aA
Lietava – tai projektas, pasakojantis istoriją apie 16 tradicinių senųjų lietuvių folko instrumentų skambesį. Šiam projektui įgyvendinti savo jėgas sujungė du talentingi lietuvių kūrėjai – multi-instrumentalistas ir improvizacinės lietuvių folk muzikos vėliavnešys Saulius Petreikis ir alternatyviosios muzikos scenoje gerai pažįstamas prodiuseris Domas Strupinskas.
Lietava koncertas Union Chapel FOTO: Paul Hudson

Lietava albumas buvo įrašytas Nidos menų kolonijoje, Neringoje, rašoma pranešime spaudai.

Įrašinėdami senuosius instrumentus atlikėjai rėmėsi į minimalizmo ir vyksmo dokumentalumo idėjas, kartu norėdami pakviesti diskusijai, apie įsistovėjusią liaudies muzikos teoriją. Tam atlikėjai sukūrė terminą, apibūdinantį Lietava albumo idėją – kintantis folkas (angl. - „shifting folk”). Tai estetinis manifestas, kalbantis apie tradicijos ir jos atnaujinimo santykį.

Unikalų projektą pastebėjo britų muzikos kompanija „The state51 Conspiracy”, kuri nuo 1992 metų dirba su nepriklausomais atlikėjais ir įrašų kompanijomis, tokiomis kaip „Bella Union”, „Alva Noto”, „Heavenly Recordings”, bei yra gerai žinoma Didžiosios Britanijos nepriklausomos muzikos sektoriuje.

Londone įsikūrusi kompanija lapkričio 10 dieną išleido Lietava albumo vinilo plokštelę, kartu su CD ir knyga, aprašančia albume įrašytų instrumentų kilmės istorijas, projekto idėją. Lietava albumą taip pat jau galima pasiklausyti visose skaitmeninėse muzikos platformose.

Lietava „Spotify” platformoje ČIA.

Šis projektas britų dėmesį patraukė dėl ypatingo kultūrinio išskirtinumo bei unikalaus atlikėjų požiūrio į garso išsaugojimą. Tai pirmasis lietuvių folk įrašas, kurį išleido britų muzikos kompanija.

„Lietava yra neįtikėtinai talentingų muzikantų pasakojimas, turintis didžiulę kultūrinę reikšmę. Padėti Sauliui ir Domui pasakoti šias istorijas ir įamžinti šį aukštos kokybės albumą, bei parodyti atlikėjų gyvą pasirodymą publikai Didžiojoje Britanijoje mums yra tikra privilegija. Šio albumo meistriškumas puikiai įkūnija mūsų kompanijos vertybes”, – apie Lietava pasakojo „The state51 Conspiracy” muzikos kompanijos atstovas Pete'as Bradwellas.

Senieji lietuvių instrumentai jau spėjo suskambėti įspūdingose koncertų salėse Didžiojoje Britanijoje.

Kartu su Lietuvos Kultūros Institutu, kompanija „The state51 Conspiracy” lapkričio mėnesį surengė Lietava koncertinį turą, kurio metu Saulius Petreikis ir Domas Strupinskas projektą gyvai pristatė trijuose miestuose - Londone, Edinburge ir Birmingeme.

Lapkričio 4 dieną Domas ir Saulius pasirodė „Daylight Music” programoje, unikalioje Union Chapel erdvėje. Tai buvo specialus koncertas, atšventęs 140 koplyčios gyvavimo metų sukaktį, ir 25 metus čia vykstančių koncertų jubiliejų. „Daylight Music” renginių ciklo programoje yra pasirodę tokie atlikėjai kaip Nils Frahm, Alexis Taylor, Frank Sidebottom ir daugelis kitų.

Tą pačia dieną Domas ir Saulius subūrė lietuvių bendruomenę rytų Londone įsikūrusioje Šv.Kazimiero lietuvių bažnyčioje. Tą vakarą teatrališkas Sauliaus Petreikio gebėjimas valdyti virš tuzino skirtingų instrumentų sukaustė žiūrovų dėmesį ir pažadino gimtos šalies ilgesį, pasirodymo metu ne vienas klausytojas braukė ašarą.

Trečiasis Lietava turo koncertas vyko seniausioje muzikinės paskirties koncertų salėje Škotijoje, Edinburge. 1763 metais pastatyta St. Cecilia’s Hall po savo stogu glaudžia vieną svarbiausių istorinių muzikos instrumentų kolekciją visame pasaulyje. Sauliaus ir Domo pasirodymas Edinburge užsibaigė diskusija tarp atlikėjų ir publikoje susirinkusių vietinių žurnalistų, apie instrumentų ypatumus, bei folk muzikos išsaugojimą situaciją Lietuvoje.

„Įspūdingas koncertas. Jo rezultatas – magiška valanda, kuomet publika pasineria į instrumentų ir gamtos įrašų sąveiką: atmosfera, kurioje susiduria folkas ir gamta.” - apie meistrišką pasirodymą Edinburge rašė škotų meno ir kultūros žurnalas „The Wee Review”.

Paskutinis turo koncertas puikiai įprasmino Lietava projekto dvilypę prigimtį. Archajiški lietuvių liaudies instrumentai suskambėjo modernioje erdvėje - Centrala Galerijoje, įsikūrusioje Birmingemo gyventojams gerai žinomame meno galerijų rajone.

Radikalus, minimalistinis folkas

Lietava – tai albumas, pagerbiantis tradicijas, lietuvišką identitetą ir kartu paliekantis įspūdį savo minimalizmu. Šiame projekte įamžinti tokie instrumentai kaip Kerdžiaus Ragas, Švilpa, Diatoninė birbynė, Ožragis, Sekminių Ragelis, kurie kadaise turėjo svarbų vaidmenį lietuvių kultūriniame ir visuomeniniame gyvenime, tačiau šiandien, kai kurie iš jų, yra užmiršti, kai kurie, iki šiol niekada nebuvo profesionaliai įrašyti.

Lietava albumo viršelį sukūrė lietuvių kūrėja Lauryna Narkevičiūtė. Jos vizualus konceptas rėmėsi į kintančio folko idėją, istorinius lietuvių artefaktus ir minimalizmą. Albumo iliustracijoje Lauryna jungė medžio tekstūras, lietuviškų sodnų formas ir mintį, kad folk muziką savomis rankomis lipdo žmonės, palikdami savo pirštų antspaudus istorijoje.

Šis albumas - tai naujas požiūris į senąją lietuvių muzikos tradiciją, švenčiantis lietuviško identiteto unikalumą. Lietava vinilo plokštelę galima įsigyti internetu.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

„Poezijos pavasario“ šventėje Vilniaus mero premija įteikta poetui Artūrui Valioniui

Į Vilniaus rotušę šiandien rinkosi poezijos ir meno mylėtojai, „Poezijos pavasario“ laureatai...

Didžioji Britanija: mirė vaikų rašytoja Judith Kerr

Eidama 96-uosius metus, Didžiojoje Britanijoje mirė rašytoja ir dailininkė Judith Kerr. Tai...

M. K. Čiurlionio proanūkis: kultūros kelias leis prisiliesti prie jo gyvenimo ir palikimo

Nacionalinis kultūros kelias „Čiurlionio kelias“ suteikia galimybę prisiliesti prie Mikalojaus...

Oskaro Koršunovo teatras sezoną baigia festivaliu „Viskas apie ją“

„Moteriai niekada nebuvo suteikta teisė būti visapusišku žmogumi. Šią teisę uzurpavo vyrai....

Ričardo Jarmalavičiaus nuotraukos pelno pasaulio pripažinimą

Žinomas Lietuvos strateginės komunikacijos konsultantas, „Havas“ grupės Baltijos šalyse...

Top naujienos

Konfliktas įmonėje: vadovą kaltina išnaudojimu, o darbuotojas – vagyste (11)

Socialiniame tinkle „Facebook“ kilo nepasitenkinimo banga dėl kosmetikos kompanijos „Make Up...

Britai pradėjo didžiausią savo istorijoje tarptautinę viliojimo kampaniją: prognozuoja grėsmę Lietuvai (102)

Viešųjų ryšių agentūros informuoja, kad Didžiosios Britanijos nacionalinė sveikatos tarnyba (...

Pratrūko dėl stovėjimo aikštelėse nubraižomų automobilių: kodėl policija nesiima veiksmų (5)

Dėl nubraižytų automobilių nirštantys klaipėdiečiai norėtų, kad policijos pareigūnai...

Apie derybas su Rusija paklaustas Zelenskis atsakė vienu žodžiu (128)

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis atmetė derybų su Rusija galimybę.

Pasitikrinkite: testas, kurios partijos ar komiteto pažiūros jums artimiausios (33)

Vilniaus Universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto ( VU TSPMI ) mokslininkai...

Paaiškėjo, kodėl Vilniuje kyla spūstys: ekspertai turi patarimų, kaip ilgam neužstrigti (19)

Skaičiuojama, kad spūstyse vilnietis praleidžia net 136 valandas per metus. Tam, kad spūsčių...

Gimus vaikui, sugriuvo visi nusistatymai: sakiau, kad miegos tik savo lovoje, o žindysiu tik iki, kol pradėsiu primaitinti (5)

Renata ir Arnoldas Raugai – dar viena praėjusios savaitės DELFI ir „ Kidy Tour “ metų šeimos...

Neramios žinios iš muitinės: į Lietuvą bandyta įvežti raketų paleidimo sistemas iš Baltarusijos (133)

Lietuvos muitinės pareigūnai šią savaitę nepraleido į šalį bandytos įvežti raketų...

Ispanijos policijos paviešinti vaizdai: sulaikomas lietuvis – Europą šiurpinusios gaujos vadeiva (82)

Trečiadienį spaudos konferencijos metu Lietuvos policija paskelbė, kad bendradarbiaujant su...

Rinkėjai įvertino kandidatus į prezidentus: užkliuvo Šimonytės nuotaika ir Nausėdos šuo galima paklausyti gyvai (304)

Pirmadienį prasidėjo išankstinis balsavimas antrajame Prezidento rinkimų ture. Tuo pat metu savo...