aA
Karas niveliuoja žmones – ir civilį, ir profesionalų karį gali pakirsti kulka ar sprogusio sviedinio skeveldra. Kita vertus, karas sutirština žmogaus savybes: besišypsantys saldžialiežuviai gali virsti didžiausiais niekšais, o kuklūs žmogeliai atlikti nekasdienius žygdarbius. Kad būtent taip iš tiesų kare vyko ir vyksta, sužinosite atsivertę naują karo eksperto Giedriaus Petkevičiaus knygą „Karo anatomija“, skelbiama pranešime žiniasklaidai.
Giedrius Petkevičius
Giedrius Petkevičius
© Asmeninio albumo nuotr.

Tokių karo istorijų vadovėliuose nerasite. Bet jei mokyklose tokios skambėtų, moksleiviai neabejotinai greičiau įsimintų datas ir reikšmingus įvykius. Ar galima vietoj ginklų naudoti šikšnosparnius ir balandžius? Kodėl reikia saugotis sprogstančių žiurkių ir kaip išvengti šokinėjančių minų? Ką valgė japonų kariai, kai nutrūko maisto tiekimas į Ramiojo vandenyno salyną? Kas yra „kiliminis bombardavimas“, „branduolinis futbolas“, „Bangaloro torpeda“? Į visus šiuos klausimus atsakymus yra radęs G. Petkevičius. Ir mielai jais dalijasi su skaitytojais.

G. Petkevičiaus knygą „Karo anatomija“ išleido leidykla „Alma littera“. Knygos autorių kalbino žurnalistė Laisvė Radzevičienė.

Jūsų knygos skyriai gali išversti iš koto: „Japonų mitybos įpročiai karo metu. Ryžiai ir žmogiena“, „Kaip kariausime ateityje. Kariškai siūlo strėles“, „Tunelių žiurkės ir tikrasis Amerikos snaiperis“, „Plėšikas, meilužis ir dvigubas agentas“. Iš kur prisigaudėte tokių istorijų?

Sakoma, kad smalsumas yra proto geismas. Ko gero, esu gana aistringas žmogus (šypsosi). Visos istorijos pasirodė be galo įdomios man asmeniškai – beliko vynioti tą istorijos siūlą iki galo kapstantis gausybėje informacijos, dėliojant, gretinant ir lyginant faktus, kol galiausiai atsiskleisdavo įstabi praeities panorama.

Giedrius Petkevičius
Giedrius Petkevičius
© Asmeninio albumo nuotr.

Knygoje galima rasti nemažai autentiškų iliustracijų. Iš kur jas surinkote?

Žinoma, absoliuti dauguma vizualinės informacijos surinkta skirtinguose interneto resursuose, tačiau knygoje rasite ir mano asmeninio archyvo fotografijų, kurių parsivežu iš kelionių ar apsilankymų Lietuvos kariuomenės daliniuose.

Ar smagus, lengvas pasakojimas – slaptasis jūsų ginklas, leidžiantis geriau įsiminti istorinius faktus?

Kadaise, studijuodamas istoriją, o tarp visų disciplinų – ir karybos istoriją Vytauto Didžiojo universitete, galėjau mintinai pasakyti, ko manęs paklaus nepažįstamas pašnekovas, sužinojęs apie mano studijų objektą: „Tai... kada įvyko Žalgirio mūšis?“ Kartais tiesiog atsakydavau į klausimą, o kartais papasakodavau žmogui, kad istorija nėra tiesiog datų ar faktų rinkinys. Tai – kontekstas, žmonės, civilizacijos raida, politika, technologinis progresas ir... karas. Koks gali būti humoras kare? Daug kas nustebs, tačiau šalia visur tvyrančio siaubo ir mirties kare visada egzistuoja groteskas, ironija ir humoras, savybės, kurias pastebiu ir savyje. Taigi smagus ir lengvas pasakojimas – daugiau mano išraiškos forma ir savotiškas kreipimasis į skaitytoją.

Ar esate pastebėjęs, kad ir žmonėms karyba bei ginklai yra įdomu?

Karas nuo žmonijos aušros iki pat šių dienų yra visa siejanti grandis, kuri, deja, lydi mus visą egzistavimo laikotarpį.

Karas daug metų yra mano domėjimosi objektas. Karo mokslas arba menas, patikėkite, tai gana sudėtingas reikalas, siurbiantis ne tik materialinius, bet ir intelektualinius resursus, žmonijai suteikė tiesiog neišmatuojamai daug skausmo, vis dėlto daugeliu atvejų jis tapo technologinio progreso ir žmonijos pažangos varikliu.

Karo anatomija
Karo anatomija
© Knygos viršelis

Karas visą laiką tarsi buvo vyrų reikalas, o gal šiandien reikalai keičiasi?

Lietuvos kariuomenėje ir apskritai Krašto apsaugos sistemoje moterų skaičius svyruoja apie keliolika procentų, vadinasi, šiuolaikiniame pasaulyje, kiek niveliuojantis tradiciniams lyčių vaidmenims, karybos reikalai visai nesvetimi ir moterims. Dėl moterų skaičiaus koviniuose daliniuose egzistuoja įvairiausių nuomonių, tačiau Lietuvos atveju labai svarbu, kad į Tėvynės gynybą įsitrauktų kuo didesnė visuomenės dalis. Taigi moterų dėmesys šiai sričiai ir jų įsitraukimas, man rodos, yra teigiamas procesas.

Kaip jūs susidomėjote karyba? Kaip manote, kodėl tas jūsų domėjimasis peraugo vaikiškas knygas?

Žinoma, nemažai berniukų augdami žaidžia karą kieme, žaidžia kompiuterinius šaudyklinius žaidimus ar žiūri kovinius filmus, vėliau interesai kiek keičiasi. Studijuodamas istoriją ir krimsdamas psichologijos mokslus, tarnaudamas savanoriu, po truputį suvokiau, kad viskas keičiasi, tačiau yra amžinosios vertybės, kurių viena, kad ir kaip būtų gaila, yra karas. Jis gali tūnoti pasislėpęs vienos ar kelių kartų gyvenime, tačiau galiausiai vis tiek tiesiogiai ar ne pasirodo.

Kas jumyse uždegė patriotizmo ugnį? Ar šios vertybės buvo svarbios šeimoje?

Statistinis vidutinis, tačiau tinkamai auklėtas šalies pilietis privalo visada ją turėti rusenančią savyje (šypsosi). Bręsdamas jaunuolis mąsto ne tik apie tai, kaip patikti aplinkiniams ar gauti daugiau materialinių gėrybių. Normali asmenybės augimo dalis turėtų būti svarbesnių klausimų gvildenimas, tam tikrų vertybių formavimasis.

Patriotizmas, meilė savo šaliai ir rūpestis ja turėtų būti natūralus ir, žinoma, skatintinas individo gyvenimo procesas.

Ką, jūsų nuomone, kariuomenė apskritai duoda vyrui? Išvis žmogui, atsidūrusiam joje?

Disciplina, beje, jos nereikėtų painioti su muštru, – labai svarbu. Disciplina pačiam sau, savo poreikiams, supratimui ir norams. Savojo aš supratimas ne tik kaip ašies, apie kurią sukasi pasaulis, o adekvatus aplinkos vertinimas, pagalba artimam savo. Pagaliau, praktiniai įgūdžiai klojant savo lovą ar fizinio aktyvumo reikšmė, galbūt būsimosios specialybės ar profesinio pašaukimo atradimas.

Karas sukelia daug skausmo. Būna didvyriškų žūčių, tačiau būna ir kvailų. Apie jas rašote knygoje. Kuri iš jų jums padarė didžiausią įspūdį?

Pats sau dar niekaip negaliu atsakyti į klausimą – išgyventi kare – tai laimės, likimo ar profesionalumo klausimas? Yra begalė pavyzdžių, patvirtinančių visiškai skirtingas teorijas. Tarkime, Vokietijos feldmaršalas G. von Kluge Baltarusijoje buvo atakuotas pieno stiklainiu vietinės kaimo gyventojos, jo automobilis patyrė avariją, o karininkas – sužalojimų. Rumunijos ginkluotųjų pajėgų štabo viršininkas Alexandru Ioanițiu susimąstęs išlipo iš jį atskraidinusio transportinio lėktuvo ir tiesiu taikymu nuėjo prie vis dar besisukančio propelerio... Panašių atvejų knygoje aprašyta daug.

Dabar gyvename keistai grėsmingą laiką, lyg stovėtume karo priešaušryje. Nuraminkite arba perspėkite mus?

Nėra jokios garantijos dėl amžinos taikos, deja... Na, bet jūs tai tikriausiai supratote iš ankstesnių mano atsakymų. Prisiminkime tik tiek – kuo būsime geriau pasiruošę, tuo labiau potencialus karas mūsų šalinsis.

Jei karas Lietuvoje vis dėlto įvyktų, koks jis būtų?

Nenoriu išduoti paslapties būsimiems skaitytojams – bent penktadalis knygos tam ir skirta.

Sakoma, kad „generolai kariauja praėjusius karus“, aš, žinoma, ne karo strategas, tačiau pateikiu ir savus receptus, kaip turėtume elgtis, kad su mumis taip neįvyktų.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
2.3333

Knygų dizainerė Agnė Dautartaitė-Krutulė: deja, mokykloje nemoko klausytis savo širdies (2)

Šiųmetį Lietuvos dailininkų sąjungos ( LDS ) teikiamą Aukso mūzos apdovanojimą pelniusi knygų...

Vyriausybei skyrus lėšų Kryžkalnio memorialas pildomas partizanų pavardėmis (3)

Vyriausybei skyrus lėšų Kryžkalnio memorialas Raseinių rajone pildomas partizanų pavardėmis,...

Advento ženklus skaitant: keturi rytai, nulemsiantys visus ateinančius metus

Profesorius etnologas Libertas Klimka kalbėdamas apie ateinantį adventą pastebėjo, kad...

Sulaukusi 61 metų, mirė Ispanijos rašytoja Almudena Grandes (1)

Šeštadienį mirė rašytoja Almudena Grandes , išgarsėjusi erotiniu romanu, bet vėliau pelniusi...

Blaževičiaus „Bėgikė" - geriausias Baltijos šalių filmas Talino kino festivalyje

Talino kino festivalio „Juodosios naktys" Baltijos šalių konkursinėje programoje apdovanojimą...

Top naujienos

Kaip pareigūnas nusilenkė šaltakraujam žudikui: nutariau surizikuoti

Net pusę metų slapta stebėtas dabar jau pareigų netekęs Vilniaus pataisos namų Saugumo valdymo...

Kai kurioms moterims gresia ankstyva menopauzė: tai gali išduoti keli ženklai (3)

Menopauzė „jaunėja“ – jei anksčiau būdavo įprasta, kad ji prasideda sulaukus 50-ies ar...

Svarbiausioje Europos šalyje – prieštaringos žinutės: Kremliui yra kuo džiaugtis ir ko bijoti (38)

Galingiausia pasaulio moteris. Taip buvo vadinama kanclerė Angela Merkel , o jos vadovaujama šalis...

Išbandė į Vilnių vežantį kalėdinį traukinį: šia idėja galime girtis visame pasaulyje – Lietuvos sostinė nustelbė visus (36)

Visame pasaulyje miestai konkuruoja, kas originaliau ir gražiau pasiruoš kalėdiniam sezonui. Arši...

D+Dailius Dargis

Jo laidotuvėse išdrįso dalyvauti tik drąsiausieji: legendinės grupės būgnininko virsmas į gangsterį ilgą laiką šiurpino Biržus

1990-ųjų pradžioje Biržuose suklestėję vadinamieji pašto karveliai iki šiolei yra laikoma...

Nekaltai prasidėjęs vairuotojos pokalbis su policininku baigėsi tragiškai (9)

Elementarus policininko ir sustabdytos juodaodės vairuotojos pokalbis, virtęs aršiu konfliktu ir...

Kuzminskas rinktinėje keičia Bendžių: Maksvytį įtikino solidus debiutantas (5)

Kazys Maksvytis pasirinko dvyliktuką krepšininkų, kurie pirmadienį žais 2023 metų pasaulio...

Meistrui vargonus teko ir krauju aplaistyti

Panevėžio Kristaus Karaliaus katedra iškilmingai minės dvi ypatingas sukaktis – šios...

Kauno eglei neįmanoma atsispirti: kviečiame balsuoti, kuriais metais ji sužavėjo labiausiai balsavimas (22)

Pagrindinė Kauno miesto Kalėdų eglė kasmet atsiduria šventinio dėmesio centre, vis iš naujo...

Plinta vaizdai iš Dima Bilano koncerto: atlikėjas pasirodė apsvaigęs ir vos stovintis ant kojų (32)

Socialiniuose tinkluose ėmė plisti nuotraukos ir vaizdo įrašai iš Dima Bilano koncerto. Juose...