„Šitie komplektai yra įrišti ir mūsų yra padaryti tokie, koks buvo padarytas Jono Basanavičiaus komplektas. Dar visi klausia, kur buvo žadėta palydimoji knyga, penktoji, tai ji yra baigiama rengti. Mokslinis aparatas yra sudėtingas ir visada atsiranda dalykų, kuriuos norisi dar patyrinėti ir vieną kitą savaitę užgaišti, nes vis tik tai, ką padarysi dabar, nebeištaisysi – knyga jau bus išleista“, – ketvirtadienį mugės svečiams sakė Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Leidybos centro vadovas Gytis Vaškelis.

„Na, kaip žadėjom, pavasarį visa tai ir pajudės. Bendras tiražas yra 2100, 1800 skirta dovanojimui mokykloms, bibliotekoms, Lietuvos užsienio centrams pasaulyje, o 300 egzempliorių bus parduodama, sakau iš karto, nes visi klausia. 200 bus paprasta komplektacija, 100 bus kolekcininkams – sunumeruoti, dėžutėje, kaip priklauso“, – informavo G. Vaškelis.

Prezidentas G. Nausėda padėkojo šiam projektui susibūrusiems istorikams, raštijos, kalbos, knygų kultūros tyrinėtojams bei leidėjams, kultūros mecenatui Pranui Kizniui.

„Kaip išdidi ir savarankiška valstybė nusipelnėme turėti patogiai prieinamą visą „Aušros“ komplektą. Tam, kad šiuolaikinis jaunimas, o ir ateities kartos galėtų patirti, kokia besąlygiška ir altruistine Tėvynės meile degė mūsų protėviai XIX a. pabaigoje“, – knygų mugėje sakė šalies vadovas.

„Tikiu, kad šios knygos ras savo kelią į skaitytoją, į Lietuvos mokyklas, į visų, besidominčių Lietuvos istorija, širdis“, – pridūrė G. Nausėda.

Šalies vadovas pabrėžė, kad „Aušros“ laikraštį reikia skaityti kaip romaną – ne tik įvykių publikacijas, bet ir nekrologus, reklaminius pranešimus.

„Aušrą“ reikia skaityti ne tik pradedant ir baigiant jos prakalba, „Aušrą“ reikia skaityti kaip romaną, „Aušrą“ reikia skaityti kaip mikrokosmosą, atskirą pasaulį, kuriame randa vietą viskas – ir istorijos žinios, ir net ūkio terminijos atsiradimas“, – teigė G. Nausėda.

„Bet „Aušrą“ reikia skaityti skaitant nekrologus, skaitant skelbimus, skaitant reklaminius pranešimus, nes tai yra visuma, ir tai leidžia mums stebuklingu būdu nusikelti į tą terpę, į tą aplinką, kurioje gyveno mūsų protėviai XIX amžiaus pabaigoje“, – aiškino prezidentas.

2023 metais sueina 140 metų, kai buvo išleistas pirmasis „Aušros“ numeris. Ta proga į knygų rinkinį sudėti leidinio tekstai.

Pirmojo lietuviško mėnraščio „Aušra“ (1883–1886) reprintinis leidimas bus suteikiamas šalies mokykloms, bibliotekoms, muziejams, lituanistinėms mokykloms, užsienio lietuvių bendruomenėms.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją