aA
Neretai galima išgirsti nusiskundimų, jog Lietuvos vaikai ir paaugliai per mažai skaito, juos sunku sudominti, o mūsų rašytojai – neturi kuo nustebinti. Visgi, nuolatos pasirodančios ir apdovanojimų gaunančios knygos jaunimui neleidžia su tuo sutikti.
Kęstutis Urba (D.Mickevičiaus nuotr.)
Kęstutis Urba (D.Mickevičiaus nuotr.)

Pavyzdžiui, pirmajame nepriklausomoje Lietuvoje organizuotame paauglių ir jaunimo literatūros konkurse, kurį inicijavo leidykla „Alma littera“, buvo atrinktos, išleistos bei apdovanotos trys knygos. Visos trys knygos pateko į Metų knygos rinkimų akciją, buvo pripažintos ir kituose konkursuose, o viena jų – Rebekos Unos „Atjunk“ – buvo ne tik išrinkta Metų knyga paaugliams, bet ir pelnė Prano Mašioto premiją.

Apie sudėtingą, įprastų žanrų nepaisančią paauglių ir jaunimo literatūrą, naujas galimybes pasireikšti jauniems kūrėjams bei tai, kuo ypatinga Prano Mašioto premija kalbame su vaikų literatūros kritiku Kęstučiu Urba.

- Kaip atsirado, nuo ko prasidėjo Prano Mašioto premijos teikimas bei kokioms knygoms ši premija teikiama?

- 1993 metais Lietuvoje įsisteigė IBBY (International Board on Books for Young People) skyrius, ir kaip tik tais metais pradėta teikti literatūrinė premija už geriausią ankstesniųjų metų knygą vaikams bei paaugliams. Nuo pat pirmųjų metų iki šiol ją finansavo garsus krepšininkas Šarūnas Marčiulionis. 2013 metais, minėdami 150-ąsias Prano Mašioto gimimo metines, šiai premijai suteikėme šio svarbaus Lietuvos vaikų rašytojo vardą. Malonu, kad nugalėtojas, be Šarūno Marčiulionio piniginės premijos, dabar gauna ir P. Mašioto giminaičio dailininko Vytauto Žirgulio paveikslą.

- Ar galima teigti, kad Prano Mašioto premija – svarbiausia premija rašantiems knygas vaikams bei paaugliams?

- Galima kalbėti apie tris apdovanojimus vaikų rašytojams Lietuvoje. IBBY Lietuvos skyriaus valdybos paskatinta Švietimo ir mokslo ministerija nuo 2004 metų pradėjo teikti Vaikų literatūros premiją už trejų pastarųjų metų kūrybą. Antra – IBBY Lietuvos skyriaus teikiama Prano Mašioto premija. Savotiška premija laikyčiau ir skaitytojų apdovanojimą – Metų knygos akcijoje renkamą Metų knygą vaikams ir Metų knygą paaugliams. Kiekviena iš šių trijų premijų svarbi savaip.

- Kuo Prano Mašioto premijos teikimas išsiskiria iš kitų premijų? Kuo ji ypatinga?

- Šiai premijai nei autorių, nei kūrinių nereikia pristatyti. IBBY Lietuvos skyriaus sudaryta 7 specialistų komisija perskaito visas praėjusiais metais išleistas knygas, jas vertina, įtemptai ginčijasi ir balsuoja. Ypatingas vertinimo komisijos darbštumas ir objektyvumas (žinoma, tiek, kiek jis išvis įmanomas vertinant meno kūrinius) galėtų būti laikomi šios premijos ypatingumu. Dar sykį pabrėšiu, jog tai vaikų ir paauglių literatūros specialistų skiriama premija už vertingiausią metų knygą jauniesiems skaitytojams.

- Sėkmingai pasibaigus pirmajam Lietuvoje paauglių ir jaunimo literatūros konkursui – kaip vertinate jį? Ar konkursas pavyko?

- Vertinu kaip vieną iš reikšmingiausių pastarojo laiko literatūrinio gyvenimo įvykių Lietuvoje. Pirmasis konkursas neabejotinai pavyko. Kartu, itin neramu, kaip bus toliau.

- Kokie teigiami pokyčiai įvyko po pirmojo šio konkurso?

- Į paauglių literatūrą atėjo naujų, šiuolaikinius paauglius pažįstančių žmonių. Viena skaitytoja garsiai pasakė: „Nustebau, kad ir lietuvių autoriai gali taip rašyti“. Šią frazę galbūt galima suprasti kaip įžeidimą. Bet jaunoji skaitytoja būtent taip pateikė aukščiausią įvertinimą. Savo ruožtu pridursiu, jog paauglių literatūros konkursą laimėjusios knygos labai sustiprino, paryškino tokios literatūros problematikos socialumą ir pilietiškumą.

- Kaip manote, ar pirmasis toks paauglių ir jaunimo literatūros konkursas turėjo daug įtakos šiųmetiniams Prano Mašioto premijos laureatams?

- Konkurso nugalėtojos sukūrė itin didelę įtampą, konkurenciją. Tai buvo tikras iššūkis komisijai. Be abejo, jos išstūmė keletą gerų kitų autorių knygų, nes premijų skaičius yra ribotas. Labai džiugu, kad šiemet Prano Mašioto premija sutapo ir su skaitytojų išrinkta Metų knyga.

- Ką Prano Mašioto premija, paauglių ir jaunimo bei kiti konkursai suteikia patiems kūrėjams? Ar tai juos pakankamai motyvuoja?

- Vis dažniau mūsų premijas gauna jauni kūrėjai, netgi debiutantai. Tai jiems pirmas reikšmingas laiptelis, o kartais ir šuolis. Mūsų organizacija (turiu galvoje IBBY) rūpinasi ir lietuvių vaikų bei paauglių literatūros sklaida pasaulyje, todėl tai ir galimybė patekti į tarptautinę erdvę. Negalima abejoti, kad premija skatina kurti. Žinoma, ji savaime negarantuoja tolesnių konkretaus autoriaus darbų literatūrinės vertės.

- Kaip paauglių ir jaunimo literatūros plitimas skatinamas užsienyje? Kaip mes atrodome kitų šalių kontekste?

- Man atrodo, kad iš vadinamojo posovietinio bloko šalių, mes vaikų literatūros kūrėjus skatiname bene azartiškiausiai, aktyviausiai. Taip, kone kiekviena šalis turi kokią nors premiją, dažniausiai irgi renkamos geriausios metų knygos. Kita vertus, mums lygintis su amerikietiškuoju Niuberio medaliu, teikiamu nuo 1923 metų, nederėtų.

Kad ir kaip žiūrėsi, stulbina Švedijos iniciatyvumas ir altruizmas – jie skiria 5 mln. Švedijos kronų vertės Astridos Lindgren premiją už kūrybą vaikams. Tai tarptautinis apdovanojimas, kuris labai retai atitenka saviems, tai yra švedų rašytojams.

- Ko tikitės iš šių metų, jau antrojo, paauglių ir jaunimo literatūros konkurso, jo dalyvių bei naujų kūrinių paaugliams ir jaunimui?

- Tiesiog truputį bijau nusivilti. Neramu, kad paauglių literatūroje po tokio staigaus pakilimo gali atsirasti duobė.

- Kokios temos, kokie žanrai ar problemos šiandien rašant paaugliams ir jaunimui – aktualiausi?

- Nėra temų, nėra žanrų, kurių nebūtų šiuolaikinėje paauglių literatūroje. Ji labai pliuralistiška. Kuo toliau, tuo sunkiau atsakyti, kas aktualiausia, kas populiariausia. Tų dalykų reiktų klausti bibliotekininkių ir mokytojų.

Sekti pirmojo konkurso finalininkių pramintu keliu ir teikti savo originalius rankraščius leidyklos „Alma littera“ organizuojamame paauglių ir jaunimo literatūros konkurse galima iki 2016 metų birželio 1 d. Konkursui kviečiama teikti prozos kūrinius, skirtus 10-17 metų skaitytojams.

Kaip ir pernai, trys geriausiais pripažinti kūriniai bus išleisti atskiromis knygomis, o pagrindinis konkurso prizas – 2900 Eur.

DELFI
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Senųjų žemėlapių restauratorė: restauruodama esu radusi visko, net saują musių

Grįžti į Vilniaus universitetą kaskart malonu ir nepaprastai įdomu, todėl nekantriai lipu ir...

Naujosios kartos lietuvių rašytojai, nutarę pasislėpti po netikrais vardais: tokiam sprendimui turi skirtingas priežastis

Nepaneigsi, rašytojai nuo seno mėgo pseudonimus, slapyvardžius — netikrus, pramanytus,...

Oskaras Koršunovas: mus vis dar veikia Eglės žalčių karalienės mitas (3)

Viena iš esminių mitų ar epų savybių – jų kodai mums daro ne visuomet įsisąmonintą įtaka...

Į Vilnių atvykusi keramikė – apie kasdienybę Kijeve: gyvenimas vyksta, nors mums jis ir sustingęs

Keramikės Sofiios Horbachevskos darbai yra išsibarstę po įvairias pasaulio šalis. Visgi, ji...

Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras mini 35 metų veiklos sukaktį: svajokite, tikėkite, kurkite, ir nugalėsite!

Rugpjūčio 7 d. 18 val. Klaipėdos elingą užlies operos gala koncertas, skirtas Klaipėdos...

Top naujienos

Maksimo Galkino koncertas Jūrmaloje sustabdytas dėl kruvino incidento: agresyvaus vyro sulaikymo metu jam sulaužyta ranka specialiai Delfi iš Jūrmalos (1)

Jūrmaloje vykęs trečiasis Maksimo Galkino pasirodymas neapsiėjo be incidentų. Šou teko nutraukti...

Po lietingos savaitės pradžios į šalį vėl grįš karščiai: kai kur įkais ir iki 29 laipsnių

Pirmadienio dieną per šalį keliaus kiek tankesnių debesų zona. Dangus bus nepastoviai debesuotas,...

Karas Ukrainoje. Įtempta padėtis prie Zaporižios atominės elektrinės ir intensyvėjančios atakos Donecke Podoliakas: Rusija nori pusmečiui įšaldyti karą

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sakė , kad nuo Rusijos invazijos pradžios buvo...

Siaubingus įrašus iš Pravieniškių paviešinęs kalinys: beveik mėnesį buvau ištiktas komos, tik neseniai pradėjau vaikščioti (1)

Kalinių užfiksuotus siaubingus vaizdo įrašus iš Pravieniškių pataisos namų prieš ketverius...

Maksvytis – apie netenkinantį progresą, konkurencinę žaidėjų kovą ir naująjį kapitoną

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė antrosiose kontrolinėse rungtynėse 90:88 nugalėjo Estijos...

Perspėja, kad Lietuvos švietimą supurtys dar didesnis skandalas: artėjame visiškos katastrofos link (23)

Šįmet su matematika nepasisekė ne tik abiturientams, bet ir dešimtokams – beveik 40 proc. jų...

Delfi PliusVytautas Bruveris, laida „Kaip pas žmones“, Virginija Spurytė

Ukrainos analitikas įvardijo karo baigtį: vieno darinio žemėlapyje tikrai nebeliks (10)

Ukraina ir kitos šalys jau įžengė į ilgalaikių konfliktų Europos žemyne laikotarpį, o kaip...

Jokubaičio priekaištą išgirdęs Brazdeikis džiaugiasi darbu su NBA centrais

Ignas Brazdeikis po pertraukos grįžo į Lietuvos vyrų krepšinio rinktinę ir vedė ją į pergalę...

Policijai įkliuvusi ukrainietė net nepagalvojo, kad taip gali būti: tikėjau viskuo, ką man sakė (7)

Lietuvoje prie automobilio vairo neblaivi policijos pareigūnų sulaikyta ir baudžiamojon...

Delfi PliusJelizaveta Dako

Ekspertas: Lukašenkos režimas visiškai pramiegojo itin svarbų procesą, propaganda dabar turi problemų

Visuomenės nuomonės apie Rusijos karą prieš Ukrainą dinamiką kol kas lemia dvi pagrindinės...