aA
Aktoriui Juozui Budraičiui, neseniai fotografijos parodoje pristačiusiame prieš keletą dešimtmečių įvykusį savo vizitą Paryžiuje, kelionės – ne vien tik istorinė retrospektyva. Kartu su režisieriumi Oskaru Koršunovu sukurtam spektakliui „Paskutinė Krepo juosta“ šis ruduo – pats intensyviausias gastrolių metas. Aplankyta Italija, Baltarusija bei Ukraina, kur teko dar kartą prisiminti pirmąsias šio spektaklio gastroles, kai aktorius vaidino pačiame Maidano revoliucijos įvykių įkarštyje.
Juozas Budraitis - Krepas
© OKT arch. nuotr.

2013-ųjų gruodžio pradžioje J. Budraitis ir O. Koršunovas atvyko į Kijevą, kur meno galerijos M17 salėje pristatė spektaklį „Paskutinė Krepo juosta“. Staiga Kalėdų belaukianti centrinė Kijevo aikštė tapo revoliucijos arena, kupina minios riksmų.

„Tai buvo pirma naktis, dar vadinama eglutės naktimi, kai Berkuto pareigūnai sudaužė studentus. Sutikome tokią minią protestuotojų, kokią buvome matę tik Sąjūdžio laikais. Tik ši minia šaukė ne „Sąjūdis“, o „Revoliucija“. Buvo juntama, jog prasilies kraujas. Ir jis prasiliejo tą vakarą, kai vyko spektaklis. Mes visaip mėginome apsaugoti Juozą nuo anapus durų sklindančių žinių. Teko meluoti, nes aktorius turi išlikti tam tikroje sielos ramybėje. Kai Juozas vaidino „Paskutinę Krepo juostą“ pilnoje galerijos M17 salėje, girdėjosi revoliucingos minios riksmai. Nepaisant to, visi žiūrovai liko stebėti spektaklio“, – prisimena O. Koršunovas.

Sugrįžimas į revoliucijos įvykių neužmiršusį Kijevą

Prabėgus beveik trejiems metams, J. Budraitis ir O. Koršunovas sugrįžo į nurimusį, tačiau nesenų įvykių neužmiršusį Kijevą. „Paskutinė Krepo juosta“, kartu su režisieriaus spektakliu „Dugne“, pristatyta pagrindinio Ukrainos menų festivalio GOGOLFEST programoje. Kartu tai – ir „Lietuviško fokuso“, pristačiusio įvairius lietuvių menininkus Ukrainoje, dalis.

„Man šie įvykiai, vykę taip šalia, yra tiesiog neužmirštami. Dabar, prabėgus beveik trejiems metams, „Paskutinė Krepo juosta“ vėl buvo pristatyta Kijeve. Šį kartą žymiai ramesnėje aplinkoje“, – teigia O. Koršunovas.

Fenomenalus gerbėjų dėmesys Minske

Sugrįžus iš neužmirštamo Kijevo, J. Budraičio ir „Paskutinės Krepo juostos“ laukė kelionė į kaimyninę Baltarusiją – spektaklis pristatytas Minske vykstančiame tarptautiniame festivalyje TEART, šiemet pristačiusiame tokius režisierius, kaip vengras Kornelis Mundruczas, šveicaras Christophas Marthaleris bei britas Declanas Donnellanas.

Čia dėmesys J. Budraičiui buvo tiesiog fenomenalus: autografai praeiviams, bendros nuotraukos su teatro personalu, daugybė interviu televizijai, griausmingi aplodismentai bei po spektaklio įvykęs susitikimas su žiūrovais, kuris, rodos galėtų niekada nesibaigti.

Dalį žiniasklaidos netgi teko atšaukti – tam tiesiog trūko laiko. Užkulisiuose teatro personalas juokavo, jog kitą kartą reikia numatyti dvi papildomas dienas gastrolių darbotvarkėje: vieną susitikimams su gerbėjais, kitą – žiniasklaidai.

„Mes galbūt netgi neįsivaizduojame, kokie populiarūs mūsų garsieji aktoriai J. Budraitis, Donatas Banionis, Regimantas Adomaitis buvusioje Tarybų Sąjungos teritorijoje. Kai buvome Kijeve, net Maidano riaušių įkarštyje sukilėliai su šalmais ir lazdomis prieidavo prie jo pasikalbėti ar paprašyti autografo, tarsi palaiminimo tolesnei kovai. Juozas Maidane vaikščiojo su Lietuvos vėliavėle, ir tai matė labai daug žmonių. Matyt, šis gestas juos labai įkvėpė“, – prisimena O. Koršunovas.

Sugrįžimas į „Paskutinės Krepo juostos“ gimtinę Italiją

Intensyvų „Paskutinės Krepo juostos“ gastrolių rudenį vainikavo kelionė į Italiją – spektaklis pristatytas Bolonijos bei Modenos miestuose vykstančiame festivalyje „VIE Festival“. Šią kelionę galima vadinti savotišku „Paskutinės Krepo juostos“ sugrįžimu į ten, kur gimė spektaklio užuomazgos. Juk būtent Italijoje prieš daugiau nei 20 metų, sėdėdami ant kanalo kranto, J. Budraitis ir O. Koršunovas pirmą kartą kalbėjosi apie galimybę pastatyti šį Samuelio Becketto kūrinį.

„Kijeve ar Minske didelį vaidmenį vaidina J. Budraičio kaip aktoriaus fenomenas – Modenoje viso to nėra. Čia publika „Paskutinę Krepo juostą“ žiūri bei suvokia kiek kitaip“, – teigia O. Koršunovas.

Tad Italijoje menininkų laukė nemenkas iššūkis pristatyti spektaklį visiškai kitokiame kontekste. Panašu, jog J. Budraitis ir O. Koršunovas šį iššūkį įveikė – abi dienas publikos aplodismentai ir šūksniai „Bravo!“ buvo ne ką tylesni nei Kijeve ar Minske.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Meno simpoziumo „Malonny‘6“ prezidentas Ray Bartkus siūlo atvykti į Marijampolę

Meno simpoziumas „Malonny“ šiemet birželio 27 –liepos 3 dienomis jau šeštąjį kartą...

Kviečia į viešą diskusiją, skirtą Jonui Mekui

Birželio 26 d., trečiadienį, nuo 18.30 val. „Rupert“ (Vaidilutės g. 79, Vilnius) kviečia į...

Aukcione parduotas revolveris, kuriuo nusišovė Vincentas van Goghas (2)

Revolveris, kuriuo, kaip manoma, nusišovė dailininkas Vincentas van Goghas (1853–1890 m. m.),...

Vasara Lietuvos bibliotekose – įkvėpimui ir atgaivai skirtų renginių ir užsiėmimų maratonas

Skaitymo iššūkiu bei Tėvo dienai skirtais skaitymais mažiausiems vasarą pradėjusios šalies...

Kalbančių skulptūrų sąrašą papildys Vytauto Kernagio skulptūra

Birželio 19 d., trečiadienį, 18.30 val, prie maestro Vytauto Kernagio paminklinio suoliuko bus...

Top naujienos

Gruzijoje tūkstantinė minia bando šturmuoti parlamentą pranešama apie pirmąsias aukas (242)

Gruzijoje ketvirtadienio vakarą apie 5 tūkst. žmonių susirinko į protestą prieš Rusijos...

80 proc. širdies ligų galima išvengti ir kardiologė pataria, kaip tai padaryti: vieno dalyko turite atsisakyti iškart (69)

Lietuvoje mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų yra daugiau nei 56 proc. DELFI laidoje „...

Atviras pokalbis su Agne Jagelavičiūte: visur, kur buvo galima tiesiog laimėti – aš pralaimėjau (140)

„Gal yra žmonių, kuriems kažkas gyvenime pasisekė ir galbūt sėkmė egzistuoja, bet savo...

Apie nuslėptą „bachūro“ praeitį Pravieniškėse prabilusiam kauniečiui – kalinių egzekucija (141)

Pravieniškių pataisos namus valdžiusiems Kauno nusikaltėliams įsiteikti norėjęs kalinys manė,...

Sabonis – gandų sūkuryje: gali būti iškeistas į aukštą naujokų biržos šaukimą (31)

Naktį iš ketvirtadienio į penktadienį Brukline įvyks NBA naujokų birža. Savo pavardes joje...

Pasakė, kokių orų tikėtis per Jonines: galimi du scenarijai

Penktadienio dieną per Lietuvą keliaus šaltasis atmosferos frontas, kuris stums labai šiltą ir...

Vyro išpažintis: mergina ruošė man vakarienę, o aš tuo metu mylėjausi su kita (49)

„Mano mergina ruošė man šventinę vakarienę, o aš tuo metu buvau jai neištikimas. Esu...

Sparčiai populiarėjantis miego pagalbininkas – baltasis triukšmas: ką būtina žinoti apie galimus pavojus (19)

Prisimenu, kad kartais atrodydavo, jog visą dieną nieko kito neveikiu, kaip tik migdau savo...

30-metį glumina kolegių mėtomos užuominos: neprasidėčiau su jomis dėl vienos priežasties (181)

Man labai patiko naujas ir labai atmosferą įkaitinęs straipsnis apie vyrų ieškančias moteris...

Į Marakešo stiliaus vakarėlį susirinkusios garsenybės stebino savo įspūdingais kostiumais (67)

Ketvirtadienio vakarą „Relais & Châteaux Stikliai " kiemelyje vyko tradicija jau tapęs...