aA
Artūro Areimos teatras, gavęs žinią, kad Lietuvos Respublikos kultūros ministerija nusprendė nefinansuoti šio teatro veiklos 2020 metais, išplatino viešą laišką, kuriame apgailestauja, kad šiuolaikinis menas nėra valstybės prioritetas ir prašo bendruomenės pagalbos.
Artūro Areimos teatras
Artūro Areimos teatras
© Laura Vansevičienė

„Daugybė žmonių įvairiose meno srityse Lietuvoje privalo dirbti neatlygintinai arba užsiimti papildoma veikla, kad galėtų įgyvendinti savo kūrybines idėjas. Taip yra todėl, kad šiuolaikinis menas nėra vienas iš valstybės prioritetų, o kultūros paraštės, alternatyvūs kūrėjai yra apskritai nevertinami, jiems nėra suteikiamos galimybės kurti. Šiuolaikinė kultūra yra reikalinga tam, kad mūsų mintis pakreiptų kita linkme: yra moksliškai įrodyta, kad tam tikras smegenų išsklaidymas jas priverčia dirbti taip, kad jos ima ieškoti visai netradicinių problemų sprendimo būdų net tada, kai atrodo, kad nėra išeities nei analitine, nei faktine prasme. Tai ir yra šiuolaikinės kultūros pridėtinė vertė“, – teigiama laiške, kuriame toliau dėstoma teatro istorija ir ligšioliniai pasiekimai.

„Artūro Areimos teatras nuo 2014 m. sąmoningai neša alternatyvaus teatro vėliavą, esame teatro reiškinys ir judėjimas, savo ideologija ir požiūriu artimas nonkomformistinei kultūrai. Niekuomet nesiekėme būti ir niekuomet nebūsime institucija ar pastatas, niekuomet nebūsime patogūs savo kūryboje ir komunikacijoje ir tai yra mūsų skiriamasis ženklas. Matydami, jog galime ir norime nuveikti daugiau, pristatyti Lietuvoje talentingus kūrėjus iš užsienio, užsiimti edukacine veikla, 2018 m. nusprendėme, jog atėjo laikas svajoti ne tik apie teatrą, bet ir apie pirmąjį edukacinį alternatyvaus meno centrą Lietuvoje.

Su valstybinio finansavimo pagalba ir iš savo asmeninių lėšų 2019 metais įkūrėme patalpas Baltupiuose ir ten siekiame decentralizuoti kultūrą Vilniuje bei vykdyti šio rajono rekreaciją, jau turime pastovius žiūrovus, esame sulaukę daugybės svečių iš užsienio (Prancūzijos, Danijos, Belgijos Norvegijos). 2019 m. į naujas patalpas investavome didelį kiekį asmeninių resursų, kad įkurtume erdvę, kuri galėtų išpildyti ne tik AAT kūrybines ambicijas, bet taip pat suvienyti Lietuvos teatro ir jaunų menininkų bendruomenę, padėti jiems užmegzti tarptautinius ryšius, bei visa tai siekėme įgyvendinti periferiniame Vilniaus miesto rajone.

Pastaraisiais metais prie AAT prisijungė daug profesionalių ir talentingų kūrėjų, kurie ėmė dirbti su mumis tik todėl, kad jiems yra artima mūsų ideologija, todėl, kad ieškojo trupės, su kuria galėtų augti ir kuriai galėtų priklausyti, o ne institucijos, kuri neprisirištų prie jų egzistavimo ir tobulėjimo. Pastaraisiais metais teatru pradėjo domėtis įvairių sričių žmonės, siekiantys įgyti naujų, neįprastų įgūdžių, atsirado savanorių, prašymų atlikti praktiką, stipriai išaugo alternatyvaus jaunimo susidomėjimas mūsų veikla. Pradėjome aktyviai augti ir plėstis. Esame antrasis Lietuvoje nevalstybinis teatras, kuris susilaukia tokio didelio susidomėjimo tarptautiniuose festivaliuose; mūsų veiklą aktyviai seka prodiuseriai iš Prancūzijos, JAV, Vokietijos, Norvegijos, Suomijos, Lenkijos, jie taip pat atvyksta į mūsų spektaklių peržiūras ir Lietuvoje - Baltupiuose. Visi kūrėjai, kurie susidūrė su mūsų teatro veikla iš vidaus, gali paliudyti, jog palaikome vieni kitus, palaikome laisvą mintį, laisvai išreikštą nuomonę, mūsų trupėje neegzistuoja vienas kito žeminimas, nepagarba, esame už atviras kūrybines diskusijas ir ginčus, vertiname absoliutų nuoširdumą, esame ne kolegos, o greičiau šeimos nariai. Tokia yra mūsų teatro vizija ir tai yra AAT egzistavimo pagrindas“, – teigiama laiške.

„Deja, šiandien susidūrėme su situacija, kai savo veiklos tęsti neturime galimybės.
Šiandien susidūrėme su abejingumu ir realybe, su kuria Lietuvoje tikrai susiduriame ne mes vieni: reikalinga čia yra tik tai, kas patogu, suprantama ir estetiška masiniam vartojimui, tai, kas nepriešina, neprovokuoja ir nekalba nepatogiomis temomis, nesirenka nepatogių išraiškos formų.

Negavę absoliučiai jokio valstybės palaikymo, negalime išsaugoti savo erdvės ir turėsime atsisakyti daugybės sumanymų ir projektų, skirtų menininkų bendruomenės stiprinimui, naujų ryšių užmezgimui, kūrėjų ir žiūrovų edukacijai. Šiuo metu svarstome apie AAT veiklos uždarymą“, – skelbia teatro atstovai.

Pasak jų, teatrui išlikti gali padėti tik bendraminčių ir žiūrovų palaikymas (norintys prisidėti informaciją gali rasti čia).

Artūro Areimos teatras taip pat pristato savo 2020-2021 m. planus, kuriuos įgyvendins, jei teis veiklą:

- šiemet toliau vystysime pirmąjį tokį Lietuvoje edukacinį projektą „Projekcija“. 2019 m. šio renginių ciklo metu parodėme 7 šiuolaikinio Europos teatro darbus (vaizdo įrašus, kuriuos gauti pagal autorinių teisių reikalavimus prireikė pusės metų neatlygintino darbo) ir atsivežėme vieną garsiausių Europos režisierių Luk Perceval. Šiuo metu jau turime parengę šio projekto programą ateinančiam rudeniui, kai ketinome suvienyti Lietuvos ir Lenkijos scenos menų kūrėjus bei nemokamai surengti teatro kūrėjams ir studentams edukacinę teatro stovyklą;

- palaikome tiesioginį kontaktą su pasaulinio garso režisieriumi Rodrigo García, įvertintu Naujosios teatro realybės prizu (Europos teatro sąjunga), kuris planuoja pas mus atvykti ir susitikti dirbtuvėse su teatro kūrėjais ir studentais 2020-2021 metais;

- palaikome tiesioginį kontaktą su žymiausia Europos teatro trupe „Needcompany“, kurią planuojame atsivežti iki 2022 m. bei organizuoti dirbtuves bei susitikimus AAT erdvėje Baltupių mikrorajone;

- AAT erdvėje rengsime atvirus, nemokamus alternatyvios muzikos pristatymus, skatinančius menininkų bendruomenę užmegzti naujus ryšius, ketiname šią idėją įgyvendinti jau šią vasarą;

- AAT erdvėje rengsime nemokamus trupės narių kūrybos pristatymus - atvirus skaitymus;

- AAT erdvėje organizuosime atvirus kvietimus tarpdisciplininio meno/performanso kūrėjams, suteiksime jiems sąlygas pristatyti savo kūrybą mūsų teatre, padėsime užmegzti ryšius su tarptautiniais festivaliais ir teatrais;

- turime parengę idėją ir programą visiškai naujam edukaciniam projektui, susijusiam su kiną ir teatrą įkvepiančia literatūra, kurį vykdysime ateinantį rudenį;

- turime oficialų susitarimą bendradarbiauti su „SOS Vaikų kaimu“, jau turime konkrečius planus kūrybinėms dirbtuvėms ir jų renginiams birželio mėnesiui mūsų patalpose;

- 2020 m. naujai įkurtoje erdvėje pristatysime bent dvi spektaklių premjeras pagal šiuolaikinę dramaturginę medžiagą.

Pasak teatro atstovų, tam, teatras išsilaikytų iki kitų metų balandžio mėnesio ir galėtų naujoje erdvėje vykdyti savo sumanymus, teatrui reikalinga suma yra apie 15 000 Eur.

„Visi, norintys tiesiogiai prisidėti mūsų gyvavimo, gali tai padaryti pervesdami lėšas į mūsų nevykėlių-nonkomformistų sąskaitą. Atsiprašome, kad mūsų nemėgsta. Amen. Meldžiamės Zaratustrai“, – laišką baigia teatro atstovai.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
1.0000

LDS galerijos vitrinoje – Gvido Raudoniaus keramikos paroda „Motyvo plėtotė. bokštai“

Gruodžio 8 d. antradienį, Lietuvos dailininkų sąjungos (LDS) galerijos vitrinoje (Vokiečių g. 2,...

Karantinas kūrybos nesustabdė – lėlių vežimo teatras pristato premjerą (1)

Panevėžio lėlių vežimo teatras kartu su režisieriumi iš Ukrainos Konstantinu Grosmanu pristato...

Marius Povilas Elijas Martynenko: „Jeigu mes ir toliau pasirenkame abejingumą, esame pasmerkti“ (2)

Marius Povilas Elijas Martynenko , Lietuvoje ir Europoje žinomas slam poezijos kūrėjas bei...

„Vartų“ galerija kviečia įsileisti šiuolaikinį meną į savo namus

Pasaulio sveikatos organizacijos atlikto tyrimo duomenimis, vienas būdų stiprinti savo emocinę...

DELFI ir Vilniaus mažasis teatras kviečia į virtualią spektaklio premjerą jau šį vakarą

Jau gruodžio 3-iosios vakarą portale DELFI įvyks Vilniaus mažojo teatro virtuali premjera – bus...

Top naujienos

COVID-19 nusineša vis daugiau jaunų žmonių gyvybių: per parą mirė 2 asmenys, nepriklausę jokiai rizikos grupei (229)

Lietuvoje koronavirusinė infekcija kasdien nusineša vis daugiau jaunų žmonių gyvybių....

Seimas nusprendė dėl 257 eurų išmokos savarankiškai dirbantiems: gaus ne visi, mokės trumpiau (62)

Seimas priėmė Užimtumo ir Valstybinio socialinio draudimo įstatymų pataisas, kuriomis nuo 2021...

Susitikimas su Kreiviu: Nausėda domėjosi, ar vėl nesutrukdys verslo interesai (55)

Ketvirtadienį su prezidentu Gitanu Nausėda susitiko Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių...

Šaltiniai: aršus ginčas siunčia žinią apie esminį lūžį Europos Sąjungoje (35)

Lenkijos vyriausybę vis labiau erzina Europos Sąjungos ( ES ) pastangos įtraukti papildomų...

Šimonytė apie koronaviruso rekordus: NVSC nepasiruošė antrajai bangai (59)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) vasarą, kai buvo mažas susirgimų skaičius,...

Dešimtis baudų dėl automobilio gavusi moteris: nenormalu, kai baudžia ir nepraneša, kad skirta bauda (44)

Tai, kad daugiabučių kiemuose sunku rasti laisvos vietos automobiliui pastatyti – jokia paslaptis....

Grįžęs į Kauną Jasikevičius įvertino – „Žalgirio“ žaidimas labai gražus, neramina keturi kūrėjai (3)

Prie „Barcelonos“ komandos vairo vasarą stojęs Šarūnas Jasikevičius pirmą kartą sugrįžo...

Valstiečiai turi savo Seimo vicepirmininką – Jarutis patvirtintas (86)

Seimas ketvirtadienį po slapto balsavimo patvirtino valstietį Joną Jarutį Seimo vicepirmininku.

Mokslininkai įvardijo pagrindines priežastis, kodėl šiuo metu užfiksuotas mirčių šuolis (72)

Gruodžio 3-iosios dienos Lietuvos statistikos departamento duomenimis per pastarąsias septynias...

Aukščiausiojo ES Teismo signalas Lietuvos vežėjams: machinacijos bus žlugdomos ir baudžiamos (130)

Gruodžio 1 dienos Europos Sąjungos Teisingumo Teismo sprendimas dėl tolimųjų reisų vairuotojų...

|Maža didelių žinių kaina