aA
Spalio 6-7 dienomis Vilniuje, Lietuvos nacionalinio dramos teatro Mažojoje salėje bus pristatytas drąsiais pastatymais garsėjančios, ribas ir stereotipus laužančios italų teatro grupės „MOTUS“ spektaklis „MDLSX“ su charizmatiškąja aktore Silvia Calderoni, Lietuvos žiūrovams pažįstama ir iš kino ekrano – Davide Manuli’o filme „Legenda apie Kasparą Hauserį“ ji atliko pagrindinį vaidmenį ir vaidino kartu su Vincentu Gallo.
Spektaklis "MDLSX"
Spektaklis "MDLSX"
© Organizatorių nuotr.

„Kai gimiau, buvo įrašyta, kad esu „M“ man tame visai nedalyvaujant“
Silvia Calderoni su teatro trupe „MOTUS“ dirba jau vienuolika metų, teatre ir kine ji atlieka vyrų, moterų, androginiškų personažų vaidmenis. „Esu vaidinusi ir žirafą“ – pranešime spaudai pasakoja aktorė.

Būtent žirafos vaidmuo ir įstrigo italų kino režisieriui Manuli, kuris po to pakvietė ją suvaidinti Kasparą Hauserį psichodeliniame filme apie netikėtai saloje atsidūrusį personažą, kuris žingsnis po žingsniu išmoksta naudoti savo kūną, šokti, kalbėti, iš neatpažįstamo padaro, cirko atrakcijos tampa maištinga vakarėlių pabaisa, lyčių kanonus laužančiu DJ‘umi, atsiduodančiu muzikai, kuri nekelia klausimų apie jo(s) lytį.

„Aš pavargau būti klausiama, ar esu vyras, ar moteris – teigia spektaklio „MDLSX“ atlikėja Silvia Calderoni. – Tai niekuomet neturėtų būti pirmas klausimas. Yra ir kitų“. Klausimas apie lytį Silvią lydi visą gyvenimą įvairiomis aplinkybėmis. Daug po pasaulį su pasirodymais gastroliuojanti atlikėja vien oro uoste apsaugos ne kartą buvo apklausta, kokios ji lyties. Tiek vyrų, tiek moterų tualetuose kiti į ją žiūri kiek nepatikliai. Šis klausimas atsispindi net praeivių akyse gatvėje.

„Taip, kartais tai skausminga, o kartais – jokia problema, – pasakoja aktorė. – Tai mano gyvenimas. Nenoriu savęs apibūdinti, apibrėžti. Kartais rengiuosi kaip vyras, kartais – kaip moteris. Nenoriu priklausyti kažkuriai grupei ar nešioti kažkokią etiketę“.

Šiemetiniame festivalyje „Sirenos“ italai pristatys beveik pusantros valandos trunkantį performansą/monologą/DJ pasirodymą „MDLSX“, kuriame autobiografinės detalės supinamos su literatūrinėm aliuzijom, ir visa tai virsta sprogstamuoju garsiniu mišiniu, pašėlusiu ir aistringu vieno žmogaus himnu individo laisvei, bet kokių ribų – lyties, kūniškumo, odos spalvos – peržengimui, tapsmui kitu, nei numato paveldėta ar įgyta tautybė arba tikėjimas.

„Tai – emocionali mano gyvenimo biografija, – pasakoja aktorė. – Stipriausios emocijos apima tuomet, kai kartu eina video įrašai, kuriuose esu labai jauna. Labai keista dirbti su jaunesnės savęs vaizdiniu greta. Tačiau spektaklis jokiu būdu nėra terapija sau. Nemėgstu teatro terapijos. Tai tūsas. Kasnaktinis tūsas. Tai tarsi kolektyvinis „coming out‘as“, prisipažinimas, atsiskleidimas – tiek publikai, tiek sau pačiai“.

Apie ribas, paribius ir monstrus


Teatro grupės „MOTUS“ kūrybinė veikla neapsiriboja vien spektakliais, jie rengia susitikimus su žiūrovais, veda kūrybines dirbtuves ir skaito paskaitas Italijos ir užsienio universitetuose. Jų kūriniai pristatyti įvairiose pasaulio šalyse, festivaliuose nuo Avinjono iki Niujorko ir Buenos Airių. Už savo kūrybą Italijos ir tarptautiniais apdovanojimais pagerbti menininkai yra atviri netyrinėtoms kryptims ir bet kokiam galimam „kitam“ kontekstui. Calderoni ankstesniuose „MOTUS“ spektakliuose vaidino androginiškąją Antigonę ir Arielį iš Shakespeare‘o „Audros“. „Abu šie personažai tapo nevienalyčiai dėka Silvios androginiškumo“ – teigia viena iš spektaklio režisierių Daniela Nicolo. Jai antrina ir kitas režisierius Enrico Casagrande: „Tapatybės klausimas buvo paliestas ir ankstesniuose mūsų kurtuose pasirodymuose, nes šiuo metu Italijoje šis klausimas yra degantis: mes nepripažįstame trečiosios lyties ir lyties tapatybės klausimas nėra keliamas antidiskriminaciniuose įstatymuose. Be to, mūsų visuomenę ypatingai varžo bažnyčia“.

Visuomenę riboja bažnyčia, daugumai pritaikyti, bet mažumai nedraugiški įstatymai ir taisyklės, riboja išankstinės nuostatos, stereotipai, vadinami tradicija, morale ar vertybėmis. O kaip jaučiasi žmogus paribyje, mėgindamas save atrasti tarp enciklopedijoje pateikiamų apibrėžimų, sekdamas tokiais pėdsakais kaip „hipospadija“, „eunuchas“, „hermafroditas“, „monstras“.

Monstriškos kritikų liaupsės

Spektaklyje, užkoduotame pavadinimu „MDLSX“, kuriame slypi žodžių junginys „middle sex“ (liet. vidurinioji lytis), žiūrovas kviečiamas žengti į kitą veidrodžio pusę, išsivaduoti nuo savęs kaip iš anksto nulemto kūrinio. Pasak spektaklį išgyrusių teatro kritikų, Silvia Calderoni po šio vaidmens stoja į vieną gretą su Davidu Bowie ir Tilda Swinton, nė per žingsnį neatsilikdama nuo šių androginiškų menininkų kompanijos.

„Silvia Calderoni turbūt yra sukurta iš gyvsidabrio ar kito neįtikėtinai skysto elemento, kuris iki šiol dar nėra atrastas. Nes joks paprasto mirtingojo kūnas negalėtų keistis taip stebėtinai greitai, kaip šios nepaprastos atlikėjos italų maištingosios teatro grupės „Motus“ jusles užaštrinančiame spektaklyje „MDLSX“ – teigia Benas Brantley‘us iš New York Times. Jam antrinta ir Wlodekas Goldkornas iš L’Espresso: „<...> publika lieka užhipnotizuota, pakerėta, nustebinta; ir ne vien dėl neabejotinos formų ir judesio plastikos, kurią regime scenoje, bet ir dėl atlikėjos kraštutinės, radikalios drąsos. Taip pat ir dėl jos talento, kuriame dera beveik gyvuliškas spontaniškumas ir beveik maniakiškas kiekvieno judesio tikslumas. <…> Ir tai toli gražu ne ekshibicionizmas, o priešingai – radikalus teiginys apie savo lytinę tapatybę (be tokiems pasirodymams dažnai būdingos savidestrukcijos)“.

„Be viso kito, mane labiausiai stebina neįtikėtina dramaturginė ir vizuali šio spektaklio, kuris iš tikrųjų yra vieno aktoriaus pasirodymas, artikuliacija. <…> Šiuo spektakliu einama toliau seksualumo temų; čia gvildenamas kur kas gilesnis klausimas, ką daryti su savimi, kaip rasti vietą šiame pasaulyje, kuriame žmogus, kad ir kokia sudėtinga ir įvairialypė būtybė jis būtų, yra įspraudžiamas į griežtai apibrėžtas kategorijas“ – Il Sole 24 Ore rašo Renato Palazzi.

Spektaklio ištrauką galite pamatyti čia:

DELFI
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Mirė žymus architektas, Vilniaus patriotas Jaunutis Makariūnas

Savaitgalį išėjo Vilniaus patriotas, Architektūros riteris Jaunutis Makariūnas , pranešė...

Vilniaus koncertų salei pabrangus iki 75 mln. eurų, numatytas finansavimas atidėtas (32)

Nacionalinės koncertų salės projektui Vilniuje „pabrangus“ beveik 23 mln. eurų – iki 75...

Olga Polevikova: kai žlugs režimas, baltarusių aktoriai mus nustebins (11)

„Kartais atrodo, kad čia, Lietuvoje, nustojame vertinti realybę, kurioje gyvename, daug...

Kaune bus kuriama scenos menų mokykla: sulaukta kritikos dėl koncepcijos trūkumo

Kauno taryba antradienį pritarė, kad trys moksleivių meninį ugdymą vykdančios įstaigos būtų...

LVSO klausytojams atveria Vilniaus kongresų rūmų duris: skambės Baltijos šalių orkestrų festivalio koncertas

Šį pavasarį Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras ( LVSO ), vadovaujamas meno vadovo ir vyr....

Top naujienos

Peržengtos ribos: Kremlius atskleidė savo spalvas net tiems Europoje, kas norėjo kalbėtis su rusais (493)

Ambasados ištuštėjo, dvišaliai santykiai – ant griūties ribos. Beliko abipusiai kaltinimai,...

Radinys pajūryje prie Palangos: iš dangaus nukrito neatpažintas objektas – kas tai? (36)

Pajūryje, netoli Palangos , ties Nemirsetos laivų gelbėjimo stotimi aptikau smėlyje apipustytą...

JAV gyvenanti lietuvė savo kasdienybės nebemato be deimantų ir perlų: buvo nejauku užeiti į juvelyrikos parduotuves (5)

„Žodis juvelyrika daugeliui iš mūsų yra paslaptingas ir tik specialiomis progomis...

Į areną sugrįžę sirgaliai išvydo įtikinamą „Žalgirio“ pergalę ir sunkią Kariniausko traumą gynėjui lūžo du kaulai (39)

Utenos „Juventus“ (20/11) komandai viešnagė Kauno „Žalgirio“ arenoje susiklostė...

Dalia Vaitkutė-Šiaulienė | D+

Nida ruošiasi išskirtinei vasarai ir vilios naujienomis: atvers naują SPA viešbutį, restoraną, muziejų

Pernai vasarą lietuvių antplūdžiu besidžiaugęs pajūris panašaus scenarijaus tikisi ir šiemet,...

JAV po konflikto 12-mečio gimtadienio šventėje kilo susišaudymas, sužeisti 9 paaugliai (23)

Policijos teigimu, per gimtadienio šventę įvykusiame susišaudyme buvo panaudotas daugiau nei...

Transliacija / Aš ikona. Investicijos į nekilnojamąjį turtą: Bunkė svarsto apie dar vieną būstą pajūryje (2)

Antradienio laidoje "Aš Ikona" - apie investicijas į nekilnojamąjį turtą Lietuvoje. Kainoms...

Miglė Rakauskaitė | D+

Be Atlantidos egzistuoja ir dar vienas „prarastas“ miestas: vietinių papasakotos legendos užkariautojams susuko protą

Aukso geismas apima visas eras, rases ir tautybes. Net ir mažas aukso kiekis, atrodo, sužadina...

Įvyko konfliktas su partneriu? Atminkite: šių dviejų frazių pykstantis sakyti nevalia (1)

Kai kolega pastato į šaldytuvą tuščią pieno butelį, mes kartais vien nusistebime. Daugių...

Kadenciją baigiantis Bezosas siūlo pakeisti „Amazon“ kryptį – atkreipti dėmesį į darbuotojus

Metų metus Jeffas Bezosas „ Amazon .com Inc.“ religingai laikėsi kredo „pirmiausia –...