aA
„Apie japonų keistenybes visą knygą prirašyti galėčiau, nes kas jau kas, bet japonai yra tikrai išskirtinė tautelė“, - sakė tekančios saulės šalyje 4 metus studijuojantis ir dirbantis lietuvis Tadas Jurgutis.
Nuotraukoje - naujasis muzikinis robotas I-Dog, pagamintas "Sega Toys". Robotukas groja palietus jo nosį, mygtuką virš jos arba uodegą, taip pat šoka pagal muzikos ritmą. Robotą bus galima įsigyti Japonijoje nuo balandžio, vėliau - ir kitur. Jis kainuos 40 JAV dolerių.
© Reuters/Scanpix
Daugelis DELFI kalbintų pašnekovų minėjo, jog Japonija – iš tiesų keista, kontrastų šalis su savo punktualia robotukų armija, tualetų fenomenu bei dar daugybe kitokių neįprastų dalykų. Neišsigąskite, tiesiog priimkite visa tai kaip natūralų, japonišką reiškinį.

Savotiškas grožis.

T. Jurgutis spėja, jog galbūt nuo sėdėjimo ant žemės daugelio japonių kojos yra šiek tiek kreivokos. Tai yra masinis fenomenas, todėl šleivoka merginos eisena yra laikoma patrauklia ir netgi šiek tiek seksualia.

Operos ir baleto teatro artistė Lina Baublytė stebėjosi kiek kitokios išvaizdos žmonėmis. Pirmasis įspūdis nuvykus į Japoniją - „pamačiau daug mažų, kreivom kojytėm žmogeliukų“, - šypsojosi L. Baublytė.

Pasak viešųjų ryšių konsultanto Dariaus Krasausko, japonai rengiasi taip pat kaip europiečiai, išskyrus labai retai gatvėje dėvimus tradicinius kimono. Jie dėvimi įvairių švenčių, ypač vestuvių, metu. „Moterys, pasipuošusios kimono, atrodo iš tiesų įspūdingai“, - savo įspūdžiais dalijosi pašnekovas.

Muzikinis robotas I-Dog
© Reuters/Scanpix

Tualetų fenomenas. Tualetuose įdiegta elektroninė sistema, su daugybe pultelių, mygtukų ir lempučių, atliekančių tam tikrą funkciją. „Nežinodamas, kaip jais naudotis ir nemokėdamas japonų kalbos, pirmą kartą nuėjęs į tokį tualetą bematant išėjau, nes neįsivaizdavau, kaip ten viskas veikia. Net nebandžiau jų spaudyti, nes pabijojau, kad mane gali įsiurbti“, - apie keistuosius japoniškus tualetus pasakojo verslo valdymo sistemų vadovas Tomas Rytel. Anot pašnekovo, tokioje vietoje pasijunti kaip vaikas, nes ten pilna elektronikos ir nežinai, ko gali „prisičiūdinti“.

L. Baublytė minėjo, jog ją taip pat nustebino modernieji tualetai, bet teko matyti ir visiškai primityvių, mūsų kaimiškus lauko tualetus primenančių vietelių. Beje, net ir tuose primityviuosiuose tualetuose sunku buvo susigaudyti, ką ir kaip reikia daryti.

Robotukai. „Su amžiumi žmonės virsta savotiškais robotais, jau šešiolikmečius kai kas vadina robotukais“, - stebėjosi keistomis vaikų auklėjimo tradicijomis D. Krasauskas. Iki 10 metų vaikui leidžiama mėgautis savo vaikyste, reikšti emocijas, dūkti, tačiau laikui bėgant jie pradeda slėpti savo emocijas. Kuo vyresnis vaikas - tuo mažiau saviraiškos, daugiau – tvarkos bei kontrolės.

Kijote pozuoja japonė šokėja maiko.
© Reuters/Scanpix

Identiškas laisvalaikis. Savotiška tradicija yra tapęs penktadieninis gėrimas su draugais. „Penktadienio vakarą japonai eina prisigerti ne su žmona ar meiluže, o su savo bendradarbiais“, - keistomis tradicijomis stebėjosi D. Krasauskas. Apskritai japonai yra tarsi prikaustyti prie to, kas jau buvo, kas jau įprasta.

Anot pašnekovo D. Krasausko, japonai labai griežtai laikosi tradicijų, papročių ir netgi turi vienodus įpročius. Pavyzdžiui, grupelė japonų sėdėdami bare visuomet gers vienos rūšies alų, nes niekas nenori išsišokti ir būti „balta varna“.

Pasak T. Jurgučio, dar viena japonų itin mėgstama pramoga – karaokės barai, kuriuose žmonės renkasi po darbų ir dainuoja savo pamėgtas dainas.

Japonijos elektronikos konglomerato Hitachi sukurtas naujas robotas “Emiew” demonstruoja savo sugebėjimus.
© Reuters/Scanpix

„Taip“ ir kitos keistenybės. Daugelis Japonijoje apsilankiusių lietuvių stebėjosi itin keista japonų savybe - jie niekada nesako: „ne“. Japonas, negalėdamas pasakyti teigiamo atsakymo, visaip stengsis nutylėti, myks, bet niekada nepasakys „ne“. Toks elgesys traktuojamas kaip savotiška mandagumo forma, anot pašnekovų, šiek tiek apsunkinanti tarpusavio bendravimą, ypač prie to nepratusiems užsieniečiams.

T. Rytel pastebėjo dar vieną neįprastą reiškinį – keliaujančiųjų bagažą nuolat siūlydavosi nešti moterys, dažniausiai vaikai. „Atvykęs užsienietis turi savotišką „pono“ statusą ir tos smulkutės sunkius lagaminus tempiančios mergaičiukes nei už ką neleidžia jų nešti pačiam svečiui“, - sakė pašnekovas.

Japonės mobiliuoju telefonu fotografuoja bepradedančius skleistis vyšnių žiedus Tokijuje.
© AFP/Scanpix

Tradicinė virtuvė. Anot D. Krasausko, japonų meniu yra gana kuklus. Jų tradicinės virtuvės pagrindas - daugybė įvairiausių sriubų ir dar keltas patiekalų (tokių kaip suši, jakitori ir keletas kitų), būdingų tik japonų virtuvei, o didžiąją dalį japoniško restorano meniu sudaro korėjietiški, kiniški ir kitų šalių patiekalai.

Ne vienerius metus Japonijoje praleidęs T. Jurgutis pastebėjo, kad jie daug dažniau kavą ir arbatą perka buteliukuose ir skardinėse, nei patys ją darosi namie.

shakuhachi
© Corbis

Japoniškos kainos. Tradicinis japoniškas maistas yra beveik dvigubai pigesnis nei Lietuvoje esančiuose japoniškuose restoranuose. D. Krasauską labai nustebino itin aukštos vaisių ir daržovių kainos. Pavyzdžiui, vidutinio dydžio arbūzas Japonijoje kainuoja apie 40 Lt, česnako galvutė – 5 Lt. Parduotuvėje skardinė alaus kainuoja apie 5 Lt. Bendras kainų lygis yra 1,5 – 2 kartus aukštesnis, nei Lietuvoje.

„Japonijoje gal šiek tiek brangiau, nei Paryžiui, tai tiek ten to brangumo“, - sakė dizaineris Aleksandras Pogrebnojus.

Pilka architektūra. Japonija – labai urbanizuota vieta, viskas suspausta, daugybė dangoraižių. D. Krasauskui susidarė įspūdis, jog miestai Japonijoje yra pilki, nėra jokių įdomesnių architektūrinių sprendimų. Naujoji architektūra nėra ilgalaikė. Po 20–25 metų ji morališkai pasensta ir ją pakeičia vis kiti, dar naujesnės architektūros šedevrai.

Daugelyje vietų senosios architektūros likę labai nedaug, tarsi savotiškos oazės naujosios architektūros apsuptyje. „Kaip Naudininkuose tarp daugiaaukščių stovėtų Šv. Onos bažnyčia“, - vaizdžiai architektūrinę situaciją Japonijoje bandė nupasakoti D. Krasauskas. Pašnekovas patikino, jog tokie kontrastai Japonijoje yra natūralu.

Anot L. Baublytės, Japonijoje viskas skirta žmonėms, bet ne grožiui. „Sutvarkyta aplinka, bet gamtos nėra“, - stebėjosi pašnekovė, pamačiusi itin urbanizuotus miestus ir labai mažai žalumos.

robotai humanoidai, apivlkti kimono, atlieka tradicinį japonų šokį
© Reuters/Scanpix

Įgimtas punktualumas. Japonai yra itin punktualūs, viskas, kas vyksta jų gyvenime, yra tarsi sustyguota pagal savotišką vidinį laikrodį, kuris niekada nevėluoja. Visa, kas turi įvykti (tvarkaraščiai, koncertai, susitikimai ir pan.) tam tikru metu, visuomet prasidės sekundžių tikslumu. „Jei žmogus ar technika, gali nevėluoti, tai ji paprastai ir nevėluos“, - sakė pašnekovas.

Trikdanti pagarba. Anot Japonijoje apsilankiusių lietuvaičių, japonai yra santūrūs, vengiantys žiūrėti kitam žmogui į akis. Jei netyčia japonas pagauna kito žmogaus žvilgsnį, jis arba pasisveikina, arba linkteli galva – tai pagarbos ženklas.

T. Rytel nustebino vizitinių kortelių perdavimo „ceremonija“. „Europoje įprasta, kad gavęs vizitinę kortelę į ją žvilgteri ir viskas tuo baigiasi, o Japonijoje – labai svarbu kortelę tinkamai įteikti, atidžiai ją peržiūrėti, bendraujant ją laikyti rankose, nuolat į ją žvilgčioti“, - apie vizitinių kortelių fenomeną pasakojo pašnekovas.

Parduotuvės personalas su klientais kalba žymiai aukštesniu ir „vaikiško" skambesio balso tonu. Taip yra parodoma pagarba klientui.

Japonų Kabuki teatro aktorius
© Reuters/Scanpix

Superpaslaugumas. Pasak D. Krasausko, pirmas ir bene svarbiausias įspūdis atvykus į Japoniją – nepaprastas paslaugumas ir geranoriškumas. Pašnekovui susidarė įspūdis, kad tas nuolankumas nėra dirbtinis, jie tiesiog taip natūraliai elgiasi - „priima tokį, koks esi“.

T. Jurgutis pastebėjo, jog kuro degalinių personalas sustabdo visą gatvės eismą, kad išleistų savo aptarnautą klientą atgal į gatvę.

Anot dizainerio A. Pogrebnojaus, japonai yra labai tolerantiški, mandagūs ir itin sąžiningi žmonės. „Ten beveik nėra elementaraus nusikalstamumo – gali palikti bare ant stalo piniginę ir grįžęs po 3 valandų ją ten pat rasi“, - pasakojo dizaineris.

Berniukas pozuoja, apsirengęs savo mėgstamo herojaus japoniuko Mangos kostiumu Honkonge vykstančiame Žaidimų ir Komiksų festivalyje.
© AFP/Scanpix

Sklandantys mitai. Pasak T. Rytel, visiškas mitas yra žmonių, ypač jaunimo, jausmų slėpimas. Vyresni žmonės galbūt yra santūresni, tačiau jaunimas nesivaržo ir drąsiai rodo savo jausmus viešose vietose – „ir bučiuojasi, ir glėbesčiuojasi“, - sakė pašnekovas.

Kitas plačiai pasaulyje paplitęs mitas – japonai esą darboholikų tauta. T. Rytel neslėpė, jog patys japonai jam pasakojo, kad anksčiau žmonės ypač daug, ilgai ir sunkiai dirbdavo, tačiau dabartinė karta nėra darboholikų karta. „Jie ir dirba, ir pramogauja – darbas vyksta kaip vakaruose“, - savo įspūdžiais dalinosi T. Rytel.

Perfekcionistai. Dizaineris Aleksandras Pogrebnojus pastebėjo, jog japonai yra patys tikriausi perfekcionistai. „Japonai trise atlieka darbą, kurį galėtų padaryti ir vienas žmogus, tačiau dirbdami trise padaro jį tobulai“, - savo pastebėjimus dėstė dizaineris.

A. Pogrebnojus prisipažino, jog nenorėtų gyventi Japonijoje, kur viskas griežtai sustyguota, punktualumas yra kasdienybės norma, o „žmogus net negali ne į temą nusišypsoti“, nes liks nesuprastas arba atrodys kvailai.

„Viešoje vietoje kalbėti mobiliuoju telefonu yra tiesiog nepadoru, nes jei visi išsitrauktų telefonus ir šnekėtų, jie paprasčiausiai išprotėtų“, - sakė dizaineris, pasigendantis šios tradicijos ir Lietuvoje.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Kokį prieškario Vilnių matė šveicaras, vadovavęs autobusų garažui? (40)

Kokį Vilnių Antrojo pasaulinio karo priešaušryje matė jaunas mechanikas, atvykęs iš...

Algirdas Kaušpėdas: Kalėdų džiaugsmo nelaisvėje Ištrauka iš knygos „Gyveno kartą bičas ir kaimynas“ (2)

Muzikantas, architektas Algirdas Kaušpėdas neseniai pasirodžiusioje knygoje „Gyveno kartą...

Tarp kandidatų į nacionalines kultūros ir meno premijas – Grigorian, Puipa, operos „Saulė ir jūra“ autorės (2)

Į nacionalines kultūros ir meno premijas atrinkta 12 kandidatų, tarp jų – operos solistė Asmik...

Nacionalinės filharmonijos orkestrų koncertuose bus minimas Giedriaus Kuprevičiaus jubiliejus (1)

Gruodžio 12 d. Nacionalinėje filharmonijoje skambės Lietuvos kamerinio orkestro ir solistų...

Prezidento patarėja Sonata Šulcė: kultūros integracija į kitus sektorius galėtų būti sklandesnė

Kultūra laikoma viena iš prioritetinių sričių, tačiau jos integracija į kitus sektorius...

Top naujienos

Siauruko tragedija: direktorius skolas atidavinėja iš savo lėšų, žmonės Kalėdas pasitiks be algų (159)

Kalėdoms daugybę kelionių ir ekskursijų suplanavę Aukštaitijos siaurojo geležinkelio...

Kišenė, kuri gali būti atverta skurstantiems, tačiau savivaldybės ją akylai saugo (38)

Skurdo riziką Lietuvoje patiria kas penktas gyventojas. Su skurdo rizika susiduria beveik pusė...

Jautri gydytojos išpažintis: turėjau pažadinti jį iš komos ir pažiūrėti, kokio dydžio insultą jam padariau (279)

Gydytoja Lina Griauslytė prieš kurį laiką kalbėjusi Seime surengtoje konferencijoje papasakojo...

Keisis verslo liudijimų tvarka: pokyčiai paveiks tūkstančius Lietuvoje (211)

Nuo kitų metų keičiasi verslo liudijimų tvarka: pagal juos nebebus galima teikti kai kurių...

Andrius Užkalnis

Kaip ištverti gyvenimą. 12 dalis. Kaip taisyklingai svajoti (1)

Aš esu Andrius Užkalnis , ir čia, DELFI Plius , rašau jums apie tai, kaip elgtis, kad gyvenimas...

Žolininkė atskleidė, kaip sustiprinti arbatos poveikį: reikia ne gerti, o gurkšnoti

Šeštadienį ALFAS LIVE laidoje kvepės arbata. Ją – kvapnią ir nepaprastai gražią (!) – virs...

Seime – siūlymas visiškai neapmokestinti vienintelio žmogaus nekilnojamojo turto (9)

Nekilnojamąjį turtą , kai jis yra pirmas ir vienintelis gyventojo ar jo šeimos turtas, siūloma...

Apsilaižysite pirštus: kitokie makaronai su krevetėmis

Sveiko maisto gamybos studijos „Good Food Studio“ įkūrėja Aistė Švetkauskė siūlo...

15 patarimų, kaip greitai ir saugiai numesti svorio: jais vadovautis galima nedelsiant (22)

„Atsikratyk 2,5 kg per savaitę!“ Šį šūkį galima pamatyti visur. Žinoma, įmanoma per...

Pasakiškas Dubajaus milijardieriaus sūnaus gyvenimas: nuo specialiai jam pagamintų superautomobilių iki 500 egzotinių gyvūnų namuose (109)

Jis draugauja su Rihanna, Nicki Minaj, Shahrukhu Khanu ir Khloe Kardashian. O Jungtinių Arabų...