aA
Prancūzijoje ir Didžiojoje Britanijoje atliktos visuomenės apklausos parodė, jog 60 proc. apklaustų „Da Vinčio kodo“ skaitytojų tiki, kad Jėzus Kristus buvo vedęs Mariją Magdalietę ir turėjo vaikų. Tarp neskaičiusių šios knygos tokių buvo dvigubai mažiau.
© Reuters/Scanpix
„Tai dar kartą paliudija, kad nėra sveika neigti visiems aktualių klausimų ir problemų egzistavimą. Bažnyčia iki šiol nesugeba laisvai, patraukliai kalbėti apie seksualumą ir dažniausiai šią temą nejaukiai nutyli. Moters klausimui, vietai krikščioniškoje visuomenėje ir Bažnyčioje iki pat pastarųjų dešimtmečių taip pat buvo skiriama nepateisinamai mažai dėmesio, o tam tikrais periodais tas dėmesys būdavo toks, kad nuo jo greičiau reikėdavo gelbėtis“, - DELFI teigė Dialogo kultūros instituto direktorius Rimantas Meškėnas.

Anot jo, teologijoje ir krikščioniško meno tradicijoje įsitvirtinusi kraštutinė nuomonė, kad Marija Magdalietė tėra prostitutė ir atgailaujanti nusidėjėlė yra klaidinga. Teologai, tarp kurių ir popiežius Benediktas XVI, remdamiesi Evangelijos duomenimis, dabar jau randa pagrindo ją vadinti ir apaštalų apaštale.

R.Meškėno nuomone, dėmesys „Da Vinčio kode“ paliestoms ir su tikėjimu susijusioms temoms rodo, kiek šie dalykai svarbūs žmonijai.

„Žmonės ieškojo ir ieškos tikrų dalykų, gyvenimo pilnatvės, laimės. Atrodo, kad ši knyga praskleidė kažkokį gundančios paslapties šydą, tarsi lyg vienas Danas Brownas mokėtų tai daryti. Bažnyčia juk taip pat turi priėjimą prie šių paslapčių. Ir gali sėkmingai išnaudoti savo poziciją tenkindama teisėtą žmonių smalsumą“, - komentavo teologas.

Nepakanka tradicinio tikėjimo aiškinimo

Tikėjimo temų negali privatizuoti kelios visuomenės grupės ar institucijos, nes religinė žmogaus prigimtis - ne kažkokios valstybės pasas, kurio neturėdamas netenki ir piliečio teisių. Kiekvienas žmogus gali tikėti Dievą, klysti jį suvokiant, pagaliau gali jo nejausti, juo nesidomėti, - sako jis.

„Priklausomybė vienai ar kitai religijai, Bažnyčiai, ar teologinio išsilavinimo turėjimas automatiškai neužtikrina nei teisingo Dievo suvokimo nei to žmogaus išgelbėjimo, - pabrėžė teologas. - Teisingai jį supranta tik priimantys ir pateisinantys jo pasirinktą kelią – gelbėti šį pasaulį ne jėga, bet atsiduodant į rankas nesuprantančių, silpnų ir net piktų žmonių miniai“.

Tačiau turėtume neužmiršti vieno dalyko – net ir akivaizdžios erezijos gimdavo tarp tikinčiųjų. Tarp tų, kurie domėdavosi, ieškodavo, nepasitenkindavo turimu tradiciniu tikėjimo dalykų aiškinimu, sako R.Meškėnas.

„Tai buvo žmonės, kuriems šie dalykai rūpėjo. Jie, kaip daugelis mirtingųjų, ieškojimų kelyje klysdavo, tačiau tai nebuvo iš anksto priešiškai nusiteikę piktavaliai, kuriuos kažkas nusamdė griauti tikėjimo pamatus. Manau, jog Bažnyčiai būtų daug liūdnesnė padėtis, jei šių temų atžvilgiu didesnei visuomenės daliai būtų “nei šilta nei šalta”, - kalbėjo Dialogo kultūros instituto vadovas.

L.da Vinči pakoreguos teologines tiesas?

Leonardo da Vinči paveiksluose, kaip ir kiekvieno kito menininko darbuose, galima atrasti tam tikrų kodų, simbolių, paslapčių. „Tačiau negi kam nors atrodo, kad L.da Vinči nutapytas Paskutinės vakarienės paveikslas buvo schema, tiksliai pagal kurią ir susėdo prie stalo Jėzus su savo mokiniais? Arba, kad tai - istoriškai autentiškas Jėzaus meto įvykių atspaudas šiame meno kūrinyje? Be abejo, nemažiau svarbi yra teologinė vizija, kurią per savo kūrinį perteikinėja menininkas. Tačiau kad ir koks autoritetas būtų L.da Vinči, egzistuoja visa kita 2000 metų krikščioniško meno ir ikonografijos tradicija, kurios perduodamos teologinės tiesos vienas L.da Vinči negali nei paneigti, nei ženkliai pakoreguoti“, - pabrėžė teologas.

Tikėjimas vystosi tikinčiųjų bendrijoje, kuri turi įvairiausias istoriškai susiformavusias formas tam paveldui saugoti ir perduoti, o taip pat - apsispręsti dėl vienų ar kitų tiesos perdavimo formų teologinio autentiškumo. Anot R.Meškėno, šiuo klausimu paskutinis žodis priklauso ne žiniasklaidai, ne menininkams, bet religiniams autoritetams ir Bažnyčios vadovams.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Vasarą MO kviečia leisti laiką savo atvirose erdvėse

MO muziejus vilniečiams ir miesto svečiams pristato vasaros programą – kvies įsitraukti į...

Vilniaus rajono bendruomenės kurs Lietuvos viziją kartu su teatro menininkais

Lietuvos nacionalinis dramos teatras jau antrus metus vykdo edukacinį projektą „Lietuvos...

Banksy veikiausiai paliko savo kūrinį Venecijoje

Paslaptingasis britų menininkas Banksy veikiausiai paliko savo atspaudą ant vienos trupančios...

Paroda „XVII a.“ aprėps daugiau nei 60 Lietuvos menininkų kūrinius

„XVII a.“. Taip paprastai pavadinta vakar sostinės Naujamiestyje, menininkų dienos centre...

Aktorius ir režisierius Paulius Tamolė: užsieniečiams lietuviškų pasakų baisumas – žavus (1)

„Mes jau turbūt, nepasikeisime, bet mūsų vaikai dar gali išmokti, kaip pasakoti istorijas ir...

Top naujienos

Įvykiai, pakeitę pasaulį: SSRS griūtis. Laukiniai, laukiniai rytai ir lūžio taškas, po kurio Rusijai nebebuvo kelio atgal (0)

Krentanti, besiblaškanti ir beviltiškai pasimetusi. Tokios būklės Rusija pasitiko paskutinį...

Atostogos kaime – lietuviai noriai moka už buvimą be interneto ir nakvynę medyje (2)

Vasaros kelionę į kaimą kai kas dar pamena, kaip tremtį, kai vietoj žaidimų su kiemo draugais...

Savaitgalį teks pamiršti vasarišką šilumą: vėjo gūsiai sustiprės iki pavojingų 15-18 m/s (4)

Savaitgalį orai bus gerokai vėsesni nei didžiąją šios savaitės dalį.

Teismo medicinos ekspertas: per savo praktiką mačiau tik du atvejus, kai „mirusieji" atsigavo morge (48)

Teismo medicinos eksperto darbas – neabejotinai vienas iš mažiausiai trokštamų darbų pasaulyje....

STT pradėtas korupcijos tyrimas atskleidė šokiruojančius verslininko pomėgius: prašau, tik neišduokite (92)

Specialiųjų tyrimų tarnyboje ( STT ) pradėtas tyrimas dėl galimo kyšininkavimo, papirkimo ir...

Po klausimo apie tikslus finale Adomaitis nesusilaikė nuoširdžiai dėkojo Galdikui (44)

Ir Vilniaus „Rytas“ tiesiausiu keliu nuskuodė į „Betsafe-LKL“ finalą: penktadienį...

Du benzingalviai leidosi į unikalią kelionę: „Passat-Krokodilu“ važiuoja iš Kinijos į Austriją užsuko ir į Lietuvą (60)

Daugelis išgirdęs pasiūlymą į, pavyzdžiui, už 1000 kilometrų esančią šalį keliauti...

Paskutiniuose debatuose – asmeniškas klausimas apie Dievą ir netikėtas Šimonytės atsakymas apie „užknistus“ mokytojus papildyta (587)

Kandidatai į Prezidentus, Ingrida Šimonytė ir Gitanas Nausėda paskutiniuose LRT...

Maksvytis siūlė dėmesį atkreipti į provokatorių Echodą: jis – ir smaugė, ir boksavosi (20)

Klaipėdos „Neptūnui“ nepavyko Vilniuje išlyginti „Betsafe-LKL“ pusfinalio serijos rezultato...

Anglijos lietuvis mirė po muštynių su kaimynais įtariama, kad mirtis smurtinė (28)

Kento grafystės ( Anglija ) teisėsauga skelbia, kad neseniai Anapilin iškeliavusio lietuvio mirtis...