aA
Menininkės Eglė Grėbliauskaitė ir Agnė Gintalaitė užmaniusios Petro Cvirkos skulptūrą apdengti samanomis susidūrė su realiomis kliūtimis. Anot jų, savivaldybės viešosios tvarkos pareigūnai neleidžia nuimti pastolių ir saugo, kad visuomenė nors trumpam nepamatytų užgimstančio kūrybinio sumanymo.
Cvirkos paminklą samanomis dengusios menininkės: politikai naudoja jėgą prieš meninį kūrinį
© DELFI / Andrius Ufartas

„Šiuo metu vyksta beprecedentinis cenzūros aktas, kuomet savivaldybės politikai pasitelkdami viešosios tvarkos pareigūnus praktiškai naudoja jėgą prieš meninį kūrinį. Neleidžiama nuimti pastolių, kad žmonės pamatytų apsamanojusį paminklą“, – pasakojo A. Gintalaitė.

Pasak menininkių, teisinis tokio trukdymo pagrindas esą ginčytinas ir yra ginčijamas. „Teisininkai kreipėsi su aiškiais argumentais, kad stabdyti renginį jam prasidėjus, pagal nurodytus motyvus, nėra pakankamo teisinio pagrindo“, – aiškino A. Gintalaitė.

Tačiau menininkių teigimu, pareigūnai paminklą saugo, neleisdami net nuimti audeklo, o „Grinda“ esą atvažiuoja plėšti samanų.

Paklaustas apie kompromisus,Vilniaus miesto savivaldybės Administracijos direktoriaus pavaduotojas Adomas Bužinskas sakė, kad jų savivaldybei ir sumanymo autorėms nepavyko surasti per dvi dienas. Menininkėms atsisakius išardyti instaliaciją, iškviesti policijos atstovai surašė protokolą dėl teisėtų pareigūnų nurodymų nevykdymo, o dekoracijas bei pastolius penktadienio popietę turėtų nuimti savivaldybės įmonė „Grinda“. Kaip teigė A. Bužinskas, žalą už tvarkymą turės atlyginti miestui pačios idėjos sumanytojos.

„Bandėme draugiškai paprašyti pašalinti tuos dalykus, autorės nesutiko. Turime imtis teisinių priemonių, nes vyksta nesankcionuoti veiksmai miesto skvere, kurie kitiems piliečiams nepatinka. Mes kaip savivaldybė turime laikytis įstatymų, negalime jų interpretuoti ar manipuliuoti jais taip, kaip mums atrodo“, – kalbėjo A. Bužinskas.

Kompromisas, anot A. Bužinsko, būtų galimas mėginant derinti renginį kitoje vietoje, kitu metu. „Sąlyga yra tokia – turi būti išduotas leidimas, sankcionuotas. Kodėl savivaldybės tarybos Istorinės atminties komisija jo neišdavė – tų argumentų negaliu pakomentuoti. Iš administracijos pusės – neišdavėme, nes yra nukelinėjamas P. Cvirkos paminklas, renginys negali trukti ilgiau, nei, kad žadama nukelti paminklą. Lygiai taip pat negalime priimti teigiamo sprendimo, kuomet kita komisija priėmusi neigiamą“, – aiškino Savivaldybės Administracijos direktoriaus pavaduotojas.

O galbūt būtų galima prieš nukeliant tą paminklą pasižiūrėti, ką yra sumaniusios autorės, kad ir trumpesniu, nei siekta laiku? „Iš neteisės teisė negali gimti. Kompromisas įmanomas tada, kai viskas daroma nuosekliai ir tvarkingai, o ne tada, kai kažkas bando kažkuo manipuliuoti ir tada savivaldybė lieka kalta, kad kažkas apklijavo be leidimo paminklą. Lygiai taip pat, kaip ir pastačius nelegaliai namą – jis turi būti nugriaunamas, taip pat ir čia, kad ir kaip būtų gaila visų laiko ir medžiagų. Nesinorėtų, kad tokios situacijos kiltų, bet jos kyla – toks gyvenimas“, – baigdamas pokalbį sakė A. Bužinskas.

Ketvirtadienį kalbėdama apie savivaldybės iškeltą problemą dėl idėjos įgyvendinimo būdo, A. Gintalaitė dalijosi nuogąstavimais – ji matanti negeras tendencijas: „Dirbame, studijuojame, esame akademinių institucijų ribose, domimės teoriniais dalykais, esame apsuptos kolegų, – suprantame, kas yra paveldas, ką galima daryti, ko – ne. Suprantame, kokios yra laisvės ir teisės, laisvoje demokratinėje šalyje. Žodžio, kūrinio laisvė – keista atkreipinėti dėmesį į tai, kad tokie dalykai gali būti problema.“ Plačiau ČIA.

Vicemeras Valdas Benkunskas Delfi paaiškino, kad šios instaliacijos idėją menininkė buvo pristačiusi el. paštu merui dar rugsėjo mėnesį, o spalio mėnesį idėją gyvai pristatė savivaldybės Istorinės atminties ir pavadinimų komisijoje. Abiem atvejais idėja pritarimo nesulaukė.

„Vis dėlto menininkė neatsisakė idėjos ir kreipėsi į savivaldybės administracijos Administracinės veiklos skyrių, o iš painokai surašyto prašymo renginių skyriaus darbuotojai tai įvertino kaip spektaklį Cvirkos skvere, tačiau nebuvo traktuojama, kad bus paliestas pats paminklas. Dėl to autorė buvo informuota, kad tokiam renginiui leidimo nereikia, tačiau tokia akcija, pagal savivaldybės renginių tvarką, galėtų trukti tik dvi dienas. Kadangi menininkė prašė leidimo akciją tęsti tris savaites, Renginių derinimo komisija priėmė sprendimą neišduoti tokio leidimo ir apie tai informavo menininkę. Svarbu pabrėžti, kad šiuo metu vertinami paminklo nukėlimo pasirengimo darbai, paminklo nukėlimas planuojamas artimiausiomis savaitėmis, ir tai kirstųsi su šios akcijos terminais (prašyta iki gruodžio 13 d.).Atsiprašome menininkės Eglės Grėbliauskaitės už nesusipratimus, tačiau savivaldybės pozicija išlieka nuosekli - renginiai ir meninės akcijos skvere aplink Cvirkos paminklą galimi, tačiau pats daug visuomenės diskusijų sukėlęs paminklas tapti meninių akcijų ar performansų dalimi neturi“,– rašoma V. Benkunsko atsiųstame atsakyme.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
1.0000

Vilniuje prasidėjo šviesų festivalis: klasikiniais ir moderniais kūriniais džiugins penkis vakarus

Vilnius mini 699-ąjį gimtadienį, vakare tradiciškai įsižiebs (-ė) tarptautinio Vilniaus...

Vilniuje – garsaus latvių menininko Andrio Vitolinio paroda

Sostinės galerija „ Meno niša “ šiemet švenčia 20 metų jubiliejų, kurio programą pradeda...

„Delfi Titanų“ statulėlių autorė: kūrybos procesas ir išbandymas, ir gyvenimas (1)

„Delfi“ tęsia tradiciją ir pasitikdama 22-ąjį gimtadienį vasario 3 d. įteiks Titanų...

Nidos švyturio komplekso statinių pardavimo planai neramina kultūros bendruomenę: prašo išsaugoti visuomenės reikmėms

Reaguodami į viešojoje erdvėje pasklidusią žinią apie Lietuvos Vyriausybės planus Nidos...

Leonardo da Vinci garsiausi meno kūriniai atgijo pasitelkus modernias technologijas

Berlyne surengtoje parodoje, skirtoje legendiniam menininkui, išradėjui, astronomui ir...

Top naujienos

Kaip elgtis su naujus žemėlapius braižančiu Putinu: Vakaruose vyrauja du požiūriai (13)

Ukrainoje sprendžiasi Europos saugumo situacija. Vakaruose vyrauja du požiūriai, kaip reikėtų...

Ekonomikos sąstingis ar gili krizė: ekonomistai įvertino galimus scenarijus Lietuvai (3)

Ekonomistas Rimantas Rudzkis prognozuoja, kad dėl sparčiai augančios infliacijos bus pristabdytas...

Specialistai – apie šiuolaikinio gyvenimo būdo sukeliamą ligą: į medikus derėtų kreiptis, net jei jaučiate tai vos kartą per savaitę

Bjaurus deginimo ir graužimo pojūtis skrandžio srityje gali būti ženklas, jog jūs susiduriate su...

D+Alex Nicholson

Kylanti įtampa ir auganti rizika dėl Ukrainos jaukia pasaulines rinkas į ką atkreipti dėmesį

Rusijos pajėgų telkimą Ukrainos pasienyje strategai dabar įvardija kaip vieną pagrindinių...

D+Žinių radijas

Ar pavyks normalizuoti santykius su Kinija?

Ar vokiečiai ir prancūzai stos į Lietuvos pusę mūšyje su drakonu? Ar visgi ES jau per daug...

Pilvo skausmas ir pykinimas gali būti net infarkto požymis: gydytoja patarė, kaip nustatyti negalavimo priežastį

Virškinimo sutrikimai – vieni dažniausių sveikatos sutrikimų sąraše. Streikuojant...

Po neblaivaus skandalo Anastasija Voločkova gimtadienį šventė apsupta kamerų: sekėjai tai pavadino cirku, pasigedo šeimos ir draugų (1)

Anastasija Voločkova savo gimtadienio proga surengė didelę šventę, į kurią sukvietė begalę...

Po galingo ugnikalnio išsivežimo La Palmoje į kraterį nusileido mokslininkai: reginys jo viduje – įspūdingas

Ispanijai priklausančios La Palmos salos ugnikalnio pagrindiniame krateryje stovi du pliki pušų...

Į miškus vėl beldžiasi reforma – ką ji atneš

2018 m. Lietuvą it buldozeriu pervažiavo tik per pusmetį subrandinta valstybinių miškų reforma,...

Suskaičiavo, kuo važinėti šiandien apsimoka labiausiai: benzininiu ar elektriniu automobiliu (14)

Kurį – benzinu ar baterijose kaupiama elektros energija varomą – naują automobilį atsieis...