aA
Gruodžio 4-ąją Lietuvos baletas mini 95-erių metų sukaktį: tiek laiko nutekėjo nuo 1925 m. Kaune parodytos Leo Delibes baleto „Kopelija” premjeros. Šia proga LNOBT savo „Facebook“ paskyroje siunčia puokštę sveikinimų, surinktų iš viso pasaulio, – rašoma pranešime spaudai.
Eligijus Butkus
Eligijus Butkus
© Martynas Aleksa

Prie jų prisidės ir teatro generalinis direktorius Jonas Sakalauskas, baleto meno vadovas Martynas Rimeikis, o taip pat menotyrininkas Helmutas Šabasevičius, parengęs specialų pasakojimą apie šalies baleto įvaizdžio kaitą.

Tačiau niekas negimsta mokėdamas šokti baletą: šis menas būtų neįmanomas be baleto mokyklų veiklos. Tad proginiam pokalbiui pakvietėme Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos Baleto skyriaus vadovą, buvusį LNOBT baleto trupės solistą Eligijų Butkų.

„Į baleto mokyklą Vilniuje iš mažo Užvenčio miestelio Kelmės rajone atvykau 1989-aisiais. Žinojau, kur vykstu, nes iš to paties miestelio kilęs ir baleto primarijus Petras Skirmantas. Abu mokėmės pas tą pačią pirmąją šokių mokytoją Onutę Jankauskienę, kuri šiemet baigė savo pedagoginę karjerą – didžiulė jai pagarba. Užventyje, tiesą sakant, daugiau būrelių ir nebuvo, todėl visas mūsų miestelis šoko. Man neblogai sekėsi lietuvių liaudies šokiai, todėl mokytoja iš pradžių rekomendavo mane Kelmės choreografijos mokyklai, o po to – ir baleto mokyklai Vilniuje. Tačiau ten po stojamųjų patekau tik į kandidatų „rezervą“, todėl atvykti į Vilnių tuometinės mokyklos direktorės Lili Navickytės-Ramanauskienės kvietimą gavau jau spalio mėnesį, kai mokslo metai buvo prasidėję“, – prisimena E. Butkus.

Eligijus Butkus Rusiskasis Hamletas, LNOBT, 2009
Eligijus Butkus Rusiskasis Hamletas, LNOBT, 2009
© Martynas Aleksa


Pirmasis jo klasikinės choreografijos pedagogas buvo iki šiol baleto vadovėlius rašantis Pranciškus Peluritis. Vėliau šią discipliną dėstė Antanas Beliukevičius, Birutė Krapavičienė, Jonas Katakinas. Duetinio šokio mokė Vytautas Kudžma, charakterinio šokio – Aušra Gineitytė.

„Visi jie formavo mane kaip asmenybę. Besimokydamas tryliktoje klasėje, buvau priimtas į LNOBT kaip stažuotojas ir jau tada su baleto trupe išvykau į pirmąsias užsienio gastroles. Pirmuosius savo solinius vaidmenis sukūriau baletuose „Raudonoji Žizel“, „Romeo ir Džuljeta“. Žingsnis po žingsnio, vaidmuo po vaidmens tapau ir vedančiuoju solistu. Labiausiai patikdavo gyvas spektaklio kūrimas kartu su choreografu – pavyzdžiui, „Dezdemona“ ir „Kopelija“ kartu su Kirilu Simonovu. O paskutinis mano spektaklis LNOBT scenoje buvo Martyno Rimeikio baletas „Visur kur mes nebuvom“, – pasakoja pašnekovas.

Per savo karjerą šokėjas yra surinkęs solidų premijų ir apdovanojimų kraitį. Turi net du „Auksinius scenos kryžius“: 2009 m. pirmąjį gavo už Džeimso vaidmenį „Silfidėje“, antrąjį 2016 m. – už vaidmenį balete „Bolero“. 2010 m. pelnė „Švyturio“ apdovanojimą už Natanaelio vaidmenį „Kopelijoje“ bei Romeo vaidmenį balete „Romeo ir Džuljeta“. 2002 m. pelnė Australijos baleto draugijos pirmininko Jurgio Žalkausko premiją, 2004 m. ir 2010 m. – Konstantino Stašio premijas.
2016 m. E. Butkus pradėjo dirbti Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje. Pasiūlymas dalyvauti konkurse į jos Baleto skyriaus vadovo vietą šokėjui buvo netikėtas, bet neslepia, kad apie tai ir pats anksčiau pagalvodavo.

Baleto mokyklos vadovas Eligijus Butkus: „Visas mūsų miestelis šoko“
© Martynas Aleksa


Kaip būsimieji baleto šokėjai Lietuvoje ugdomi dabar? „Mūsų mokykloje vaikai šokti mokosi nuo pat pirmos klasės: turim 60 pradinukų, ir, kas labai džiugu, mergaičių ir berniukų skaičius klasėse yra apylygis. Kiek jų baigia mokslus? Būna įvairiai, bet šiemet, pavyzdžiui, turime gan gausią abiturientų klasę: dešimt mokinių, iš jų septynios merginos ir trys vaikinai. Dėl daugelio priežasčių ne visi įstoję mokslus baigia: dėl sveikatos, pasikeitusių kūno formų ar tiesiog noras dirbti praeina. O be disciplinos ir nuoseklaus mokymosi rezultato šioje srityje nebūna. Tai natūralu. Be to, po aštuonių klasių dalis moksleivių renkasi tęsti mokslus šiuolaikinio šokio programoje“, – pasakoja E. Butkus.

Eligijus Butkus
Eligijus Butkus
© Martynas Aleksa


Šiuo metu Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos Baleto skyriuje mokosi 200 mokinių, 22 iš jų kryptingai rengiasi tapti šiuolaikinio šokio šokėjais. Jaunuoliai čia mokomi ne tik šokti: mokiniams privalomos ir fortepijono, improvizacijos, grimo, profesinių įgūdžių plėtojimo pamokos.

„Šių metų pavasarį dėl pandemijos teko atšaukti mūsų moksleivių pasirodymus tarptautiniuose baleto konkursuose JAV, Švedijoje, Latvijoje ir kitose šalyse. Visgi suspėjome į tarptautinį jaunųjų baleto artistų konkursą Lozanoje, kuriame Milda Luckutė, šiuo metu besimokanti jau Londono karališkoje baleto mokykloje, pateko į dvidešimties geriausių šokėjų sąrašą. Ji tapo ketvirtąja lietuve, patekusia į šį prestižinį konkursą, o vien patekti į jį labai nelengva. Anksčiau šiame konkurse yra pasirodžiusios vėliau garsiomis šokėjomis tapusios Rūta Jezerskytė, Neli Beliakaitė ir Kristina Gudžiūnaitė“, – viltingai primena E. Butkus.

Visą pokalbį su Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos Baleto skyriaus vadovu E. Butkumi rasite LNOBT „Facebook“ paskyroje.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Dėl koronaviruso iki liepos atidėtas Kanų kino festivalis

Kanų kino festivalis dėl koronaviruso krizės atidedamas dviem mėnesiais ir vyks liepos 6–17...

Bendros Italijos ir Baltijos šalių kino gamybos skatinimo prizas atiteko Italijos ir Lietuvos projektams

Triesto tarptautiniame kino festivalyje Italijoje, bendros gamybos kino forume „When East Meets...

Šv. Kristoforo kamerinis orkestras skelbia virtualių koncertų ciklą „Ketvirtadieniai su Kristoforu“

Nors karantinas ir sniegas sustabdė daugelio mūsų judėjimą ir bendravimą, Šv. Kristoforo...

Koršunovas apie online erdvėje atgimstantį „Oidipą karalių“: žiūrėjome į porą konkrečių tuometinių politikų (1)

„Sofoklio pjesė „Oidipas karalius“ – tai ne tik tobuliausia tragedija teatro istorijoje,...

Spektaklis „Vonia“ atskleis visas moters paslaptis

Šiuolaikinio šokio meno organizacija „Be kompanijos“ pristato naują spektaklį „Vonia“,...

Top naujienos

Šeimos gydytoja išvardijo dažniausius liekamuosius reiškinius po COVID-19: pasireiškia net ir lengvai sirgusiems (162)

COVID-19 infekcija gali turėti ir liekamųjų reiškinių, kurie pacientus dar kurį laiką kamuoja...

Dalia Vaitkutė-Šiaulienė | D+

30 metų izoliacijos: respublika, kurios nesužlugdė net uždarytos sienos, geležinkeliai ir keliai (1)

Didelė tikimybė, kad jūs niekada negirdėjote apie Nachičevanę. Ši Azerbaidžano autonominė...

Eurolyga Ispanijoje: „Valencia“ – „Žalgiris“ (131)

Dvigubą Eurolygos savaitę Kauno „Žalgiris“ (12-9) žaidžia dvejas rungtynes Ispanijoje....

Sulaikytas Aleksejaus Navalno brolis Olegas (40)

Rusijos pareigūnai Maskvoje sulaikė opozicionieriaus Aleksejaus Navalno brolį Olegą. Policiją...

Užkalnis. Eilėje prie vakcinos: būkim visi vienodai neturtingi ir ligoti (196)

Vakcinos vėluos, mes tikrai iki Mindauginių nepaskiepysime tų 70 proc. gyventojų. Keista, žinoma,...

Po skandalingų antraščių dėl vakcinos Norvegija sudėliojo taškus: išpūstas burbulas (25)

Norvegijos premjerė Erna Solberg teigia, kad šalis negaili pastangų išaiškinti naujausią...

Dailius Dargis | D+

Bręstantis blogis: Lietuvoje įsisiūbavo nelegali veikla, į schemas įtraukiami ūkiai, aplinkosaugininkai ir agronomai

Minimaliomis piniginėmis baudomis atsiperkančių grupuočių veikloje dalyvauja agronomijos,...

Kritikos sulaukęs Rakutis teisinasi: nenorėjau sukelti problemų (190)

Kritikos dėl komentarų apie Holokaustą sulaukęs Seimo konservatorių frakcijos atstovas Valdas...

Agnė Keizikienė | D+

Daugelis atvirauti apie tai vengia: nuo kada su vaikais kalbėtis apie lytinius santykius, homoseksualumą ir kitas S ženklu pažymėtas temas? (2)

Ne viena mama ar tėtis su nerimu laukia akimirkos, kai jų vaikas paklaus, iš kur aš atsiradau. Tai...

Sekso trūkumas gali būti net pavojingas – ypač svarbu, ką žinoti moterims (20)

Nėra ko slėpti – ilgokas vienišavimas ir dėl to ypač praretėjusios intymios sueitys gali...