aA
Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ jau šį penktadienį prasidės 11-oji tarptautinė šiuolaikinio meno mugėArtVilnius’20“, ji tęsis visą savaitgalį (spalio 2-4 dienomis).
„ArtVilnius’20“ mugėje – netikėti performansai, daug foto darbų, lauks ir smalos autobusas
© Organizacijos nuotr.

Meno mugės „ArtVilnius’20“ Komunikacijos vadovė Rasa Barčaitė „Delfi“ sakė, kad šiemet programa ypač plati. Pasakodama apie ateinantį meno įvykį, ji išskyrė performansų programą – pasirodys tokie menininkai, kaip Monika Dirsytė, Evaldas Jansas, Augustinas Serapinas, Gintarė Minelgaitė (Dr. GoraParasit).

„Performansai vyks atskiroje salėje, tam tikru laiku. Tačiau bus ir netikėtų, interaktyvių pasirodymų, į kuriuos lankytojai pateks visiškai neplanuotai. Performansininkai judės po sales, veiksmo vieta keisis, šitaip jie stebins žiūrovą, įtrauks į meno veiksmą“, – apie laukiančias staigmenas kalbėjo ji.

„ArtVilnius’20“ mugėje – netikėti performansai, daug foto darbų, lauks ir smalos autobusas
© Organizatoriai


Daug dėmesio fotografijai

Šių metų mugės akcentas – bus pristatomi tiek lietuvių fotografijos klasikai, tiek šiuolaikinės fotografijos atstovai. Galerijos savo stenduose pristatys Algimantą Aleksandravičių, Rimantą Dichavičių, Remigijų Treigį, Violetą Bubelytę ir kitus.

Latvių fotomenininkas Arnis Balčius pristatys savo solo projektą: geriausius rinktinius visų metų darbus.

Deja, dėl pandemijos įvestų apribojimų į mugę negalės atvykti Niujorke, Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) gyvenantis lietuvis menininkas Vytenis Jankūnas, tačiau jo foto darbai, atskleidžiantys šiandienos aktualijas bus eksponuojami – jis įamžino karantino sukaustytą Niujorką, kasdienybės vaizdus.

Projektų zonoje prisistatys ne tik menininkai, bet ir institucijos: Krokuvos šiuolaikinio meno muziejus MOCAK, „Lewben Art Foundation“, Šiuolaikinio meno centras (ŠMC) ir Jono Meko vizualiųjų menų centras.

Visa „ArtVilnius“ programa, pasak R. Barčaitės, suskaidyta į keletą stambių dalių, vieną jų sudaro galerijų ekspozicijos, lankytojų pamėgta skulptūrų ir instaliacijų programa „Takas“.

„Skultpūros didelės, įspūdingos, bus rodomos ir lauke, ir viduje. Dauguma vis dar prisimena anais metais lauke eksponuojamą Tado Vosyliaus, bene geriausiai žinomo savo kūriniais iš smalos, – skulptūrą „Žvėris“. Šiais metais jis atveš įspūdingą smalos autobusą“, – intrigavo R. Barčaitė.

„ArtVilnius’20“ mugėje – netikėti performansai, daug foto darbų, lauks ir smalos autobusas
Tado Vosyliaus skultpūra „Žvėris“.
© Organizatoriai


Netrūks diskusijų

Kita mugės dalis – diskusijos, paskaitos ir konferencijos. Šiais metais nebus išvengta aktualios COVID-19 tematikos. Pasak R. Barčaitės, nuo to nenorima pabėgti: bus daug kalbamasi, ji atsispindės plačiau.

Penktadienį Lietuvos kultūros institutas pristato diskusiją „Kovidinės eros scenarijai Lietuvos kultūros tarptautiškumui.“

Šeštadienį vyks Podiumo diskusija apie galerijų ateitį. Galerininkai kalbės apie sunkumus, su kuriais susiduria pandemijos metu, svarstys, kaip viskas vyks ateityje.

Tačiau ne viskas suksis apie koronavirusą. Šeštadienį laukia šiuolaikinio meno ekspertės Justės Jonutytės paskaita „Kolekcionavimo ABC. Ką turi žinoti kiekvienas žmogus, prieš įsigydamas meno kūrinį“. Sužinota informacija, R. Barčaitės tikinimu, turėtų praversti ketinantiems pradėti kolekcionuoti meno kūrinius.

Monika Dirsytė. Performansas Pan demos
Monika Dirsytė. Performansas Pan demos.
© Organizatoriai

Tą pačią dieną, nuo ryto iki vakaro vyks mokslinė konferencija, kurios pavadinime atsidūrė pastaraisiais metais išpopuliarėjusi sąvoka – „metamodernizmas“, apibūdinanti šiuolaikinę kultūrą.

Konferencijoje bus bandoma išsiaiškinti, koks jos aktualumas šiandien, kokios kūrybinio proto vystymo galimybės. Dalyvaus ir pats sąvokos autorius, Roterdamo Erasmus universiteto koledžo humanitarinių mokslų fakultetui vadovaujantis dr. Robinas van den Akkeris.

Anot organizatorių, renginio metu užsienio ir šalies akademikai, meno ir verslo pasaulių atstovai kalbės apie kūrybinio proto svarbą technologijų eroje, aptars metamodernizmo apraiškas kultūroje ir visuomenėje, tinkamumą mūsų kontekste.

O sekmadienį R. Barčaitė visus kvietė į diskusiją apie menines patirtis, kurios keičia gyvenimą, su Tomu Venclova. „Profesorius labai įdomus pašnekovas, žmonių itin mėgstamas“, – komentavo ji.

„ArtVilnius’20“ programos vinis – ekskursijos su menotyrininkais. Anot R. Barčaitės, jos labai populiarios – yra nemažai norinčių išgirsti pasakojimą apie meno kūrinius iš profesionalo lūpų.

„ArtVilnius’20“ mugėje – netikėti performansai, daug foto darbų, lauks ir smalos autobusas
© Organizatoriai


Atsirado naujovių

Pandemija įvedė korekcijas – „ArtVilnius’20“ programoje neliko edukacinės programos, nes būryje kuriant meno kūrinius neįmanoma užtikrinti saugaus atstumo.

Tačiau bus ne vien praradimų, bet ir atradimų: R. Barčaitė pasakojo, kad šiais metais atsirado pakankamai daug naujovių.

Šiuolaikinio meno mugė persikėlė į skaitmeninę erdvę. „Visi norintieji galės „pasivaikščioti“ po sales, išbandyti 3D interaktyvų turą“, – su naujovėmis pažindino ji.

Šiemet įgyvendintas ne vienas skaitmeninimo projektas – paleistas elektroninis mugės dalyvių darbų katalogas. „Bus galima pažiūrėti, kokie darbai pristatomi meno mugėje, jų kainos, pavadinimai – viskas interaktyvu. Iš anksto bus galima apsižiūrėti ir išsirinkti, o atėjus į mugę – pasikalbėti su pačiais autoriais, galerininkais, pasiderėti ir įsigyti“, – kalbėjo R. Barčaitė.

Įdomiausia, kad skaitmeninimo, perėjimo į internetinę erdvę idėja kilo dar prieš prasidedant pandemijai. „Taip išėjo, kad pačiu laiku“, – šypsodamasi sakė pašnekovė.

Monikos Dirsytės performansas Kamuolys
Monikos Dirsytės performansas Kamuolys
© Organizatoriai

Renginį planavo tris kartus – šįsyk įvyks

Įprastai „ArtVilnius`20“ mugė vykdavo birželio mėnesį. Tačiau dėl pandemijos renginio datą šiemet teko perkelti net tris kartus. R. Barčaitė pripažino, kad organizuojant šių metų meno mugę buvo iššūkių, vyko intensyvus darbas. Daug užsienio galerijų atstovų iki paskutinės minutės negalėjo pasakyti, dalyvaus ar ne. Paveiktų šalių sąrašas keitėsi vos ne kas savaitę.

„Bet vis tiek turėsime svečių: atvyks nuo pat mugės atsiradimo dalyvaujanti Paryžiaus galerija „Nivet-Carzon“, Estijos ir Latvijos galerijų atstovai. Kai kuriems teko prašyti atskirų leidimų. Paskutinę savaitę atšauktas keleto galerijų dalyvavimas. Įsivaizduokite, mugėje, kurios stendai planuojami brėžiniuose... Tai nėra lengva, bet viską išsprendėme“, – patirtais rūpesčiais dalijosi pašnekovė.

„ArtVilnius’20“ mugėje – netikėti performansai, daug foto darbų, lauks ir smalos autobusas
© Organizatoriai


Jos žiniomis, daug pasaulinių meno mugių buvo išvis atšauktos arba perkeltos į kitus metus, kai kurios organizuojamos tik virtualioje erdvėje. Tarptautinė šuolaikinio meno mugė Art Basel apskritai atšaukta, „Frieze London“ – persikėlė į virtualią erdvę.

„Dėl pandemijos neįvyko pasaulinio garso mugės. Tai parodo, kaip nelengva organizuoti tokio masto renginius“, – sakė ji.

Šiųmetinėje „ArtVilnius`20“ mugėje dalyvaus 40 galerijų, įprastai būdavo apie 60. „Šiek tiek mažiau, nes negalėjo atvykti menininkai iš užsienio. Tačiau pristatysime garsius savo šalies kūrėjus, kurie anksčiau negalėdavo atvykti vien dėl to, kad dalyvaudavo kituose tarptautiniuose renginiuose. Pagaliau pasisekė su jais susiderinti. Vienais sumažėjo, kitais – pasipildė. Mugėje bus daugiau renginių ir naujovių. Negalėjimą pavertėme privalumu“, – patikino pašnekovė.

Detalesnę „ArtVilnius`20“ mugės programą galima rasti čia.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Laisvalaikis – (ne)karantinas. Kokius filmus ir knygas rekomenduoja Gintarė Masteikaitė (7)

Nevyriausybinių scenos meno organizacijų asociacijos vadovė Gintarė Masteikaitė sakė, kad...

Aleksandras Vozbinas sekmadienį atguls amžinojo poilsio Menininkų kalnelyje Atminimui įsteigtas jo vardo fondas (1)

Sekmadienį Vilniuje, Antakalnio kapinėse esančiame Menininkų kalnelyje amžinojo poilsio atguls...

Virtualiame Berlyno kino festivalyje debiutuos filmas apie Tinos Turner gyvenimą (1)

Dokumentinio filmo apie legendinę dainininkę Tiną Turner pasaulinė premjera ir „įspūdinga“...

Moišė Kulbakas – kankinys poetas, kurio kūryba įkvėpė vieną populiariausių skulptūrų Vilniuje (52)

Moišė Kulbakas gimė 1896 m. kovo 20 d. Smurgainyse (dab. Baltarusija). Augo religingoje šeimoje,...

Buvęs CŽV agentas Snowdenas knygoje atgailauja už savo veiksmus knygos ištrauka (16)

Buvęs Centrinės žvalgybos valdybos ( CŽV ) ir Nacionalinio saugumo agentūros ( NSA ) darbuotojas...

Top naujienos

Vieną žiauriausių Kauno nusikaltėlių praeities nuodėmės pasivijo po daugelio metų (11)

Kadaise vienu nuožmiausių Kauno nusikaltėlių, Daškinių gaujos smogiku vadintą Jordį...

Romantiškoje vietoje per karantiną užsisakė greito maisto išsinešti: tai, ką paragavo, buvo verta nuodėmės (23)

Nors nesu greito maisto mėgėja ir jį valgau itin retai, bet nesumeluosiu sakydama, kad kartais...

Juvelyrai skaičiuoja prarastas pajamas: žmonės įprato taupyti, žiedų pardavimai smuko iki 10 kartų (42)

Karantinas juvelyrikos verslui atnešė daug iššūkių, tokių kaip tiekimo sutrikimai, parodų ir...

Vilniuje po Neries ledu dingęs vyras – žinomas dviratininkų treneris (89)

Vilniuje šeštadienį Neries upės ledas neatlaikė augintinio gelbėti puolusios poros. Moteriai...

Ramūnas Bogdanas | D+

Niekšinga bolševikinė tradicija nuodyti valstybės „priešus“ tęsiasi, skiriasi tik mados: aukų sąrašas pildomas

Nuodijimas kaip būdas atsikratyti nepageidaujamu asmeniu žinomas nuo seniausių laikų. Nužudymas...

Kaune BMW nesuvaldęs vyras tapo masinės avarijos kaltininku: apdaužyti šeši automobiliai

Kaune BMW automobilio nesuvaldęs vyras Baltijos ir Naujakurių gatvių sankirtoje užlėkė ant...

Kas taip įsiutino Rusiją: vienas Armėnijos premjero sakinys privedė prie perversmo slenksčio (473)

Pralaimėjimas kare prieš Azerbaidžaną dėl Kalnų Karabacho jau pernai šokiravo ir prislėgė...

Šalis, kurią reikia aplankyti bent du kartus: kelionė po ledo, pūgų ir lavos kraštą (1)

Islandija – tai šalis, kurią, kaip sakoma, reikia aplankyti bent du kartus. Vieną kartą –...

Laisvalaikis – (ne)karantinas. Kokius filmus ir knygas rekomenduoja Gintarė Masteikaitė (7)

Nevyriausybinių scenos meno organizacijų asociacijos vadovė Gintarė Masteikaitė sakė, kad...