aA
Paprastai apie itin gabius vaikus sužinome, kai jie kažko pasiekia. Nesvarbu kokia tai būtų sritis – muzika, sportas ar mokslas, visi siekia tokių rezultatų, kurie išgarsintų jų vardą. Tuomet tampa lengviau judėti pirmyn ir toliau siekti užsibrėžtų tikslų. Tačiau ką daryti vaikams, kurie yra itin gabūs, bet neturi galimybės įsigyti profesionalaus instrumento. Pavyzdžiui, obojaus, kurio kaina yra ne mažesnė kaip 10 tūkst. eurų.
© Organizatorių nuotr.

Maestro Mstislavas Rostropovičius buvo pasaulinio garso violončelininkas, dirigentas ir filantropas. Lietuvoje jo iniciatyva įkurtas labdaros ir paramos fondas „Pagalba Lietuvos vaikams“ gyvuoja jau 16 metų ir parėmė 120 jaunų žmonių, kurie siekė ir vis dar siekia savo tikslų, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Parama yra labai vertinga – tiek emocinė, tiek finansinė. Net sunku įsivaizduoti, kiek gali kainuoti klarnetas, obojus ar kiti profesionalūs instrumentai. Ir kokie naudingi yra seminarai ar profesionalus mokymas.

Viso šio paskatinimo itin reikia gabiems vaikams. Todėl Valdovų rūmuose jau spalio 12 dieną vyks koncertas „Muzikos pašaukti“ – didžiųjų muzikų Mūzos Rubackytės, Davido Geringo lydimi M. Rostropovičiaus fondo vaikai gros kartu su Lietuvos kameriniu orkestru, džiazo dainininke Laura Budreckyte, solo grieš kontrabosininkas Donatas Bagurskas, kiti atlikėjai. Kiekvieno indėlis yra labai svarbus, nes Lietuva turi pavyzdžių, kaip nuo mažens skatinti vaikai žengia į prestižines pasaulio scenas.

Garsūs muzikai džiaugiasi vaikystėje suteikta parama
© Organizatorių nuotr.


Parama suteikia drąsos

Pasvalio muzikos mokyklą lankiusios paauglės gyvenimas apsivertė, kai būdama 13 metų susitiko su M. Rostropovičiumi. Ji – dabar Lietuvos vardą užsienyje garsinanti pianistė Morta Grigaliūnaitė.

„Net nenutuokiau, kad lemtingas susitikimas su Maestro Mstislavu Rostropovičiumi mane
akimirksniu nuves iki Lietuvos nacionalinės filharmonijos Didžiosios salės. Mokslus toliau tęsiau Vilniuje, o vasaras leisdavau Nacionalinėje moksleivių akademijoje Nidoje ir Mūzos Rubackytės meistriškumo kursuose Prancūzijoje, kuriuos ir finansavo Fondas. Nė vienu iš šių dalykų nebūčiau patikėjusi, kai įstojau į Pasvalio muzikos mokyklą. Ypač kai į pačią pirmąją fortepijono pamoką pavėlavau, nes neišdrįsau atidaryti klasės durų“, – apie Fondo pagalbą pasakoja Morta.

Garsi pianistė pasakoja, kad parama turėjo tiesioginės įtakos jos pasitikėjimui ir tobulėjimui.

„Manau, kad to nusipelno kiekvienas muzika gyvenantis vaikas ir jaučiu didžiulį džiaugsmą žinodama, kad Fondo veikla tai atspindi ne žodžiais, bet darbais“, – priduria M. Grigaliūnaitė.
Smuikininkui Algirdui Šochui Fondas atvėrė ne tik galimybę mokytis Italijoje pas prof. Pavelą Bermaną, bet ir su Fondo rengiamais koncertais aplankyti Azerbaidžaną bei groti solo su orkestru sostinėje, valstybinėje filharmonijoje.

„M. Rostropovičiaus fondo pagalba buvo didelis indėlis į tai, ką šiuo metu esu pasiekęs ir ką turiu. Taip pat norėčiau pridurti, kad šis fondas man ne tik davė, bet ir išmokė daryti gerus, labdaringus darbus vardan žmonių ar idėjų, kurios tau rūpi, – pasakoja smuikininkas. – Taip pat Fondo dėka man buvo lengviau įsigyti reikalingą instrumentą. Tikriausiai daugelis net neįsivaizduoja, jog gero smuiko kaina prasideda nuo 6000 eurų“, – priduria A. Šochas.

Gryta Tatorytė pasakoja, jog jos talentas buvo atrastas gana sunkiu paauglystės laikotarpiu.

„Esu dėkinga už pasitikėjimą manimi ir mano talentu. Nacionalinės moksleivių akademijos įtaka man, kaip asmenybei, buvo ir vis dar yra neapsakomas įkvėpimo šaltinis. Šių M. Rostropovičiaus fondo finansuotų sesijų metu galėjau susipažinti su tokiais kaip aš – muzikais, – teigia G. Tatorytė. – Žinoma, buvo ir sunkių etapų. Kad ir studijų užsienyje pradžioje, kai teko pradėti nuo visiško nulio – priprasti prie naujos šalies ypatumų ir tradicijų, naujos kalbos ir tinkamų manierų. Šiai naujai mano karjeros atkarpai M. Rostropovičiaus fondas suteikė 200 eurų mėnesinę stipendiją, kuri buvo aukso verta“, – apie paramą pasakoja žymi pianistė.

Investicija į vaikus ir Lietuvos vardo garsinimą

Drąsinimas, pasitikėjimas ir kelionės bei pasirodymai prestižinėse pasaulio scenose yra viena paramos dalis, kurią suteikia M. Rostropovičiaus fondas. Itin svarbi ir kita paramos pusė, apie kurią užsiminė ir smuikininkas A. Šochas – instrumentai.

„Jei neturi – vadinasi ir nekoncertuoji, nes tiesiog esi nekonkurencingas“, – taip trumpai ir aiškiai apibendrina LMTA pučiamųjų ir mušamųjų katedros docentas Eugenijus Paškevičius. – Obojus dabar kainuoja ne mažiau 10 tūkst. eurų. Jį nusipirkti yra gana sudėtinga, instrumentai gaminami pagal užsakymą. Galiausiai, kol atlikėjas prasigroja – praeina 2 metai, o nuo 5 metų jo kokybė pradeda blogėti,“ – obojų subtilybėmis ir žiniomis apie kainas dalinasi docentas.

Kuo muzikantas geriau groja, tuo aukštesnės klasės instrumentas jam yra reikalingas.

„Profesionaliam atlikėjui būtinai reikia dviejų klarnetų, kurie skiriasi derinimu, garso spalva. Taip atsiranda galimybė atlikti skirtingą repertuarą. Klarnetų kainos taip pat įvairuoja nuo 5 tūkst. iki 7 tūkst. eurų. Norint groti nebe vaikiškai, o meistriškai, reikia profesionalaus instrumento“, – savo patirtimi dalinasi žymus klarnetininkas Vytautas Giedraitis.

Šie ir kiti pasakojimai atskleidžia, jog į prestižines scenas lipti nėra galimybės, jei atlikėjas savo rankose nelaiko kokybiško ir profesionalaus instrumento. Simona Zajančauskaitė, Fondo alumnė ir žymi pianistė pasakoja, jog išėjus į sceną neturėtų girdėtis, kad, pavyzdžiui, smuikas jau buvo daužtas ar skilęs. Jis turėtų būti geras, sveikas instrumentas, o jo garsas negali rėžti ausies žiuri nariams.

„Didelius norus ir svajones lydi atkaklus darbas ir sėkmė, kurie, būnant muziku, pritraukia ir kitus dalykus – koncertus, seminarus, konkursus, instrumentų poreikį. Kalbant apie koncertą „Muzikos pašaukti“ – visų tikslas yra surinkti tiek lėšų, kad tam jų užtektų, – mintimis dalinasi S. Zajančauskaitė. – Įsigydami bilietą, kiekvienas tampame mecenatu, kuris padeda išpildyti vaiko svajonę, taip investuodami į jų ateitį ir Lietuvos vardo garsinimą“.

GALA labdaros ir paramos koncertas „Muzikos pašaukti“ vyks spalio 12 dieną 18 valandą Valdovų rūmuose. Bilietus galima įsigyti čia.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

„Bel Canto“ vadovai: dainuoti chore turi būti prestižo reikalas (5)

Daugelyje Vakarų šalių dainuoti chore yra prestižo reikalas, sako laidoje „DELFI Tema“...

Baigiamajame festivalio „Gaida“ koncerte – JAV fortepijono garsenybė Kirillas Gersteinas

Sostinėje jau antrą savaitę vyksta Tarptautinis aktualiosios muzikos festivalis „ Gaida “....

Muzika ties tiltus iš Lietuvos į Turkiją ir Azerbaidžaną (1)

Spalio 18 d. Vilniaus rotušėje numatytas karštas orkestro muzikos koncertas su rytietiškais...

Juozo Kavaliausko atminimo paramos fondas veiklą pradeda labdaros koncertu ir meno kūrinių e. aukcionu

Šių metų spalio 16 d. Juozo Kavaliausko atminimo paramos fondas organizuoja savo pirmąjį labdaros...

Kino klube – naujausias Wernerio Herzogo filmas

Tarptautinio Kauno kino festivalio Kino klubas pristato išskirtinį seansą – naujausią žymaus...

Top naujienos

Andrius Navickas – apie tai, kaip konservatoriai rengiasi perimti valdžią į savo rankas (84)

Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai ( TS – LKD ) šiuo metu išgyvena naują...

Prakalbo apie žemės kainų burbulo sprogimą: padėtis panaši, kaip buvo su butais prieš 10 metų (51)

Ūkininkai prakalbo apie tai, kad keletą metų iš eilės mažėjant ūkių pelningumui pradėjo...

Milžiniškas gaisras Alytuje: įvykio vietoje – įspūdingos ugniagesių pajėgos, liepsnoja didžiulis plotas (20)

Bendrasis pagalbos centras pranešė, kad Alytuje , Pramonės g. , dega pastatas. Ugniagesiai...

Rimvydas niekada rimtai nesirgo, kol neužpuolė gripo virusas: praėjus 6 metams nuo ligos, teko persodinti širdį (7)

Apie 2000-uosius metus paplito gripo forma, kuria sergant žmogui nepakyla temperatūra. „Tais...

JAV ir Kinijos santykiai nusirito iki neregėtų žemumų (43)

Praėjusi savaitė turėjo būti ta, per kurią JAV ir Kinijos derybos grįžo į vėžes, o abi...

JAV pareigūnai teigia, kad nebėra kliūčių Venckienės ekstradicijai

JAV pareigūnai tvirtina, kad nebeliko kliūčių buvusios teisėjos Neringos Venckienės...

Iš Kinijos – nurodymas Vašingtonui (4)

Pekinas trečiadienį paragino Vašingtoną nebesikišti dėl Honkongo, JAV Atstovų Rūmams...

Pusantro kėlinio žaidęs Sabonis surinko dvigubą dublį debiutavo Goga Bitadze (4)

Indianos „Pacers“ ekipa dar viename priešsezoniniame mače namuose 111:119 (20:27, 28:24, 37:32,...

Karališkiesiems asmenims suteikti slapti kodiniai vardai: kai kas net nesupranta, kas skambina telefonu (11)

Karališkosios šeimos šaltinis atskleidė neįprastą karalienės kodinį vardą, praneša...