aA
Į Panevėžyje surengtą jubiliejinį 75-mečio vakarą atvykęs kompozitorius Bronius Kutavičius prabilo panevėžietiška tarme ir iškart buvo sutiktas ovacijų audra. Profesorius, Nacionalinės premijos laureatas, vienu iškiliausių šalies muzikų laikomas kompozitorius neslepia, kad įkvėpimo iki šiol semiasi iš gamtos, į atmintį visam gyvenimui įsirėžusios dar piemenaujant.
Kompozitorius Bronius Kutavičius
Į muziką – iš piemenystės

Bronius Kutavičius – keturių operų, spektaklių muzikos, oratorijų autorius, Nacionalinės premijos laureatas, Didžiojo Lietuvos kunigaikščio IV laipsnio ordino, Karininkų kryžiaus kavalierius. Populiariausias jo kūrinys – oratorija „Paskutinės pagonių apeigos“ (1978 m.) laikomas Lietuvos muzikos sąjūdžio atskaitos tašku.

Opera-poema „Strazdas – žalias paukštis“, opera „Lokys“, vaikams skirta opera „Kaulo senis ant geležinio kelmo“, opera-baletas „Ugnis ir tikėjimas“ – žinomi kūriniai net ir muzika menkai besidomintiesiems. „Panevėžyje nesu svetimas žmogus. Gimiau Molainyse, – tarmiškai savo gimtojo kaimo pavadinimą pabrėžia B.Kutavičius. – Iš to paties kaimo kilę mano abu tėvai ir seneliai, Panevėžyje gyvena mano brolis ir seserys. Atvažiavęs į šį miestą, svečiu nesijaučiu, grįžtu į savo namus.“

Kompozitorius sako per visus susitikimus, interviu sulaukiantis klausimų apie muzikavimo pradžią. Ir kaskart tikina atsakantis taip pat: įkvėpimo pradžia – basos piemenystės metai, kai būdavo iki valias laiko klausytis gamtos garsų, iki šiol skambančių kaip nuostabiausia muzika. Kelias į muzikos aukštumas prasidėjo nuo lūpinės armonikėlės, tačiau svajonių instrumentas buvo smuikas.

Rimtai mokytis muzikos, kaip sako B.Kutavičius, jis pradėjo gana vėlai – sulaukęs 14 metų. Už tai esantis dėkingas savo mamai, kuri buvo labai šviesi moteris, sugebėjusi suprasti, kad ir kaimo vaikas gali norėti būti muzikantu.

„Smuikeliu pradėjau griežti Panevėžio muzikos mokykloje pas garsųjį smuikininką Kligį, – prisiminimais dalijosi kompozitorius. – Muzikos nepamiršau ir kariuomenėje, orkestre grojau valtorna. Valstybinę konservatoriją baigiau būdamas 31 metų. Visi kurso draugai buvo beveik dešimtmečiu jaunesni ir vadindavo mane seniu.“

J.Miltinio mokytojas

Praėjusią savaitę atvažiavęs į Panevėžį kompozitorius pirmiausia skubėjo apžiūrėti režisieriaus Juozo Miltinio paminklo. Su J.Miltiniu ir Panevėžio dramos teatru siejasi labai daug B.Kutavičiaus prisiminimų.

„Senieji Panevėžio dramos teatro aktoriai didžiuojasi esantys Miltinio mokiniai, o aš galiu pasigirti buvęs jo mokytoju, – įdomią biografijos detalę atskleidžia B.Kutavičius. – Miltinis buvo sumanęs išmokti griežti smuiku. Kligys iki tokio lygio, kad mokytų suaugusį žmogų, juk nenusileis, tad režisierius pagalbos paprašė manęs. Mūsų pamokos truko porą metų iki mane paimant į kariuomenę. Kiek paskui teko girdėti, kad Miltinis buvo sumanęs išmokti fortepijonu skambinti.“

B.Kutavičius kūrė muziką vienam iš paskutinių J.Miltinio spektaklių „Requiem vienuolei“, artimai draugavo su Vaclovu Blėdžiu, Donatu Banioniu.

Žavisi vyro kūryba

Į jubiliejinį vakarą Panevėžio apskrities G.Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje kompozitorių atlydėjo žmona Dalia Kutavičienė – televizijos ir kino režisierė, laidų vedėja. Žurnalistė, atėjusi rengti reportažo apie įžymų muziką, vėliau tapo jo žmona.

Aštuonioliktus metus kartu gyvenanti pora džiaugiasi sutarianti puikiai. Pasak jų, gera suprasti vienas kitą, kai abu šeimoje menininkai. Pasakodamas apie save, kompozitorius sako, kad be didelės likimo dovanos kurti, gyvenimas jam atseikėjo ir daug skausmo. Prieš dvidešimt metų mirtis išskyrė su pirmąja žmona šachmatininke Vilhelmina Kaušilaite, prieš penkerius metus Anapus palydėtas vienas iš sūnų.

Režisierė Dalia Kutavičienė prisipažįsta, kad žavisi vyro kūryba.

„Pirmoji artimesnė pažintis su Broniaus kūryba buvo režisieriaus Jono Vaitkaus Kauno dramos teatre pastatyta opera-poema „Strazdas – žalias paukštis“ pagal S.Gedos kūrinį, – pasakoja režisierė. – Niekada nebūčiau patikėjusi, kad tai, kas rodoma scenoje, gali turėti tokį stiprų poveikį: operai pasibaigus pusantros valandos sėdėjau salėje netekusi žado. Gaila, kad vėliau sukurtame filme tos stebuklingos atmosferos nebeliko.“ „Strazdas – žalias paukštis“ puikiai atspindi B.Kutavičiaus kūrybos įvairiapusiškumą: joje skamba ir roko fragmentai, ir didmiesčio triukšmas, ir kaimiška kalba.

Prieš septynerius metus Vilniaus festivalio užsakymu sukūręs operą „Lokys“ kompozitorius įgyvendino dviejų dešimtmečių svajonę parašyti tikrą didžiulę operą su dideliu orkestru, choru, šokėjų trupe.

Muziką ir susapnuoja

Daugybę iškilių kūrinių į pasaulį paleidęs kompozitorius apie savo kūrybą kalba paprastai. Visi jie ateina iš širdies, mažiausiai galvojant apie atlygį. B.Kutavičius įsitikinęs: didieji pasaulio meno kūriniai atsirado būtent skatinami vidinės nuojautos.

Kartais muziką kompozitorius sako net susapnuojantis, tenka keltis naktį užrašyti įsivaizduojamo skambesio, tačiau tai ne visuomet pavyksta. Tokiais atvejais muzikas sako pavydintis rašytojams: parašai eilutę, jei nepatinka, gali pataisyti. Kompozitorius tokios galimybės neturi, be to, labai daug kas priklauso ir nuo muzikos kūrinio atlikėjų. B.Kutavičius garsėja kaip labai tolerantiškas kompozitorius, grojantiems jo kūrinius muzikantams netenka matyti žaibais besisvaidančio autoriaus.

„Nesidomiu, kada mano kūriniai tampa populiarūs, – neslepia B.Kutavičius. – Mano sritis – kurti muziką, o padaryti ją populiarią – muzikologų reikalas.“

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vyks 18-asis Japonijos kino festivalis

Japonijos ambasada Lietuvoje kartu su Japonijos Fondu žiūrovus kviečia į tradicinį, jau 18-ąjį...

Lietuvos knygų leidėjai nusitaikė į Lenkiją

Lenkijos rinka Lietuvos knygų leidėjams gali būti sėkminga, reikia orientuotis į šią...

Žiūrovus iš proto vedantis radikalo sūnus: priešinausi viskam, ką išpažino mano tėvas (15)

Palyginti neseniai lietuviškus meno renginius ir vakarėlius pradėjo lankyti impozantiškos...

Atidaryta dvidešimtoji Vilniaus knygų mugė (12)

Ketvirtadienį Vilniuje oficialiai atidaryta jubiliejinė, dvidešimtoji Vilniaus knygų mugė , į...

Koncertui „XXI a. Metų laikai“ jėgas apjungė NIKO ir Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras

Kovo 16 dieną „ Compensa “ koncertų salėje Vilniuje – įspūdingas koncertas „XXI a....

Top naujienos

Juozaitis įspėja apie artėjančią emigracijos bangą ir siūlo mokyklose pradėti karinį mokymą (46)

Prezidento posto siekiantis filosofas, politikas ir rašytojas Arvydas Juozaitis teigia, kad vidaus...

Kilkaus nužudymo byloje – netikėtas posūkis: Baltrūnui, jo žmonai bei draugui panaikinti įtarimai (95)

Ketvirtadienį Aivaro Kilkaus nužudymo byloje įvyko permainos – Laurynui Baltrūnui, Daivai...

Lukašenka siunčia žinią JAV: štai čia maža nepasirodys, Maskvai ir Minskui teks reaguoti (54)

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka mano, kad jo šaliai drauge su Rusija būtina...

Dakare rankas susilaužęs Bardauskas deda tašką motociklininko karjeroje

Šiurpūs sužalojimai, gausybė metalinių įtvarų ir kol kas nė vienos nakties, per kurią bent...

Karolinos Toleikytės mamos atvira išpažintis apie dukrą: kai ji praeidavo, vyrai netekdavo žado, o merginos piktai nužvelgdavo (115)

Tik mamos supras, ką reiškia vieną dieną savo mergaitei dar pinti kasas, o kitą – matyti ją...

Mylimajai Kenijoje pasipiršęs Mantas Katleris – apie kelionės „užkulisius“: Aistė tik per plauką nerado žiedo (5)

Atostogas Kenijoje komikas, internetinės laidos „Kitokie pasikalbėjimai“ vedėjas Mantas...

Rezonansinėje kyšininkavimo byloje – pokyčiai: į laisvę paleisti trys teisėjai ir vienas advokatas (404)

Rezonansinėje kyšininkavimo byloje į laisvę paleisti trys teisėjai ir vienas advokatas,...

Išmaišęs pasaulį grįžo į Palangą: čia mes turime tai, apie ką net nesusimąstome (36)

Susikrauti lagaminą ir išvykti gyventi į kitą šalį net nemokant vietinės kalbos, nežinant, ką...

Šarūnas Marčiulionis – valstiečių sąraše į Europos Parlamentą? papildyta (326)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) penktadienio popietę patvirtins visą kandidatų...

Statybos sostinės širdyje atvėrė žaizdą: darbus apskundę gyventojai papuolė į keistą situaciją (92)

„Lietuvoje siaučia nevaldoma architektų „mafija“, taip teigė į DELFI kreipęsi vieno...