aA
Trys menininkės pakvietė tapytojus, grafikus ir kitų sričių vizualaus meno kūrėjus dalyvauti taikiame proteste „Einanti paroda“ – susitikti planuojama rytoj, prie Aušros vartų – nešiniems savo paveikslais, laikantis saugaus atstumo, bei dėvint apsaugines kaukes keliauti iki Katedros aikštės, tokiu būdu išreiškiant poziciją, jog atsisako būti pasmerkti užmarščiai.
Goda Lukaitė, Adelė Liepa Kaunaitė, Kristina Alsytė
Goda Lukaitė, Adelė Liepa Kaunaitė, Kristina Alsytė
© DELFI montažas

– Ar tikrai nejaučiate iš valdžios jokios paramos, neinama į dialogą, diskusijas? Jaučiatės neišgirsti? Ar buvo sudarytos progos išsakyti savo problemas valdžios atstovams?

– Kristina Alsytė (K. A.): Kultūros ir meno kūrėjams buvo suteikta galimybė karantino laikotarpiu gauti kūrybinę veiklą skatinančias stipendijas, todėl negalime teigti, kad nejaučiame iš valdžios jokios paramos, tačiau šiuo renginiu siekiame atkreipti dėmesį į meninės veiklos sklaidos ribojimus ir su tuo susijusias problemas.

Apie muziejų ir galerijų galimybę dirbti, užtikrinant lankytojų saugumą, buvo prabilta daugybę kartų, tačiau vietoje diskusijų ar realių pokyčių sulaukta siūlymo „objektyviai matyti situaciją ir ieškoti kompromiso“.

Dėl verslo atstovų iniciatyvos galimybę atverti duris įgijo galerijos, turinčios parduotuves (kitaip tariant, nešančios ekonominę naudą), netrukus bus leista veikti atvirose erdvėse esančioms kultūros įstaigoms.

Nors džiaugiamės šiomis naujienomis, tačiau jau beveik pusmetį stagnaciją patiriančiai sričiai tokie pokyčiai savo reikšmės mastu vargu ar gali būti prilyginti net ir Dievo perlo (utėlės) dydžiui.

Kristina Alsytė
Kristina Alsytė
© Asm. albumas


– Taikiu protestu siekiate atkreipti dėmesį į profesionalųjį meną bei jo neprieinamumą visuomenei dėl karantino. Kaip manote, ar tai nulems greitesnį kultūros įstaigų atsivėrimą?

– K.A. Turint omenyje, kad ekspertai, priimantys sprendimus, negirdi pavienių menininkų ir kultūros atstovų balsų, tikimės kiek didesniu sambrūzdžiu pritraukti dėmesį ir išsakyti savo srities problemas, lūkesčius ir siūlymus.

Ar į juos bus atsižvelgta, veikiausiai priklauso nuo to, ar tūlas valdžios atstovas nesilaiko nuostatos „Negaliu leisti, kad mane veiktų žmonės, kurių gyvenimo sąlygas privalau formuoti.“

– Su kokiais sunkumais susiduriate šiuo laikotarpiu? Į ką svarbiausia atkreipti dėmesį?

– K.A. Pagrindinė yra meninės veiklos sklaidos problema. Nors muziejai ir galerijos stengiasi laviruoti šiuo sudėtingu laikotarpiu, kurdami vitrinines ar virtualias parodas, tačiau reikia pastebėti, kad tai nėra tradiciniai, Lietuvoje prigiję eksponavimo būdai.

Dažniausiai jie pasirenkami ne dėl to, kad toks būtų pirminis autoriaus sumanymas, o paprasčiausiai nesant kitų galimų alternatyvų.

Lyginant su įprastinėmis sąlygomis, tik nedidelė dalis menininkų imasi organizuoti parodas, nes minėtieji formatai nėra tinkami jų kūrybai demonstruoti (pavyzdžiui, žvelgdami į tapybos darbą per kompiuterio ekraną, negalime suvokti realaus formato, faktūros ir kt.). Iš čia atsiranda ir kitos problemos: šlubuoja kuratorių, meno kritikų darbas, meno rinka.

Goda Lukaitė
Goda Lukaitė
© Asm. albumas


– Kodėl nuspręsta susiburti, organizuoti taikų kultūros atstovų protestą?

– Goda Lukaitė (G. L.), Adelė Liepa Kaunaitė (A. L. K.): Sprendimas leisti organizuoti parodas atvirose erdvėse iš esmės nieko nepakeitė. Iniciatyvos veikė ir prieš šį leidimą. Pvz: „Menas be stogo“, MO muziejaus lauko ekspozicijos, „Rooster gallery“ paroda „Skalvijos“ kino teatro languose ir tt.

Internete buvo išsakyta ne viena nuomonė apie kultūros situaciją pandemijos metu, tikintis tam tikrų pakitimų, tačiau jų nesulaukę, sugalvojome imtis iniciatyvos ir išreikšti savo poziciją garsiau.

Adelė Liepa Kaunaitė
Adelė Liepa Kaunaitė
© Asm. albumas


Įvykio anonse įdomiai palyginate: „Šie sprendimai panašėja į šaukšto bedimą į kaktą, o ne į burną“. Kaip manote, koks sprendimas šiandien būtų buvęs taiklesnis?

– G. L, A. L. K: Taiklesnis sprendimas būtų buvęs labiau išanalizuoti situaciją, įvertinti galerijų, muziejų plotus bei apsilankančių žmonių srautus. Nelogiškas sprendimas ir dėl galerijų su jų viduje esančiomis parduotuvėmis atidarymo. Koks skirtumas tarp paprastos galerijos ir tos, kuri prekiauja suvenyrais?

– Vėlgi cituoju: žmonėms reikia ne tik duonos, bet ir žaidimų. Ar jau atėjo tas laikas, kai visuomenei reiktų atverti kultūros erdves – ką pastebite, kokius ženklus?

– G. L, A. L. K: Žmonės pavargę nuo karantino apribojimų, darosi pikti. Kultūros ir meno galia – praplėsti mąstymą, teikti estetinį džiaugsmą, kelti dvasingumą.

Galerijų ir muziejų plotai yra dideli, žmonių sambūrių ten dažnai nepamatysi. Nekalbame apie parodų atidarymus su daug žmonių, kalbame apie kontroliuojamus srautus.

Kasdien žmonės važinėja viešuoju transportu, eina apsipirkti į parduotuves, dabar jau gali pasirūpinti ir grožio paslaugomis, o sielos pamaitinti vis dar negalima. Kyla klausimas, kodėl?

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
2.0000

Pirmajame „Baltijos muzikos dienų“ festivalyje Lietuvai atstovaus „Synaesthesis“ ir „Twenty Fingers Duo“

Estijos, Latvijos ir Lietuvos įkurtas „Baltijos šiuolaikinės muzikos tinklas“ (Baltic...

Kultūros ministerija neorganizuos naujo paminklo A. Smetonai idėjos konkurso (15)

Kultūros ministerija informavo Vilniaus miesto savivaldybę neturinti teisinio pagrindo iš naujo...

Trumpas naujų parodų gidas: ko nepraleisti?

Skirtingos lokacijos, skirtingi jaunosios kartos autoriai, tačiau yra vienas, juos jungiantis...

Naujamiestyje įsikurs vieno kūrinio galerija

Naujame mažosios architektūros pastate veiklą pradeda vieno kūrinio galerija apiece, kuri...

Karantino sąlygomis „Arkos galerijoje“ savo parodą atidariusi Goda Lukaitė: turiu ne vieną, o kelis atidarymus per dieną (3)

„Buvo keista atidaryti parodą, be jos atidarymo, tačiau tokie laikai, ir visi taikomės prie...

Top naujienos

Pamačiusi pervestą atlyginimą Šiaulių ligoninės medikė liko šokiruota: gydymo įstaigos versija – kitokia (100)

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje dirbančios medikės sūnus teigia, kad jo mamai ligoninė...

Čaplinskas: panašu, kad gyvensime pagal ketvirtąjį pandemijos scenarijų (139)

Panašu, kad gyvensime pagal ketvirtąjį koronaviruso pandemijos scenarijų, tai yra – virusų...

Lietuvoje prasidės didžiuliai pokyčiai: vieniems teks stipriai pakeisti savo įpročius, o kiti galės pasinaudoti parama (31)

Pustrečio milijardo tonų – štai tiek pačių įvairiausių atliekų kasmet susikaupia Europos...

Transliacija / Kasdienybės herojai. Eleonora – apie „Sel“ ir skyrybas: liūdna dėl savo gyvenimo, kad nieko nepasiekiau kita tema: stulbinanti „Misis Lietuva 2019“ Gretės Brokienės sėkmė

Išskirtinis Eleonoros Sebrovos interviu - karjera grupėje „Sel“, skausmingos skyrybos ir...

Karolis Kasperas | D+

Japonų valdžia po šiai dienai neigia šį istorinį faktą: „komforto stotyse“ karius tenkino 200 tūkst. pagrobtų moterų

Lee Ok-Seon nieko neįtardama ėjo namo, kai iš pravažiuojančio automobilio iššoko grupė...

Štai kokių perliukų radau „Mamų mugėje“: vaiką galima aprengti už tiek, kiek kainuoja trys puodeliai kavos (54)

Ar brangu auginti vaikus, juk jie taip greit auga, todėl daug ir reikia – kas sezoną naujų batų,...

UEFA atsakas: grasina dar šią savaitę iš Čempionų lygos išmesti tris iš keturių pusfinalio dalyvių (20)

UEFA ketina imtis pačių griežčiausių ir beprecedenčių veiksmų prieš maištininkų...

Agnė Keizikienė | D+

Mokslininkas praskleidė šydą nuo paslaptingo sapnų pasaulio: kodėl sapnuojame, ką sapnai apie mus pasako ir kaip jiems padaryti įtaką?

Sapnai tarsi kokia astrologija: vieni į juos žiūri su šypsena, kiti – intensyviai tyrinėja. Kad...

Kūno kalbos ekspertė išanalizavo princo Philipo laidotuvių įrašus: žiūrovams nepastebimos detalės pasakė daugiau nei žodžiai (12)

Karalienė Elžbieta II stabtelėjo prieš įeidama į Šv. Jurgio koplyčią, lyg negalėtų...

Atidaromi verslai nesupranta, iš kokio piršto laužti ribojimai: barai gali apmokestinti įėjimą (200)

Atsidarymui besiruošiantys verslininkai ruošiasi įgyvendinti griežtus reikalavimus, tačiau...