aA
Kovo 11-osios išvakarėse Seimas išleido dvigubą kompaktinę plokštelę su Lietuvos nepriklausomos valstybės atkūrimo akto signatarų balsais. Naujausių laikų istorijos fragmentai, perskiriami aranžuotomis frazėmis iš Vinco Kudirkos "Tautiškos giesmės", trunka apie 19 valandų. Visa tai "suspausta" į dvi Mp3 formato plokšteles.
Rengėjų teigimu, plokštelės neskirtos masinei prekybai - kaip garsinis istorijos liudijimas jos bus panaudojamos prezentacijų, įvairių renginių metu, galbūt skambės susitikimuose su moksleiviais ir jaunimu.

Šio garsinio leidinio sumanytojas ir kūrybinis redaktorius - Seimo Pirmininko pavaduotojas Česlovas Juršėnas, autorius - Lietuvos radijo žurnalistas Benas Rupeika. Kaip žinoma - abu Kovos 11-osios Akto signatarai. Plokštelės idėją parėmė Seimo valdyba ir Signatarų klubas.

Signatarų balsai pateikiamai 8-10 minučių trukmės interviu forma, siekiant kuo plačiau apibūdinti asmenybes ir atskleisti žmogiškąsias savybes, nes Aukščiausioji Taryba-Atkuriamasis Seimas pirmiausiai buvo asmenybių sambūris. Politinių diskusijų ir konfliktų įrašuose buvo vengiama.

Kita vertus, Č. Juršėno vertinimu, tai yra "lemtingojo mūsų Tėvynei XX amžiaus paskutinio dešimtmečio įvykiai, išdėstyti pačių jų dalyvių lūpomis".

Tiesa, už šešis iš 124 signatarų - tuos, kurių pavardės jau iškaltos antkapiuose, - kalbėjo artimieji. Pristatant šviesaus atminimo Kazimierą Antanavičių, Gintarą Ramoną, Česlovą Kudabą, Jokūbą Minkevičių, Valerijoną Šadreiką ir Birutę Nedzinskienę taip pat buvo panaudota ir Seimo archyvų medžiaga - autentiški 1990 metų kovo 11-osios posėdžio įrašai su gyvais jo dalyvių balsais.

Glaustas signatarų biografijas plokštelės klausytojams perteikė radijo diktoriai Violeta Mickevičiūtė ir Mindaugas Rastenis.

Žurnalistas B. Rupeika sakosi siekęs kaip galima nuoširdesnio dialogo su kiekvienu kalbėjusiuoju. Todėl, jei pavykdavo, vengė įrašų kabinetuose, miesto triukšme, stengdamasis mikrofoną įjungti signataro gimtinėje ar kitoje vietoje, kur žmogus jaučiasi geriausiai. Pavyzdžiui, su buvusiu Seimo Pirmininku Vytautu Landsbergiu kalbėtasi Kačerginėje.

"Kai per vieną vasarą ir rudenį apvažiavau kolegas iš Tarybos, supratau, kad įvyko kažkas panašaus į posėdį apie žmogiškumą, gyvenimo vertybes, Lietuvos ateities horizontus. Didžiuojuosi - vėl pabuvojau su kilniais, kupinais ryžto, neatsisakiusiais idealų žmonėmis. Taip, tada niekas neturėjo kokio kito tikslo - tik Lietuvą", - plokštelėje kalba B. Rupeika, vietoj neįmanomo interviu pačiam su savimi, kaip vienu iš signatarų, apibūdindamas suasmenintų pokalbių visumą ir plokštelės tikslą. Jo žodžiais, tikslas buvo "pagaliau matyti ne tiek veikėjus, nuopelnus, kiek visų pirma žmones".

Įrašų autorius apgailestauja, kad per praėjusią vasarą ir rudenį vis dėlto nepavyko susitikti su šešiais buvusiais kolegomis, todėl ir jų balsų teko ieškoti Seimo archyvuose.

Tarp tokių - Algirdas Brazauskas, Juozas Karvelis, Kęstutis Grinius, Česlovas Stankevičius, Albinas Januška bei Pranciškus Tupikas. Kartais trukdė atstumai - P. Tupikas šiuo metu gyvena Amerikoje. Kiti galbūt nepritarė interviu idėjai ar tiesiog nerado tam laiko. Pristatant A. Brazauską, panaudota jo kalba iš Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo posėdžio, kur politikas kalbėjo kaip tuometinis kandidatas į AT Pirmininkus.

Visą istorinę aritmetiką plokštelės epiloge pateikia dabartinis Seimo Pirmininko pavaduotojas Č. Juršėnas, kadangi dėl signatarų skaičiaus kartais ginčijamasi.

Jis primena, kad iki 1990 metų kovo 11-osios į Aukščiausiąją Tarybą buvo išrinkti tik 133 deputatai iš 141. Kiti 7, o vėliau ir aštuntasis vietoj mirusio V. Šadreikos buvo išrinkti pakartotiniuose rinkimuose. Taigi, kas vėliau išrinktas, signataru tiesiog nespėjo tapti, aiškina Č. Juršėnas.

Dar tris iš likusių 9 jis taip pat priskiria prie signatarų, kadangi "jie tikri nepriklausomybininkai, bet išrinktosios AT buvo deleguoti į Maskvą ginti Lietuvos nepriklausomybės, kuri formaliai, į laikrodį žiūrint, buvo atkurta, kai šie trys vyrai išvyko iš AT rūmų".

Č. Juršėnas primena ir tai, kad 6 deputatai balsuojant dėl Nepriklausomybės atkūrimo akto vis dėlto susilaikė, tačiau pabrėžia, kad Lietuva buvo vienintelė tarp kaimynių, kur atkuriant nepriklausomybę niekas iš parlamentarų nebalsavo "prieš".

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Juozo Kavaliausko atminimo paramos fondas veiklą pradeda labdaros koncertu ir meno kūrinių e. aukcionu

Šių metų spalio 16 d. Juozo Kavaliausko atminimo paramos fondas organizuoja savo pirmąjį labdaros...

Kino klube – naujausias Wernerio Herzogo filmas

Tarptautinio Kauno kino festivalio Kino klubas pristato išskirtinį seansą – naujausią žymaus...

Aleksandro Vasiljevo parodoje – XX amžiaus mados šedevrai

Lietuvos dailės muziejus spalio 22 d., antradienį, 18 val. Taikomosios dailės ir dizaino...

„Man Booker“ premija paskirta Margaret Atwood ir Bernardine Evaristo papildyta

Prestižinė „ Man Booker “ premija už grožinę literatūrą pirmadienį buvo neįprastai...

Alytuje atidaryta akto fotografijų paroda, kurioje menas susilieja su seksualumu (6)

Antrojo Alytaus tarptautinio fotografijos festivalio „Foto Fest Alytus 2019“ metu Alytaus...

Top naujienos

Širinskienė ir Kirkilas peikia Pranckietį, bet patys postų kratosi (8)

Seimo nariai surinko parašus prieš Viktorą Pranckietį, jo postą teigia galintis užimti ir iš...

„New York Times“ tyrimas: Rusija vos per 12 val. Sirijoje subombardavo 4 ligonines (67)

Rusijos karinės oro pajėgos seniai kaltinamos ligoninių bombardavimu remiant Basharo al Assado...

Griauna planus – Pranckietis balsuoti dėl jo prašo dar šiandien papildyta (25)

53 parlamentarų pasirašytą pareiškimą dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio atšaukimo...

Nausėda: prabanga taip pat galėtų būti apmokestinama papildyta (474)

Beveik 100 dienų darbo laikotarpį pasiekęs prezidentas Gitanas Nausėda akcentavo esąs ir...

Lietuvos vežėjai prakalbo apie sektoriaus žlugimą: politikai vykdo genocidą (278)

Skubomis įvedamos mokesčių reformos gresia vežėjų bankrotais, – štai taip antradienį...

Lietuvos darbo rinka – bene labiausiai nukraujavusi ES + laukia dar ne vienas sunkus iššūkis (58)

Lietuva turi bene labiausiai pastaraisiais dešimtmečiais nukraujavusią darbo rinką Europos...

Prie strategiškai svarbaus miesto – didelė atsakomoji ataka prieš Turkijos pajėgas skelbiama, kad teritoriją paliko visos humanitarinės organizacijos (99)

Sirijos kurdams pavyko pasipriešinti Turkijai viename iš pasienio miestų, kurio perėmimą Ankara...

Nausėda nepersigalvojo dėl Roko Masiulio: jis labai rimtai svarsto abi alternatyvas (44)

Prezidentas Gitanas Nausėda teigė nepakeitęs savo nuomonės dėl buvusio susisiekimo ministro Roko...

Septyni požymiai, kad jūsų vaikas priklausomas nuo elektroninių cigarečių (1)

Politikams vis ieškant būdų, kaip pažaboti elektroninių cigarečių vartojimą nepilnamečių...

Stilistė sudėliojo taškus ant i: šie batai turi būti kiekvienos moters drabužinėje (10)

Ilgaauliai – tai batų modelis, kuriam abejingų tiesiog nėra: arba juos dieviname, arba niekaip...