aA
Kas ir kuo eksperimentuoja eksperimentiniame kine? Kas yra muzika kine? Ar gali būti, kad eksperimentinis kinas gali veikti kaip vakcina? Ar eksperimentinis kinas turi socialinę, politinę ar lytinę tapatybę? Šiuos ir kitus klausimus jau penktus metus iš eilės kels eksperimentinio kino festivalis „Suspaustas laikas“.
Festivalio akimirka
Festivalio akimirka
© Organizacijos nuotr.

Festivalio renginiai simbolinėse erdvėse – nuo bažnyčių iki Nidos švyturio

„Eksperimentinio meno gerbėjus jau penktą kartą kviesime patirti tai, ko patys stokojame Lietuvos kultūros padangėje. Kadangi šiemet mūsų organizacinį komitetą papildė naujas nekviestas narys – koronavirusas – teko įnirtingai ieškoti kompromisų. Paradoksalu, tačiau galiausiai turime išties turtingą programą, išsiplėtusią festivalio geografiją, nuostabias lokacijas ir žiūrovų pasiilgusius menininkus – nekantraujame visa tai pristatyti festivalio lankytojams“, – pranešime žiniasklaidai cituojamas „Suspausto laiko“ idėjinis vadas Artūras Liutostanskis.

Šiųmetis festivalis savo kelionę per Lietuvą pradės Vilniuje, Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčioje, kur liepos 7 d. ir 14 d. surengs du eksperimentinius kino ir muzikos vakarus. Liepos 22-25 dienomis „Suspaustas laikas“ įsikurs Nidoje, čia renginiai vyks Švč. Mergelės Marijos Krikščionių Pagalbos bažnyčioje, o jeigu oro sąlygos bus palankios – specialus vakaras planuojamas ir po Nidos švyturiu. Rugpjūtį ir rugsėjį eksperimentinis kinas keliaus į Klaipėdą, Dusetas ir Anykščius.

Festivalio renginių metu bus organizuojamos eksperimentinio kino peržiūros, audiovizualiniai pasirodymai, žiūrovai susipažins su pripažintais Lietuvos, Latvijos, Lenkijos, Italijos bei Jungtinės Karalystės kūrėjų trumpametražiais filmais, vyks susitikimai su kūrėjais.

Kino ir muzikinių improvizacijų akistata

Festivalyje ypatingas dėmesys bus skiriamas kino ir muzikinių improvizacijų akistatai. Nors kinematografija šiandien neatsiejama nuo muzikos meno, vis tik šių dviejų medijų santykis ir iš jo kylanti prasmė žiūrovams dažnai lieka nereflektuota, paslėpta ar tik aptarnaujanti filmo siužeto vingius.

Kitaip į vaizdo ir garso santykį žvelgs skirtinguose kūrybiniuose kontekstuose ryškiai pasižymėję Domas Strupinskas ir Paulius Kilbauskas. Turtinga garsine tekstūra, gilia muzikine vizija bei savitu skambesiu įsirašę į Lietuvos kūrybinę padangę menininkai Nidoje akomponuos latvių režisierės Lailos Pakalninos filmui „Šaukštas“ (angl. Spoon).

Tuo tarpu Vilniaus Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčioje nebylaus kino klasiką kalbins free-jazz grupė „Sheep Got Waxed“, garsėjanti gausiam savo gerbėjų būriui puikiai pažįstamu energijos ir ironijos pilnu skambesiu.

Realybės ribas trinančios kino kelionės

Latvijos kino menininkė Ieva Balode ir garso architektas Maksims Šentelevs Nidoje iš šviesos ir garso tvers kinematografinį sapną, pavadinimu „Hipnozė“ (angl. Hypnosis). Tai kino oldschool‘as, žavintis itin kokybiškai išsaugota, daugiau nei šimtmetį skaičiuojančio meno dvasia ir šiandienei visuomenei būdingu iliuzinės būklės tyrinėjimu. Išskirtinai tik su kino juosta dirbančios menininkės ir garso tyrinėtojo lydimi žiūrovai gyvo seanso metu per miego pasaulį keliaus tiesiai į pasaulio ir žmogaus sutvėrimo aktą.

Tamsos ir šviesos santykis – sujaudins tam, kad nuramintų

Tamsą kaip galimybę visa kam pasirodyti ir sugrįžti į save įgalina kiti du festivalio svečiai. Nidos vasarotojams ir festivalio bičiuliams jau šiek tiek pažįstami menininkai – italas Enzo Cillo ir britas Scott Barley – šiemet kreipiasi į Vilniaus publiką ir kviečia susitikti sovietmečiu išniekintoje, bet savo sakralumą ir grožį atgaunančioje Vilniaus Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčioje.

Sofistikuotas kino menininko iš Italijos braižas žiūrovui leidžia tamsą patirti kaip esminę sąlygą, padedančią skleistis materialumo estetikai ir vizualiniam jusliškumui. Tuo tarpu paskutinis Scott Barley darbas „Sleep Has Her House“ – tarsi metafora, oponuojanti objektais ir rizikos grupėmis aplinką verčiančiai kalbai. Ji atveria tai, kas pamatoma tik sielos akimis ir sujaudina tam, kad nuramintų.

Svarbiu programos akcentu festivalyje taps eksperimentinių ir trumpųjų filmų iš Lietuvos, Latvijos ir Lenkijos peržiūros. Jaunosios kartos lenkų režisierių programa sudaryta bendradarbiaujant su Poznanės „Short Waves Festival“ atstovais, tuo tarpu Latvijos eksperimentinio kino scenai atstovaus „Baltic Analog Lab“ darbai.

Lietuvos programą sudarys dvi dalys. Vilniaus Dailės bei Muzikos ir Teatro akademijų studentų darbai leis iš neįprastų perspektyvų pažvelgti į kasdienio miesto peizažą. Antroji dalis bus skirta pasiilgto tarpdisciplininio kūrėjo Audriaus Mickevičiaus darbui „Ne“.

Visa festivalio programa ir renginių tvarkaraštis – „Suspausto laiko“ Facebook paskyroje. Festivalį „Suspaustas laikas“ remia Lietuvos kino centras, Vilniaus miesto ir Neringos savivaldybės.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Naujasis Baltijos kinas 2021: pandemijos pakoreguotas kinas, molio karjerai ir techno muzika

Nors „Scanoramos“ festivalis jau pasibaigė, tačiau tikiu, apsilankiusiems atmintyje išliko...

Vilniuje atidaryta Simono Kuliešio personalinė paroda „Catch endOR release“

Vilniuje atidaryta Simono Kuliešio personalinė paroda „Catch endOR release“, kuri veiks iki...

„Paviljono“ knygų savaitgalyje – literatūros gurmanų fiesta

Šių metų gruodžio 3–5 dienomis šeštasis „Paviljono“ knygų savaitgalis pakvies į 25-is...

Vyriausybei skyrus lėšų Kryžkalnio memorialas pildomas partizanų pavardėmis (6)

Vyriausybei skyrus lėšų Kryžkalnio memorialas Raseinių rajone pildomas partizanų pavardėmis,...

Advento ženklus skaitant: keturi rytai, nulemsiantys visus ateinančius metus

Profesorius etnologas Libertas Klimka kalbėdamas apie ateinantį adventą pastebėjo, kad...

Top naujienos

50 minučių Dulkio klausęs Sysas neteko kantrybės: atsakykite bent Vandai iš Eišiškių (75)

Rengiama sveikatos apsaugos sistemos pertvarka sukėlė daug klausimų politikams ir savivaldos...

Netiki oria senatvės pensija iš „Sodros“: arba diržus veržtis reikia dabar, arba nusiteikti dirbti ilgai (15)

Investicijų ekspertai vertina, kad, atsižvelgiant į naujausias tendencijas, senatvėje laukia...

Lukašenka žeria kaltinimus Lietuvai: migrantai atvežami prie Baltarusijos sienos „negyvi, o gal pusgyviai“ (3)

Baltarusijos autoritarinis lyderis Aliaksandras Lukašenka pirmadienį apkaltino Lietuvą migrantų...

Prancūzijoje – netikėtas raginimas aukščiausiu lygiu: skubiai skiepytis ne tik nuo koronaviruso (82)

Prancūzijoje šiuo laikotarpiu, kai visi kalba apie kovidą, – netikėtas priminimas aukščiausiu...

Iš Pietų Afrikos epidemiologo – naujienos dėl vakcinų veiksmingumo prieš omikron

Dabartinės vakcinos nuo COVID-19 tikriausiai veiksmingai apsaugo nuo sunkios ligos formos ir...

NVSC grįžta prie buvusios tvarkos: anketą privalo užpildyti visi keliautojai (2)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras ( NVSC ) praneša, kad jau antrą savaitę Lietuvos oro...

Aiškėja, kiek brangs elektra: daliai gyventojų gali tekti mokėti iki 19 proc. daugiau (74)

Rinkose smarkiai išbrangus energijos ištekliams, elektra daugumai reguliuojamų buitinių vartotojų...

Prekybos tinklai skelbia, kaip dirbs per šventes: ragina prekėmis pasirūpinti iš anksto (13)

Penki didieji prekybos tinklai pirmąją Kalėdų dieną, gruodžio 25-ąją, nedirbs.

Lietuvių prekės ženklo kūrėjos drabužius ėmė kurti taip, kaip kiti net neišdrįsta (4)

Kurti tvarų mados prekės ženklą iki šiol yra itin sudėtinga. Tam šiuolaikinės kartos kūrėjai...