Kultūros dienos proga tądien Muzikiniame teatre bus teikiami ir Klaipėdos miesto savivaldybės apdovanojimai „Kultūros žuvis“. Jais bus įvertinti geriausi miesto kultūros projektai, kultūros rėmėjai, kultūros darbuotojai ar vadybininkai ir metų kultūros atradimai.

Britų kompozitoriaus Karlo Jenkinso partitūrą „Ginkluotas žmogus: Mišios už taiką” Klaipėdoje atliks kone 150 atlikėjų: du chorai, simfoninis orkestras bei solistai. Kūrinį diriguos – Dainius Pavilionis.

„K. Jenkinso mišios drauge su filmu Lietuvoje bus atliekamos pirmąkart. Unikalu ir tai, jog kompozitorius į pasaulietinį mišių žanrą įpynė musulmonų kultūros, antrojoje dalyje maldai kviečia imãmas. Apskritai, „Ginkluotas žmogus“ – tai kvietimas taikai, peržengiant politinius, religinius ir kitus prieštaravimus“, - akcentuoja D. Pavilionis.

„Ginkluotas žmogus: Mišios už taiką“ buvo sukurtos 2000 m. Karališkojo Arsenalo muziejaus užsakymu, minint naujojo tūkstantmečio pradžią. Kompozitorius šį kūrinį dedikavo Kosovo krizės aukoms atminti. Kaip ir Benjamino Britteno „Karo Requiem“, K. Jenkinso mišios – tai karą smerkianti muzikinė kompozicija. Ji parašyta chorui, solistams, musulmonų dvasininkui ir simfoniniam orkestrui.

Kūrinys paremtas Renesanso epochos dainos „L’homme armé“ („Ginkluotas žmogus“) tema. Atsigręžęs į karais paženklintus žmonijos istorijos tarpsnius, britų kompozitorius per muziką siekia įvertinti jų padarinius ir kviečia puoselėti viltį, jog naujasis tūkstantmetis bus taikos, o ne karo epocha.

Kūrinyje susipina tradicinės mišių dalys, liturginiai bei bibliniai tekstai, įvairių laikotarpių anglų poetų poetų ir rašytojų tekstai, tradicinė musulmonų malda, citatos iš „Mahabharatos”, mintys apie Hirosimos tragediją ir daug kitų epizodų. Mišiose skamba Rudyardo Kiplingo, Alfredo Lordo Tennysono ir Sankichi Toge, išgyvenusio Hirosimos tragediją ir po kelių metų mirusio nuo leukemijos, tekstai.

Klaipėdos valstybiniame muzikiniame teatre balandžio 15 d. skambėsiančią muzikinę drobę lydės H. Oweno 2007 m. sukurtas dokumentinis filmas „Ginkluotas žmogus“. Lietuvoje jis bus rodomas pirmąkart.

„Šis filmas atliepia ir palydi mišių tekstais perteikiamus apmąstymus: agresija, karo nuojautos, kariniai susidūrimai ir jų padariniai, pagaliau šviesesnės ateities viltys“, - pristatydamas mišias papildantį filmą sakė K. Jenkinsas.

Vienam didingiausių šiuolaikinių chorinių kūrinių atlikti Tarptautinės kultūros dienos proga susiburs Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro orkestras ir choras, Klaipėdos kultūros centro Žvejų rūmų mišrų choras „Cantare“, solistė Dalia Kužmarskytė bei imãmas, vyriausiasis muftijus Romas Jakubauskas. Kūrinį diriguos – Dainius Pavilionis, chormeisteriai: Vladimiras Konstantinovas ir Artūras Dambrauskas.

Apie kompozitorių:

Didžiosios Britanijos (Velso) muzikantas ir kompozitorius K. Jenkinsas (g. 1944 m.) nemažą muzikinės karjeros dalį buvo džiazo atlikėjas: grojo obojumi, saksofonu, klavišiniais. 1969 m. su bendraminčiais įkūrė džiazo kolektyvą „Nucleus“, grojo džiazo/roko grupėje „Soft Machine“.
Vėliau kaip kompozitorius dirbo medijų srityje. Jo reklamų garso takeliai pelnė prestižinius „Creative Circle Gold“ ir „Golden Lion“ apdovanojimus.

1995 m. pasirodė pirmasis iš K. Jenkinso „Adiemus“ albumų serijos, „Adiemus: Songs of Sanctuary“. Šis ambient muzikos projektas, apimantis stambius kūrinius moterų chorui, mušamiesiems ir orkestrui, sulaukė pasaulinės šlovės ir pelnė 15 auksinių ir platininių apdovanojimų.

Pastaraisiais metais K. Jenkinsas kuria muziką Londono Karališkojo baleto, Karališkojo Arsenalo muziejaus, festivalio „BBC Proms”, „Opus“ televizijos ir Velso princo užsakymu. Žymesni kūriniai: „Ginkluotas žmogus: Mišios už taiką“ (2000 m.), Requiem (2005 m.), Stabat Mater (2008 m.).

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės