Pasak „The Guardian“, šioje koncertinėje programoje, jungiančioje džiazą, minimalizmą ir indiškų ragų atgarsius, Terry Riley pasirodo „lyg Bachas, grojantis bebopą“. Yra vos keletas asmenybių pasaulyje, kurios galėtų didžiuotis pakeitusios muzikos istoriją. Kompozitorius, atlikėjas, gyvąja muzikos legenda laikomas Terry Riley yra viena iš jų.

T. Riley yra minimalizmo pradininkas: atskaitos tašku laikomas jo 1964 metais parašytas kūrinys „In C“, kuris davė pradžią visai muzikos krypčiai. Vėliau šiuo keliu ėjo tokie garsūs kompozitoriai, kaip Philipas Glasas, Steve`as Reichas, Arvo Pärtas, Johnas Adamsas ir kiti.

T. Riley’o minimalizmas padarė didžiulę įtaką ir roko muzikos scenai – grupėms „The Who“, „The Soft Machine“, „Tangerine Dream“. Hipnotizuojanti, daugiasluoksnė, rytietiškų improvizacijų dvasia persmelkta T. Riley’o kūryba iki šiol traukia melomanus visame pasaulyje – tiek intelektualiojo roko, džiazo, tiek naujosios klasikinės muzikos gerbėjus.

Būtent tokia, mišri stiliaus požiūriu, bus ir Vilniuje pristatoma Terry Riley’o programa. Drauge su tėvu scenoje muzikuos kompozitoriaus sūnus Gyan Riley – vienas iškiliausių pasaulio gitaristų, atliekančių naująją muziką.

Terry Riley

Terry Riley sako: „Niekas, ką dariau savo gyvenime, nesuteikė man tiek pasitenkinimo, kiek improvizavimas scenoje su Gyanu. Niekas, ką esu daręs, neprilygsta tam intuityviam vienalaikiškumui, kurį daugelį kartų pasiekėme scenoje. Gyanas sukuria nuostabų kontrapunktą mano kūrinių temoms ir nuotaikoms, kaskart mane nustebindamas virtuoziškumu, kuris maitina jo muzikinę fantaziją. Negalėčiau svajoti apie geresnį proto ir dvasios derinį, nei šis bendradarbiavimas.“

Vakaro metu skambės tėvo Terry ir sūnaus Gyano improvizacijos, tačiau šio koncerto negalima būtų pavadinti džiazo pasirodymu. Čia bus ir Šiaurės Indijos ragos, ir Balio gamelano atgarsių, ir regtaimo ritmų, bei, žinoma, hipnotizuojančios T. Riley’o minimalizmo garsinės struktūros.

Lietuvos melomanai, be abejo, prisimena prieš penkerius metus festivalyje „Gaida“ surengtą Terry Riley koncertą kartu su Gyanu bei švedų gitaros virtuozų duetu, vykusį sausakimšoje Kongresų rūmų salėje. Tąkart jau retai bekoncertuojantis T. Riley buvo surengęs išskirtinį turą Europoje, švęsdamas savo 80-metį. Dabar, po penkerių metų, JAV muzikos legenda vėl sugrįžta į Lietuvą. Tai didelis įvertinimas tiek koncertą organizuojantiems „Vilniaus festivaliams“, tiek legendinį muziką itin šiltai sutikusiai mūsų publikai.

Lapkričio 8-osios koncertą galima pavadinti unikaliu ir tokiu, kokio praleisti nevertėtų, nes vis rečiau koncertuojantis Terry Riley kažin ar dar kartą vėliau kada nors koncertuos Lietuvoje. Koncertas ypatingas ir dėl pačios muzikos. Anot „The Guardian“, tėvas ir sūnus pateikia publikai džiaugsmingai chaotišką minimalizmą. Tai nėra „tarsi ant milimetrinio popieriaus išraižytas minimalizmas“, kuris būdingas T. Riley’o kolegoms – S. Reichui ar Johnui Adamsui.

„Riley’o muzikoje yra, gerąja ta žodžio prasme, žymiai daugiau sąmyšio, nei jo kolegų muzikoje; ji atrodo esanti kupina džiaugsmingo chaoso, ypač pastaraisiais metais. Čia yra minimalistinio disciplinuotumo, bet jis paveiktas daugialypių Riley’o interesų, tarp kurių ne paskutinę vietą užima jo meilė indų ragoms, Balio gamelanui, Vakarų Afrikos perkusijai ir džiazui“, – rašo „The Guardian“ ir primena Pete’s Townshedo iš roko grupės „The Who“ žodžius, kad „vienintelis minimalus dalykas, susijęs su Riley muzika, galėtų būti žiūrovų salės talpumas ir apribojimai“. Šie žodžiai mūsų laikais, deja, įgauna ypatingo aktualumo: šįsyk koncertas vyks Nacionalinės filharmonijos salėje, talpinančioje mažiau žiūrovų nei Kongresų rūmuose, kur vyko pirmasis Terry Riley koncertas Lietuvoje.

Muzikos legendos Terry Riley koncertas Vilniuje kartu su sūnumi, gitaristu Gyanu Riley – lapkričio 8 d. Nacionalinėje filharmonijoje, bilietai platinami www.filharmonija.lt ir Filharmonijos kasoje. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)