aA
Vakar Lietuva ištarė su Dievu Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatui, vyriausiam Lietuvos dailininkų sąjungos nariui, abstrakčiosios tapybos kūrėjui Algirdui Petruliui. Pasak kolegų, jis buvo linksmas, išmintingas ir ilgą bei turiningą gyvenimo kelią nuėjęs menininkas. Į paskutinę savo parodą „95“, šiuo metu rodomą „Lietuvos aido“ galerijoje, dailininkas jau nebeatvyko: dar per Kalėdas ilgaamžis pasijuto prasčiau, bet paprašė parodos atidarymo liudininkams perduoti, kad esąs drauge su visais. Susirinkusieji vienu balsu lyg atodūsiu ištarė: „Ir mes esame su juo.“
Algirdas Petrulis
© "Lietuvos žinios"

Dabar A. Petrulis išties yra su visais: jis atgulė sostinės Antakalnio kapinėse ir, prisiminus Jono Strielkūno eilutę, tapo Lietuva.

Paskutiniuose dailininko darbuose - tapiniuose, pastelėse ir piešiniuose - alsuoja Lietuvos ekspresionistams būdingos spalvos, surinktos iš sodžių ir miesto gatvelių. Abstrakčiose paveikslų formose lyg išlydytuose vitražuose gali pajusti, kaip plaikstosi amžinai gyva A. Petrulio kūrybos dvasia.

Pasak tapytojo artimųjų, likus porai dienų iki išsiskyrimo, jį aplankė penkiais draugystės, pokštų ir rimtų pokalbių dešimtmečiais išmėgintas bičiulis, vitražo meistras Kazimieras Morkūnas. Juodu gurkšnoję vyną.

Kalbinamas K. Morkūnas sakė, esą buvę ne visai taip: abu gėrė termose atsineštą „Morkūno kavą“: dviem - šeši šaukšteliai kavos, dvi stiklinės vandens, dešimt šaukštelių cukraus, išspaustos citrinos sultys ir stiklinė to, ką lotynai vadina dvasia... Rodydamas, kaip jo firminė kava ruošiama, K. Morkūnas prisiminė trumpą istoriją.

„Šią vasarą pas mane į sodybą Linkmenyse Algirdas neatvažiavo. O anksčiau jį atveždavo. Kad ir kokios sveikatos būdavo, išlipęs iš automobilio, jis visada nešdavosi puslitrį baltosios ar brendžio. Išragaudavome, ir ką? - „Morkūno kavos“ užsimanydavome. O ten stiklinė spirito sueina“, - prasmingai nutilo vitražo meistras.

Paskutinį kartą bičiulio gėrimu A. Petrulis tik suvilgė lūpas. „Kaip komuniją priėmė“, - sakė K. Morkūnas. Paskui ėmė „vargti“, paprašė, kad jį paguldytų. „Įdomiausia, kad pradėjo laukti krepšinio transliacijos. Jam magėjo sužinoti, kaip seksis rungtynės „Lietuvos ryto“ komandai. Labai rūpėjo jaunojo centro puolėjo Jono Valančiūno debiutas. Pramerkia akį ir vis klausia: „Ar dar ne krepšinis?“, - pasakojo tapytojo bičiulis.

Aruodas humoro

Abu menininkai susipažino 1956 metais, kai apsigyveno viename dailininkams pastatytame Antakalnio daugiabutyje. „Nors ir buvo blogas metas, stagnacija, turėjom gražų, šeimynišką trio: keramikas Mykolas Vrubliauskas, A. Petrulis ir aš. Vos ne kasdien susitikdavome. Kartais prisidėdavo garsus grafikas ir baisiausias humoristas Telesforas Kulakauskas, tapytojas Stasys Jusionis. Taip mes gražiai ir laikėmės. Iš pradžių, kol gyvenome šalia, buvome kasdieniai bičiuliai, o kai įsikūrėme skirtingose Vilniaus vietose - tapome proginiai, šventiniai“, - prisiminė velionio draugas.

Nors ir būdami skirtingų specialybių dailininkai, jie mirko bendruose syvuose ir atskirai - savuose. „Bendraudavome, linksmindavomės, tačiau saikingai. Jie eidavo miegoti, o aš dirbti per naktį. A. Petruliui reikia dienos šviesos, o man tuo metu „ėjo“ daugybė užsakymų", - prisiminė vitražo menininkas.

Pasak jo, T. Kulakauskas, humoristas kokių reta, į visų trijulės narių charakterius įnešė sąmojo, išmokė „žaisti iš nieko“. „Su A. Petruliu būdavo gera, turėjo nuostabią aurą. Žiūrėk, kitas užklysta į studiją ir visas savo bei pasaulio bėdas čia palieka. Jam gerai, palengvėja, o aš dieną dvi negaliu į dirbtuvę užeiti. Tada skambinu A. Petruliui, iš naujo pasilinksminame ir jau gali toje patalpoje būti. A. Petrulis - aruodas humoro“, - sakė K. Morkūnas.

Vitražo kūrėjas pakartojo tai, ką įvairiomis progomis yra sakęs anksčiau: A. Petrulis yra didis tapytojas ir žalios spalvos meistras. Čia K. Morkūnas prisiminė savo mokytojo Jono Šileikos žodžius: geras tapytojas tas, kuris valdo žalią spalvą. "O A. Petrulis - žalios spalvos dievas, jis taip ją mėgsta... Štai užpernai užsukau pas jį į Kirdeikius. Žiūriu, dažo pirkelės duris tokia žalia electric spalva! Na, aš tokia dažyti nedrįsčiau. O ji jam arčiausiai dūšios“, - juokėsi pašnekovas.

Istorija nepalaužė dvasios

A. Petrulis buvo paskutinis iš „Individualistų“ - 1939 metais susibūrusios dailininkų grupės. Jai priklausė Viktoras Vizgirda, Antanas Gudaitis, Viktoras Petravičius. Ką tik baigęs studijas, jis jau dalyvavo bendrose sambūrio parodose. Pasak tapytojo Aloyzo Stasiulevičiaus, dailininkas nesimokė Prancūzijoje, tačiau perėmė Paryžiaus mokyklos ypatumus: jau pirmuose jo darbuose buvo justi subtilumas, pustoniai.

„Mes turėjome nuo realizmo peršokti prie abstrahavimo. O jis laikėsi savo linijos ir labai sėkmingai. Kad ir kokį siužetą paišytų, viskas derėjo, pulsavo harmonija. Jis nebuvo kovotojas, gyveno uždarai, nuošalyje, bet visada kliovėsi išmintimi. Nei karas, nei šalies okupacija ir naujieji reikalavimai A. Petrulio braižo nepakeitė. Istorija jo nepalaužė“, - apie išėjusį kolegą sakė A.Stasiulevičius.

Tapytojas prisiminė, kaip juodu su A. Petruliu keliavo į Paryžių, lankėsi pas šio bičiulį, bendramokslį Vytautą Kasiulį. Ir visur juos lydėjęs trečias - geras Algirdo humoras.

Pasak A. Stasiulevičiaus, A. Petrulio posūkis į abstrakciją buvo visiškai logiškas, atsiradęs savaime. Mat šiuo keliu pasuko nuo „natūros“, kitaip nei modernieji abstrakcionistai. „Savo tapiniais jis tarsi muzikavo, grodamas keletu instrumentų“, - teigė kolega.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Ar galima neštis namus su savimi – klausia teatro kūrėjai

Lietuvos nacionalinio dramos teatro Mažojoje salėje gegužės 24 d. įvyko antroji šių metų...

Vasarą MO kviečia leisti laiką savo atvirose erdvėse

MO muziejus vilniečiams ir miesto svečiams pristato vasaros programą – kvies įsitraukti į...

Vilniaus rajono bendruomenės kurs Lietuvos viziją kartu su teatro menininkais

Lietuvos nacionalinis dramos teatras jau antrus metus vykdo edukacinį projektą „Lietuvos...

Banksy veikiausiai paliko savo kūrinį Venecijoje

Paslaptingasis britų menininkas Banksy veikiausiai paliko savo atspaudą ant vienos trupančios...

Paroda „XVII a.“ aprėps daugiau nei 60 Lietuvos menininkų kūrinius

„XVII a.“. Taip paprastai pavadinta vakar sostinės Naujamiestyje, menininkų dienos centre...

Top naujienos

Lietuvio gyvenimas – deimantais klotas: jaunas vyras sukasi klestinčiuose versluose per du žemynus (1)

Jaunas Lietuvos žydas Patrikas Ribas šiandien gali džiaugtis itin sėkmingu šeimos verslu. Nuo...

Nesuvokiamos skerdynės: dėl 10 km plyno lauko galvas padėjo per milijoną karių (36)

Somos mūšis , buvo vienas didžiausių Pirmojo pasaulinio karo mūšių. Jis vyko nuo 1916-ųjų...

Princesės Dianos žūties liudininkais tapusi amerikiečių pora bijo dėl savo gyvybių: parodymai atskleidė netikėtas detales (61)

Kaip sako 1997 metų rugpjūčio 31 dieną princesės Dianos žūties Paryžiuje liudininkais...

Paaugliai žaislus keičia į ginklus: buriasi į grupes, smurtauja, vagia ir nieko nebijo (112)

Vagia automobilius, peilius naudoja kaip grasinamuosius įrankius, apiplėšinėja, spardo, muša ir...

Patikrinę iš JAV į Lietuvą atvežtą „Volvo“ visureigį konstatavo: gerai, kad ne dyzelinis (113)

Vieša paslaptis, sako autoservisų specialistai, kad dažniausiai benzininiai automobiliai genda...

Nemaloni tiesa: šie baisuokliai gyvena ant jūsų veido ir kasnakt rengia puotas (12)

Nepulkite į paniką, bet ant jūsų veido veikiausiai yra kelios dešimtys voragyvių, gyvenančių...

Į kovą dėl Davieso parašo jungiasi „Barcelona“: pasiūlymas gerokai pelningesnis nei kitų (2)

Kauno „Žalgirio“ lyderis Brandonas Daviesas – dar vieno Eurolygos grando radare. Pasak...

Kodėl daliai žmonių sunkiau pajusti orgazmą ir ką jiems daryti

Žmonės nepatiria orgazmo taip dažnai, kaip rodoma Holivudo filmuose ar kalbama prie savaitgalio...

Grilio mylėtojų šventėje – nuodėmingo maisto lavina: kepimo virtuozai pranoko patys save (4)

Saulėtą šeštadienio popietę būrys žmonių rinkosi į didžiausios Baltijos šalyse grilio...

Norėdami išvengti odos vėžio, privalote apsižiūrėti: gydytoja įvardijo, kam rizika susirgti didžiausia (5)

Anot gydytojos dermatovenerologės Astos Dumbliauskienės , odos vėžio prevencija Lietuvoje...