aA
LATGA Jaunojo menininko stipendija palaiko mano gyvybę kaip sunkiai sergančiojo – lašinė“, – šypsodamasis kalba žinomo dailininko Šarūno Saukos sūnus Mykolas, rašantis romaną, skirtą jauniems miesto kultūros žmonėms. Jis – vienas iš 7 jaunų menininkų, kuriems 2016 metų pradžioje buvo skirtos metinės stipendijos. Šiuo metu Asociacija LATGA rengia naują konkursą Jaunojo menininko stipendijai laimėti.
Mykolas Sauka
© Asmeninio albumo nuotr.

Atrinks nauja Taryba

Savo kūrybinius sumanymus norintys įgyvendinti 18-35 metų amžiaus įvairių sričių (audiovizualinių menų, dailės, dramos, fotografijos, literatūros, muzikos, tarpdisciplininių menų) menininkai paraiškas gali teikti iki lapkričio 11 d. Beje, meninių projektų originalumą vertins ir 7 skirtingų sričių menininkams stipendijas paskirs naujoji Taryba – ją didžiausios šalies autorių bendrijos nariai išsirinks per Visuotinį susirinkimą, kuris vyks lapkričio 11 d.

Konkursą laimėję jaunieji menininkai kitąmet kas mėnesį gaus po 272 Eur (atskaičius mokesčius) dydžio stipendijas, kurias galės skirti savo projektų įgyvendinimui. Trečią kartą rengiamą konkursą pagal Autorių ir gretutinių teisių kūrybinės veiklos programą iš dalies finansuoja Kultūros ministerija. Daugiau informacijos apie stipendijas galima rasti interneto svetainėje www.latga.lt ir bendrijos feisbuko paskyroje.

„Stengiamės skirti stipendijas tiems menininkams, kurių idėjos originaliausios. Taigi Tarybos nariams tenka praleisti nemažai laiko ginčijantis ir įrodinėjant, kodėl tas, o ne kitas menininkas vertas stipendijos“, – šypsosi dabartinis Asociacijos LATGA tarybos prezidentas, kompozitorius Teisutis Makačinas. Jis atskleidžia, kad paskutinis konkurso paraiškų svarstymas atėmė itin daug laiko, nes gauti stipendijas panoro net 92 jaunieji menininkai.

Ieškos rėmėjų filmui

Beje, tarp 7 šiemetinių stipendininkų – kelios pakankamai žinomos pavardės. Audiovizualinių menų srities stipendiją gavo LRT užsienio politikos žurnalistas Karolis Kaupinis, literatūros – žinomo dailininko Šarūno Saukos sūnus Mykolas Sauka, tarpdisciplininių menų srities stipendiją laimėjo menininkė Monika Dirsytė.

Žurnalistas K. Kaupinis laisvalaikiu kuria scenarijų pilno metro vaidybiniam filmui „Corcovado Borealis“ kūrimui. Juostoje bus siekiama atpasakoti tikrus Lietuvos istorijos įvykius, maišant juos su išgalvotais dalykais. Pagrindinio personažo prototipas – Kazys Pakštas, svajojęs apie atsarginės Lietuvos idėją bei Stasys Lozoraitis – diplomatas, ilgus metus atstovavęs valstybę, kuri de facto neegzistavo.

„Paruošiamieji darbai sekasi neblogai, gruodžio 14 d. scenarijų turėsiu pateikti Lietuvos kino centrui. Jeigu gausime šio centro finansavimą, tuomet 2017-ųjų pabaigoje galėsime pradėti filmo gamybą, o 2018-aisiais juostą jau bus galima pamatyti ekrane. Šiuo metu ieškome kino srities prodiuserių, kurie padėtų pritraukti rėmėjų lėšų filmo gamybai“, – rūpesčiais dalijasi K. Kaupinis.

Neseniai savo skulptūrų parodą Vilniaus dailės akademijos salėje „Titanikas“ surengęs menininkas M. Sauka nedirba jokių papildomų darbų ir užsiima vien tik menine veikla, todėl Asociacijos LATGA mokama jaunojo menininko stipendija jam itin praverčia. Nepaisant to, kad rengėsi skulptūrų parodai, jis sako skyręs laiko ir romanui. „Manau, kad man puikiai sekasi rašyti, bet kol kas nenoriu nieko publikuoti viešai, nes paskui reikės perrašinėti“, – intriguoja menininkas.

Dailės stipendiją laimėjusi jauna juvelyrė Kotryna Vaitekūnaitė-Jonušienė vieną savo kūrybinių svajonių įgyvendino dar gegužę – „Argentum“ galerijoje ji surengė savo pirmąją asmeninę darbų parodą. „LATGA stipendija suteikė galimybę užsiimti menine veikla neribojant kūrybinės laisvės bei surengti pirmąją asmeninę kūrybos parodą. Dirbant su metalais ir kuriant juvelyrinius dirbinius reikalingi specifiniai darbo įrankiai ir medžiagos, kurie yra ganėtinai brangūs“, – sako su sidabru, auksu, emaliu, variu, akmenimis ir kitokiomis medžiagomis dirbanti menininkė.

Virto multimedijos projektu

Fotografas Paulius Peleckis kuria nuotraukų ciklą apie menininkus, kurie nusprendė pakeisti gyvenamąją vietą ir iš miesto persikėlė į kaimą. Šiuo projektu jis siekia parodyti, jog kaime gyvena ne tik asocialūs asmenys. „Tačiau pradėjęs fotografuoti supratau, kad vien tik nuotraukomis nepapasakosiu istorijų, todėl nusprendžiau ir filmuoti. Taigi nuotraukų ciklas pamažu virsta multimedijos projektu – fotografijas papildys tekstai ir filmukai“, – paaiškina jis.

Paulius jau aplankė Ukmergės r., Samantonyse, gyvenantį fotografą Arūną Kulikauską ir jo žmoną Oksaną Judakovą, Utenos r., Indubakiuose, gyvenančią tapytoją Aureliją Kairytę-Smolianskienę bei Trakų r., Gojuje, įsikūrusius keramikus Dormantę ir Jurgį Penkinskus. „Kol kas tik renku medžiagą, o jau vėliau prisėsiu rašyti tekstų ir montuoti vaizdų. Labai tikiuosi, kad šis projektas man atvers kelius į platesnius vandenis“, – viliasi P. Peleckis.

Su daugybe žinomų pop ir džiazo muzikantų grojęs boso gitaristas Domas Aleksa LATGA stipendiją naudoja savo kūrinių įrašams. Įrašinėdamas muzikos kūrinius atlikėjas bendradarbiauja ir su Lietuvos menininkais, ir su muzikantais iš užsienio, tarp jų – ir „Grammy“ laimėtojais. „Visai neseniai kartu su žinoma dainininke Juste Starinskaite įrašėme kūrinį „Be vardų“, kurį mielai groja radijo stotys“, – pasakoja muzikantas.

Tarpdisciplininių menų srities stipendiją laimėjusi menininkė Monika Dirsytė kuria naują performansą, kuris pasakos apie žmogaus teisę būti savimi. Planuojama, kad jame dalyvaus net 15 žmonių. „Asociacijos LATGA skirta stipendija yra labai aukštas įvertinimas ir stipri motyvacija man kaip menininkei. Man svarbus ne tik kūrybos procesas, bet ir rezultatas. Mano tikslas yra pasiekti žiūrovų širdis, protą ir sielą bei paneigti Lietuvoje dar dažnai gyvuojantį stereotipą, kad šiuolaikinis menas yra niekai“, – sako menininkė.

Dramos srities stipendiją laimėjusi Eglė Kižaitė kuria pjesę „Stebuklų šalis – Alisoms“ Lewiso Carollo pasakos „Alisa stebuklų šalyje“ motyvais, kurioje stengiasi atskleisti perėjimo iš paauglystės į suaugusiųjų pasaulį problemas.

„Labai tikiuosi, kad tiek šiemetiniai, ir būsimi stipendijų laimėtojai sėkmingai įgyvendins projektus ir ilgainiui ras savo vietą modernioje ir nuolat besikeičiančioje meno rinkoje“, – teigia Asociacijos LATGA tarybos prezidentas T. Makačinas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Manto Kvedaravičiaus „Partenonas“ užvėrė „Scanoramą“ sostinėje (5)

Sekmadienio vakarą Vilniuje kino mylėtojai rinkosi į šventinę Europos šalių kino forumo...

Diena, kuri išaušo džiazui. Penktoji, ir paskutinioji, kurią vainikuos legendinis trio iš Jungtinių Amerikos Valstijų

Vakar festivalio „ Vilnius Mama Jazz “ koncerte grojo du legendiniai Lietuvos džiazo muzikantai,...

„Scanoramos“ konkursinės programos dalyvė Jorė Janavičiūtė: filmą „Laiku“ sukūriau tikėdamasi išgyvendinti vėlavimo ydą

Sekmadienį paaiškės „Scanoramos“ konkursinės trumpametražių filmų programos „ Naujasis...

Diena, kuri išaušo džiazui. Ketvirtoji – didžiulė festivalio intriga ir kulminacija, bet Žemė tikrai apvali (1)

Vakar Šiuolaikinio meno centre festivalio „ Vilnius Mama Jazz “ trečioji diena buvo paženklinta...

„Scanoramos“ filmai sukasi jau ir Kaune, Klaipėdoje bei Šiauliuose

Ketvirtadienio vakarą Europos šalių kino forumas „Scanorama“ startavo ir kituose festivalio...

Top naujienos

Kaip lietuvis ruošiasi transformuoti didžiųjų iššūkių drebinamą NATO? (32)

Būrio vadas, vieno didžiausio tarptautinio banko viceprezidentas, viceministras, o dabar vienas...

Lietuviai atsakė, kokį nekilnojamo turto mokestį mokėtų (24)

Gyventojai sako nepritariantys visuotiniam nekilnojamo turto (NT) mokesčio įvedimui ir tikina, kad...

Artinasi žiema: jau šią savaitę prasidės orų permainos (20)

Pirmadienio dieną Lietuva pateks į šiltąjį ciklono sektorių. Padangė išliks debesuota, tik...

Vertingi Sujetos patarimai mitybai: jais pasinaudoję būsite kur kas sveikesni

Jeigu žmogus per visą parą negali surasti nei vienos valandos sportui – kažkas tikrai yra labai...

Sunkios ligos kamuojamas Jurgis atsidūrė beviltiškoje padėtyje: nežinau, ką man reiks pasakyti savo dukrai (171)

„Laivas skęsta, bet mane išmetė pirmąjį“, – laidoje „ DELFI diena “ sakė cukriniu...

Justinas Jarutis – atvirai apie alkoholio sukeltas bėdas ir psichologo pagalbą: po visko man būdavo žiauriai gėda

Dainininkas, roko grupės „ Freaks on Floor“ lyderis Justinas Jarutis džiaugiasi sėkminga...

Macronas ir Merkel įtraukti į naują šaltąjį karą (2)

„Technologinis suverenumas“ yra vienas iš šiais laikais madingesnių terminų, reiškiantis...

Šis pasaulio pabaigos lėktuvas turėjo atlaikyti net atominę ataką, tačiau jį pražudė – paukštis (2)

Štai kaip atrodo tikrų tikriausia gėda. JAV laivyno vadinamasis pasaulio pabaigos lėktuvas, esą,...

Kiek degalų per valandą sunaudodavo sovietiniai traktoriai (6)

Daugelis prisiekusių automobilistų, prisimindami gūdų sovietmetį, būtinai atkreipia dėmesį į...

3 priežastys, kodėl visada reikia išskalbti naujus drabužius

Iš parduotuvės parsinešėte naują suknelę, kelnes ar apatinį trikotažą. Nepatingėkite prieš...