Plokštelių istorija

Pasiteiravus apie plokštelių atsiradimo istoriją, bibliotekos Meno ir muzikos skyriaus vadovė Julija Genienė pasakojo, kad jos į biblioteką atkeliavo įvairiais būdais.

„Didžioji šelako plokštelių rinkinio dalis dovanota bibliotekos lankytojų, kai kurios plokštelės pirktos Kaune veikusiame antikvariate. Juk anksčiau šelako ir net vinilinės plokštelės nebuvo vertinamos, tad žmonės mielai jas tiesiog atiduodavo į biblioteką, kad neišmestų. Taip ir sukaupėme rinkinį, kurį sudaro daugiau nei 500 senųjų plokštelių, pagamintų nuo XX a. pradžios iki 7-ojo dešimtmečio vidurio“, – komentavo ji.

Atnaujintos plokštelės taptų prieinamos kiekvienamBibliotekos atstovė dalijasi ateities planais: „Atnaujintų šelako plokštelių muziką pagaliau galėtų išgirsti mūsų bibliotekos lankytojai, o jei pavyks įrašus suskaitmeninti, galėsime juos naudoti edukaciniams tikslams, kad kuo daugiau bibliotekos lankytojų išgirstų, ko klausėsi mūsų seneliai ir proseneliai.“

Kauno apskrities viešosios bibliotekos rinkinį sudaro 535 vnt. XX a. pirmosios pusės Lietuvos ir užsienio muzikos šelako plokštelių. „Rinkinyje turime demonstracinę gramofono plokštelę, kurios viena pusė neturi įrašų, turime ir operinės muzikos, ir populiariosios, daug Amerikos lietuvių įrašytų dainų, pvz., Mahanojaus mainerių (šachtininkų, Pensilvanijos valstija) orkestro, Masačiusetso valstijos Vorčesterio lietuviško orkestro, taip pat praėjusio šimtmečio trečiojo bei ketvirtojo dešimtmečių populiariosios šokių muzikos,“ – apie plokšteles pasakoja J. Genienė.

Šelakas – ypatinga ir trapi plokštelė

Šelako plokštelės iš specialios dervos buvo gaminamos maždaug iki XX a. 7-ojo dešimtmečio pradžios – kol pasaulyje išpopuliarėjo vinilinės plokštelės. Šelako plokštelės vadinamos Tolimuosiuose Rytuose paplitusio vabalo, kurio išskyros buvo naudojamos plokštelių gamyboje, pavadinimu. Kadangi šelakas – natūrali medžiaga, plokštelės yra labai trapios, reikalauja išskirtinės priežiūros ir laikymo sąlygų. Be to, jos nėra ilgaamžės – kokybiškai skamba vos 50–70 grojimų, o jų skambesiui būdingas savotiškas traškesys.

„Šelako plokštelės atsirado anksčiau už vinilus. Jos yra storesnės, sunkesnės, lengvai dūžtančios, panašiai kaip stiklas. Taip pat skiriasi ir plokštelių atkūrimo greitis – šelako plokštelė groja 78 apsisukimų per minutę greičiu, o vinilo plokštelių apsisukimo greitis – 33 ⅓ ir / arba 45 apsisukimai per minutę. Be to, šelako plokštelėms groti reikalingos storesnės adatos, mat šių plokštelių garso takelis yra 5–7 kartus platesnis už vinilo plokštelių,“ – apie Šelako ir vinilo plokštelių skirtumus pasakoja J. Genienė.

Džiugina žmonių susidomėjimas

„Kai pradėjome šią akciją, supratome, kad mažai kas žino, kas yra ta šelako plokštelė ir kuo ji skiriasi nuo vinilo plokštelės, kodėl būtina tokį turtą saugoti, atnaujinti ir skaitmeninti. Gal todėl ypatingai didelio susidomėjimo akcija pradžioje nebuvo. O dabar vis daugiau asmenų sužino apie mūsų iniciatyvą, klausinėja apie šelako plokšteles, jų istoriją ir turinį, dalijasi žinutėmis apie jas su draugais, kviečia prisidėti prie bibliotekos rinkinio atnaujinimo“, – pasakojo J. Genienė.

Bibliotekos viešųjų ryšių specialistė Edita Majauskaitė taip pat tikino, kad vis daugiau žmonių domisi projektu. „Skleisdami žinią apie sutelktinio finansavimo projektą, bibliotekoje ir socialiniuose tinkluose vis dažniau sulaukiame klausimų apie šelako plokšteles. Žmones domina mūsų fondo turinys, jų ir vinilo plokštelių skirtumai, todėl ši akcija kartu padeda šviesti visuomenę apie senąsias muzikos įrašų technologijas ir tarpukario Lietuvos muzikos palikimą“, – komentavo E. Majauskaitė

Daugiausiai aukoja melomanai

Pasiteiravus apie žmones, kurie aukoja šiam tikslui, J. Genienė drąsiai išskiria muzikos entuziastus: „Melomanai, neabejingi muzikai ir jos istorijai, ir visi tie, kurie supranta, kad šelako plokštelių restauravimas ir tinkamas saugojimas garantuoja garsinio palikimo perdavimą ateities kartoms. Ir mes jiems visiems esame be galo dėkingi.“

„Bendrai šiuos žmones galima pavadinti muzikos entuziastais, melomanais, kuriems rūpi ne tik muzika, kultūra, bet ir istorinis palikimas, jo išsaugojimas. Tai ir bibliotekos bičiuliai, darbuotojai, lankytojai, partneriai, draugai. Džiaugiamės, kad darbuotojai aktyviai dalijasi akcija su savo šeimomis, artimaisiais ir visi kartu galime prisidėti prie gero tikslo“, – pritarė E. Majauskaitė.

Biblioteka kviečia prisidėti prie šelako plokštelių rinkinio išsaugojimo ir atnaujinimo. Paramą skirti galima susimetam.lt platformoje „Tarpukario šelako plokštelių atnaujinimas“.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės