Vakarą Valdovų rūmų Didžiajame kieme pradėjo kartu su viso pasaulio lietuviais giedama Tautiška giesmė. Festivalio „LNOBT Open“ publika ją giedojo kartu Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro choristais bei teatro simfoniniu orkestru, diriguojamu maestro Gintaro Rinkevičiaus.

Po to susirinkusieji išgirdo italų kompozitoriaus Amilcare’s Ponchielli operą „Lietuviai“, įkvėptą Adomo Mickevičiaus istorinės poemos „Konradas Valenrodas“. Operos, pasakojančios apie XIV a. lietuvių kovas su kryžiuočiais, atlikimas istorinėje Lietuvos vietoje tampa nauja Valstybės dienos minėjimo tradicija.

Festivalio „LNOBT Open“ scenoje „Lietuvių“ vokalines partijas atliko operos solistai Mickaelis Spadaccini (Konradas), Sandra Janušaitė (Aldona), Arūnas Malikėnas (Vytautas), Steponas Zonys (Arnoldas) ir Liudas Norvaišas (Albanas).

„Svarbu paminėti, kad savo muzikine kalba „Lietuviai“ yra visiškai itališka opera. Joje skamba labai gražios, sudėtingos, bel canto stilistiką atitinkančios arijos ir ansambliai, savo puošnumu ir turiningumu niekuo nenusileidžiantys Giacomo Puccini ar Giuseppe’s Verdi operoms“, – pabrėžė dirigentas G. Rinkevičius.

Kompozitorius A. Ponchielli priskiriamas garsiausių XIX a. operos kūrėjų plejadai. Dar žymesniais už savo mokytoją tapo jo talentingi mokiniai – kompozitoriai G. Puccini ir Pietro Mascagni. Pirmoji operos „Lietuviai“ („I Lituani“) premjera 1874 m. įvyko Milano „La Scala“ teatre.

Lietuvoje pirmąkart „Lietuvius“ ruoštasi statyti 1939 m., tačiau tam sutrukdė Antrasis pasaulinis karas ir sovietų okupacija. Čikagos lietuvių operoje šis veikalas pirmą kartą scenoje pasirodė 1981 m. pagal poeto Stasio Santvaro į lietuvių kalbą išverstą ir redaguotą libretą. Iš jo buvo išbraukyti istoriškai nepagrįsti Antonio Ghislanzoni rašyto itališkojo libreto intarpai.

Įspūdingas operos „Lietuviai“ pastatymas Trakų salos pilyje buvo parodytas 2009 m., minint Lietuvos vardo tūkstantmetį. Valdovų rūmų Didžiajame kieme šios operos koncertinis atlikimas pirmą kartą nuskambėjo 2020 m. liepos 6 d.

Šįmet buvo nutarta Valdovų rūmų Didžiajame kieme vilniečiams pasiūlyti platesnę operos ir baleto pasirodymų programą – taip gimė naujas festivalis „LNOBT Open“, suteikiantis galimybę profesionaliais teatro pastatymais gėrėtis tarpusezoniu, kai teatro salė paprastai būna uždaryta.

Pirmajame „LNOBT Open“ festivalyje pristatyta su nauja solistų karta atgimusi legendinė Dalios Ibelhauptaitės režisuota G. Puccini opera „Bohema“, Ludwigo A. Minkaus baleto „Paquita“ premjera (choreografas Martynas Rimeikis, muzikos vadovas Ričardas Šumila, kostiumų dailininkas Juozas Statkevičius), choreografo Krzysztofo Pastoro šokio spektaklis „Bolero“ pagal Maurice’o Ravelio muziką ir A. Ponchielli operos „Lietuviai“ koncertinis atlikimas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės