Šis gausiai iliustruotas veikalas pusantro šimto metų buvo svarbiausias mokslo darbas apie artileriją Europoje, ypač reikšmingas raketinės technikos raidai.

Jame pirmąsyk pateikta raketinės artilerijos sukūrimo teorija ir brėžiniai. Semenavičius veikalą iliustravo daugiau negu 200 savo paties pieštų pavyzdžių, schemų.

Jis buvo sumanęs parengti ir antrą knygos dalį (ją mini pirmosios pratarmėje), tačiau nespėjo jos išleisti. „Didysis artilerijos menas“ labai greitai – 1651 m. – buvo išverstas į prancūzų, 1676 m. – į vokiečių, 1729 m. – į anglų, vėliau į olandų, danų, lenkų kalbas. Lietuviškas vertimas pasirodė 2018 m.

Nacionalinėje bibliotekoje saugomi Semenavičiaus veikalo vertimai į prancūzų (Grand art d'artillerie, Amsterdam, 1651) ir į vokiečių (Vollkommene Geschűtz und Bűchsenmeisterey Kunst, Frankfurt am Main, 1676) kalbas.

Tad ši vertinga dovana yra ne tik svarbus Lietuvos ir Vakarų Europos kultūros, istorijos šaltinis, bet ir reikšmingai papildo Nacionalinėje bibliotekoje kaupiamą ir saugomą lituanistinių dokumentų archyvą.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Top naujienos