aA
Šį pavasarį Gruzijos vardo populiarumas Lietuvoje pasiekė neregėtą mastą: po 12 balų įvertinimo, skirto šiai šaliai tarptautiniame „Eurovizijos“ konkurse, Lietuvos publika galės įvertinti dar vieną Gruzijos kultūros šaką – meninę fotografiją, rašoma festivalio organizatorių pranešime spaudai.
Du šunys (Jurijaus Mechitovo nuotrauka)
Gegužės 15 d. Kauno „F Galerijoje“ startuojantis vienintelis Lietuvoje kasmetinis fotografijos festivalis Kaunas Photo 07 savo pavasarinėje dalyje pristato septynių žymiausių šiuolaikinės Gruzijos fotografijos atstovų jungtinę parodą “Gruzijos paslaptys”, parengtą Gruzijos nacionalinės galerijos.

Šiemet pirmosios festivalio parodos atvežtos iš kalnuotosios Gruzijos. Septynių fotografų darbų paroda didžiausia gruzinų fotografijos paroda per visą nepriklausomybės laikotarpį - „Gruzijos paslaptys“, bus eksponuojama trijose miesto erdvėse.

Anot parodos kuratorės, Gruzijos nacionalinės galerijos atstovės, Natios Tsulukidze, „gruzinų meninė fotografija daug kam tebėra visiškai nepažįstamas pasaulis. Tad „Gruzijos paslaptys“, atsiveriančios trijose festivalio parodose – puiki proga ne tik susipažinti su šiuolaikine gruzinų fotografija, bet dar daugiau –praplėsti gana tolimą bei dažnai klaidingą supratimą: kas ji – tikroji Gruzija.“

Dar iš sovietmečio neišblukę kinematografinės „Kaukazo belaisvės“ vizijos, tamsaus gymio arbūzų pardavėjų įvaizdis, sodraus aromato vyno prisiminimai bei imantys iš mūsų kasdienybės išnykti žarijose kepami šašlykai. Tačiau festivalio Kaunas Photo 07 paroda parodys turbūt ne mūsų įsivaizduotą ar dar įsivaizduojamą Gruziją, o galbūt pateiks ir staigmenų.

Pasak festivalio direktoriaus Mindaugo Kavaliausko, "Gruzijos fotografų darbuose jų šalis ir žmonės gali pasirodyti labai panašūs į mus, o fotografinis mentalitetas artimas Lietuvių fotografijos mokyklos kūrėjų pasaulėjautai. Parodos žiūrovai pastebės, kad net ir konceptualiuose darbuose gruzinų fotografams svarbus žmogus, jo vieta visuomenėje, šeimoje, jo emocijos, viltys, o buitis ir materiali aplinka – antrojo plano dalykai. Šmaikštumas, humoro jausmas gruzinų fotografijoje pasirodys daug subtilesni ir galingesni nei mūsuose dar menamuose užstalės anekdotuose apie kaukaziečius..."

Paroda "Gruzijos paslaptys" Lietuvos žiūrovams atskleis šiuolaikinį gruzinų kūrėjų temperamentą bei bendrumus tarp lietuviškos ir gruziniškos fotografijos tradicijų.

F Galerijoje žiūrovus pasitiks Levan Kherkheulidze’s nespalvoti, lietingo ir melancholiško Tbilisio vaizdai. Žmonės romūs, lėti, dažniausi jo fotografijų personažai - moterys – tvirti, emocingi, net kiek rūstūs. Žmonių namuose, miesto gatvėse, dvasios ligonių prieglaudoje, net sąvartyne Levan Kherkheulidze ieško žmonių, bėgančių nuo savo likimo, ir kuriančių kitą gyvenimą.

Londone gyvenanti Sophio Medoidze sugrįžta į gimtąją Gruziją pastebėti to, kas ten gyvenant pasmerkta nepastebėjimui. Jos darbuose iš serijos Erozija – sovietinės Gruzijos ženklai, palikti savaiminiam išnykimui ar neriantys į kasdienybės šešėlius.

P.Stulgos lietuvių tautinės muzikos muziejuje eksponuojamuose Natelos Grigalashvili darbuose nuolat ieškoma blėstančių ir užmirštų vertybių. Fotografė savo pagrindiniu stebėjimo objektu pasirinko tradicinį Gruzijos kaimą ir žvelgia į jį su nostalgija, kylančia iš suardyto žmogaus ir gamtos ryšio. Jos darbuose tradicinio, bendruomeniško gyvenimo būdo, kylančio iš vaikystės, vaizdai persipina su fotografijos klasikos ikoniniais vaizdiniais.

Čia pat rodomi konceptualūs darbai - Irinos Kurmaevos, sėkmingiausia ir populiariausia kolekcija - „Plastilininis miestas“. Postmodernus sarkazmo ir žaidimo junginys jos kūryboje provokuoja kritiškiems ar netgi „nepatogiems“ apmąstymams ne tik apie mūsų istoriją, bet ir dabartį, kurioje gyvename visur – Gruzijoje ir globalizuotame pasaulyje.

Legendinio gruzinų konceptualisto Guram Tsibakhashvili, žiniasklaidoje vadinamo tiesiog Tsibakh, serijoje „Apibrėžimai“ - dviprasmiškumų, sovietinės nostalgijos, pirmosios meilės, laisvos rinkos, kelio į ateitį ir daugelio kitų būsenų šmaikštūs suasmeninimai. Tsibakh'o darbai šalia įprasto formos is turinio tandemo turi ir trečiąją dimensiją – aiškiai išsakytą ironišką požiūrį.

Kauno įvairių tautų kultūrų centre - vieno ryškiausių XX a. Gruzijos fotografų Yuri Mechitov‘o darbuose per skirtingas socialines grupes itin charakteringai atskleidžiamas Gruzijos mentalitetas. Jis dar labiau sustiprinamas šio autoriaus serijoje, skirtoje žymiajam kino kūrėjui – Sergėjui Paradžanovui.

Kita serija - „Gruzinų portretai“ atskleidžia pačias įvairias gruzinų kartas įvairiose kasdienybės būsenose – susikaupusius, fasadiškai pozuojančius, užsimiršusius, tačiau visuomet pilnus fotografo pagarbos, gracingumo.

Konceptualioje Irinos Abjandadze fotografijoje ryškus socialinis kontekstas, kuriame apleistų pramoninių peizažų seriją papildo ypatingai jautri tema – serija “Mažieji elgetos”. Konceptualiai pateikdama socialines problemas, fotografė nesiekia smerkti. Veikiau, ji pasitelkia konceptualų fotografijų formų žaismą, parašytą žodį, ir skirtingų terpių aplinkoje kviečia į gyvenimiškas situacijose atrasti grožį, o jame rasti erdvės supratimui ir užuojautai.

Kad ir kokie individualūs, saviti bei skirtingi festivalyje pristatomi gruzinų fotografai, visi jie koncentruojasi ties viena pagrindine tema – žmogumi, kurio paieškos kartais perlipa realaus pasaulio ribas, persikelia į kosmosą ar vaiko fantazijoje sukurtą žaislinį miestą. O pati Gruzija, dar ką tik atrodžiusi tokia tolima ir nesuprantama, pradeda spindėti nuoširdaus ir žmogiško dvasingumo aura.

Paroda „Gruzijos paslaptys“ bus matoma Lietuvos žiūrovams iki birželio 12 dienos.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Kokį prieškario Vilnių matė šveicaras, vadovavęs autobusų garažui? (40)

Kokį Vilnių Antrojo pasaulinio karo priešaušryje matė jaunas mechanikas, atvykęs iš...

Algirdas Kaušpėdas: Kalėdų džiaugsmo nelaisvėje Ištrauka iš knygos „Gyveno kartą bičas ir kaimynas“ (1)

Muzikantas, architektas Algirdas Kaušpėdas neseniai pasirodžiusioje knygoje „Gyveno kartą...

Tarp kandidatų į nacionalines kultūros ir meno premijas – Grigorian, Puipa, operos „Saulė ir jūra“ autorės (2)

Į nacionalines kultūros ir meno premijas atrinkta 12 kandidatų, tarp jų – operos solistė Asmik...

Nacionalinės filharmonijos orkestrų koncertuose bus minimas Giedriaus Kuprevičiaus jubiliejus (1)

Gruodžio 12 d. Nacionalinėje filharmonijoje skambės Lietuvos kamerinio orkestro ir solistų...

Prezidento patarėja Sonata Šulcė: kultūros integracija į kitus sektorius galėtų būti sklandesnė

Kultūra laikoma viena iš prioritetinių sričių, tačiau jos integracija į kitus sektorius...

Top naujienos

Siauruko tragedija: direktorius skolas atidavinėja iš savo lėšų, žmonės Kalėdas pasitiks be algų (107)

Kalėdoms daugybę kelionių ir ekskursijų suplanavę Aukštaitijos siaurojo geležinkelio...

Kišenė, kuri gali būti atverta skurstantiems, tačiau savivaldybės ją akylai saugo (14)

Skurdo riziką Lietuvoje patiria kas penktas gyventojas. Su skurdo rizika susiduria beveik pusė...

Jautri gydytojos išpažintis: turėjau pažadinti jį iš komos ir pažiūrėti, kokio dydžio insultą jam padariau (249)

Gydytoja Lina Griauslytė prieš kurį laiką kalbėjusi Seime surengtoje konferencijoje papasakojo...

Keisis verslo liudijimų tvarka: pokyčiai paveiks tūkstančius Lietuvoje (191)

Nuo kitų metų keičiasi verslo liudijimų tvarka: pagal juos nebebus galima teikti kai kurių...

Žolininkė atskleidė, kaip sustiprinti arbatos poveikį: reikia ne gerti, o gurkšnoti

Šeštadienį ALFAS LIVE laidoje kvepės arbata. Ją – kvapnią ir nepaprastai gražią (!) – virs...

Andrius Užkalnis

Kaip ištverti gyvenimą. 12 dalis. Kaip taisyklingai svajoti

Aš esu Andrius Užkalnis , ir čia, DELFI Plius , rašau jums apie tai, kaip elgtis, kad gyvenimas...

15 patarimų, kaip greitai ir saugiai numesti svorio: jais vadovautis galima nedelsiant (20)

„Atsikratyk 2,5 kg per savaitę!“ Šį šūkį galima pamatyti visur. Žinoma, įmanoma per...

Pasakiškas Dubaujaus milijardieriaus sūnaus gyvenimas: nuo specialiai jam pagamintų superautomobilių iki 500 egzotinių gyvūnų namuose (98)

Jis draugauja su Rihanna, Nicki Minaj, Shahrukhu Khanu ir Khloe Kardashian. O Jungtinių Arabų...

Rusų pora pasikvietė į savo butą ir parodė, kaip gyvena vidutinė šeima Sankt Peterburge (912)

„Aš nesu nacionalistas. Rusai su lietuviais turi draugauti“, – žurnalistui Orijui Gasanovui...

„VW Golf“ skrydis Vilniuje: kliudė atitvarą, išlėkė į priešpriešinio eismo juostą ir apsivertęs čiuožė (15)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį Vilniuje, Drujos gatvėje, neblaivus vairuotojas sukėlė...