambicijų į aukštąją kultūrą.

Pasirodymas neprivalo būti profesionalus ir kainuoti tūkstančius, kad žmonės juo džiaugtųsi. Jaunuolius sulaižytais plaukais ir siauromis kelnėmis stebėjo ir filmavo ne mažiau žmonių, nei būtų susirinkę, jei pro šalį būtų ėjusi kokia garsenybė. Taip pat, nors studentų darbai neprivalo kompensuoti poreikio sužinoti, kas vyksta šiandieniame profesionaliosios fotografijos ar skulptūros pasaulyje, jaunų ir milijoninių atlyginimų dar nesitikinčių menininkų darbai gali būti ne mažiau įdomūs nei pripažintų profesionalų.

Visa tai galėtų būti vertingos pamokos Vilniui, sugebėjusiam pakabinti užrašą „Europos kultūros sostinė“ prie įvažiavimo į miestą, bet ne žmonių širdyse. Kiekviename mieste yra žmonių, užsiimančių kultūra savo malonumui.

Klausimas tik, ar jie turės erdvę to imtis viešai. Pretenzijos į aukštąją kultūrą ar net kokių nors atrinktų ekspertų bandomas apskaičiuoti meninis lygis šiuo atveju nėra kriterijus, lemiantis publikos susižavėjimą. Puikiai praleisti sekmadienio popietę ir pasimėgauti kultūra galima ir už mokesčių mokėtojų pinigus neimportuojant užsienio žvaigždžių.

Žinoma, Tokijuje taip pat gausu elitinės kultūros. Tačiau klausimas lieka atviras, kodėl mieste beveik kiekvienas gali susirasti tokios kultūros, kokios ieško. Ar tikrai tik dėl to, kad Tokijas – didelis miestas, sutraukiantis daug įdomių, keistų, trenktų, kūrybingų, išradingų ir dar visokių žmonių? O gal greičiau dėl to, kad jis leidžia šiems žmonėms būti?

Pabandykime įsivaizduoti, kaip atrodytų kelionių vadovo skyrelis „Nemokamas Vilnius“...

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

VDA Nidos meno kolonijoje – grupinė vasaros paroda „Gyventi smarkiai“

2019 m. liepos 19 d. 18 val. atidaroma Nidos meno kolonijos vasaros paroda „Gyventi smarkiai“....

Kūrybos festivalyje „Dpoezijos šaltinis“ susitiks muzika, poezija, teatras ir dailė

Šių metų rugpjūčio 2 - 4 d., sodriais miškais apaugusio Dubysos regioninio parko pašonėje,...

Išeivijos režisieriaus Tomo Vengrio filmas „Gimtinė“: apie rojų, kurio nėra (1)

Lietuvos žiūrovai pirmieji pamatys išeivijos lietuvio, režisieriaus Tomo Vengrio vaidybinį...

Saulius Petreikis: koncertų metu man svarbu pasakoti skirtingas istorijas

Liepos 17 d. Saulius Petreikis kartu su grupe debiutuos koncertų cikle „Pažaislio liepų alėjos...

Lietuvių kino akademija skelbs bankrotą: „Sidabrinių gervių“ šiemet nebus (50)

Lietuvių kino akademija (LiKA) apgailestauja, kad jos pastangos restruktūrizuoti skolas buvo...

Top naujienos

Bakas: Skvernelis yra Seimo valdančiųjų partijų lyderių įkaitas (153)

Praėjusią savaitę Lietuvos valstiečių ir žaliųjų ( LVŽS ) frakcijos durimis Seime trenkęs...

Milžinų keliais Šiaurės Airijoje keliavę lietuviai: sunku patikėti, kad tai sukūrė gamta (62)

Pirmoje pasakojimo apie Šiaurės Airiją dalyje pasakojau, kad šią Jungtinės Karalystės...

Barbariškai traumuotam Slavickui koja sulaužyta dviejose vietose, operuos Belgrade specialiai DELFI iš Belgrado (1)

Pasitvirtino niūriausios prognozės: Marijampolės „Sūduvos“ gynėjui Vaidui Slavickui...

Žiniasklaida: „Swedbank“ susijęs su cheminio ginklo programa Sirijoje, mini ir Lietuvą (121)

„Swedbank“ minimas dar vienoje skandalingoje istorijoje. Žiniasklaidoje rašoma, kad bankas...

„Sūduva“ su Čempionų lyga atsisveikino be kraupiai traumuoto Slavicko (95)

Antradienį vakare Čempionų lygos pirmo atrankos etapo atsakomosiose rungtynėse Marijampolės...

Patarėjai prisiminimus apie darbą su Grybauskaite išliejo feisbuke (389)

Dešimt metų Lietuvai vadovavusi Dalia Grybauskaitė penktadienį perdavė naujajam prezidentui...

Ciklonas siautės Lietuvoje: sinoptikai skelbia, kuriuos miestus užgrius liūtis (3)

Trečiadienio orus ir toliau lems į rytus nuo Lietuvos esantis ciklonas. Po debesuotos nakties daug...

Europos Parlamentas išrinko Ursulą von der Leyen naująja Europos Komisijos vadove (128)

Vokiečių politikė Ursula von der Leyen antradienį užsitikrino Europos Parlamento palaikymą ir...

Nausėda turi konkrečių pasiūlymų dėl moterų į ministrų postus žada susitikti su valdančiaisiais (90)

Prezidentas Gitanas Nausėda ketina šią savaitę susitikti su valdančiųjų partijų atstovais...

Nausėda svarsto dialogą su Baltarusija (112)

Prezidentas Gitanas Nausėda sako esantis pasirengęs gerinti santykius su Baltarusija, bet žada...