aA
Lapkričio 13 d. penktadienį, Menų spaustuvės Juodojoje salėje bus pristatomas vienas iš pavasarį vykusio 6-ojo „Naujosios operos akcijos“ (NOA) festivalio favoritų – kompozitoriaus ir garso menininko Arturo Bumšteino garso vaidinimas „Audiokaukas“.
Audiokaukas, Menų spaustuvė
Audiokaukas, Menų spaustuvė
© M.Aleksos nuotr.

„Audiokauko“ scenarijuje atgimsta koliažo principu sukomponuota nauja istorija, inspiruota daugiau nei šimto filmų ir knygų, iš Lietuvos televizijos transliuotų fantastinio kino laidų „Videokaukas“ ir „Eridano“ leidyklos publikuotos knygų serijos „Mokslinės fantastikos aukso fondas“. Garso vaidinimo „Audiokaukas“ autorius – jaunosios kartos lietuvių kompozitorius Arturas Bumšteinas – vien šiai medžiagai išstudijuoti paskyrė keletą metų.

„Audiokauko“ istorija – tai trumpas epizodas iš jauno talentingo kulinaro Deniso gyvenimo, kartą nutikęs jam ruošiant patiekalą iš bobausių. Kulinarinės „nesėkmės“ – apsinuodijimo bobausiais – padariniai pamažu atskleidžiami garso vaidinimo klausytojams. Taigi, tai Deniso kelionė, kurioje jo pakeleiviais tampa ir žiūrovai, kai pagrindinis herojus, skaitydamas mokslinės fantastikos literatūrą, persikelia į tekste įkūnytą pasaulį ir patiria jame aprašomus nuotykius.

Iš haliucinogeninių miražų vaikiną pažadina skambutis: radijo laidos vedėja Denisą pakviečia apsilankyti studijoje. Herojus sutinka ir į tiesioginę laidos transliaciją atsineša iš mokslinės fantastikos knygų fragmentų suklijuotą koliažą, kurį pristato kaip savo rašomą eksperimentinės kulinarijos veikalą. Radijo eteryje Denisas skaito ištraukas iš savo „knygos“ ir vėl persikelia į haliucinacijų pasaulį, tik šįkart – kartu su visais radijo laidos klausytojais. Šie „skrydžiai į fantastikos pasaulį“ – tai kompozitoriaus Arturo Bumšteino iš mažų teksto fragmentų supinti įvairiausių būtybių aprašymai ir tai, kaip jos sąveikauja su pagrindinio veikėjo sąmone.

Lapkričio 13 d. kūrinys bus pristatomas Menų spaustuvės Juodojoje salėje, ją paverčiant poilsio ir atsipalaidavimo zona su surround principu transliuojamu garsu. Po kelionės pasistiprinti ir jos įspūdžiams sustiprinti – žiūrovai bus vaišinami pagal Deniso receptą pagamintu bobausių risotto (receptas jau sėkmingai išbandytas pavasarį, premjeros metu).

Garso vaidinimas „Audiokaukas“ – tai radijo transliacijos ribas peržengęs teatrinis vyksmas, rodomas ne tik tradicinėje salėje. Šią vasarą Deniso „haliucinacinė kelionė“ nuaidėjo po atviru naktiniu Juodkrantės paplūdimio dangumi, lydima natūralių gamtos garsų. „Audiokauko“ fragmentas taip pat įtrauktas į Lenkijos leidybos kompanijos „Bôłt Records“ 2014 metais išleistą dvigubą kompaktinę plokštelę „Pole Reports from Space“ („Lenkų pranešimai iš kosmoso“), skirtą Rytų Europos mokslinės fantastikos žanro garso takeliams bei jų šiuolaikinėms interpretacijoms.

Muzikologo Edvardo Šumilos mintys apie garso vaidinimą „Audiokaukas“:

„Audiokaukas“ yra kelionė. Jį galima išgirsti skirtingai – ši patirtis labai priklauso nuo aplinkybių. Nepaisant to, vieniems atrodo, kad jis turėtų trumpėti, kitiems – ilgėti. Aš būčiau tarp pastarųjų, nes jo sunku gauti tiek, kad pakaktų; kartais atrodo, kad į fantastikos pasaulį nertum gilyn ir gilyn, vydamasis pasakojimą – kol liktų tiktai nuotrupos ir norėtum tai nutraukti tik fiziškai išsekęs.

Svarbu, kad tokia audionaratyvo praktika yra visiškai priešinga susvetimėjusiam šiuolaikiniam audio menui. Iš kitos pusės, tai gan neįprastas audioteatras, tačiau kūrinys tikrai turi esmingiausias šio žanro savybes. Visgi retai išgirsite radijo spektaklį, kuriame taip smarkiai padirbėta su pačia medžiaga ir kur toks dėmesys būtų skirtas būtent garsui, kaip komunikuojančiai medijai. Tai kartu ir labai asmeniškas kūrinys, tiek žvelgiant iš jo autoriaus perspektyvos (kūrinio medžiagoje kai kurios detalės tikrai autobiografinės), tiek ir tuo, kad pasakojimui nustojus nuoseklumo, klausydamas noromis ar nenoromis „atsijungi", suklusdamas ir įsidėmėdamas tai, kas pačiam artimiausia. Todėl „Audiokauką“ verta išklausyti keletą kartų. Pastarąjį kartą jį girdėjau prie jūros: pažįstamiems balsams ir diagetiniams garsams maišantis su ošimu – tai kelionės tęsinys. Po to lieka tik į sapnus nusėdusi jauki ir kartais intymi nostalgija.

Lapkričio 13 d. garso vaidinimo „Audiokaukas“ pristatymas Menų spaustuvės Juodojoje salėje – tai Mažojo NOA festivalio programos dalis. Visa mini NOA programa:
2015-11-12, 19:00 val., Menų spaustuvės Juodojoje salėje – „Geros dienos!”
2015-11-13, 19:00 val., Menų spaustuvės Juodojoje salėje – „Audiokaukas“
2015-11-14, 17:00 ir 19:00 val., Menų spaustuvės Juodojoje salėje – „Confessions“
2015-11-15, 18:00, Klaipėdos kultūros fabriko Daugiafunkcinėje salėje B – „Confessions“

DELFI
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Senovės dienų festivalis Merkinėje: jame tarpukariu lankėsi pats Antanas Smetona

Festivalis, kuriame lankėsi pats Antanas Smetona. Taip apie prieš Antrąjį pasaulinį karą...

Parodoje „Laisvės žvalgas“ – legendinio partizano Juozo Lukšo-Daumanto mintys, meilės laiškų nuotrupos

2022 m. rugpjūčio 11 d. Vilniuje, LR krašto apsaugos ministerijos Baltojoje salėje visuomenei buvo...

Praėjo treji metai po Sabaliauskaitės romano „Petro imperatorė“ išleidimo: kokie svarbiausi pasiekimai?

Lygiai prieš trejus metus, 2019 m. rugpjūčio 12 d., šalies knygynus pasiekė iškart neįtikėtino...

Per tapymą Laima Kukučionienė atranda harmonijos pasaulį: tai pasimatymas su savimi

„Akimirkos, kai galiu pradėti tapyti – laukiu kaip pasimatymo“, – sako tapytoja Laima...

Neakivaizdinėse LNOBT scenos dvikovose – du Rigoletai: rumunas ir graikas

Paaiškėjo, kad Vilniuje pagal garsaus italų režisieriaus Franco Zeffirelli (1923–2019) eskizus...

Top naujienos

Už grotų pragarą patyręs kalinys: jau nieko nebijau, dabar – arba peilį įsmeigs, arba – nunuodys

Tuo metu, kai Pravieniškių pataisos namuose siautėjo į „Pravieniškių mafiją“ susibūrę...

Kremliaus propaganda skelbia rusams džiugią žinią: kariauti Ukrainoje padės 100 tūkst. Šiaurės Korėjos karių (15)

Prieš kelias dienas nuskambėjo žinia, jog Šiaurės Korėjos diktatorius nusprendė padėti...

Delfi PliusKristina Pocytė

Lietuvą šiurpinusi nusikaltėlių šeima: už grotų pasiųsti vyrai veikė šaltakraujiškai

„Nusikaltėlių šeimoje neliko vyrų“, – tokia antraštė „Delfi“ portale pasirodė dar...

Delfi PliusNatalia Drozdiak, Alex Wickham, Volodymyr Verbyany

Rusijai – nemalonios užuominos dėl lemiamo posūkio kare

Sprogimai Rusijos karinių oro pajėgų bazėje Kryme, per kuriuos, kaip teigia Ukraina, sunaikinti...

Karjeros pasiekimas: Lietuvos medalių sąskaitą Europos čempionate atidarė Šidlauskas

Andrius Šidlauskas iškovojo pirmą apdovanojimą elitinėse suaugusiųjų varžybose. 25-erių...

Vytautas Landsbergis užsikrėtė koronavirusu papildyta (16)

Pirmasis faktinis Lietuvos vadovas atkūrus nepriklausomybę Vytautas Landsbergis užsikrėtė...

Karas Ukrainoje. Reikšmingi pokyčiai kare: Rusijai dabar teks ginti „nepasiekiamą“ teritoriją žiniasklaida: ataką Kryme surengė Ukrainos specialiosios pajėgos

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareikalavo, kad Rusijos pajėgos nedelsiant paliktų...

Gyventojus spaudžiant išaugusioms kainoms, analitikai prognozuoja: mažės, bet nežinia kiek (1)

Kainos Lietuvoje kyla toliau. Metinė infliacija liepos mėnesį pasiekė 21,6 proc. Statistikos...