aA
Vilniaus „Siemens“ arenos atmosferą kaitino iš viso krašto suvažiavę jaunieji šokėjai. Čia vyko priešpaskutinis Lietuvos moksleivių dainų šventės renginys – Šokių dienos koncertas „Mano žemė“.
Šokių diena „Mano žemė“ Siemens arenoje
© DELFI / Karolina Pansevič

Beveik 5000 dalyvių sukūrė spalvingą, energingą reginį. Netrūko nei šypsenų, nei draugiškų susikabinimų. Dar tiek pat, gal net daugiau šventės žiūrovų stebėjo šokančiuosius iš arenos tribūnų.

Ilgiau kaip dvi valandas trukusi šventė suvienijo įvairiausius šokius puoselėjančius lietuvių vaikus. Dauguma sudarė „tautininkai“, tačiau pasirodė ir pramoginių, šiuolaikinių šokių kolektyvai, gatvės šokėjai. Baleto trupė pirmą kartą Dainų šventėje pasirodė prieš ketverius metus. Tačiau dar niekada šiame renginyje nėra dalyvavę sportinių šokių entuziastai. Ir ši tradicija šiemet buvo pradėta.

Kolektyvų pasirodymus susiejo „iš žvaigždžių“ atkeliavę personažai solistai – judrūs, išradingi, žemės traukos nežinantys „astriukai“, „žvaigždukai“. Nepamirštamų įspūdžių koncerto dalyviams ir žiūrovams suteikė specialūs sceniniai efektai.

Apskritai, tradiciją mėginta sieti su modernybe, šiandiena. Programoje derėjo ir senosios choreografinės kompozicijos, liaudies kūrinių išdailos, ir gana modernios melodijos. Skambėjo ne tik įrašai, bet ir gyvai atliekama muzika, pasirodė vokalinės grupės. Net kai kurios dainos kaip „Pempel, pempel“, „Šarkela varnela“ ar „Mandra pelėda“ virto neatpažįstamomis sceninėmis kompozicijomis. Naujai suskambo ir praėjusio amžiaus viduryje sukurti „hitai“ – „Gaidys“, „Baltijos gintarėliai“.

Šokių diena „Mano žemė“ Siemens arenoje
Šokių diena „Mano žemė“ Siemens arenoje
© DELFI / Karolina Pansevič

Senąją lietuvių pasaulėjautą, kurioje darniai sugyveno žemė ir dangus, paukščiai ir medžiai, vandenys ir ugnis, taikantis prie jaunosios kartos, rengėjams teko praplėsti šiuolaikinio miesto įvaizdžiais. „Mano žemėje“ atsirado ir mokykla, ir čiuožykla, ir truputis... netvarkos. Net Islandijos gatvė, menanti pirmuosius nepriklausomos valstybės žingsnius.

Viena vertus, Šokių dienos koncertu „Mano žemė“ mėginta susieti Visatos ir būties, žemės ir paukščio, medžio ir vandens įvaizdžius. Antra, pasirinkę žemės motyvą renginio sumanytojai siekė atskleisti visą joje esančių (ją trypiančių ir minančių) šokių įvairovę.

„Visi šokiai, kurių mokomasi mokykloje, turi teisę dalyvauti šiame renginyje. Gal dėl to mus kartais ir pakeiksnoja, esą nutolome nuo Dainų šventės tradicijos. Nepaisant to, svarbu puoselėti visus šokio žanrus. Juk jaunas žmogus, prisilietęs prie bet kurios meno formos, nebus linkęs daryti piktus darbus“, - tikino Lietuvos moksleivių dainų šventės ir Nacionalinės Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokyklos direktorius Romualdas Kondrotas.

Koncerto scenarijų kūrė Šokių dienos meno vadovė Živilė Adomaitienė, talkinama režisierius Vyganto Kazlausko ir muzikos vadovo Arūno Rakšnio.

Šokių diena „Mano žemė“ Siemens arenoje
Šokių diena „Mano žemė“ Siemens arenoje
© DELFI / Karolina Pansevič

Renginio dalyviai su arenos ir TV žiūrovais pasisveikino šiek tiek modernizuota „Kepurine“. Po Seimo pirmininkės Loretos Graužinienės žodžio prasidėjo šokio vakaras, simboliškai susiejęs keturias stichijas. Per pirmąją dalį matėme fantastiško Visatos sodo, Žemės motyvus. Vėliau su šokėjais atsidūrėme miške. Tarp įvairiausių paukščių ir uodų sutikome grybautojų, darbštuolių, pastoviniavome ąžuolyne. Nenuskriaudėme želmenėlių.

Per „vandens dalį“ šokio kolektyvai įkūnijo žuvėdrų giesmę, tekančią upelę. Pasirodė sielininkai ir uostas, girdėjosi jūros balsas. Tada atsidūrėme mieste. Buvo rytas, mokykla ir netvarka. Į areną įlėkė riedžiai, kuriuos suvaldyti jaunieji šokėjai mokėsi gerą mėnesį. Skambėjo žvaigždžių disko – „Astrodisco“. Per koncerto finalą „Po pasaulio medžiu“ sušokta „Linksmapolkė“.

Šokių diena „Mano žemė“ Siemens arenoje
Šokių diena „Mano žemė“ Siemens arenoje
© DELFI / Karolina Pansevič

Šokėjai sulaukė svečių iš užsienio. Su visais „Mano žemę“ trypė Rygos ir Maskvos mokyklų auklėtiniai. Lietuviškos choreografijos juos mokė Maskvoje šiuo tikslu specialiai lankęsi šokio konsultantai. Maskviškiai lietuviai Dainų šventei pasirengė iš esmės – įsigijo ir tautinių kostiumų. Svečiams iš Maskvos Dainų šventės rengėjai pasiūlė ekskursiją į Trakus, jie lankėsi keliuose muziejuose.

Į šventę kviesti ir JAV lietuvių išeivių kolektyvai. Tačiau ten, Baltimorėje (Merilendo valstija), liepos 3 dieną vyko XV Šiaurės Amerikos lietuvių tautinių šokių šventė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Lankytojai liko be žado: alkanas menininkas suvalgė 120 tūkst. dolerių įkainotą bananą (23)

Vienas menininkas šeštadienį be žado paliko Majami Bičo „Art Basel“ meno galerijoje...

Rėzos premija – profesorei Leiserowitz

Neringos savivaldybės teikiama Martyno Liudviko Rėzos vardo kultūros ir meno premija šiemet skirta...

Išdalinti Europos kino apdovanojimai: triumfavo „Favoritė“ (1)

Berlyne vykusioje Europos kino apdovanojimų ceremonijoje pagerbti geriausi praėjusių metų kino...

Paryžiuje atidaryta unikali šiuolaikinių Lietuvos menininkų paroda (2)

Pažymint Lietuvos ir Prancūzijos diplomatinių santykių šimtmetį, Paryžiuje šeštadienį...

Indijoje pristatyta į hindi kalbą išversta Lietuvos istorija (2)

Indijoje pristatyta į hindi kalbą pirmą kartą išversta Lietuvos istorija, skelbia LRT televizija.

Top naujienos

Po penkias valandas trukusių derybų Putino rezidenciją Lukašenka paliko neturėdamas ką pasakyti žurnalistams (189)

Nors spaudos konferencijai buvo pasirengta, po susitikimo su Rusijos vadovu Vladimiru Putinu...

Europos vyndarių kova: sąlygos kinta, darbo jėga brangsta (5)

Kylančios temperatūros ir ekstremalūs orai daro vis didesnį poveikį Europos vyno gamybai,...

Nausėda prieš „Normandijos ketverto“ susitikimą sukritikavo Rusiją (42)

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda „Normandijos ketverto“ susitikimo Paryžiuje...

Kariūnės kelią pasirinkusi lietuvė: per amžių amžius moterys yra laikomos silpnąja lytimi ir ačiū Dievui, kad taip yra (294)

Kovinės inžinerijos technikė Lingailė Juknevičiūtė savo tarnybos kelią pradėjo sukarintose...

Seimas įteisino lauko darželius (31)

Seimas įteisino lauko darželius – šią savaitę priimtos pataisos, kurios leidžia higienos pasą...

Pažvelkite į veidrodį – štai, ką apie jūsų sveikatą pasako veido raukšlės

Raukšlės nepatinka niekam, tačiau jos yra natūralus amžiaus palydovas. Jos parodo, kad mes...

Politikas Arvydas Anušauskas apie netrukus gimdysiančią perpus jaunesnę žmoną: vos sužinojus apie nėštumą daug kas pasikeitė (257)

Politikas Arvydas Anušauskas su žmona Lina jaučiasi pakylėti ir ramiai laukia vasarį planuojamo...

Patarimai perkantiems būstą: sprendimas, kuris lems, ar ateityje iš būsto uždirbsite (4)

Nekilnojamojo turto rinka Lietuvoje išgyvena pakilimą – vien sostinėje šiuo metu siūloma...

Apsišarvuokite kantrybe: laukia niūrūs ir lietingi orai (18)

Sekmadienį vos spėjus pasitraukti vienam ciklonui, iš vakarų Baltijos regioną, o kartu ir...

„Der Spiegel“: jie ryžtingi, žiaurūs ir turi Kremliaus leidimą žudyti (323)

Prieš ketverius metus buvo apnuodytas ir tik per plauką išgyveno bulgaras prekeivis ginklais. „...