aA
Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Teatro ir kino fakultete pirmą kartą bus parengti aktoriai, kurių specializacija – pantomima. Ketvirtus metus kūno ir sielos kalbą tobulinantiems vaidybos bakalaurams šie mokslo metai baigiamieji, studentai repetuoja net septynis skirtingų žanrų diplominius spektaklius. Įgytas žinias ir įgūdžius jie bando pritaikyti poetinėje ir dokumentinėje dramoje, farse ir komedijoje; jie vaidina, skaito poeziją, šoka ir dainuoja neblogiau nei tradicinių, nespecializuotų vaidybos kursų aktoriai.
Spektaklis „Pupi pipa pupi“
Spektaklis „Pupi pipa pupi“
© Organizatorių archyvas

Tačiau rimčiausias profesinis išbandymas jų laukia pantomimos žanro spektakliuose, kuriuose privalės pademonstruoti pantomimos meno techniką.

Universali pantomimos meno kalba, kuriai netrukdo žodinio teksto suvokimo barjerai, jau beveik dingusi iš Lietuvos teatro scenų. Vyresniosios kartos žiūrovai galbūt dar prisimena Modrio Tenisono Kauno pantomimos trupės spektaklius, vėliau pantomimos žanro tradiciją tęsė Kęstutis Adomaitis. Apie šiuo metu Kaune lyg ir egzistuojančio pantomimos teatro veiklą mažai kas yra girdėjęs, daugiau žinomas yra tik klaipėdietis mimas Aleksas Mažonas, kurį išugdė pedagogas ir buvęs garsiosios M. Tenisono trupės aktorius Edgaras Savickis. Būtent E. Savickis, šviesios atminties asmenybė, pernai vasarą amžinai mus palikęs, kartu su kurso pedagoge doc. Elena Savukynaite ir mokė būsimuosius aktorius žengti pirmuosius mimo žingsnius.

E. Savukynaitei studentai dėkingi už įsisavintą klasikinės pantomimos kalbos abėcelę, su dėstytoja buvo sukurti pirmieji etiudai, jų pagrindu gimė ir pirmasis spektaklis, kurį režisavo ir toliau tobulina šiuo metu pantomimą dėstanti garsi dramos aktorė ir profesionali balerina Eglė Mikulionytė, aktorinę karjerą pradėjusi K.Adomaičio pantomimos teatre Kaune. Plastinę kūno kalbą ugdo ir kiti sceninio judesio pedagogai –T.Suzukio metodo žinovė Vesta Grabštaitė, doc. Algis Mažeika, klasikinio ir šiuolaikinio šokio specialistai. Vaidybos dėstytojai Juozas Javaitis (kurso vadovas) ir Gintaras Liutkevičius.

Aktoriai pasakoja, kad Šiaulių V-ajame tarptautiniame aukštųjų mokyklų teatrų festivalyje Po saule parodę savo pirmąjį kurso darbą – judesio spektaklį „Paspaudus nurodytoje vietoje lėlė kikena, verkia, dainuoja“ - išgirdo komentarų, kad tai ne grynoji pantomima: „Bet mes ir nesiekiame kažkokio žanro grynumo, nes įdomiausi šiuolaikinio teatro reiškiniai formuojasi kaip tik skirtingų žanrų paribiuose, būtent čia galima tikėtis naujų atradimų. Mums svarbu pasitelkus įvairias technikas ir tradicijas taip įvaldyti kūno kalbą, kad ja galėtume laisvai reikšti savo mintis ir idėjas, o klasikinė pantomima mums yra tik vienas instrumentų greta šokio, judesio, commedia dell‘arte, fizinio ar psichologinio teatro meninių priemonių. Būtent tokiu principu ir yra sukurtas pirmasis mūsų spektaklis, kuriuo mes prisistatome teatro publikai.“

Premjera, kurią rugsėjo 3 ir 4 dienomis žiūrovai išvys Menų spaustuvėje Vilniuje, yra jau minėto, Šiaulių festivalyje rodyto spektaklio variacija, kuri dabar vadinasi „Pupi pipa pupi“, žaislų veiksmo trileris.
Spektaklyje darniu ansambliu veikia visi kurso studentai – šešios merginos ir devyni vaikinai, kuriems nestinga šmaikštumo, energijos, humoro ir išradingumo. Spektaklyje kovoja du herojai, pavadinti Didysis ir Mažasis. Į Mažojo jaukų tradicinių žaislų pasaulį įsibrauna Didysis su agresyviais elektroniniais žaislais. Žaislai kikena ir verkia, groja, šoka ir net dainuoja. Didelė įtampa, greitas tempas, dažni ir netikėti siužeto pasikeitimai. Didysis ir Mažasis – jų vaidmenis kuria Rokas Petrauskas ir Leonas Milius – jau pelnę jaunųjų teatro vilčių apdovanojimus teatrų festivalyje Šiauliuose.

Ambicingi aktoriai dega troškimu kurti, įveikti bet kokias kliūtis, svajoja tapti nepriklausomu universalių aktorių ansambliu, kuriam jau ir pavadinimas sugalvotas – „Degam“. Šmaikštų pavadinimą kiekvienas gali interpretuoti savaip – nuo balaganiško kalambūro sudegusio teatro artistai iki pakylėtos Antonino Artaud‘o žiaurumo teatro aktoriaus sampratos. Pastarojo teatro idėjas aktoriai bandys pritaikyti jau kitame, šiuo metu kuriamame spektaklyje pagal Oskaro Milašiaus biografiją ir kūrybą, o kol kas – balaganinis pirmasis žingsnis profesionalioje teatro scenoje.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Kultūros pase – daugiau nuotoliniu būdu teikiamų paslaugų

Kultūros ministro įsakymu patvirtintas naujas Kultūros paso paslaugų rinkinys, kuriame – 386...

Nacionalinė kūrybinių ir kultūrinių industrijų asociacija išsirinko naują valdybą

Gegužės 14 dieną įvyko visuotinis Nacionalinės kūrybinių ir kultūrinių industrijų...

Anne Tyler romanas „Mėgėjiška santuoka“: ar įmanoma ir ar reikia žūtbūt saugoti santuoką?

Lakoniškai, subtiliai ir sukrečiančiai ji atveria paprastų žmonių paprastas istorijas – taip...

„Vilnius Mama Jazz“ kviečia į keistų garsų vakarą

Maršai, šokių muzika, electronic jazz-fusion , klasika ir džiazo liepsnos festivalio scenoje. Ar...

Kauno filharmonijos vadovas: Galimybių paso naudojimas kultūros įstaigoms kelia daug klausimų (1)

Savaitė liko iki plačiai išreklamuoto Galimybių paso įvedimo, leisiančio, nepaisant karantino...

Top naujienos

Net 27 Europos šalyse COVID-19 atvejai krenta, nesiseka tik Lietuvai ir Danijai: kokia vasara laukia (165)

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) duomenimis, 17–18 savaitėmis, palyginti su...

1,5 milijono žmonių Galimybių pasu galės naudotis iškart: kokios papildomos paslaugos laukia (174)

Ekonomikos ir inovacijų minsiterija skaičiuoja, kad nuo pirmadienio startuosiančiu Galimybių pasu...

Analitikai: Rusija demaskuota, prie pabaigos artėja ištisa era (86)

6-ajame praeito amžiaus dešimtmetyje pačiame Rusijos sostinės centre pastatyta milžiniška ir...

Aiškėja tragedijos Liolių miestelyje detalės: mergytės žuvo greičiausiai netyčia įkritusios į tvenkinį (103)

Kelis šimtus gyventojų turintį Liolių miestelį Kelmės rajone pirmadienio vakarą sukrėtė...

Seimui teikiami atnaujinti biudžetai: pokyčiai laukia darbuotojų, verslininkų, pensininkų Veryga iškvietė Dulkį į Seimą (112)

Antradienį Seimui pateiktas atnaujintas 2021 metų valstybės biudžetas. PSDF biudžeto pateikimas...

Nuotolinių posėdžių kuriozai nesibaigia: vonioje kamerą įjungęs pusnuogis Kęstutis Masiulis sutrikdė kolegas (36)

Nuotolinių Seimo komitetų posėdžių kuriozai – nesibaigia. Antradienio rytą vykusio Seimo...

KT teisėju paskirtas Mizaras: Partnerystės įstatymo projektas nesikėsina į konstitucinę šeimos sampratą (99)

Šiuo metu derinamas Partnerystės įstatymo projektas nesikėsina į santuokinę vyro ir moters...

Deividas ir Katažina Zvonkai atvėrė naujųjų namų duris: dirbam ir uždirbam ne tam, kad vėjais paleistume pinigus

Praėjusių metų pabaigoje Katažina ir Deividas Zvonkai pradėjo naują gyvenimo etapą ir...

Paaiškino, kodėl svarbu nepraleisti antrosios COVID-19 vakcinos dozės: kaina gali būti didelė (1)

Antroji vakcinos dozė suteikia didesnę apsaugą nei galite pagalvoti. JAV mokslininkai ir...

LGBT bendruomenė planuoja eitynes Kaune ir skelbia reikalavimų sąrašą (202)

Kol Lietuvos akys savaitgalį krypo į „Didįjį šeimos gynimo maršą“, LGBTQ+ aktyvistai...