Pažabojant negerąją energiją
Skulptūros atgis ypatingame Kauno miestui pastate, Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmuose (dabartinė KAVB, Donelaičio g. 8), kurie yra įtraukti į Europos paveldo sąrašą. Skulptūros – tai legendomis ir istorijomis apipintos būtybės, pabudusios iš knygų ir senų, buvusių Prekybos, pramonės ir amatų rūmų rūsių, Mažojo ąžuolyno šlaitų, tokios kaip slibinas, Baziliskas, kaukas, Feniksas, cerberis.
Kauko ir cerberio figūras sukūręs skulptorius D. Beniulis tikino kūrybos procese labiausiai kreipęs dėmesį į meninę išraišką.
„Kiek internete radau vaizdinės medžiagos, tai abudu šie charakteriai pavaizduoti su daug agresijos. Mano mintis buvo juos rodyti per pop art stilistiką, šiek tiek sudekoratyvinant, į tą agresyvią išvaizdą pažvelgiant šiek tiek su ironija – atrodo kaip vaikiški žaislai“, – pasakojo pašnekovas.
Pačios „sukilimo“ žodžio sampratos skulptorius aiškino daug neanalizavęs, svarbiau esą buvo pažaboti negerąją energiją, kuri sklinda iš mitų.
„Vaizdinė informacija, kuri yra mitologiniuose šaltiniuose ar portaluose – fantasy stiliumi, pompastiška, realistiška, užaštrinta. Jei šunys – tai patys kovingiausi, iš dantų tykšta seilės ir kraujai... Gesinau tą pusę, stengiausi švelniau ir ramiau tą negerąją energiją pavaizduoti. Žiūrėjau iš dekoratyvios pusės, kaip simbolius sukurti, o ne atgrasias figūras“, – apie užmanymo realizaciją kalbėjo D. Beniulis.
Visiems įdomios istorijos „iš rūsio“. Apie ką šiandien kalba cerberis su kauku? „Tiek vienas, tiek kitas galės atsakyti į užduotus klausimus. O klausimus reikia užduoti mintimis, šiek tiek palaukus – gausi atsakymą... Pats labai ilgai kalbėjausi su jais, tad dabar jau net neišskirčiau, ką labiausiai įsiminiau. Bet jie nusiteikę kuo geriausiai, yra pačios geriausios formos – agresiją pamiršę, nusiteikę šventę švęsti“, – šypsodamasis sakė skulptorius.

Žadinantis vaizduotę kūrybinis šaltinis – knygos, senieji užmiršti rūsiai
KAVB Kultūros renginių vadybininkė Kristina Vainiutė sakė, kad ši skulptūrų parodos idėja gimė dėl to, kad teko persikraustyti iš vienų patalpų į kitas.
„Dėl renovacijos buvo pradėta judinti daugybė senų rūsių, knygų, reikėjo viską perstumdyti, sutilpti į vieną senąjį pastatą. Tuo metu paraleliai vyko pasirengimas „Kaunas 2022” programai, kuri kvietė kurti mitą apie Kauno žvėrį. Sulaukėme pasiūlymo sukurti projektą ta tematika, sugalvojome, kad kūrybinis šaltinis – knygos, senieji užmiršti rūsiai – žadina vaizduotę. Kiemelyje yra toks senas rūsys, kur tarpukariu vykdavo šokiai, – vietos, iš kurių galėtų kilti senosios istorijos ir mitai. Bet norėjome, kad tai būtų ne pasakojimas, o vizualizacija, taip atsirado skulptūros“, – pasakojo K. Vainiutė.

Svarbiausias uždavinys, anot K. Vainiutės, pažadinti lankytojų vaizduotę, įkvėpti juos skaityti knygas, mitus ir legendas: „Projekto pavadinimas – „Kauno žvėries brolija“, tarsi iš knygų ir rūsių atėję veikėjai atsišaukia į Kauno Mitinio žvėries šauksmą ir laukia jo nurodymų, įsakymų, nori apsijungti, auginti broliją – surinkti visus miestų mitų žvėris. Daugybė miestų turi tokius personažus: Vilnius – Baziliską, Kaunas – Mitinį žvėrį, Varšuva – Vavelio slibiną, jų yra visame pasaulyje.“
Kauno Mitinio žvėries legenda atsirado prieš kokius dvejus metus. Ji, anot K. Vainiutės, nuolat formuojasi, o mitus kuria žmonės.
„Tarp skulptūrų neturėsime Kauno Mitinio žvėries – tai sąmoningas sprendimas, jis gyvena po Kaunu. Apie tai kalba daugybė šiemetinių projektų, pasakojimų, istorijų, knygų išleista. Kas iš to susiformuos – man pačiai įdomu“, – smalsavo K. Vainiutė.
Slibinai – kultūringi geriečiai
Didžiąją dalį skulptūrų šiai parodai sukūrusi A. Volkova pasakojo, kad su Europos kultūros sostinės (KEKS) koordinatorėmis bendruose susirinkimuose ilgai sprendė, kokie žvėrys tiktų šiai „Kauno žvėries brolijai“.
„Pasiskolinome Vilniaus simbolį Baziliską – gaidžio ir driežo hibridą, slibiną pabaisą, kurio aukomis kaskart tapdavo niekuo dėti vilniečiai, išėję pasivaikščioti Bokšto kalno ir Misionierių sodų pašlaitėmis, poros, skirdavę pasimatymus ant Barbakano mūrų liekanų. Bazilisko žvilgsnis buvo mirtinas, tačiau pabaisą galiausiai pavyko nugalėti vienam jaunuoliui, parodžiusiam Baziliskui veidrodį. Tačiau kadangi pas mus kultūros įstaiga, tad ir slibinai – kultūringi geriečiai, nori bendrauti su lankytojais“, – patikino A. Volkova.
Didžiausias iššūkis, kaip pasakojo menininkė, buvo sukurti skulptūras, atsparias atšiaurioms klimato sąlygoms. „Kiek dabar prisnigę! Eisiu slibiną konstruoti, turėsiu prisegti jį sniege... Kad nesušlaptų, atlaikytų sniegą ir vėją skulptūras sukūriau iš tvoros tinklo“, – apie iššūkius ir kūrybinį procesą kalbėjo skulptūrų autorė.
Skulptūras A. Volkova kūrė savo kiemo požeminiame garaže: Bazilisko uodega nutįsusi apie devynis metrus... Vien sukirpti uodegą ir ištiesti tinklą – jau iššūkis! Tinklas priešinasi, susisuka, kimba, yra ką veikti! Nors ir daug esu rankdarbių darius, tačiau čia, tikrąja ta žodžio prasme, šliaužiojau, negali greitai to padaryti. Tvoros viela riečiasi, turi kiekvieną detalę paremti. Sunaudojau 70-80 metrų tvoros vielos. Pirkau po ritinį, kad ir kokio storumu būtų – teko ieškoti įvairiose parduotuvėse, regzto tvoros tinklo mažai begaminama, mažas poreikis“, – pasakojo kūrėja.

Nors pats žodis „sukilimas“ skamba grėsmingai, bet A. Volkova įsitikinusi, – vis tiek – pasakos gerai baigiasi, su pamokymu. „Tai sukilimas gerąja prasme, žvėrys – pabudinti, pajudinti. Visas gyvenimas yra judėjimas, kaita, manau, kad būtent šitą prasmę į projektą sudėjo rengėjai. Aš matau šviesiąją ir gerąją pusę, kaip evoliuciją, kaitą, sujudinant visus miestiečius. Esu kaunietė, gyvenu Aleksote, labai gražioje vietoje. Labai myliu Kauną, neįsivaizduoju, kaip galima būtų palikti šį miestą? Kokios panoramos! Linkėčiau dar kartą visiems pamatyti tą grožį, o būtybėms – leisti žmonėms pamatyti savyje vaiką, kad ir kokio amžiaus jis būtų – leiskime jam žaisti, pafantazuoti“, – nepamiršti žaismingumo ragino kūrėja.
Aukcione-parodoje „Stand with Ukraine“ paaukota virš 40 tūkst. eurų: kviečia įsigyti neparduotus kūrinius
Galerija „Vartai“ iki gegužės 31 d. kviečia apsilankyti aukciono „Stand with Ukraine“...
Mantui Kvedaravičiui atminti – filmo „Mariupolis“ pristatymai Šiaurės šalyse
Stokholme pristatytas režisieriaus Manto Kvedaravičiaus atminimui skirtas jo sukurtas filmas „...
Choreografas Martynas Rimeikis: drąsiai žvelgiame į baleto pavasarį
Smagu, kad po kelerių pandemijos metų galime drąsiau šnekėti apie naujus spektaklius, o...
Tiesiai iš Paryžiaus į Vilnių atkeliavo Rūtos Jusionytės skulptūra: dalis kūrinio vertės skirta Ukrainai paremti
Tiesiai iš Paryžiaus į Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus padalinį atkeliavo nauja Paryžiuje...
Poezijos pavasarį – naujos Šimkaus, Brundzaitės, Norvilo ir Norkūno eilėraščių knygos
Prieš Poezijos pavasarį, kasmetę poetų ir poezijos gerbėjų šventę, kuri šiuo metu...
Top naujienos
Pajūrio draustinyje prabangų namą pasistačiusiems verslininkams – teismo kirtis: viskas krypsta vilos griovimo link (7)
Viename gražiausių pajūrio draustinių ištaigingą namą pasistatę verslininkai sulaukė jau...
Viena turtingiausių Lietuvos šeimų bando atsikratyti sąsajų su Rusija ir Baltarusija: vedamos derybos (1)
Šiuo metu yra vedamos derybos su keliais potencialiais įmonių Baltarusijoje ir Kaliningrade...
Karas Ukrainoje. Ukrainos kariuomenė praneša apie dar daugiau laimėjimų prie Charkivo Zelenskis nuteikia ukrainiečius ilgam karui
Rytiniame Donecko regione Rusijos pajėgos nužudė mažiausiai 10 ukrainiečių civilių, tarp jų...
Karas Ukrainoje paveikė visas ekonomikos sritis – ES ruošiasi audrai (2)
Naujų energijos kainų šuolių, sparčiai kylančių maisto kainų ir su tuo susijusių socialinių...
Eksperimentas nustebino: važiuojant lėčiau pavyko sutaupyti, tačiau tokia strategija suveiks ne su visais automobiliais (2)
Prasidėjus degalų kainų raliui vairuotojai dažniau atkreipia dėmesį į patarimus, kaip važiuoti...
Vasaros atostogoms išleidžiame daugiau nei Kalėdoms: kaip susiplanuoti biudžetą jau dabar
Kada išleidžiame daugiau – vasarą ar prieš Kalėdas? Internete nuomonės išsiskiria – vieni...
Prasčiausiose Dončičiaus atkrintamųjų rungtynėse – „Mavericks“ sutriuškinimas ir randas slovėnui
„Golden State Warriors“ NBA Vakarų konferencijos finalą atidarė abejonių nekeliančia...
Tyliai tūnanti liga gali baigtis kepenų ciroze ar vėžiu: net nejausdami simptomų žmonės gali užkrėsti kitus
Hepatitas – virusinė užkrečiamoji (infekcinė) kepenų liga, galinti tyliai ir ramiai slėptis...
Ala Pugačiova atsakė, kada ketina sugrįžti į Rusiją: paaiškino, kodėl
Ala Pugačiova patikino, kad į Rusiją sugrįš, ir tai planuoja padaryti jau šį rudenį –...
Tujų genėjimas pagal taisykles: kaip nepadaryti septynių paplitusių klaidų
Kraštovaizdžio dizaineriai dažnai siūlo sodinti tujas, nes jos yra lengvai auginamos, be to, gana...