aA
Birželio 23 d., minint rašytojo, diplomato, vertėjo Antano Vaičiulaičio gimtadienį, kas dveji metai teikiama šio klasiko vardo literatūrinė premija. Šiemet XIII-asis apdovanojimas už geriausią novelę, publikuotą literatūros žurnale „Metai“, atitenka rašytojai Jurgai Tumasonytei.
Jurga Tumasonytė
Jurga Tumasonytė
© DELFI / Kiril Čachovskij

Autorės novelę „Karalystė“ („Metai“, 2019, Nr. 2), kaip vertą šio garbingo apdovanojimo, balsų dauguma pripažino ekspertų komisija, kurią sudaro rašytojai ir literatūros tyrinėtojai – Danutė Kalinauskaitė, Žydronė Kolevinskienė, Jūratė Sprindytė, Renata Šerelytė, Antanas Šimkus, Dainius Vaitiekūnas, Daina Opolskaitė, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Pasak A. Vaičiulaičio premijos komisijos pirmininkės Žydronės Kolevinskienės, premija Jurgai Tumasonytei skirta už tradicinio naratyvo netikėtą, originalią plėtotę, išsaugant aiškią kūrinio struktūrą ir keistą, gal net absurdišką kitokio pasaulio viziją novelėje „Karalystė“.

„Jurgos Tumasonytės novelės įsimena, įstringa, nepalieka skaitytojo, sekioja iš paskos lyg Jadvyga paskui Motę „Karalystėje“. Labai aiškus teksto įrėminimas, veiksmo užuomazga, kulminacija, atomazga – visi šie klasikinei novelei būtini sandai fiksuojami ir Jurgos Tumasonytės novelėse. Juos papildo nepamirštas siužetas, netikėta autorės išmonė, magiškojo realizmo ženklai, dvigubas pasakojimo planas, viduramžiškosios karalystės buities ir fantastikos lygmenų derinimas. Ne tik premijuotoji novelė, bet ir visa knyga bei ankstesni tekstai liudija labai platų Jurgos rašymo diapazoną. Neabejotinai, tai vienas ryškiausių prozos balsų šiuolaikinės lietuvių literatūros lauke“, – teigia komisijos pirmininkė.

Šiemet, po ketverių metų pertraukos, taip pat skirta ir Jaunojo novelisto premija. Ji atiteko prozininkei Gailei Garnelytei už meistrišką kompoziciją ir klasikinio pasakojimo sklandumą novelėje „Ramybės diena“ („Metai“, 2018, Nr. 7).

Antano Vaičiulaičio literatūrinės premijos ir Jaunojo novelisto apdovanojimo iškilmingas teikimas numatomas šių metų rudenį.

Antano Vaičiulaičio literatūrinė premija įsteigta 1994 metais, tuometinio Vilniaus pedagoginio universiteto Lituanistikos fakulteto Lietuvių literatūros katedros, literatūros žurnalo „Metai“ redakcijos ir Vaičiulaičių šeimos iniciatyva. Taip buvo nutarta prisiminti, tęsti Antano Vaičiulaičio kūrybos tradiciją ir skatinti šiuolaikinę lietuvių novelistiką. Premija skiriama kas dveji metai už geriausią novelę, per šį laikotarpį publikuotą literatūros mėnraštyje „Metai“. Šios premijos laureatais yra tapę Romualdas Granauskas, Juozas Aputis, Bitė Vilimaitė, Laura Sintija Černiauskaitė, Vidas Morkūnas, Alvydas Šlepikas, Renata Šerelytė, Valdas Papievis, Daina Opolskaitė ir kiti.
Šios premijos mecenatai: Joanos Vaičiulaitienės Memorialinis Fondas, kurį palaiko Aldona, Danutė ir Joana Vaičiulaitytės.

Jurga Tumasonytė gimė 1988 m. birželio 22 d. Kaune, ten baigė „Aušros“ gimnaziją. Vilniaus universitete įgijo lietuvių filologijos bakalauro laipsnį, o Vytauto Didžiojo universitete – literatūrologijos studijų programos filologijos magistro laipsnį. 2007 m. debiutavo kultūrinėje spaudoje ir iki šiol aktyviai bendradarbiauja įvairiuose leidiniuose ir portaluose (370, „Literatūra ir menas“, „Nemunas“, „Metai“, „Šiaurės Atėnai“, 15min.lt ir kt.) – skelbia interviu su Lietuvos ir užsienio kūrėjais, recenzijas ir apžvalgas kultūrinėmis temomis. Yra prisidėjusi prie įvairių kultūrinių renginių organizavimo (iš jų žymiausi – „Paviljono knygų savaitgalis“, „Vilniaus literatūrinis festivalis“, audiovizualinės poezijos festivalis „Tarp“). 2010–2013 m. dalyvavo slemo turnyruose. J. Tumasonytės tekstai versti į estų, latvių, vokiečių, rusų, kroatų ir anglų kalbas. „Kartais atrodo, kad kažkur turėtų klaidžioti tavo antrininkas – iš tų laikų, kurių prisiminti nebenorėtum…“ (J. Tumasonytė).

A. Vaičiulaičio literatūros premija apdovanota novelė „Karalystė“ pateko ir į 2019 metais pasirodžiusią Jurgos Tumasonytės knygą „Undinės“ (Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2019), o pati knyga – į Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto renkamą kūrybiškiausių knygų dvyliktuką.

Gailė Garnelytė gimė 1987 Vilniuje, 2006–2010 m. studijavo lietuvių literatūrą Vilniaus universitete, 2013 m. baigė kino dramaturgijos studijas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Ji yra įvairių trumpametražių vaidybinių bei dokumentinių filmų scenarijų autorė ir bendraautorė, taip pat kuria nepriklausomus TV projektus, rašo teatro ir radijo teatro pjeses, moko scenarijaus bei kūrybinio rašymo.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Kultūrinė programa Palangoje: ką miestas siūlo poilsiautojams šią vasarą?

Vasarą Palanga kviečia ne tik į paplūdimį ar išpuoselėtus parkus . Miestas taip pat siūlo...

Paulius Kilbauskas ir japonas Tomoo Nagai pristato unikalų triukšmo singlą „Noise“

Naujausiame Pauliaus Kilbausko single „Noise“ – pasaulio ir elektroninės muzikos susivienijimas...

Galerijos laiptai Kaune pavirs kino teatru

Nors vienas svarbiausių šalies kino įvykių – Europos šalių kino forumas „Scanorama“...

Artėjančios NKDT premjeros aktoriai stebina panašumu į Lietuvos teatro pirmeivius

Nacionalinis Kauno dramos teatras gruodį minės savo šimtmetį. Šio laikmečio dvasia ir...

„Kino po žvaigždėmis“ sezono atidarymas dedikuotas Vytautui Kernagiui (1)

Kino seansus po atviru dangumi rengiantis „Kinas po žvaigždėmis“ jau vienuoliktą kartą...

Top naujienos

Po Karbauskio „valstiečių“ sprendimo jaučiasi kaip gavęs šlapiu skuduru per veidą (24)

Penktadienį, liepos 10 d., Vilniuje daugiau kaip tris valandas posėdžiavusi Lietuvos valstiečių...

Miško gėrybės – jau ant prekystalių: pirmosios kainos gali išgąsdinti

Sakoma, bijai vilko, neik į mišką. Tačiau šiais laikais labiau nei pilkiai gąsdina erkės. Tad...

VMI gyventojus ragina pasiimti 50 mln. Eur: kitaip pinigai nukeliaus į biudžetą (81)

Valstybinė mokesčių inspekcija ( VMI ) pirmadienį informavo, kad per pastaruosius penkerius metus...

Ant stalo – dar vieno draudimo atšaukimas nuo rugsėjo (54)

Vyriausybė trečiadienį svarstys Kultūros bei Švietimo, mokslo ir sporto ministerijų siūlymą...

Koronavirusą pramanu vadinęs 30-metis vyras mirė pabuvojęs COVID platinimo vakarėlyje (217)

30-ies metų amžiaus pacientas mirė pabuvojęs vadinamajame COVID vakarėlyje. Jis manė, kad...

Gavęs sąskaitą vilnietis nustebo: už lemputės pakeitimą – beveik 40 eurų (35)

Santariškių gyventojas pasidalijo žinia, kad gegužę daugiabučio namo garaže būsto...

Šimtai tiki Londono lietuvio pramanais apie COVID-19: saugiausia vieta – po žeme (77)

Pastarosiomis dienomis sąmokslo teorijomis įtikėję asmenys dalinasi vienu įrašu, kurį...

Transliacija / Alfas vienas gamtoje. Uogienė grilyje su pomidorais ir klasikiniai patobulinti iešmeliai jūsų šeimai bei draugams

Kadangi pomidorai yra uoga, iš jų išeina labai puiki uogienė ! Nepatikėsite, kaip ją paprasta...

Temstant pakelkite akis į dangų: išvysite įspūdingus sidabriškuosius debesis ir kometą

Liepos naktimis šiaurinėje padangėje galima išvysti slaptingą, į šiaurės pašvaistę panašų...

Račkauskas prabilo apie nutrauktą tyrimą: tapo dar akivaizdžiau, kad jis buvo pradėtas rinkimams (1)

Panevėžio miesto meras Rytis Mykolas Račkauskas sako, kad teisėsaugai pranešus apie...

|Maža didelių žinių kaina