aA
Gruodžio 4-ąją Lietuvos baletas mini 95-erių metų sukaktį: tiek laiko nutekėjo nuo 1925 m. Kaune parodytos Leo Delibes baleto „Kopelija” premjeros. Šia proga LNOBT savo „Facebook“ paskyroje siunčia puokštę sveikinimų, surinktų iš viso pasaulio, – rašoma pranešime spaudai.
Eligijus Butkus
Eligijus Butkus
© Martynas Aleksa

Prie jų prisidės ir teatro generalinis direktorius Jonas Sakalauskas, baleto meno vadovas Martynas Rimeikis, o taip pat menotyrininkas Helmutas Šabasevičius, parengęs specialų pasakojimą apie šalies baleto įvaizdžio kaitą.

Tačiau niekas negimsta mokėdamas šokti baletą: šis menas būtų neįmanomas be baleto mokyklų veiklos. Tad proginiam pokalbiui pakvietėme Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos Baleto skyriaus vadovą, buvusį LNOBT baleto trupės solistą Eligijų Butkų.

„Į baleto mokyklą Vilniuje iš mažo Užvenčio miestelio Kelmės rajone atvykau 1989-aisiais. Žinojau, kur vykstu, nes iš to paties miestelio kilęs ir baleto primarijus Petras Skirmantas. Abu mokėmės pas tą pačią pirmąją šokių mokytoją Onutę Jankauskienę, kuri šiemet baigė savo pedagoginę karjerą – didžiulė jai pagarba. Užventyje, tiesą sakant, daugiau būrelių ir nebuvo, todėl visas mūsų miestelis šoko. Man neblogai sekėsi lietuvių liaudies šokiai, todėl mokytoja iš pradžių rekomendavo mane Kelmės choreografijos mokyklai, o po to – ir baleto mokyklai Vilniuje. Tačiau ten po stojamųjų patekau tik į kandidatų „rezervą“, todėl atvykti į Vilnių tuometinės mokyklos direktorės Lili Navickytės-Ramanauskienės kvietimą gavau jau spalio mėnesį, kai mokslo metai buvo prasidėję“, – prisimena E. Butkus.

Eligijus Butkus Rusiskasis Hamletas, LNOBT, 2009
Eligijus Butkus Rusiskasis Hamletas, LNOBT, 2009
© Martynas Aleksa


Pirmasis jo klasikinės choreografijos pedagogas buvo iki šiol baleto vadovėlius rašantis Pranciškus Peluritis. Vėliau šią discipliną dėstė Antanas Beliukevičius, Birutė Krapavičienė, Jonas Katakinas. Duetinio šokio mokė Vytautas Kudžma, charakterinio šokio – Aušra Gineitytė.

„Visi jie formavo mane kaip asmenybę. Besimokydamas tryliktoje klasėje, buvau priimtas į LNOBT kaip stažuotojas ir jau tada su baleto trupe išvykau į pirmąsias užsienio gastroles. Pirmuosius savo solinius vaidmenis sukūriau baletuose „Raudonoji Žizel“, „Romeo ir Džuljeta“. Žingsnis po žingsnio, vaidmuo po vaidmens tapau ir vedančiuoju solistu. Labiausiai patikdavo gyvas spektaklio kūrimas kartu su choreografu – pavyzdžiui, „Dezdemona“ ir „Kopelija“ kartu su Kirilu Simonovu. O paskutinis mano spektaklis LNOBT scenoje buvo Martyno Rimeikio baletas „Visur kur mes nebuvom“, – pasakoja pašnekovas.

Per savo karjerą šokėjas yra surinkęs solidų premijų ir apdovanojimų kraitį. Turi net du „Auksinius scenos kryžius“: 2009 m. pirmąjį gavo už Džeimso vaidmenį „Silfidėje“, antrąjį 2016 m. – už vaidmenį balete „Bolero“. 2010 m. pelnė „Švyturio“ apdovanojimą už Natanaelio vaidmenį „Kopelijoje“ bei Romeo vaidmenį balete „Romeo ir Džuljeta“. 2002 m. pelnė Australijos baleto draugijos pirmininko Jurgio Žalkausko premiją, 2004 m. ir 2010 m. – Konstantino Stašio premijas.
2016 m. E. Butkus pradėjo dirbti Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje. Pasiūlymas dalyvauti konkurse į jos Baleto skyriaus vadovo vietą šokėjui buvo netikėtas, bet neslepia, kad apie tai ir pats anksčiau pagalvodavo.

Baleto mokyklos vadovas Eligijus Butkus: „Visas mūsų miestelis šoko“
© Martynas Aleksa


Kaip būsimieji baleto šokėjai Lietuvoje ugdomi dabar? „Mūsų mokykloje vaikai šokti mokosi nuo pat pirmos klasės: turim 60 pradinukų, ir, kas labai džiugu, mergaičių ir berniukų skaičius klasėse yra apylygis. Kiek jų baigia mokslus? Būna įvairiai, bet šiemet, pavyzdžiui, turime gan gausią abiturientų klasę: dešimt mokinių, iš jų septynios merginos ir trys vaikinai. Dėl daugelio priežasčių ne visi įstoję mokslus baigia: dėl sveikatos, pasikeitusių kūno formų ar tiesiog noras dirbti praeina. O be disciplinos ir nuoseklaus mokymosi rezultato šioje srityje nebūna. Tai natūralu. Be to, po aštuonių klasių dalis moksleivių renkasi tęsti mokslus šiuolaikinio šokio programoje“, – pasakoja E. Butkus.

Eligijus Butkus
Eligijus Butkus
© Martynas Aleksa


Šiuo metu Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos Baleto skyriuje mokosi 200 mokinių, 22 iš jų kryptingai rengiasi tapti šiuolaikinio šokio šokėjais. Jaunuoliai čia mokomi ne tik šokti: mokiniams privalomos ir fortepijono, improvizacijos, grimo, profesinių įgūdžių plėtojimo pamokos.

„Šių metų pavasarį dėl pandemijos teko atšaukti mūsų moksleivių pasirodymus tarptautiniuose baleto konkursuose JAV, Švedijoje, Latvijoje ir kitose šalyse. Visgi suspėjome į tarptautinį jaunųjų baleto artistų konkursą Lozanoje, kuriame Milda Luckutė, šiuo metu besimokanti jau Londono karališkoje baleto mokykloje, pateko į dvidešimties geriausių šokėjų sąrašą. Ji tapo ketvirtąja lietuve, patekusia į šį prestižinį konkursą, o vien patekti į jį labai nelengva. Anksčiau šiame konkurse yra pasirodžiusios vėliau garsiomis šokėjomis tapusios Rūta Jezerskytė, Neli Beliakaitė ir Kristina Gudžiūnaitė“, – viltingai primena E. Butkus.

Visą pokalbį su Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos Baleto skyriaus vadovu E. Butkumi rasite LNOBT „Facebook“ paskyroje.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Knygos, norintiems pažinti pasaulį ir save

Jei esate iš tų žmonių, kurie mėgsta ne tik grožinę literatūrą, bet ir knygas, leidžiančias...

Klaipėdos pilies džiazo festivalyje laukiama Petro Vyšniausko pasirodymo

Daugeliui Klaipėda ir pajūris asocijuojasi su romantika. Kitiems – su džiazo muzika. Abu šiuos...

Kūriniai iš metalo atliekų lietuvių dizainerei atnešė tarptautinį pripažinimą: juos bus galima perduoti iš kartos į kartą (1)

Ar įmanoma pramonines metalų atliekas panaudoti plytelių pigmentams išgauti? Ar įmanoma lininius...

Transilvanijos kino festivalyje – apdovanojimas Marato Sargsyan filmui „Tvano nebus“

Šeštadienio naktį kino režisieriaus Marato Sargsyan debiutiniam ilgo metro filmui „Tvano...

Prancūzijos kritikai dalinasi įspūdžiais apie Artūro Areimos spektaklį: sukrečianti patirtis, kurią dar reikia suvirškinti (1)

Šią vasarą liepos mėnesį Prancūzijoje praūžė 75-asis Avinjono teatro festivalis, kasmet...

Top naujienos

Kasčiūnas: tarnybos įpareigotos neteisėtus migrantus nedelsdamos grąžinti į Baltarusijos teritoriją papildyta 21:53 (1462)

Šiandien valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovė Agnė Bilotaitė priėmė...

Šių specialistų trūkumas garantuoja, kad darbą tikrai gausite: jokių viršvalandžių ir vidutinis 2000 eurų atlyginimas (58)

Ar pamenate, kai jūsų klausdavo, kuo norėsite būti užaugę? Ką darėte, kai atėjo laikas...

Profesorius Čaplinskas: delta atmainos virusas dauginasi kitaip nei prieš tai plitusių (231)

Sergamumo koronavirusu padėtis šalyje blogėja. Kasdien skelbiami vis didesni naujai...

Karolis Kasperas | D+

Hitlerio vaikai: nuo dešimties metų ruošė karo mašinas, nušluosiančias viską savo kelyje

Yra sakoma – tradicijos perduodamos iš kartos į kartą. Adolfas Hitleris taip pat nusprendė...

Karbauskis: Landsbergis turi važiuoti pas Nausėdą ir neišeiti, kol nesusitars (600)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis sako, jog...

Prienų rajone – įspūdingas nuosavas pomidorų ūkis: augina kelis šimtus skirtingų jų veislių (22)

300 skirtingų pomidorų veislių – tiek šiemet savo pomidorų ūkyje jų augina agronomė ir...

Eskedar Maštavičienė: jei didžioji dalis nelegalių migrantų liktų Lietuvoje – jie taptų legaliais gyventojais (1096)

14 metų Lietuvoje gyvenanti ir Lietuvos pilietybę turinti pabėgėlė iš Etiopijos Eskedar...

Liūdnai pagarsėjusių diktatorių meniu: dėl kokių priežasčių jie sau neleido kulinarinių įmantrybių (5)

Anaiptol ne iš gerosios pusės pagarsėję XX a. politikos veikėjai galėjo mėgautis išskirtine...