aA
Įsimintiniausia 2020 metų Kauno kultūros iniciatyva tapo Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos projektas „Interaktyvus žydų kultūros paveldo Kaune žemėlapis“. Trečią kartą Kauno menininkų namų organizuotuose rinkimuose šįmet buvo nominuota 30 mieste ir rajone vykusių iniciatyvų, sugebėjusių prisitaikyti prie sudėtingų sąlygų ir įgyvendintų tiek gyvai, tiek virtualiai, rašoma pranešime žiniasklaidai.
„Interaktyvus žydų kultūros paveldo Kaune žemėlapis“
„Interaktyvus žydų kultūros paveldo Kaune žemėlapis“
© Organizacijos nuotr.

Įvertino ir visuomenė, ir komisija

Šįmet Įsimintiniausios Kauno miesto ir rajono iniciatyvos rinkimai vyko dviem etapais. Nominacijas galėjo teikti tiek publika, tiek kultūros lauko profesionalai. Atrenkant nominantus buvo atsižvelgta į iniciatyvų poveikį įvairioms gyventojų grupėms, bendruomenėms bei prisitaikymą prie pandeminės situacijos. Viešam balsavimui buvo pateikta 30 nominacijų, iš kurių galutiniame balsavimo etape atsidūrė daugiausia visuomenės balsų surinkęs penketukas, deleguotas ekspertų komisijos vertinimui, o sudėjus visus balsus buvo išrinktas nugalėtojas. Laimėjusiai iniciatyvai atiteko vienkartinė stipendija, kurios dydis – 800 eur.

Komisija, kuri rinko laimėtoją iš finalinio iniciatyvų penketuko, sudarė šokio, teatro, fotografijos, kino ir architektūros ekspertai: teatrologė ir šiuolaikinio šokio kritikė Silvija Čižaitė-Rudokienė, teatrologė doc. dr. Rūta Mažeikienė, fotomenininkas ir menotyrininkas dr. Tomas Pabedinskas, kino ir teatro režisierius Jonas Tertelis, architektūrologė doc. dr. Jūratė Tutlytė bei „Kaunas pilnas kultūros“ redaktoriai Kotryna ir Kęstutis Lingiai.

„2020 metais Kaune veikusių kultūros iniciatyvų veiklos įvairovė – išties plati. Įvairioms bendruomenėms svarbias veiklas vykdė tiek kultūros institucijos, tiek nevyriausybinės organizacijos ar neformalūs sambūriai. Džiugu ir tai, kad kasmet daugėja partnerysčių, tarpsritinių veiklų, kuriose jėgas vienija kartais, rodos, itin skirtingais veiklos principais veikiančios šalys. Visuomenės pateiktame ilgajame sąraše radome prie pandeminės realybės prisitaikiusių kasmetinių festivalių, iniciatyvų, veikiančių nuo centro nutolusiose teritorijose, virtualaus turinio, o į trumpąjį sąrašą deleguotos iniciatyvos tik patvirtino, kad kultūrą matome ir patiriame itin skirtingai“, – sakė Kauno menininkų namų (KMN) vadovė Rūta Stepanovaitė.

Viešu balsavimu visuomenės išrinktame projektų penketuke, kurį svarstė ekspertų komisija, atsidūrė karantino apribojimus patiriantys, o kartu juos išnaudojantys šokėjai („Auros“ šokėjų kūrybinis karantinas), virtualus miesto kultūros paveldo gidas (Interaktyvus žydų kultūros paveldo Kaune žemėlapis), parodos, veikusios tiek įprastose ekspozicinėse erdvėse, tiek tam mažiau pritaikytose viešosiose (bendruomenių platformos „Mažosios istorijos“ paroda „Didžioji pramonė: „Inkaras“ ir Algimanto Barzdžiaus ir Kauno choreografijos mokyklos fotografijų paroda ,,išŠok” 20-mečio proga), o taip pat ir įprastai bibliotekos veiklos rutinai alternatyvi durų priedų spausdinimo veikla (Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos 3D spausdintuvu gaminami durų rankenų priedai).

„Įsimintiniausia 2020 m. tituluota Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos iniciatyva – virtualus žydų kultūros paveldo Kaune žemėlapis – komisijos buvo įvertinta kaip daug intelektualinio indėlio pareikalavęs projektas, surinkta informacija yra išsami ir prieinama įvairiais audiovizualiniais formatais, o taip pat gerai prisitaikiusi prie karantino sąlygų, taipogi turinti potencialą būti nuolat pildoma ir tobulinama ateityje, taip siekiant dar didesnio projekto poveikio ir sklaidos, – teigė R. Stepanovaitė.

Planuoja naujus projektus

„Praėję metai visiems buvo nelengvi – gyvenimas apsivertė aukštyn kojomis. Tačiau kultūros įstaigos, tarp jų ir bibliotekos, parodė, kad geba prisitaikyti prie pasikeitusių sąlygų ir pasiūlyti produktus ar paslaugas, kurie padeda praskaidrinti niūrią karantino kasdienybę. Viena iš tokių inovatyvių paslaugų – bibliotekos sukurtas žydų kultūros paveldo Kaune žemėlapis. Jis leidžia virtualiai „pakeliauti“ po Kauną, aplankyti jame esančius žydų kultūros paveldo perlus, užeiti ir ten, kur gyvai patekti galimybės nebūtų, pavyzdžiui Volfo alaus daryklą“, – sakė Vinco Kudirkos bibliotekos kultūrinės veiklos vadybininkė ryšiams su visuomene Monika Straupytė.

Žemėlapyje informacija pateikiama keturiomis kalbomis, tad juo naudotis gali ne tik kalbantys lietuviškai. Pasak M. Straupytės, biblioteka taip pat sulaukė užklausų bei teigiamų atsiliepimų ir iš užsienyje gyvenančių Kauno žydų palikuonių.

„Labai džiugu, kad abi Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos iniciatyvos, tiek interaktyvus žydų kultūros paveldo žemėlapis, tiek ir 3D spausdintuvu gaminti durų rankenų priedai, pateko į rinkimų finalą. Toks balsavusiųjų palaikymas mums be galo svarbus. Dirbdami apie apdovanojimus niekada negalvojame, tačiau įvertinimai, tokie, kaip šis, visada labai malonūs ir skatina stengtis dar labiau. Tad ateičiai taip pat turime visokių įdomių planų“, – teigė M. Straupytė.

Pasižymėjo dar dvi iniciatyvos

Nugalėtoją rinkusi ekspertų komisija taip pat išskyrė dvi kitas 2020 metais vykusias kultūros iniciatyvas, kurios yra vertos atskiro paminėjimo. Tai bendruomenių platformos „Mažosios istorijos“ paroda „Didžioji pramonė: „Inkaras“, išskirta dėl projekto poveikio bendruomenėms ir alternatyvios istorijos rašymą, bei iniciatyva „Auros“ šokėjų kūrybinis karantinas pastebėta už menininkų ryžtą nepasiduoti kankinančiai pandemijos kasdienybei.

Pernai Įsimintiniausia 2019 metų Kauno kultūros iniciatyva tapo „Kaunas 2022“programos „Kauno Iššūkis“ dalyvių projektas „PUOTA: audio kultūra“.

Šįmet KMN jau 23-ąjį kartą organizavo ir Įsimintiniausio Kauno miesto menininko rinkimus. Juo tapo šokėjas ir choreografas Mantas Stabačinskas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Užsimezgė asmeniškas dialogas tarp KVMT žiūrovų bei šokio spektaklio „Romeo ir Džuljeta“ kūrėjų: vieni kitiems rašė laiškus ranka

Belaukiant Sergejaus Prokofjevo šokio spektaklio „Romeo ir Džuljeta“, statomo pagal to paties...

Jaunimo teatras atsiveria su naujomis premjeromis ir įsimintinais spektakliais

Valstybinis jaunimo teatras atvers duris žiūrovams gegužės 5 d. su Eimunto Nekrošiaus...

Veiklą atnaujinę nacionaliniai muziejai jau sulaukė beveik 27 tūkst. lankytojų (1)

Atvėrus muziejus, galerijas ir kitas ekspozicines erdves į Kultūros ministerijai pavaldžias...

Parodos „Ta pati jūra. Kita diena“ autorė: jei gyvenčiau prie jūros, turbūt pieščiau tik ją

Balandžio 28 d., trečiadienį, sostinės Šv. Jono gatvės galerijoje (Šv. Jono g. 11) pradės...

Filmas „Nova Lituania“ po kelionės aplink pasaulį grįžta namo

„Niūriai juokingas“, „protingas ir absurdiškas, bet gluminantis“, „komiškas, satyriškas,...

Top naujienos

Lietuva – „juodojoje zonoje“: ekspertas sako, kad nuo blogojo scenarijaus galime ir išsisukti

Nors pagal sergamumo kovidu situaciją, Lietuva yra „juodojoje zonoje“, ekspertas, Lietuvos...

Ušackas apie įtampą tarp Rusijos, Ukrainos ir Vakarų: Putinas kol kas laimi (36)

Augant įtampai tarp Rusijos ir Ukrainos bei Vakarų valstybių, ekspertai sutaria, kad ES privalo...

Tomas Sinickis. Koks turi būti pensinis amžius?

Pastarųjų dienų diskusijos dėl tinkamo senatvės amžiaus yra juokingos ir betikslės. 72 metai,...

Kremliaus režimo juokdariai paspendė spąstus: į juos pateko ir Lietuvos parlamentaras (99)

Kremliaus režimui artimi populiarūs Rusijos komikai Vovanas (Vladimiras Kuznetsovas) ir Lexusas...

Europos sergamumo koronavirusu žemėlapyje – netikėtumas: gerokai pasikeitė pirmavusios šalys (82)

Pagal sergamumą COVID-19 liga praėjusią savaitę Europoje pirmavusios Vengrija ir Estija...

COVID-19 žemėlapis Lietuvoje: į kurias savivaldybes šiuo metu keliauti saugiausia? (7)

Epidemiologai ne kartą yra sakę, kad mažiausiai koronavirus o galėsim bijoti, kai 70 procentų...

Ekspertai: „valstiečių“ veiksmai nėra spontaniški, tai – didesnės strategijos dalis (175)

Politologai sutartinai vertina tai, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS )...

Rusija atitraukia karius: skelbiama, kad „tikslas pasiektas“ papildyta (1003)

Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu nurodė atitraukti karius nuo „pietinių Rusijos...

Baisi nelaimė Vilniuje: iš daugiaaukščio iškritęs žuvo 11 metų berniukas (104)

Ketvirtadienį, 15.07 val., Vilniaus policija gavo pranešimą, kad Karoliniškėse, V. Vaitkaus g.,...

Išvardijo darbo iš namų trūkumus: tai gali būti rizika jūsų karjerai

Darbas iš namų neabejotinai turi daugybę privalumų – tai ir sutaupytas laikas kelionei į ir...