aA
Vokietija – šalis, kurioje daugiausiai pasaulyje skaitoma užsienio literatūros. Čia dirba ir Lietuvos kultūrą puoselėja LR kultūros atašė dr. Gabrielė Žaidytė, kuri yra ne tik aplankiusi visas svarbiausias ir labiausiai žinomas Europos knygų muges, bet ir labai stipriai prisideda prie lietuviškos literatūros sklaidos užsienyje.
Gabrielė Žaidytė
Gabrielė Žaidytė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Į Vilniaus knygų mugę ji atvyksta specialiai kiekvienais metais, kad ir kur bebūtų. Kasmet dr. Gabrielės Žaidytės kalendoriuje Vilniaus knygų mugės negali pakeisti jokie kiti planai – nei pasaulyje, nei namuose. Lietuvos kultūros atašė Vokietijoje manymu, „Vilniaus knygų mugė – tai viena intensyviausių ir dinamiškiausių intelektualinių susitikimų erdvių Lietuvoje: inspiruojanti ir atverianti naujas įžvalgas ir patirtis, ir vėl, ir vėl suteikianti teksto atradimo ir susitikimo džiaugsmą“.

Apie tai, kodėl pilna koja privalu dalyvauti Vilniaus knygų mugėje, kuri prasidės jau šį ketvirtadienį, dr. Gabrielė Žaidytė atsako tiesiai prieš skrydį iš Berlyno.

- Ką Knygų mugės reiškia pasaulyje: susitikimai, verslai, kontaktai, įvaizdis, prestižas?

- Viską atskirai, viską kartu ir dar daug daugiau. Susitikimai, įvaizdis, prestižas, kontaktai - tai paviršutiniški, gerai matomi ir paprastai suprantami knygų mugių atributai, kurie asocijuojasi ne tik su knygų, tačiau ir su įvairiomis kitų sričių mugėmis. Vis dėlto knygų mugė – tai teksto, skaitymo, mąstymo erdvė, kurioje susitikimai dažniausiai ne geografiniai, o atradimai – šiandiena nesibaigiantys. Tad tai ir yra tai, kas knygų muges išskiria iš kitų - jų kiekvieno savaip interpretuojamos erdvės, konstruojamos kiekvieno jose besilankančio. Už tai knygų mugės ir yra: ir susitikimai, ir verslai, ir kontaktai, ir prestižas, ir daug daugiau.

- Kaip Knygų muges vertina meno, verslo žmonės, diplomatai. Ar tai gali būti šalies vizitinė kortelė?

- Knygų mugė yra šalies vizitinė kortelė. Jos raison d‘etre – tekstas, susitikimas, mintys, diskusija ir iš jų atsirandantys nauji tekstai, susitikimai, mintys ir diskusijos. Sunku įsivaizduoti, jog turinio prasme gera knygų mugė galėtų vykti šalyje, kurios gyventojai neskaito, nepažįsta teksto malonumo, nesidžiaugia knygos kvapo ir jos estetikos magija. Skaitymo kultūra yra viena iš pagrindinių tautos kultūros koordinacinių ašių, iliustruojanti šalies gyventojų būsenas, patirtis ir ateities projekcijas. Todėl knygų mugės – elitinės susitikimų erdvės ne tik rašytojams, leidėjams ar skaitytojams, kurie, vedami skirtingų paskatų, jose „gyvena“, bet ir politikams, verslininkams ar diplomatams, į knygų muges ateinantiems kaip į idėjų, inspiracijų, galbūt ir įvaizdžio konstravimo erdves, bet juk tai taip pat – knygų mugių privilegija.

- Kokia Lietuvos patirtis (kiek Jūs pati susijusi) su Lietuviškų knygų sklaida užsienyje. Ar mes įdomūs, ar tik egzotiški?

- Kalbant apie knygų muges Europoje, nemanau, kad esame labai egzotiški. Mūsų literatūra – Europos kultūros dalis, kaip ir mūsų istorinės patirtys – dalis Europos istorijos žemėlapio. Todėl mes tikrai turime ir ką pasakyti, ir apie ką kalbėti. Dirbdama Vokietijoje, aš vis sutinku įvairių žmonių, kurie gerai prisimena ir labai gražiai atsiliepia apie Lietuvos buvimą garbės viešnia Frankfurto knygų mugėje 2002 metais. Ar tai nėra patys geriausi komplimentai visai šaliai? Tikrai buvo labai malonu, kai vienos seniausių ir prestižiškiausių Europoje ir didžiausios pasaulyje Rytų ir Centrinės Europos literatūrai skirtos Leipcigo knygų mugės direktorius mūsų susitikimo metu man pasakojo apie lietuvių literatūrą ir jos pristatymą Frankfurte, apie mūsų literatūros recepciją ir vertimus Vokietijoje, kviesdamas mus savo tekstus pristatyti Leipcige – istoriškai mums jautrioje ir mus suprantančioje intelektualinėje erdvėje ir pasirengus šioje knygų mugėje po kelių metų tapti Šalimi-viešnia, kas iš tiesų būtų labai didelė garbė.

Tad po ilgokos dešimties metų pauzės, ši kovą, Leipcige Lietuva vėl bus pristatoma atskira lietuvių literatūros programa kartu su istorinėmis temomis. Labai smagu prisiminti taip pat ir mūsų sėkmes abiejose didžiausiose knygų mugėse Lvove, Ukrainoje – tiek Tarptautiniame leidėjų forume, tiek Lvovo vaikų knygų mugėje, kuriose mes turėjome savo vaikų knygų laboratorijas, inicijuodavome kultūrologines ir literatūrines, tradicinėmis tapusiais, diskusijas, virtusias impulsais naujiems vertimams, literatūriniams susitikimams ir debatams. Tad iš tiesų – mes ir įdomūs, ir turintys, ką pasakyti. Juk mes turime savo rašytojus, filosofus ir istorikus, kurie formuoja Europos intelektualinį identitetą.

- Kodėl Jūs pati visada atvykstate į Vilniaus Knygų mugę?

- Kiekvieną kartą atėjusi į knygyną stebiuosi ir džiaugiuosi, kiek puikiausiai išleistų naujų knygų galima rasti jų lentynose. Lietuva – privilegijuota geografinė teksto erdvė. Mūsų vertėjai ir leidėjai skubiai verčia ir leidžia tekstus, kurių kartais nerandu išverstų, tarkime, net į vokiečių – tautos, daugiausiai pasaulyje skaitančios kitų šalių literatūrą – kalbą. Lietuviškai atsiranda beveik viskas, kas tuo metu labiausiai skaitoma pasaulyje, o Vilniaus knygų mugėje – visa kartu – ir kas pasaulyje, ir kas Lietuvoje. Tad ji – viena intensyviausių ir dinamiškiausių intelektualinių susitikimų erdvių Lietuvoje: inspiruojanti ir atverianti naujas įžvalgas ir patirtis, ir vėl, ir vėl suteikianti teksto atradimo ir susitikimo džiaugsmą.

Kalbino Gabija Vitkevičiūtė.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Kompozitorė Onutė Narbutaitė: nespręskite apie rožę iš jos koto

Sausio 29 ir 30 d. į Lietuvos nacionalinį operos ir baletą teatrą pakiliai atjoja Onutės...

Režisierė Rūta Bunikytė – apie tai, kaip santykių idilę griauna instinktai

Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras 200 metų jubiliejų švęs su Jacques‘o Offenbacho...

„Indivizijos“: kaip atrodo progreso pasekmės?

Kaip atrodo progreso pasekmės? Ko pasigendame labiausiai, Vakarų pasaulyje netylant diskusijoms dėl...

Vilniaus gimtadienio išvakarėse atidaromoje parodoje – pirmąkart lietuviškai užrašytas Vilnius (6)

2020 m. sausio 24 d., penktadienį, 17 val. Lietuvos dailės muziejus ir Vilniaus universiteto...

Kino centro „Garsas“ išsaugojimu susirūpinę panevėžiečiai atviru laišku kreipėsi į Eidrigevičių (18)

Panevėžiečiai, pasirašę peticiją, skirtą Panevėžio kino centro „Garsas“ išsaugojimui,...

Top naujienos

Užkalnis. Trikojų priešai su trimis smegenų vingiais (31)

Daugelis šio straipsnio adresatų nepratę prie ilgų tekstų, nepažįsta daug raidžių, todėl...

„Didysis sprogimas“ laivininkystėje viską verčia aukštyn kojomis: kai kurie kraunasi turtus (1)

Prieš daugiau nei dvi savaites didžioji dauguma laivų visame pasaulyje buvo priversti pakeisti savo...

Atsiliepė liūdnai pagarsėjusių verslininkų apkaltintas buvęs pareigūnas: man tai didelė naujiena (20)

Buvęs Valstybinio turizmo departamento turizmo veiklos priežiūros skyriaus vedėjas Tadas...

Tomas Janonis. Štai kokias paslaptis slepia garsusis Vilniaus nuotekų valyklos vamzdis (201)

Viešojoje erdvėje kilo didžiulis skandalas, kai Neryje žvejojęs žvejas užfiksavo smulkių...

Kaip atrodo pesimistinis „Toyota“ pardavimų scenarijus: milijonas elektromobilių per metus specialiai „Motorams“ iš Amsterdamo (3)

Amsterdame (Nyderlandai) vienas pirmaujančių pasaulyje automobilių gamintojų „ Toyota “...

Nėščia 13-metė – ne pirmas atvejis pasaulyje: šokiruojančios jauniausių mamų istorijos (17)

Praėjusią savaitę visą pasaulį šokiravo žinia apie besilaukiančią 13-metę Rusijoje ir jos...

Žiniasklaida: Kremliaus ruporo vadovė iš prezidento administracijos išgabenta į ligoninę (214)

Rusijos propagandinio kanalo RT vyriausioji redaktorė Margarita Simonian nugabenta į N. V....

Karbauskis ruošia medžiagą apie Roko Masiulio įdarbintus asmenis: bus labai įdomus sąrašas (314)

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis teigia jau kitą savaitę paviešinsiąs skandalingą...

Viktorija Siegel pakraupo dėl Lietuvos policijos veiksmų: kaip gali taip besielgiantis žmogus dirbti pareigūnu? (63)

Internete ėmė plisti vaizdo įrašas , kuriame užfiksuotas nekasdienis sulaikytos apsvaigusios...